PDA

Επιστροφή στο Forum : site δημοπρασιών alibaba, aliexpress κτλ .. .. .



NOE
29-01-15, 19:50
Καλησπέρα, όποιος έχει εμπειρίες από τα εν λόγω site δημοπρασιών ή και από άλλα site δημοπρασιών που μπορούμε να βρούμε ηλεκτρονικά εξαρτήματα ας τις παραθέσει για να βοηθήσει και εμάς που δεν έχουμε ηδέα.

Ψάχνοντας για ένα εξάρτημα, βρήκα αυτό που θέλω να παραγγείλω στο alibaba.com και στο aliexpress.com αλλά:

δεν ξέρω αν είναι αξιόπιστα sites,
παρατήρησα ότι στο alibaba δεν έχει τιμές αλλά πρέπει να ζητήσω από τον πωλητή να μου πει την τιμή,
επίσης δέχονται παραγγελίες μόνο από έναν ελάχιστο αριθμό τεμαχίων και πάνω, τι παίζει ?
ποιο site να προτιμήσω?
τι πρέπει να προσέξω πριν αγοράσω ?

picdev
29-01-15, 19:54
έχω γράψει για το alibaba πριν μερικές μέρες στο αντίστοιχο θέμα για το ebay

kwstas92
29-01-15, 20:01
Απο aliexpress εχω παραγγειλει μια φορα. Μετα απο 1.5 μηνα μου ηρθαν ευτυχως ηταν αρκετα μικρης αξιας αυτα που ειχα παραγγειλει οποτε δεν καιγομουν ιδιαιτερα πιο πολυ για δοκιμη παραγγειλα

IXHEM
29-01-15, 20:31
παραγγειλα αφοβα απο το aliexpress 2 πυκνωτες που δεν τους βρηκα στο ebay τιμης 10 ευρο..πριν μια βδομαδα.Καπου στο γοογλε διαβασα οτι ειναι ακετα καλο το aliexpress.Η παραγγελια φτανει μετα απο 1.5-2 μηνες συνηθως δηλαδη ειναι φυσιολογικο να περιμενει καποιος.!

AKHS
29-01-15, 20:39
Στο aliexpress φίλος μου παρέβαλε την προηγούμενη εβδομάδα εξωτερικό σκληρό δίσκο 2Τ που είχε παραγγείλει, όλα φαίνονταν μια χαρά στο κουτί του καινούργιος σφραγισμένος συνδεμένος στον υπολογιστή εμφάνιζε χωρητικότητα 2τέρα αλλά εσωτερικά είχε ένα σκληρό 40 γιγα Προσοχή στα φθηνά πράγματα

picdev
29-01-15, 20:47
Στο aliexpress φίλος μου παρέβαλε την προηγούμενη εβδομάδα εξωτερικό σκληρό δίσκο 2Τ που είχε παραγγείλει, όλα φαίνονταν μια χαρά στο κουτί του καινούργιος σφραγισμένος συνδεμένος στον υπολογιστή εμφάνιζε χωρητικότητα 2τέρα αλλά εσωτερικά είχε ένα σκληρό 40 γιγα Προσοχή στα φθηνά πράγματα

τι feedback είχε ο τύπος?

NOE
29-01-15, 21:02
εγώ θέλω να παραγγείλω ένα touch screen για tablet. στο ebay το φθηνότερο έχει 22Ε και στο aliexpress το έχουν πολλοί περισσότεροι πωλητές και ξεκινά από 12Ε

picdev
29-01-15, 21:14
το αλιμπαμπα ξέχνατο, τώρα aliexpress κοίτα το feedback του πωλητή και πόσα ίδια έχει πουλήσει, δεν ξέρω αν είναι τα ίδια με το ebay

moutoulos
29-01-15, 21:22
... συνδεμένος στον υπολογιστή εμφάνιζε χωρητικότητα 2τέρα
αλλά εσωτερικά είχε ένα σκληρό 40 γιγα Προσοχή στα φθηνά πράγματα

Δεν το καταλαβαίνω ...

Τον συνδεσε στον υπολογιστή και ήταν 2Τ ...
Εσωτερικά του κουτιού ?. Εσωτερικά του ίδιου του σκληρού ?.

Μήπως ο υπολογιστής του είναι παλιός και δεν αναγνωρίζει
παραπάνω HDD ? (μικρό σενάριο).

Η λογική πάντως λέει οτι δεν αγοράζεις οτι σου γυαλίζει
και ειδικά HDD. Δεν μπορεί δηλαδή να λέει υπολογιστής
πχ iMAC με 50$ και να τον αγοράζεις, γιατί δεν θα είναι
iMAC αλλά iFUCK :biggrin:. Ας μην υπερβάλουμε με τις αγορές.

Τέλος πάντων δεν είναι αυτό το θέμα μας, απλά απορία ...

nestoras
29-01-15, 21:34
Στο aliexpress φίλος μου παρέβαλε την προηγούμενη εβδομάδα εξωτερικό σκληρό δίσκο 2Τ που είχε παραγγείλει, όλα φαίνονταν μια χαρά στο κουτί του καινούργιος σφραγισμένος συνδεμένος στον υπολογιστή εμφάνιζε χωρητικότητα 2τέρα αλλά εσωτερικά είχε ένα σκληρό 40 γιγα Προσοχή στα φθηνά πράγματα

Πάλι καλά που δεν είχε κανένα στικάκι μέσα στη θήκη του δίσκου...

AKHS
29-01-15, 22:42
Δεν ξέρω τι αξιολογήσεις είχε ο πωλητής τον πουλούσε 45 ευρώ και όταν ήρθε ήταν σφραγισμένος στο κουτί του μάρκας τοσιμπα τον σύνδεσε και ήταν 2 τερα σε μορφή ntfs extend
προσπάθησε να τον κάνει διαμόρφωση σε FAT32 αλλά δεν γίνονταν προσπάθησε να μεταφέρει αρχεία αλλά σύντομα κόλλησε προφανώς γέμισε τον άνοιξε να δεί τι έχει μέσα και ο δίσκος έγραφε επάνω 40 γιγα τώρα πως έδειχνε 2 τερα δεν ξέρω

chip
29-01-15, 22:47
συνηθισμένη απάτη και σε flashακια... τα windows λένε οτι τους λέει ο δίσκος δεν κάνουν έλεγχο δίσκου... αν κάποιος που ξέρει γράψει στο σωστό σημείο την χωρητικότητα που θέλει αυτη θα πουν τα windows... ως που θα έρθει η ώρα να πάει να γράψει και δεν θα υπάρχει ο χώρος....

AKHS
29-01-15, 23:00
Προφανώς σου λέει ο απατεώνας πωλητής, μέχρι εσύ να γεμίσεις τα 40 γιγα και να καταλάβεις τι έχει γίνει θα του έχεις αφήσει θετική αξιολόγηση και αυτός θα έχει γίνει καπνός με τα λεφτά σου

nikosp
29-01-15, 23:04
Νομίζω πάντως ότι αυτό με τα site δημοπρασιών είναι χρήσιμο για κάτι που δέν βρείσκει κανείς στην Ελλάδα
Οταν όμως εδώ είναι γεμάτος ο τόπος σκληρούς κάρτες γραφικών κλπ τί λόγο έχει κανείς να τα παραγγείλει από έξω δέν καταλαβαίνω

AKHS
29-01-15, 23:09
Απλά είναι θέμα τιμής Ελλάδα τα 2 τερα στην καλύτερη περίπτωση να τον βρεις περίπου 100 ευρώ ενώ αυτός τον πουλούσε 45. Σίγουρα είναι πολύ χρησιμα όλα αυτά τα σαιτ αλλά πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός

NOE
29-01-15, 23:16
για δειτε λίγο
1. http://www.aliexpress.com/w/wholesale-300%25252dl3709j%25252da00.html?initiative_id=AS_2 0150129131131&site=glo&groupsort=1&SortType=price_asc&shipCountry=gr&SearchText=300-l3709j-a00

2. http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=300-l3709j-a00&_sop=15&rt=nc

πως μπορεί να έχουν τόση διαφορά ? ?? ?

nikosp
29-01-15, 23:30
Απλά είναι θέμα τιμής Ελλάδα τα 2 τερα στην καλύτερη περίπτωση να τον βρεις περίπου 100 ευρώ ενώ αυτός τον πουλούσε 45. Σίγουρα είναι πολύ χρησιμα όλα αυτά τα σαιτ αλλά πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός
Ναι βέβαια
Ηταν μούφα όμως η όχι ?

moutoulos
29-01-15, 23:57
Απλά είναι θέμα τιμής Ελλάδα τα 2 τερα στην καλύτερη περίπτωση να τον βρεις περίπου 100 ευρώ ενώ αυτός τον πουλούσε 45. Σίγουρα είναι πολύ χρησιμα όλα αυτά τα σαιτ αλλά πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός

Κάνεις λάθος ... απο 75ε.

http://www.e-shop.gr/toshiba-dt01aca200-2tb-35-sata3-p-PER.333624
http://www.skroutz.gr/s/394708/Seagate-Barracuda-2TB-SATA-HDD.html
(http://www.skroutz.gr/s/394708/Seagate-Barracuda-2TB-SATA-HDD.html)
Πιστεύω τα 30 παραπανίσια ευρώ είναι απόλυτα λογικό να τα διαθέσεις
σε κάποιο επώνυμο προϊόν/κατάστημα χωρίς να ρισκάρεις εφόσον εκεί
μέσα θα περάσεις σημεία και τέρατα (2Τέρα)

chip
30-01-15, 00:37
και αν σκεφτεί κανείς οτι ένα 20 ευρω περίπου είναι ΦΠΑ καταλαβαίνει πόσο λογικές είναι οι τιμές στα προϊόντα πληροφορικής στην Ελλάδα... (λογικό αφού τα ποσοστά κέρδους είναι μικρά σε αυτή την αγορά και για τους σκληρούς δίσκους είναι κάτω και από 10%...)

άρα πράγματι δεν αξίζει να αγοράζεις τέτοια προϊόντα από ebay κλπ... ιδιαίτερα αν σκεφτεί κανείς οτι οι σκληροί είναι και ζημιάρικα προϊόντα και καλό είναι καποιος να είναι καλημένος από εγγύηση....

AKHS
30-01-15, 08:53
Μη μπερδεύεστε μιλάμε για εξωτερικό σκληρό δίσκο και όχι εσωτερικό η διαφορά σε σχέση με την Ελλάδα ήταν πάνω 60 ευρώ κι εγώ θα προτιμούσα το ebay aliexperss κτλ

GiwrgosTH
30-01-15, 09:25
Στο aliexpress φίλος μου παρέβαλε την προηγούμενη εβδομάδα εξωτερικό σκληρό δίσκο 2Τ που είχε παραγγείλει, όλα φαίνονταν μια χαρά στο κουτί του καινούργιος σφραγισμένος συνδεμένος στον υπολογιστή εμφάνιζε χωρητικότητα 2τέρα αλλά εσωτερικά είχε ένα σκληρό 40 γιγα Προσοχή στα φθηνά πράγματα
Θα του κάνει dispute, θα στείλει κάποιο screenshot που θα δείχνει ότι ήταν απάτη και θα πάρει πίσω τα χρήματά του!
Το Aliexpress δεν παίζει, αν δει ότι κάτι πάει στραβά πετάει έξω τους πωλητές και δεν τους δίνει τα χρήματα.
Είναι ότι πιο αξιόπιστο υπάρχει και όσο αφορά εξαρτήματα έχω πάρει πάρα πολλά σε τιμές απίστευτες και ειδικά σε κάτι παλιά ολοκληρωμένα ή τρανζίστορ που στο ebay κάποιοι ζητάνε ότι θέλουν τα έχω πάρει πάμφθηνα.

GiwrgosTH
30-01-15, 09:27
για δειτε λίγο
1. http://www.aliexpress.com/w/wholesale-300%25252dl3709j%25252da00.html?initiative_id=AS_2 0150129131131&site=glo&groupsort=1&SortType=price_asc&shipCountry=gr&SearchText=300-l3709j-a00

2. http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=300-l3709j-a00&_sop=15&rt=nc

πως μπορεί να έχουν τόση διαφορά ? ?? ?
Απλά στο aliexpres αρκετοί πωλητές είναι στοκατζίδες ή και εργοστάσια, ενώ στο ebay μεταπωλητές αυτών, δηλαδή πουλάνε αυτό που αγοράζουν από το aliexpress.
Πολλές φορές έχω βρει τεράστιες διαφορές στο ίδιο πράγμα.

sakisr
30-01-15, 12:30
Ψωνιζω απο το Aliexpress κοντα ενα χρονο και εχω παραγγειλει πολλα πραγματα, αλλα παντα μικρες παραγγελιες, (οχι πολλα μαζι στην ιδια παραγγελια) με σκεπτικο οτι αν χαθει κατι να μη χασω τα παντα.Επισης θελει τουλαχιστον 25-30 μερες για παραδοση λογω του οτι ερχονται με ταχυδρομειο σαν απλα γραμματα ή πακετα.Ψαξτε λιγο τους πωλητες να δειτε τι αξιολογηση εχουν οχι μονο σαν αστερια αλλα και απο πληθος πελατων.
Και να πουμε και του στραβου το δικιο οταν παραγγελνεις κατι απο την αλλη ακρη του κοσμου και σε τιμη ξεφτιλα, ε,,, τοτε καμμια φορα θα φας και φολα!
Αλλα ειδικα για το Aliexpress νομιζω οτι ειναι εγκυροτατο!

NOE
30-01-15, 17:34
οι πωλητές του aliexpress που έχουν το ανταλλακτικό που ψάχνω δεν δέχονται paypal.
Δέχονται alipay, western union, money gram, TT και πιστωτικές κάρτες. Τι να προτιμήσω? από ασφάλεια και από προμήθειες πώς πάνε τα πράγματα?

GiwrgosTH
30-01-15, 17:42
Paypal δε δέχεται το Aliexpress, ανήκει βλέπεις στον αντίπαλο ebay, αλλά θα πληρώσεις άφοβα με πιστωτική.
Αν κάνεις dispute σου επιστρέφουν τα χρήματα.
Ψωνίζω από τότε που άνοιξε, καμιά δεκαετία σχεδόν, ποτέ δεν έγινε κάποια λάθος χρέωση και όταν έκανα dispute πήρα κανονικά την επιστροφή.
Μου έχει τύχει να πάρω κάτι από κάποιον στη μισή τιμή από ότι πουλούσαν άλλοι, μου έστειλαν email ότι τον "πάγωσαν" μέχρι να τους αποδείξει πως έχει στείλει αυτά που αγόρασα, προφανώς γιατί είδαν ότι ήταν ύποπτη η χαμηλή τιμή, δεν τους απάντησε στο χρόνο που όρισαν, έκλεισαν την αγορά και μου επέστρεψαν τα χρήματα.
Το αντικείμενο μου ήρθε μετά από κανένα μήνα κανονικά και όταν τους το είπα για να δω αν πρέπει να πληρώσω μου είπαν όχι, αφού ο πωλητής δεν τους απάντησε ποτέ δεν έχω καμία υποχρέωση!
Α ξέχασα να σου πω πως δεν υπάρχει προμήθεια με την πιστωτική, ότι βλέπεις πληρώνεις και ο πωλητής θα πάρει τα χρήματά του όταν κλείσεις εσύ την συναλλαγή.
Δε βλέπει δηλαδή αυτός την πιστωτική, αλλά ο αλη μπαμπάς.

thanasis 1
31-03-17, 20:20
Ξεθαβω αυτο το θεμα μιας και ειναι το μονο που ταιριαζει στην ερωτηση μου.
Λοιπον ψαχνω το αισθητηριο lsm303d,η farnell λεει οτι θα το εχει διαθεσιμο τον αυγουστο και η mouser κατα τον ιουλιο.
Επειδη το θελω αμεσα η μονη λυση δυστοιχως ειναι να το παρω απο aliexpress γιατι θα μου ερθει το αργοτερο σε ~1 μηνα,το θεμα ειναι οτι βρηκα καποιους πωλειτες αλλα δινουν τα 3 κομματια 5 ευρο.
Παιζει να λειτουργουν σωστα ή θα ειναι μαπα σαν αισθητηρια??
Επισεις αν εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο ηλεκτρονικο καταστημα που μπορω να το βρω θα με ενδιεφερε.

Fire Doger
31-03-17, 20:29
Sample από την ST δεν παίζει? Δεν ξέρω δεν το έχω ψάξει αλλά αν μπορούν να σου στείλουν 1-2 κομμάτια...

thanasis 1
31-03-17, 21:07
Αρα πιστευεις οτι θα ειναι μαπα ετσι??
Ειχα προσπαθησει και παλαιοτερα για να παρω δειγματα αλλα δεν σε αφηνει να κανεις εγγραφη.
Ειδα και στην rs αλλα ουτε και αυτη το εχει διαθεσιμο.Υπαρχει κανενα αλλο καταστημα??

Fire Doger
31-03-17, 21:56
Έχει αρκετά module στο ebay, ίσως έχουν βγει μαϊμούδες, αλλά ποιος θα κολλήσει τέτοιο πακέτο....
Από microchip που κοιτάω ebay τα περισσότερα σε 3άδες τα δίνουν από sample, ίσως είναι κάτι τέτοιο.
Έχω προσπαθήσει να κολλήσω ένα 3 axis με dead bug παλιά (0% επιτυχία) αλλά το είχε πάρει από Θεσσαλονίκη αυτός που το έφερε με παραγγελία (7$ αν θυμάμαι καλά). Δεν βρήκα τα αρχεία να σου πω αν ήταν αυτό.
Άμα ήθελα σιγουριά θα ρωτούσα καταστήματα που φέρνουν καλά εξαρτήματα αν μπορούν να το φέρουν από κάποια αποθήκη σύντομα.

thanasis 1
31-03-17, 22:05
Και εγω με dead bug ειχα κολλησει την πρωτη φορα ενα επιταχυνσιομετρο πριν πολυ καιρο απλα θελει πολυ υπομονη,τωρα πλεον τα κολλαω με θερμο αερα και τελειωνω.
Θα περιμενω να δω μπας και βρω κανενα αλλο ηλεκτρονικο κατατστημα αλλιως θα παρω απο τον αλι.:saad:

Fire Doger
31-03-17, 22:21
Άμα θες απλά να δουλεύει μπορείς να πάρεις ένα module, να το δοκιμάσεις με έτοιμο κώδικα σε arduino και να το ξεκολλήσεις για να είσαι σίγουρος ότι φταίει το κόλλημα ή ο κώδικας και όχι το chip.

thanasis 1
31-03-17, 22:24
Ναι σωστα και αυτο ειναι μια λυση.:001_smile: