PDA

Επιστροφή στο Forum : Δυναμο σε μοτοσυκλετα



Gaou
30-01-15, 08:45
Παιδια φίλος ανακατασκευαζει Bsa φιλου του. Εν συντομια το δυναμο ειναι χαμενο. Υπάρχουν ομως δυο δυναμο απο κουμποτα μηχανη.

Πιο το προβλημα . Το ένα δυναμο εχει δυο καλώδια και αν το ανοιξεις 3 μαγνήτες . Το αλλο εχει 3 καλώδια και 4 μαγνητες. ΑΠο το τελευταιο σπάσανε οι δυο μαγνητες . Εκανε τραμπα (3 καλώδια 3 μαγνητες) λοιπόν και ερχομαι στο ζουμι.

Τα δυο καλώδια βγάζουν ac περιπου 8v . Τα αλλα δυο αμα τα γεφφυρώσεις βγαζουν απο 13v παντα εναλλοσομενο. Προσφέρθηκα να ρωτήσω λοιπόν ποια ειναι συνδεσμολογια προκειμένου να τοποθετηθει στην μηχανή.

Αυτο το κουμπώνεις σε ανορθωτη μοτοσυκλέτας ? και πώς ?

Να ειστε καλά ευχομαι σε γρήγορες απαντήσεις που θα τις δώ το μεσημερακι. καλα απαντήστε και ποιο νωρις και ας τις δει αυτςος.

tsirvoulis
30-01-15, 09:48
Καλήμερα

Οντας κάτοχος BSA θα μπορουσα να βοηθήσώ, αλλα θα χρειαστώ παραπάνω πληροφορίες, οπώς
για πίο μοντέλο BSA μιλάμε και το μοντέλο του δυναμό της Lukas το οποίο φαίνεται γραμμένοα επάνω στο δυναμό.

Gaou
30-01-15, 12:21
Ευχαριστώ πολύ για την διαθεση αλλα το μονο το οποίο ειναι πάνω μαμισιο ειναι το μοτερ.

παραθέτω καποιες φωτογραφιες απο την κατασταση για να απο-σαφηνιστει.

http://i59.tinypic.com/33csld0.jpg http://i59.tinypic.com/51pt03.jpg http://i58.tinypic.com/ve7iwy.jpg http://i62.tinypic.com/2ztde92.jpg

tsirvoulis
30-01-15, 12:52
απο οτι μπορώ να καταλάβω από τις φωτογραφίες πρόκειται για BSA Bantam με δίχρονο κινητήρα,
και αυτό που φαινεται στις φωτογραφίες είναι altenator και όχι δυναμο.
Το εξάρτημα δέ που φέρει τους μαγνήτες λέγεταί βολάν.
Δεν νομιζώ οτι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε άλλο βολαν στην θέση του γνήσιου, γιατι από αύτο εξαρτάται ο σωστός
χρονισμός της αναφλεξης του κινητήρα!!!

Gaou
30-01-15, 14:18
αυτο που βλέπεις ειναι απο κουμποτα ντιζελ μηχανή . μου το ονομασανε δυναμο. το δυναμο της μηχανής δεν υπάρχει το μονο μαμισιο ειναι ο κινητήρας . υποψιν το μηχαναι ειναι παλιο πολυ΄παλιο και custom . εν πασι περιπτώση ο φιλος εχει φτιαξει βασεις και θα δώσει εκει απο τον στροφαλο .

το θέμα εινια πως συνδεουμε αυτον τον συγκεκριμένο για να φορτισει μπαταρια.?

tsirvoulis
30-01-15, 14:40
η απάντηση στα ερωτήματα σου δεν είναι και τόσο απλή όσο θα ήθέλες !
κατ αρχάς το altenator που φαίνεται στην φωτογραφία είναι τριφασικό, και για να δουλέψει απαιτεί
ένα εξωτέρικό "εξαρτημα" που ονομάζεται ανορθώτής.
Στην ουσία ό ανορθωτής έχει διπλό ρόλο αφού πρώτα ανορθώνει το εναλλασόμενο
ρεύμα που παράγει το altenator και ταυτόχρονα επιτηρεί την τάση της μπαταρίας, και όταν αυτη ξεπεράσει ένα όριο ( π.χ. για 12v μπαταρία το όριο έιναι 14,4v), βραχυκυκλώνει κατα την μιση ημιπερίοδο το ρευμα που παράγει το altenator ετσι ώστε να μην υπερφορτίζει την μπαταρία.

Αν τώρα εσείς καταφέρετε και το μοντάρετε επάνω στον κινητήρα, και αυτό δουλεψεί ( παραγωγή εναλλασόμενης τάσης) θα χρειαστειτε και έναν ανορθωτή τον οποίο θα συνδέτε στην έξοδο του altenator και κατόπιν στην μπαταρία.

θα πρέπει να σας τονίσω οτι αυτές είναι εξειδηκευμένες εργασίες και απαιτούν γνώσεις τις οποίες μάλλον δεν έχετε ( χωρίς καμμία κακη πρόθεση), και για αυτό θα πρέπει να σας βοηθήσει ένας ηλεκτρολόγος μοτοσικλετών, γιατί πολυ εύκολα μπορεί να γίνει ζημία τόσο στον κινητήρα, αλλά και στο ηλεκτρικό σύστημά, με ακριβές συνήθως συνέπειες.

καλό απόγευμα

Spark
30-01-15, 15:06
το rectifier αποτελειται απο 6 διοδους που βρίσκονται σε ψυκτρα και ειναι φιξ εργοστασιακό.
είχε χαλασει το δικό μου και έβγαζε λιγότερα βολτ, αγόρασα ενα μεταχειρισμένο σωστό για 15ε

54866

Gaou
30-01-15, 22:49
αυτο που μου δειχνεις Σπύρο ειναι ανορθωτής ? Γιατι αν ναι τοτε και αυτος τρια καλώδια παιρνει.

Spark
31-01-15, 11:25
διοτι οπως εγραψε και ο τσιρβουλης παραπανω ειναι τριφασικος ανορθωτης.
εαν θελεις να κανεις πατεντα μπορεις να κολλησεις 6 διοδους οπως δειχνει το σχηματικο και να κανεις το ιδιο.
οι διοδοι πρεπει να ειναι ισχυος οπως 6Α10 όμως δεν στο προτεινω διοτι δεν θα εχεις ψυκτρα.

καλυτερα να αγορασεις ενα σαν το δικο μου που ειναι αυτο
http://www.aliexpress.com/item/Motorcycle-regulator-rectifier-voltage-for-Honda-XLV600-XL600V-XLV750R-VF700C-VF700-VF-700-C-MAGNA-700/1857253732.html

επειτα πρεπει να ξερεις που πανε τα καλωδια για να το συνδεσεις

Gaou
02-02-15, 15:34
Παιδιά εχουμε αυτα τα δύο.
http://i60.tinypic.com/21on43k.jpg
Αυτο με τα 5 καλώδια υπαρχει μια μικρη περιπτωση να ειναι απο cbf . Εν πασι περιπτώση κάνει καποιο απο τα δυο για την δουλειά μας ? Αν ναι ξερει κάποιος την συνδεσμολογια ?

Dbnn
02-02-15, 18:00
Η γεννήτρια που βάλατε, πόσα καλώδια και τι χρώματα βγάζει?
Αν κατάλαβα καλά βγάζει 4 σωστά?

Αν βγάζει 3 κίτρινα τότε βάζεις τον δεξί ανορθωτή και ενώνεις τα 3 κίτρινα. απο τον ανορθωτή το μαυρο είναι η γείωση και το κόκκινο τα +12vDC
Αν βγάζει 2 κίτρινα τότε βάζεις τον αριστερό ανορθωτή και το μπλέ είναι η γείωση και το κόκκινο τα +12vDC

το καλώδιο που "περισσεύει" απο την γεννήτρια είναι για την ηλεκτρονική, δλδ είναι το μάτι του βολάν (trigger) για την ανάφλεξη.

Gaou
02-02-15, 22:09
η γεννητρια βγαζει μονο τρια ( 1η φωτογραφία προήγουμενη σελιδα. εχουμε και μια οιυ βγαζει 2 . τι ισχυει σε αυτην την περιπτωση ?

Dbnn
06-02-15, 00:12
η γεννητρια βγαζει μονο τρια ( 1η φωτογραφία προήγουμενη σελιδα. εχουμε και μια οιυ βγαζει 2 . τι ισχυει σε αυτην την περιπτωση ?

Δεν μπορώ όμως να δω καλά τα χρώματα. ενα κίτρινο στάνταρ, μαύρο και μωβ??
Κάπου εκεί στα τυλίγματα είναι το μάτι του βολάν. Βγάζει 2 καλώδια αυτό.
Θα δεις στο μάτι του βολάν ποιο καλώδιο καταλήγει (μαύρο ή μώβ) και όταν το βρείς θα συνδέσεις το άλλο πάνω στον ανορθωτή. Δηλαδή αν είναι το μαύρο θα συνδέσεις το μωβ στον ανορθωτή και αντίστοιχα.
Τσιμπάς τον αριστερό ανορθωτή που έχει 4 καλώδια (2 κίτρινα + μπλέ + κόκκινο) και στο κίτρινο της γεννήτριας συνδέεις το ένα κίτρινο του ανορθωτή και στο άλλο κίτρινο του ανορθωτή ότι σου είπα παραπάνω.

Dbnn
28-02-16, 14:04
Για να μην ανοιγω αλλο θεμα, εχω προβλημα με τον ανορθωτη. Ξαφνικα σταματησε να φορτιζει η μπαταρια.
Την εβαλα σε φορτιστη και ειναι οκ.
Στους πολους χωρις μπαταρια και το μοτερ να δουλευει δεν εχω καθολου ταση.
Φωτα εχω κανονικα. Η ταση που παει στον ανορθωτη ειναι 12.9 ρελαντι και 14.8 στις 5000στροφες.
Τα πηνια και η καλωδιωση απο την μανα του ειναι ακριβως ιδια οπως τα χοντακια τα παπια με γεννητρια μιας φασης.

Συνδεσα μια γεφυρα 25Α / 200v με το ac της γεφυρας στα πηνια αλλα dc παιρνω μονο 4.5 βολτ χωρις φορτιο.
Κανονικα δεν επρεπε να εχω ανορθωμενη ταση στους πολους;
Και το ξαναλεω τα πηνια δεν ειναι προβληματικα.
Καπου διαβασα πως αν βαλουμε γεφυρα ανορθωσης το ενα ac ακρο μενει στον αερα.
Γνωριζετε κατι εσεις;;

Εχω αλλαξει 2 ανορθωτες μιας και ηταν οι κινεζικοι με 2 ευρω και επειδη δεν εχω μανιβελα λεω να φτιαξω εναν καλο εγω με γεφυρα 30Α να μου κρατησει σιγουρα.

betacord85
28-02-16, 16:18
υπαρχουν ετοιμες για το συγκεκριμενο σκουτερ δημητρη...μην βαλεις απο παπι...

Dbnn
28-02-16, 16:55
υπαρχουν ετοιμες για το συγκεκριμενο σκουτερ δημητρη...μην βαλεις απο παπι...

Για σκουτερ επαιρνα μπαμπη αλλα τις εκαιγε. Τωρα εχω βολευτει με μια δανεικη φιλου απο παπι να κανω τη δουλεια μου για 2-3 μερες.
Δεν ξερω ομως αν εχουν εξωτερικα διαφορες και οι ανταλλακτικατζηδες μου σπανε τα νευρα με αυτο το "δειγμα" γιατι τους πηγα αυτη που ειχε αρχικα, ηταν εμφανισιακα ιδια με παπιας και μαλλον παπιας μου εδωσαν.

betacord85
28-02-16, 17:16
εσωτερικα εχουν δημητρη...και δεν ειναι μονο ανορθωτης ειναι και regulator αν δεις και ψαχτεις σε πολα σχεδια θα δεις οτι εχει κυκλωμα μεσα και οχι απλα μια γεφυρα ανορθωσης...το εχω κουβεντιασει με εναν απο τους καλυτερους ηλεκτρολογους μοτο στην αθηνα(καλλιθεα)ψαξε ακριβως για την ιδια με βαση την μαρκα και το μοντελο(part number)

nikosp
28-02-16, 19:53
Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω τον φίλο και γνωστό GAU θα του πρότεινα να αγοράσει ένα δυναμό γνήσιο για την μοτοσυκλέτα που ζητάει διότι απλά με αυτές τις αλχημείες χάνε τον χρόνο του
Υπάρχουν στο Internet πολλά ανταλλακτικά για τα μοντέλλα αυτα ιδίως από Αγγλία μεριά
Βέβαια το κόστος είναι σε μερικές περιπτώσεις αλμυρό αλλά δυστιχώς δέν γίνεται αλλοιώς
Το μοντέλλο BSA που ασχολείται δέν το ξέρω αλλά η εταιρία αυτή νομίζω ότι έβγαζε μοτοσυκλέττες πρήν από πολλά χρόνια απότε ηλεκτρονικό 'μάτι' το βλέπω λίγο χλωμό

Dbnn
28-02-16, 20:55
εσωτερικα εχουν δημητρη...και δεν ειναι μονο ανορθωτης ειναι και regulator αν δεις και ψαχτεις σε πολα σχεδια θα δεις οτι εχει κυκλωμα μεσα και οχι απλα μια γεφυρα ανορθωσης...το εχω κουβεντιασει με εναν απο τους καλυτερους ηλεκτρολογους μοτο στην αθηνα(καλλιθεα)ψαξε ακριβως για την ιδια με βαση την μαρκα και το μοντελο(part number)

Είναι σβησμένο το part number και οτιδήποτε μπορεί να έγραφε επάνω.
Για αυτό είμαι λίγο πελαγωμένος.
το ότι είναι και regulator το γνωρίζω, στο ρελαντί άλλωστε δεν γίνεται φόρτιση. Μόνο οταν κινείσαι.
Αλλά η τάση που σου λεω στις 5000rpm είναι σταθερή όσο γκάζι και να δώσω παραπάνω.
Οπότε λογικά το δικό του θα ήταν κάπου 13.5 - 13.8vDC στην μπαταρία για να την φορτίζει (όσο έχει τώρα δηλαδή με της πάπιας). Οπότε αναγκαστικά θα κάνω πατέντα εφόσον δεν ξέρω τι ακριβώς φορούσε. Γιατί στην kymco μου ζητήσαν ενα 80άρι... και 200 πήρα το μηχανάκι.....

KOKAR
02-03-16, 20:45
Παιδια φίλος ανακατασκευαζει Bsa φιλου του. Εν συντομια το δυναμο ειναι χαμενο. Υπάρχουν ομως δυο δυναμο απο κουμποτα μηχανη.

Πιο το προβλημα . Το ένα δυναμο εχει δυο καλώδια και αν το ανοιξεις 3 μαγνήτες . Το αλλο εχει 3 καλώδια και 4 μαγνητες. ΑΠο το τελευταιο σπάσανε οι δυο μαγνητες . Εκανε τραμπα (3 καλώδια 3 μαγνητες) λοιπόν και ερχομαι στο ζουμι.

Τα δυο καλώδια βγάζουν ac περιπου 8v . Τα αλλα δυο αμα τα γεφφυρώσεις βγαζουν απο 13v παντα εναλλοσομενο. Προσφέρθηκα να ρωτήσω λοιπόν ποια ειναι συνδεσμολογια προκειμένου να τοποθετηθει στην μηχανή.

Αυτο το κουμπώνεις σε ανορθωτη μοτοσυκλέτας ? και πώς ?

Να ειστε καλά ευχομαι σε γρήγορες απαντήσεις που θα τις δώ το μεσημερακι. καλα απαντήστε και ποιο νωρις και ας τις δει αυτςος.

κανε ερώτηση εδω, πιστεύω οτι θα πάρεις απάντηση
https://www.facebook.com/groups/Greekcustoms/