PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικό πέσιμο ρελέ διαφυγής (το βράδυ)



RNR
30-01-15, 10:24
Καλημέρα σε όλους.

Σήμερα το βράδυ στις 2 τα ξημερώματα, με κάλεσε ο συναγερμός και με ξύπνησε διαπιστώνοντας ότι δεν είχα ρεύμα, τσεκάρα τα γύρω σπίτια και ήταν οκ, κοιτάζω τιν πίνακα μου και είχε πέσει ο ρελές διαφυγής. Πρώτη φορά συμβαίνει αυτο. Κοιτάζω στα γεγονότα του συναγερμού και το ρέυμα είχε πέσει στις 2 και με κάλεσε μετά απο 1 και 30 λεπτά όπως το είχα ορίσει. Το θέμα είναι γιατι έπεσε ο ρελές??? Σας έχει τύχει?

Δεν δούλευε τίποτα απο συσκευές, μόνο το ψυγείο.

Η τηλεόραση και ο κωδικοποιητής ήταν σε stand by. Βέβαια υπάρχουν πολλές συσκευές που είναι στην πρίζα χωρίς να δουλευουν την συγκεικριμένη στιγμή, όπως AIR CONDITION, PC, ΦΟΥΡΝΟΣ και διάφορα άλλα.

Θέλετε να μου πείτε πρός τα που να προσανατολιστώ, έχει τύχει σε κάποιους, πρέπει να ξεκινήσω να τσεκάρω κάτι ή να το θεωρήσω τυχαίο γεγονός.

Αυτο που με ανυσήχησε περισσότερο είναι ότι εαν έλειπα και με καλούσε ο συναγερμός το βράδυ θα γυρίζα απο όπου και εαν βρισκόμουν. (λέω να την απεργοποιήσω αυτην την επιλογή) τι γνώμη έχετε?

Ευχαριστώ

GiwrgosTH
30-01-15, 10:32
Χτύπα τον ελαφρά να δεις μήπως τα έχει ψιλοπαίξει και πέφτει χωρίς λόγο.

nestoras
30-01-15, 10:55
Βασικός ύποπτος είναι πρίζες και φώτα σε μπαλκόνια ή υπαίθριους χώρους από τη στιγμή που δεν είχες συσκευές σε λειτουργία (πέρα από το ψυγείο)...
Έβρεχε μήπως χθες;

RNR
30-01-15, 11:36
Τον πίεσα λίγο με το χέρι μου και δεν κουνιόταν καθόλου, ο πίνακας είναι σχετικά καινούργιος απο ανακαίνηση όλος HAYER και έχει γίνει καλή δουλειά.

Εχθές δεν έβρεχε, αλλά μήπως τίποτα υγρασίες? Γενικά έχω πρίζες έξω μμε καπάκι βεβαια εξωτερικού χώρου.

Fixxxer
30-01-15, 11:58
Λογικα καποια υγρασια θα στην εκανε τη δουλεια...
Μηπως αναψες τον φουρνο το βραδυ? Μου εχει τυχει να εχω κλεισει τον φουρνο και μετα απο 10 λεπτα βεβαια να πεσει το ρελε...
Εχεις τιποτα φωτα εξωτερικα πχ κηπου με χρονοδιακοπτη?

RNR
30-01-15, 12:54
Εξωτερικά έχω φώτα στο μπαλκόνι τα οποία βέβαια δεν βρεχονται με την καμία.

Έχω εξωτερικό πολύπριζο που δεν βρέχεται και είναι για εξωτερική χρήση με καπάκια και τέλος έχω ένα στεγνωτήριο στο μπαλκόνι το οποίο του έχω κάνει ξυλοκατασκευή απο σανίδα θαλάσσης και είναι κλειστό με μόνωση απο παντού. αλλα δεν δούλευε.

Δεν ξέρω, θα το αφήσω να δώ εαν θα ξαναπέσει και το βλέπω, για τον συναγερμό ανυσηχώ μήπως με καλέσει όταν λείπω και τα δώ όλα.

xaniamike
30-01-15, 17:43
αν εχεις κανενα ανιχνευτη κινησης (προβολεα/φωτα) εξω, εξετασε τον γιατι με το καιρο χαλανε και περναει νερο μεσα.

ttoni
30-01-15, 18:23
Μπορεί ίσως κάποιο παλμικό ρεύμα να σού έκανε τη ζημιά υποθέτω (ηλεκτρονικά εξαρτήματα συσκευές πχ router, H/Y) . Μου έχει τύχει και εμένα εντελώς ξαφνικά να μου πέσει ο Δ.Δ.Ε έπειτα από ένα έτος λειτουργίας. Τον άλλαξα με τύπου Α και από τότε έχω μείνει ήσυχος.

Φιλικά

xsterg
30-01-15, 21:44
το να ειναι προβληματικος ο δδε το αποκλειεις? εγω θα σου ελεγα αν σου το ξανακανει να τον αλλαξεις με εναν αλλο και βλεπεις απο εκει και περα. κανονικα η εγκατασταση πρεπει να μετρηθει με οργανο αλλα τι λεμε τωρα...

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
30-01-15, 22:06
σε εμενα ηταν το ψυγειο παντος:lool:(σπιτι) στο μαγαζι ηταν το ρελε οπου μετα απο 10χρονια επεφτε οταν εβαζα καπιο μεγαλοφορτιο πχ ηλεκτροκοληση πριντερ προβολακια κλπ. αυτο που ειπε Γιωργος πιο πανω που οταν τον χτυπας πεφτει εχει δικιο αυτα.

RNR
30-01-15, 22:15
Καλησπέρα.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Ναι ίσως χρειαστεί αλλαγή, σίγουρα εάν το ξανακάνει θα τον αλλάξω. Και εγώ πιστεύω κάποια συσκευή με κάποια αλλαγή στο ρεύμα έκανε το κόλπο.

Για προβληματικός δεν νομίζω γιατί επί 7 χρόνια έπαιζε καλά δεν μου έχει ξανακάνει κόλπα. Εαν τώρα χάλασε οκ θα τον αλλάξω, όταν εννοείτε τύπου Α τι σημαίνει αυτό?

Εάν θα τον αλλάξω πάντως θα βάλω και βολτόμετρο και Αμπερόμετρο στον πίνακα με μετασχηματιστή ράγας. μου αρέσει πολύ.

καλό βράδυ σε όλους.

(παιδιά δέστε γλάστρες και πράγματα έξω στα μπαλκόνια και στους κήπους, γίνεται χαμός απο αέρα.)

dalai
30-01-15, 23:36
οσες φορες πιστευα οτι φταιει ο δυαρροης (οτι εχει χαλασει) εχω διαψευτει. Παντα εκανε την δουλεια του και εγω εψαχνα την ευκολη λυση...

sakisr
31-01-15, 00:47
Ειναι καλο για τη σωστη λειτουργια του διακοπτη διαρροης μια φορα το μηνα να παταμε το μπουτον και να τον κλεινουμε.Εχει τυχει πολλες φορες (συμφωνα και με μαρτυριες ηλεκτρολογων) ή να κολλαει απο την αχρηστια ή να κλεινει μονος του.Πολλες φορες ευθυνονται υπερτασεις αλλα και αποτομες εκκινησεις συσκευων.πχ ψυγεια.
Παντως αν επιβαρυνθεις το κοστος και τον αλλαξεις με ενα καινουριο θα ειναι οτι καλυτερο για την ασφαλεια του σπιτιου.

Prezonautis
31-01-15, 09:34
Ειναι καλο για τη σωστη λειτουργια του διακοπτη διαρροης μια φορα το μηνα να παταμε το μπουτον και να τον κλεινουμε.Εχει τυχει πολλες φορες (συμφωνα και με μαρτυριες ηλεκτρολογων) ή να κολλαει απο την αχρηστια ή να κλεινει μονος του.Πολλες φορες ευθυνονται υπερτασεις αλλα και αποτομες εκκινησεις συσκευων.πχ ψυγεια.
Παντως αν επιβαρυνθεις το κοστος και τον αλλαξεις με ενα καινουριο θα ειναι οτι καλυτερο για την ασφαλεια του σπιτιου.

Σωστος!
25€ στα 2-3 χρονια δεν ειναι πολλα χρηματα για την ασφαλεια μας.
Παντα σκεφτομουν ενα συστημα για σωστο αποσπωμενο μηχανισμο του RCD για ευκολη αντικατασταση χωρις να ξεβιδωνεις τα καλωδια.

FILMAN
02-02-15, 10:05
Μπορεί ίσως κάποιο παλμικό ρεύμα να σού έκανε τη ζημιά υποθέτω (ηλεκτρονικά εξαρτήματα συσκευές πχ router, H/Y) . Μου έχει τύχει και εμένα εντελώς ξαφνικά να μου πέσει ο Δ.Δ.Ε έπειτα από ένα έτος λειτουργίας. Τον άλλαξα με τύπου Α και από τότε έχω μείνει ήσυχος.

ΦιλικάΟ τύπος Α πέφτει και με παλμικά συνεχή ρεύματα διαρροής εκτός από εναλλασσόμενα, ενώ ο τύπος AC μόνο με εναλλασσόμενα. Άρα αυτό που λες δεν στέκει και μάλλον ήταν τυχαίο αυτό που σου συνέβη. Το να πέσει ο ΔΔΕ μια φορά για κάποιον (κατ' εμάς) ανεξήγητο λόγο δεν είναι παράξενο και ούτε είναι απαραίτητα σημάδι ότι πρέπει να τον αλλάξουμε, πόσο μάλλον να το κάνουμε αυτό συστηματικά κάθε 2 ... 3 χρόνια. Αλίμονο.

john_b
02-02-15, 10:15
Οι αιτίες είναι πολλές που θα μπορούσαν να ρίξουν το ρελε. Εγώ θα πω κάτι κουφό λόγω και της σκόνης αυτές τις μέρες να έχει απλωθεί στο πολύπριζό σου και μετά να έχει καθίσει επάνω υγρασία. Κάποτε είχα τρελαθεί γιατί μου πέφτει το ρελέ και τελικά διαπίστωσα ότι μία τρίχα μέσα σε ένα μηχάνημα που είχα φτιάξει μου εκανε όλη την ζημιά.

RAFAHL
03-02-15, 22:51
φίλε ψάξε όλο το σπίτι και δες τα καλώδια αν κάνουν καλή επαφή λάμπες πρίζες παντού και μετά πας σε αλλαγή του ρελέ ... αν καταλήξεις πάντως σε αλλαγή ρελέ πάρε abb να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο !!!

FILMAN
04-02-15, 10:36
Δηλαδή ποια καλώδια αν κάνουν κακή επαφή θα πέσει το ρελέ;

RNR
04-02-15, 13:14
Δεν έχω άλλαξει κάποιες συσκευές στο σπίτι, οπότε δεν μπορώ να φαναστω απο που προηλθε, εκτός και απο κάποια διακυμανση της ΔΕΗ το βραδυ και με την επανεκίνηση του μοτερ στο ψυγείο, έπεσε.

Πάντως εγω τπάτησα το τεστ κανα δυο φορές,

Δεν το έχει ξανακάνει ,μέχρι στιγμής, άρα όπως λέτε ίσως έτυχε και σε μένα, με την επόμενη φορά βλέπω πώς θα κινηθώ.

¨Οσο αναφορά τα ABB δεν νομίζω ότι είνια καλύτερα απο της HAYER, δεν έιμαι ηλεκρολόγος δεν έχω εμπειρία σε αυτά τα υλικά, όμως απο όσα γνωρίζω ακόμα και το μάτι μου φαίνονται καλύτερα τα HAYER. (προσωπική μου άποψη)

FILMAN
04-02-15, 13:20
Είναι hager και όχι hayer, εκτός αν εννοείς την GEYER. Εντάξει, όλοι οι μεγάλοι κατασκευαστές παράγουν γενικά αξιόπιστα υλικά.

RNR
04-02-15, 15:37
Nαι Φίλιππε Hager εννοώ.

paulk
04-02-15, 19:59
κοίτα και τα πολύπριζα, μπορεί κάποιο να έχει πρόβλημα....έτσι την πάτησα και εγώ...δεν είχε μια βδομάδα που είχα βάλει ρελέ διαφυγής και ένα βράδυ κατα τις 23.00 έπεσε ...έψαχνα και έψαχνα ως που στο τέλος τα έβγαλα όλα από την πρίζα και άρχισα να τα βάζω ένα ένα .....και τελικά έφταιγε ένα πολυπριζο που είχαμε στην κουζίνα....

alpha uk
04-02-15, 23:06
Υπαρχουν περιπτώσεις που ο ρελες διαφυγής πέφτει όταν συσκευές όπως ψυγείο η καταψύκτες λειτουργούν εν μέσω πτώσης τάσεως του δυκτιου Εαν θέλεις να τσεκαρις τον ρελέ . ?Μονο με ηλεκτρικό όργανο multifaction set on RCD και τεσταρις σε x 1 και κατόπιν σε x 5 Στο προτο τεστ η ένδειξη πρέπει να είναι όχι μεγαλύτερη απο 200 μ δευτερόλεπτα. και στο δεύτερο όχι μεγαλύτερη από 40 μ δευτερόλεπτα Εάν μια απο αυτές της ενδειξης είναι μεγαλύτερη απο 200 η. 40 το RCD θέλει αλλαγή Το τεστ αυτό είναι για ρελέ τύπου Α 40 .60 .80. 100Α /30mA και πρέπει να γίνει και στη θετική και αρνητική φορά του ρευματος . Σε συστήματα γείωσης ΤΤ (ηλεκτρόδιο γείωσης στο χώμα) λόγου του οτι η γείωση δε είναι και πολλή σταθερή προτιμάται η τοποθέτηση RCD 40/60/80/100/A. 100/mΑ διότι αποφεύγεται η παρεμβολή παρέμβαση δηνορευματων απο γειτονικές κατοικίες

jeronimo
05-02-15, 00:20
Το ότι πέφτει μόνο το βράδυ που η υγρασία στους εξωτερικούς χώρους είναι περισσότερη κάτι μας λέει .
Το στεγνωτήριο μήπως δεν αερίζετε καλά ?
μπορεί να μη δούλευε εκείνη την μέρα αλά να είχε μαζέψει από την προηγούμενη + βραδινή υγρασία
επειδή αναφέρεις ότι είναι κλειστό από παντού .

RNR
05-02-15, 08:37
Καλημέρα σας.

ΤΟ στεγνωτήριο είναι κλειστό όντως , αλλά δεν ανέφερα ότι έχω μπροστά μεταλικές γρίλιες που τραβάει τον αέρα όταν δουλευει και μία πιο μικρή πίσω στο πάνω σημείο ώστε να φέυγει η ζέστη. Θα τσεκάρω όμως στο φις για υγρασίες. Ϊσως επειδή και το φίς είναι εξωτερικού χώρου και κλείνει καλά να έχει μαζέψει μέσα υγρασία οπότε θα το αερίσω.

FILMAN
05-02-15, 11:01
κοίτα και τα πολύπριζα, μπορεί κάποιο να έχει πρόβλημα....έτσι την πάτησα και εγώ...δεν είχε μια βδομάδα που είχα βάλει ρελέ διαφυγής και ένα βράδυ κατα τις 23.00 έπεσε ...έψαχνα και έψαχνα ως που στο τέλος τα έβγαλα όλα από την πρίζα και άρχισα να τα βάζω ένα ένα .....και τελικά έφταιγε ένα πολυπριζο που είχαμε στην κουζίνα....
Δεν μπορούν να φταίνε κακές επαφές σε πολύπριζο. Μόνο αν ήταν βρεγμένο θα μπορούσε να σου ρίξει τον ΔΔΕ. Κατά τα άλλα ήταν τυχαίο.

Υπαρχουν περιπτώσεις που ο ρελες διαφυγής πέφτει όταν συσκευές όπως ψυγείο η καταψύκτες λειτουργούν εν μέσω πτώσης τάσεως του δυκτιου
Όχι. Μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί το λες αυτό;

Σε συστήματα γείωσης ΤΤ (ηλεκτρόδιο γείωσης στο χώμα) λόγου του οτι η γείωση δε είναι και πολλή σταθερή προτιμάται η τοποθέτηση RCD 40/60/80/100/A. 100/mΑ διότι αποφεύγεται η παρεμβολή παρέμβαση δηνορευματων απο γειτονικές κατοικίες
Ο ΔΔΕ δεν μετράει το ρεύμα γείωσης αλλά τη διαφορά φάσης - ουδετέρου. Κατά συνέπεια ακόμα και αν ο γείτονάς σου ρίχνει ρεύμα διαρροής στη δικιά σου γείωση, ο ΔΔΕ σου ΔΕΝ θα πέσει.

Οι ΔΔΕ των 100mA και παραπάνω δεν προορίζονται για προστασία έναντι ηλεκτροπληξίας από άμεση επαφή παρά μόνο από έμμεση, ή για πρόληψη πυρκαγιάς.

ttoni
05-02-15, 23:15
Ο τύπος Α πέφτει και με παλμικά συνεχή ρεύματα διαρροής εκτός από εναλλασσόμενα, ενώ ο τύπος AC μόνο με εναλλασσόμενα. Άρα αυτό που λες δεν στέκει και μάλλον ήταν τυχαίο αυτό που σου συνέβη. Το να πέσει ο ΔΔΕ μια φορά για κάποιον (κατ' εμάς) ανεξήγητο λόγο δεν είναι παράξενο και ούτε είναι απαραίτητα σημάδι ότι πρέπει να τον αλλάξουμε, πόσο μάλλον να το κάνουμε αυτό συστηματικά κάθε 2 ... 3 χρόνια. Αλίμονο.

Σωστός!:wiink: Ο Τύπος «Α»Οι διατάξεις διαφορικού ρεύματος Τύπου «A» ενδείκνυνται για τον εντοπισμόημιτονοειδών εναλλασσόμενων ρευμάτων διαρροής καθώς επίσης και για παλμικάρεύματα διαρροής με συνεχή συνιστώσα.Στην Γερμανία αυτός ο τύπος είναι η πλέον συνηθισμένη διάταξη γιαεναλλασσόμενα και παλμικά ρεύματα διαρροής.Διάταξη διαφορικού ρεύματος = ένας γνωστός άγνωστος 17 /34© Γιώργος Σαρρής 02.2009 & 02.2013Με αυτές τις διατάξεις εντοπίζονται διάφορα πιθανά ρεύματαδιαρροής και σε μονοφασικούς καταναλωτές με ηλεκτρονικάστοιχεία στην εσωτερική τους τροφοδοσία π.χ. πλυντήρια,ηλεκτρονικά μπάλαστ κλπ.Αυτό το είδος διατάξεων ενδείκνυται για ηλεκτρονικές συσκευέςμε κυκλώματα άμεσης μετατροπής σε συνεχές (π.χ.παλμοτροφοδοτικά).

http://www.abb.co.uk/product/ap/seitp329/4bd0ec0528a84420c1256f5500557772.aspx

Classification of RCDs upon detectable wave form

Classification of RCDs according to the wave form of the earth leakage currents they are sensitive to:β–ͺ AC type, for alternating current only
β–ͺ A type, for alternating and/or pulsating current with DC components
β–ͺ B type, for alternating and/or pulsating current with DC components and continuous fault current.

AC type RCDs are suitable for all systems where users have sinusoidal earth current. They are not sensitive to impulsive leakage currents up to a peak of 250 A (8/20 wave form) such as those which may occur due to overlapping voltage impulses on the mains (e.g.: insertion of fluorescent bulbs, X-ray equipment, data processing systems and SCR controls).

A type RCDs are not sensitive to impulsive currents up to a peak of 250 A (8/20 wave form). They are particularly suitable for protecting systems in which the user equipment has electronic devices for rectifying the current or phase cutting adjustment of a physical quantity (speed temperature, light intensity etc.) supplied directly by the mains without the insertion of transformers and insulated in class I (class II is, by definition, free of faults to earth).These devices may generate a pulsating fault current with DC components which the A type RCD can recognize.

B type RCDs are recommended for use with drives and inverters for supplying motors for pumps, lifts, textile machines, machine tools etc., since they recognize a continuous fault current with a low level ripple.

Type AC and type A RCDs comply with IEC/EN 61008/61009; B type for RCDs is not mentioned in these reference standards: an international standard has been introduced in 2007 an it specifies additional requirements for B type RCDs.
This new standard, IEC 62423, can only be referred together with IEC 61008-1 (for RCCBs) and IEC 61009-1 (for RCD-blocks and RCBOs), this means that B type RCDs have to be compliant to all the prescriptions of IEC 61008/9.

Φιλικά

alpha uk
06-02-15, 01:12
Filman είσαι απολύτως σωστός για το 100mA RCD Έχω ξεχάσει οτι στην Ελλάδα οι πίνακες έχουν γενικό διακόπτη και γενικές ασφάλειες Μπερδεμένος με την Αγγλία όπου ΤΤ σύστημα δεν έχει γενικο διακόπτη και αναγκαστηκα χρειάζεται 100mA RCD τυπου S for discrimination and additional (back-up) protection cooperate with 30mA RCBO για κάθε κύκλωμα .Λογου του ανεβασμένου Ζς και την μεγάλη αντίσταση Ra του ηλεκτροδιου .Ζ πάνω απο 3 Ω δεν υποστηριζετε απο κανένα MCB άνω τόν 16Α Όσο γιά την διάφορα φάσης ουδέτερου RCD ναι Συμφωνώ αρκεί όλες οι γείωσης να είναι σωστές και όχι βραχικυκλωσεις γείωσης ουδέτερου που έχουν γίνει και της μόδας τώρα τελευταία Ίσως να κάνω και λάθος .Ερχομαι στην Ελλάδα μόνο για λίγο το καλοκαίρι αλλά έχουν δεί τα μάτια μου!?!?!?!?
Παροχές τύπου PME. TN.S .TN.C.S δεν μπορεί να γίνονται με μια απλή ένωση γείωσης ουδέτερου όταν έχεις ηλεκτρόδια στο χώμα .Η μείωση του Ze στο ←100Ω γίνεται μέ τοποθέτηση περισσότερων ηλεκτροδίων και όχι με ένωση Ν Ε .....


Συγνώμη γιά την πολή λογία

xrhstosmp
06-02-15, 21:44
μακαρι αυτη η τοπολογια να υπηρχε και στα δικα μας ΤΤ. οσον αφορα τα ρελε που δεν πεφτουν απο παρεμβολες του γειτονα,εχω δει παραδειγμα σε πολυοροφο κτηριο που τροφοδοτουνταν απο κοινο υποσταθμο με σωστες καλωδιωσεις(χωρις κοινες κεντρικες γειωσεις κλπ) σε βραχυκυκλωμα L-PE στον 4ο οροφο να πεφτουν ΟΛΑ τα ρελε του ισογειου και μερικα του 1ου.

alpha uk
07-02-15, 03:02
Θα πό λίγο θεωρεία και στην συνέχεια θα καταλαβαιτε γιατί! Σε γείωσης ΤΤ η μέγιστη αντίσταση βρόχου γείωσης Ze είναι 1667Ω αυτό σημαίνει ότι 1667Χ0.03= 50.01ν άρα είμαστε μέσα στο επιτρεπτό όριο της διαρροής τάσεως σε περίπτωση άμεσης επαφής Αυτο βέβαια στην θεωρεία γιατί στην πραγματικότητα η αντίσταση Ze ποτέ δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 200Ω αρα η διαρροή τάσεως σφάλματος είναι πολή μικρότερη .Θεωρητικά αυτό πρέπει να ισχύει έτσι Όστε να έχουμε τον σωστό χρόνο αποκοπής του RCD στα( 5 καί 0.4
δευτερόλεπτα) η 1 και 0.2 σεΤΤ για να μπορεί όμως το RCD να έχει τή σωστή λειτουργία θα πρέπει και η
αντίσταση βρόχου φάσεως γείωσης Ζς του κάθε κυκλώματος στον πίνακα να είναι ίση ,μικρότερη του επιτρεπτου ορίου τής ασφαλείας του κυκλώματος πχ για MCB 16Α ΕΝ 6089-8 και 61009 RCBO = 2.3Ω αυτό με λιγα λόγια είναι η αντίσταση μεταξύ P N E στο τέλος του κυκλώματος Αυτό είναι επιτευχθω με τον περιορισμό της απόστασης του κυκλώματος .πχ 20Α MCB με καλώδια 2.5 όχι περισσότερο απο 15 τετραγωνικά μέτρα εάν όμως το κύκλωμα υπερβεί τα όρια του κανονισμού τότε το Ζς ΡN Ε είναι πολή μεγαλύτερο του επιτρεπτου της ασφαλείας. Αλά και αντίσταση μεταξύ ΡΝ είναι πολή μεγαλύτερη του επιτρεπτου. Αρα και η λειτουργία του RCD (χρόνος αποκοπής) περιορίζεται

FILMAN
09-02-15, 13:58
οσον αφορα τα ρελε που δεν πεφτουν απο παρεμβολες του γειτονα,εχω δει παραδειγμα σε πολυοροφο κτηριο που τροφοδοτουνταν απο κοινο υποσταθμο με σωστες καλωδιωσεις(χωρις κοινες κεντρικες γειωσεις κλπ) σε βραχυκυκλωμα L-PE στον 4ο οροφο να πεφτουν ΟΛΑ τα ρελε του ισογειου και μερικα του 1ου.
Για εξήγησέ μας το αυτό.

xrhstosmp
09-02-15, 18:29
Για εξήγησέ μας το αυτό.
για πιο λογο πιστευεις οτι μπορω να το εξηγησω;;;; πεφτανε ταυτοχρονα με το βραχυκυκλωμα .

midakos
09-02-15, 19:04
Για εξήγησέ μας το αυτό.

Αυτό κι εμένα μου ακούγεται κουφό...
Εφόσον ο ΔΔΕ ελέγχει διαφορά ρεύματος φάσης - ουδετέρου, πως μπορεί να επηρεάσει ενα βραχυκύκλωμα φάσης γείωσης ΠΡΙΝ τον ΔΔΕ την λειτουργία του?

Επίσης αυτό με την πτώση τάσης και το ψυγείο δεν το κατάλαβα, μειωμένη τάση σημαίνει και μειωμένο ρεύμα, που όμως και πάλι μέσω του ουδετέρου επιστρέφει οπότε δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ των αγωγών φάσης-ουδετέρου...

Μου φαίνονται κουφά, αλλά ποτέ δεν ξέρεις, ρεύμα είναι αυτό :001_tt2:

Fixxxer
09-02-15, 19:09
Ισως να παιζει ρολο το συστημα γειωσης του δικτυου και με το βραχυκυκλωμα να δημιουργουσε κρουστικη/ο ταση/ρευμα οπου εφτανε στα ρελε του ισογειου και του 1ου...
Αυτο που λεω ισως να ειναι και τελειως ακυρο...

-nikos-
09-02-15, 20:50
μπηκα μετα απο 2 χρονια να απαντησω σε κατι π.μ. :001_smile:

μαλλον μετα απο κανα χρονο ισως τα ξαναπουμε

επι ευκαιριας ομως να ευχηθω σε ολους χρονια πολλα και καλη χρονια..[λιγο καθυστερημενα χεχε]

ενα βιντεο για να γελασετε λιγο =


https://www.youtube.com/watch?v=6vjcVpIXQkI


καλα να περνατε. :wiink:

alpha uk
09-02-15, 21:02
Ίσως να δώσω εγώ μια απάντηση . Ισως να είμαι λάθος δεν ξέρω ? Εσείς είστε οι μηχανικοί. Ψαχται και δωσται μια απάντηση. Όλα τα RCD δεν είναι ίδια. Υπάρχουν RCD τα οποία έχουν πολικότητα Είσοδο απο πάνω Έξοδο απο κάτω Υπάρχουν RCD τα οποία δεν έχουν πολικότητα Αυτά που έχουν πολικότητα εσωτερικά έχουν ενα είδος φίλτρου μεταξύ Ρ Ν Καί ένα είδος delay στήν επαφή τής φάσεως Αυτά δεν δέχονται εξωτερικές παρεμβολές. Τα ΑΒΒ Δεν έχουν πολικότητα Και δέχονται παρεμβολές Αυτό είναι fact. Οσο για την πτώση τάσεως καί το ψυγείο .Όταν έχει Π .Τ το ψυγείο σταματά να λειτουργεί???? Όχι το μοτέρ προσπαθεί να λειτουργεί ση όσο πιο καλά μπορεί τραβώντας περισσότερα ΑΜΠΕΡ. Η θερμοκρασία λειτουργείας ΤώνRCD είναι μέχρι 40c μετά απο αυτή την θερμοκρασία η λειτουργία τους είναι ασταθές Μη ξεχνάς οτί το RCD είναι ένας αυτόματος διακόπτης Και κάτι άλλο. Πως εξηγείς την πτώση του RCD με το κάψιμο μιάς λυχνίας πυράκτωσης!!!!!!! Αυτά που λένε πολλοί ηλεκτρολόγοι δεν είναι κάτι που βγήκε από το μυαλό του έτσι για πλάκα .Πολλές φορές η θεωρία απο την πράξη απέχουν

lepouras
09-02-15, 21:28
να κάνω μια υπόθεση που μπορεί ίσως να ρίξει τα ρελε σε άλλους πίνακες?
ας υποθέσουμε ότι σε πολυκατοικία που έχουμε κοινή γείωση. αν στα διαμερίσματα (που το κάθε ένα έχει τον δικό του πίνακα άρα και το δικό του ΔΔΕ) έχουμε ας πούμε τροφοδοτικά ηλεκτρονικά(υπολογιστές τροφοδοτικά λεντοταινίες κλπ) ή γενικά συσκευές με ηλεκτρονικές πλακέτες(πλυντήρια ψυγεία τηλεοράσεις κλπ) που εσωτερικά και σαν στοιχείο προστασίας έχουν βαρήστορ γεφυρωμένα με την γείωση(κλασικό και σε αρκετά πολύπριζα προστασίας νομίζω) και υποθέτοντας ότι αυτά έχουν ένα όριο τα 275 βολτ. κάνω την υπόθεση ότι την στιγμή που ενώνετε η φάση στην γείωση κάποιου διαμερίσματος η αύξηση τις τάσης στον αγωγό της γείωσης(υποθέτοντας ότι και η γείωση μπορεί να μην είναι και η καλύτερη) δεν θα ξεπέρναγε την τάση τον 275 βολτ μεταξύ φάσης και γείωσης και στα υπόλοιπα διαμερίσματα αν αυτά είναι σε διαφορετική φάση με το προβληματικό που έκανε το βραχυκύκλωμα? αν συνέβαινε δεν θα είχε σαν αποτέλεσμα το βαρίστορ να προσπαθήσει να προστατέψει την συσκευή με το να άγη άρα θα προκαλούσε αστάθεια στο ΔΔΕ του διαμερίσματος με αποτέλεσμα να το ρίξει?
το λέω σαν σκεπτικό με δεδομένο ότι σχεδόν τα πάντα είναι με ηλεκτρονικά και αντίστοιχες προστασίες.
την άποψή σας.

alpha uk
09-02-15, 23:03
Have a look at this:
http://www.explainthatstuff.com/howrcdswork.html. Safety. In TN-S and TT systems (and in TN-C-S beyond the point of the split) a RCD can be used for additional protection. In the absence of any insulation fault in the consumer device, the equation/L1+L2+L3+N=0 holds, and an RCD can disconnect the the supply as soon as this sum reach a threshold (typical 10 - 500mA)AN insulation fault between either L. OR. N. and PE will trigger an RCD with high probability

alpha uk
10-02-15, 01:59
and this http://www.marcspages.co.uk/pq/3342.htm

FILMAN
10-02-15, 13:57
Αυτό που λέει ο Γιάννης στο #37 έχει μια βάση. Κατά τα άλλα οι ΔΔΕ δεν έχουν ούτε συγκεκριμένη είσοδο / έξοδο (πάνω - κάτω, κ.λ.π., αν αναφέρεται σε κανένα κάτι τέτοιο έχει να κάνει καθαρά με τη μόνωση της πρόσοψης και των χειριστηρίων και όχι με τη λειτουργία του). Εννοείται βέβαια ότι εσωτερικά στο κυρίως κύκλωμα δεν έχουν ούτε φίλτρα, ούτε τίποτα. Ό,τι υπάρχει (αν υπάρχει), βρίσκεται στο δευτερεύον του διαφορικού μετασχηματιστή. Τώρα όσο για τις εμπειρίες των διάφορων ηλεκτρολόγων και τις εξηγήσεις που οι ίδιοι δίνουν, δεν φταίει ότι η θεωρία απέχει από τη πράξη (όποιος το πιστεύει αυτό είτε δεν ξέρει από θεωρία, είτε δεν ξέρει από πράξη, είτε και τα δύο μαζί), αλλά ότι συνήθως εφαρμόζεται το γνωστό ανέκδοτο με τον τρελό επιστήμονα και τον βάτραχο.

Ποιος σας είπε ότι οι σπείρες των πρωτευόντων του διαφορικού μετασχηματιστή είναι (πάντα δυνατόν να είναι) κατασκευαστικά πανομοιότυπες; Αν λοιπόν σε έναν μονοφασικό π.χ. ΔΔΕ οι δυο σπείρες φάσης και ουδετέρου έχουν μια ψιλοδιαφορά τότε για το ίδιο ρεύμα τα μαγνητικά πεδία μέσα στον πυρήνα δεν αλληλοεξουδετερώνονται ακριβώς. Αν τα ρεύματα γίνουν πολύ μεγάλα (βλέπε βραχυκύκλωμα φάσης με ουδέτερο) η συνισταμένη μπορεί να δώσει ένα ρεύμα δευτερεύοντος ικανό να ενεργοποιήσει τον ηλεκτρομαγνήτη του μηχανισμού και να ρίξει τον ΔΔΕ. Έτσι εξηγώ το πέσιμο του ΔΔΕ με το κάψιμο μιας λάμπας πυράκτωσης (καμία επαφή με τη γη, και δεδομένου ότι μερικές φορές οι λάμπες πυρακτώσεως και συχνότερα οι αλογόνου τη στιγμή που καίγονται δημιουργούν βραχυκύκλωμα).

makmou
10-02-15, 15:02
Κατ αρχάς, γενικά όταν χαλάει το ρελλαί δεν πέφτει ενώ πρέπει να πέσει (όχι το αντίθετο). Στην περίπτωσή σου δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Για να εντοπίσεις την έστω και στιγμιαία διαρροή που προκάλεσε την πτώση του ρελλαί πρέπει να ισχύει τη στιγμή που το ψάχνεις. Κράτα το υπόψη σου και άμα ξανασυμβεί (με τη διαρροή σε ισχύ), κατέβαζε μια-μια τις ασφάλειες για να βρεις ποια γραμμή έχει το πρόβλημα. Εάν είσαι λιγότερο τυχερός, αποσύνδεσε όλους τους ουδετέρους και σύνδεέ τους έναν-έναν μέχρι να πέσει το ρελλαί. Εκεί είσαι!! Κάνε το ίδιο (όπως με τους ουδετέρους) με όλες τις συσκευές που είναι σ αυτή τη γραμμή. Άλλη περίπτωση δεν υπάρχει. Για ότι περισσότερο στείλε ιμέιλ μιας και δεν μπαίνω τακτικά στα φόρα. Καλή τύχη!

lynx
10-02-15, 15:08
πεσμου κατι...σε ΔΔΕ που προσπαθησα να δοκιμασω αν δουλευει...
οταν πηγα να συνδεσω την εισοδο απο την πανω πλευρα....δεν δουλευε
και αρχισε να μυριζει...οταν πηγα να τα συνδεσω απο κατω, δουλεψε.

αποσο ξερω οι ΔΔΕ δεν εχουν συγκρεκριμενη φορα εισοδου και εξοδου
το μονο που δεν πρεπει να κανεις ειναι να συνδεσεις εισοδους και εξοδους μαζι.

γιατι ομως συνεβει αυτο που εγραψα?

FILMAN
10-02-15, 15:53
Γιατί είχε πρόβλημα, αυτό που μπορεί να μυρίσει είναι η αντίσταση που έχει μέσα για το τεστ. Αν πατάς το τεστ αλλά ο μηχανισμός δεν πέφτει (επειδή είναι χαλασμένος), η αντίσταση τροφοδοτείται συνέχεια και θα καεί (θα μυρίσει καμένο).

lynx
10-02-15, 17:32
τι πρόβλημα να έχει? αν συνδέσης την είσοδο απο την κάτω πλευρά δουλεύει κανονικά..

και απο αυτά που γνωρίζω μερικές στροφές πηνίου τυλιγμένο σε φερρίτη έχει μέσα, αρα όντως
δεν θα έπρεπε να έχει απο συγκεκριμένη πλευρά την είσοδο και την έξοδο.

υπάρχει περίπτωση να έκανα κάτι άλλο λάθος και να μην το κατάλαβα?

alpha uk
11-02-15, 00:08
Mi friend FILMAN can you please read the article about RCD on the second side that I post Because Half of what you said make sense , And half not !!!!! And give an answer please In Greek Regards Yiannis

FILMAN
11-02-15, 12:24
Τί είναι αυτό που έγραψα και δεν βγάζει νόημα;

Εννοείς να διαβάσω αυτό:



Under normal operation, when there is no magnetic field in the core, no electricity flows through the search coil (gray) or relay (blue).
Suppose you cut through the live wire (green) with your garden shearsβ€”and suppose it takes a tenth of a second for you to chop right through.
During that tenth of a second, just as you're starting to cut, there is a current imbalance between the live and neutral cables. More current flows through the neutral wire (orange) than through the live wire (green), so the neutral wire produces a greater magnetic field (red arrow) in the iron core than the live wire does (blue arrow).
The two magnetic fields no longer cancel out. The net magnetic field in the core causes an electric current to flow in the search coil (gray), which activates the relay (blue).
The relay snaps open breaking the incoming circuit cables and stopping all power from flowing in as little as 30 millisecondsβ€”far faster than you can cut the cable.

Όχι, δεν συμφωνώ, αν αρχίσω να κόβω το ένα απ' τα δυο καλώδια μιας συσκευής, από αυτό το καλώδιο θα περνάει μικρότερο ρεύμα ενώ από το άλλο που δεν το κόβω θα περνάει περισσότερο; Πλάκα μας κάνει; Άμα ήταν έτσι θα συσσωρευόταν φορτίο στην συσκευή! Μάλλον αυτός ο κύριος Chris Woodford πρέπει να κάνει άλλο ένα update σ' αυτά που γράφει και να μην μείνει σ' αυτό που έκανε στις 30 Οκτωβρίου του 2014.

FILMAN
11-02-15, 12:26
τι πρόβλημα να έχει? αν συνδέσης την είσοδο απο την κάτω πλευρά δουλεύει κανονικά..

και απο αυτά που γνωρίζω μερικές στροφές πηνίου τυλιγμένο σε φερρίτη έχει μέσα, αρα όντως
δεν θα έπρεπε να έχει απο συγκεκριμένη πλευρά την είσοδο και την έξοδο.

υπάρχει περίπτωση να έκανα κάτι άλλο λάθος και να μην το κατάλαβα?
Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε, πάντως όπως και να βάλεις την είσοδο και την έξοδο θα δουλεύει.

lynx
11-02-15, 16:27
Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε, πάντως όπως και να βάλεις την είσοδο και την έξοδο θα δουλεύει.

μμμ...αν και συμφωνούμε με προβληματίζει αυτό που λές, γιατί στην πράξη τα πράγματα δεν ήταν έτσι.
ας πούμε οτι δεν είχα προσέξει καλά και είχα απο την πλευρά της εισόδου της φάσης την έξοδο του ουδετέρου
είναι λογικό να είχε μυρίσει κάτι? δεν θυμάμαι να είχα πατήσει το τεστ.

FILMAN
11-02-15, 16:39
Όχι, είπα ότι θα μύριζε αν το τεστ ήταν πατημένο και αν ταυτόχρονα το ρελέ είχε μπλοκάρει και δεν έπεφτε.

xrhstosmp
11-02-15, 21:33
χωρις να θελω να κανω το συνηγορο του διαβολου-αν και δεν ξερω τις απολαβες,ισως να ειναι συμφερουσα δουλεια-οι αγωγοι δεν κοβονται μονο με μονωμενα εργαλεια φοροντας μονοτικα παπουτσια επανω σε ξυλινα πατωματα αλλα και με μεταλλικα ψαλιδια σε βρεγμενους κηπους και ξυπολυτοι.θα πεσει το ρελε η οχι?

alpha uk
11-02-15, 23:40
No mi Friend FILMAN I mean this http://www.marcspages.co.uk/pq/3342.htm

FILMAN
12-02-15, 10:50
χωρις να θελω να κανω το συνηγορο του διαβολου-αν και δεν ξερω τις απολαβες,ισως να ειναι συμφερουσα δουλεια-οι αγωγοι δεν κοβονται μονο με μονωμενα εργαλεια φοροντας μονοτικα παπουτσια επανω σε ξυλινα πατωματα αλλα και με μεταλλικα ψαλιδια σε βρεγμενους κηπους και ξυπολυτοι.θα πεσει το ρελε η οχι?
Μήπως τότε μπορείς να μας εξηγήσεις πώς γίνεται αυτό που είπε ο άλλος, δηλαδή από τον αγωγό φάσης που κόβεται (και στον οποίο θα υπάρξει και διαρροή ως προς γη όπως λες) να περνάει μικρότερο ρεύμα από ότι στον ουδέτερο αγωγό;

FILMAN
12-02-15, 11:00
No mi Friend FILMAN I mean this http://www.marcspages.co.uk/pq/3342.htm
Το διάβασα. Μια χαρά τα λέει!

alpha uk
12-02-15, 22:54
Οπότε φιλέ μου FILMAN συμφωνης οτι καί η γείωση παίζει κάποιο ρόλο στην σωστή λειτουργία του RCD Zs=Ze+(R1+R2). Kαι ότι σέ γείωση τύπου ΤΤ το RCD μπορεί να πέσει κάι από εξωτερική διαρροή Ότι σε πτώση τάσεως δημιουργείται unbalancd levels of disturbance on Live and Neutral therefore unbalanced currents in the RCD leading to the trip Ξανά Zs=Ze+(R1+R2). Στην ερώτηση μου γιατί το RCD πέφτει με το κάψιμο μίας λάμπας. Η απάντηση μου είναι οτί , κατά 99% η ασφάλεια είναι αυτή πού θά πέσει καί όχι το RCD , Άν το RCD πέσει πρώτο σημαίνει , πρόβλημα στήν ασφάλεια η πρόβλημα στο κύκλωμα (unbalance Live conbuctors .As P and N). Η συνιστώσα ναι Συμφωνώ αλλά σε ελάχιστες περιπτώσεις. Επίσης για την πολικότητα τών RCD.
Εδώ που ζω εγώ χρησιμοποιείται το (electronic RCD) το οποίο έχει πολικότητα .Παροχές TN-C-S χωρίς γενικές ασφάλειες στόν πίνακα

xrhstosmp
12-02-15, 23:36
Μήπως τότε μπορείς να μας εξηγήσεις πώς γίνεται αυτό που είπε ο άλλος, δηλαδή από τον αγωγό φάσης που κόβεται (και στον οποίο θα υπάρξει και διαρροή ως προς γη όπως λες) να περνάει μικρότερο ρεύμα από ότι στον ουδέτερο αγωγό;
Φυσικα!.πριν την ωρα που κοψει το καλωδιο εχει φροντισει να πιανει αγωγο φασης που δεν προστατευεται απο δδε και αντι να τρωει ρευμα απο τον αγωγο που κοβει τον τροφοδοτει!!! τετοιες προσθαφαιρεσεις μονο ο βαρουφακης,ο σοιμπλε,η μερκελ και ο σαμαρας μπορουν να κανουν.

FILMAN
13-02-15, 12:31
Οπότε φιλέ μου FILMAN συμφωνης οτι καί η γείωση παίζει κάποιο ρόλο στην σωστή λειτουργία του RCD Zs=Ze+(R1+R2). Kαι ότι σέ γείωση τύπου ΤΤ το RCD μπορεί να πέσει κάι από εξωτερική διαρροή Ότι σε πτώση τάσεως δημιουργείται unbalancd levels of disturbance on Live and Neutral therefore unbalanced currents in the RCD leading to the trip Ξανά Zs=Ze+(R1+R2). Στην ερώτηση μου γιατί το RCD πέφτει με το κάψιμο μίας λάμπας. Η απάντηση μου είναι οτί , κατά 99% η ασφάλεια είναι αυτή πού θά πέσει καί όχι το RCD , Άν το RCD πέσει πρώτο σημαίνει , πρόβλημα στήν ασφάλεια η πρόβλημα στο κύκλωμα (unbalance Live conbuctors .As P and N). Η συνιστώσα ναι Συμφωνώ αλλά σε ελάχιστες περιπτώσεις. Επίσης για την πολικότητα τών RCD.
Εδώ που ζω εγώ χρησιμοποιείται το (electronic RCD) το οποίο έχει πολικότητα .Παροχές TN-C-S χωρίς γενικές ασφάλειες στόν πίνακα
Όχι. Σε όλες τις περιπτώσεις που αναφέρει, το πρόβλημα δημιουργείται μεν από διάφορες αιτίες, αλλά πάντα σε συνδυασμό με την ύπαρξη συσκευών που έχουν φίλτρα με πυκνωτές μεταξύ των ενεργών αγωγών και της γης. Οπότε ο ΔΔΕ δικαιολογημένα ανιχνεύει ανισορροπία ρευμάτων φάσης - ουδετέρου και δικαίως πέφτει. Αν εσύ δεν έχεις καμιά τέτοια συσκευή στην πρίζα, ο ΔΔΕ σου δεν θα πέσει.