PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΕΛΕ ΡΑΓΑΣ ΘΕΡΜΟΣΥΣΩΡΕΥΤΩΝ



watt
30-01-15, 13:14
Καλημερα.Το ρελε ραγας για θερμοπομπο-υς τι ακριβως κανει;Ειναι απαραιτητο οταν εχουμε μια γραμμη η οποια ειναι μονο για θερμαντικο σωμα και την εχουμε ασφαλισει με 16αρη αυτοματο να βαλουμε και ρελε;

FILMAN
30-01-15, 13:19
Είναι για να ανάβει με κάποια εντολή χαμηλού ρεύματος ο θερμοσυσσωρευτής, κυρίως με νυχτερινό.

nestoras
30-01-15, 13:26
Καλημερα.Το ρελε ραγας για θερμοπομπο-υς τι ακριβως κανει;Ειναι απαραιτητο οταν εχουμε μια γραμμη η οποια ειναι μονο για θερμαντικο σωμα και την εχουμε ασφαλισει με 16αρη αυτοματο να βαλουμε και ρελε;

Θερμοπομπό εννοείς θερμοσσυσωρευτή; Τα παλιά ασήκωτα εκείνα σώματα με τα τούβλα μέσα;
Όπως είπε και ο Φίλιππος, οι εγκαταστάσεις τότε είχαν ρελέ τα οποία ενεργοποιούνταν μέσω του ουδετέρου νυχτερινού ή μέσω χρονοδιακόπτη ή μέσω θερμοστάτη.
Αν δεν έχεις χρονοδιακόπτη ή νυχτερινό ρεύμα ή θερμοστάτη τότε το ρελέ δεν είναι απαραίτητο (απλά θα το ανάβεις και θα το σβήνεις με το χέρι από το αυτοματάκι).

watt
30-01-15, 13:27
Δηλαδη εαν δεν εχω νυχτερινο δεν χρειαζεται να τοποθετηθει;

watt
30-01-15, 13:28
θερμοπομπο εννοω

FILMAN
30-01-15, 13:28
Γιατί δεν μας λες τί ακριβώς θες να κάνεις;

watt
30-01-15, 13:36
Γιατί δεν μας λες τί ακριβώς θες να κάνεις;
Εχω μια γραμμη η οποια ειναι ασφαλισμενη με 16αρη αυτοματο και τροφοδοτει μονο ενα θερμοπομπο 2500watt.Αυτο που θελω να μαθω ειναι αν τοποθετηθει ρελε εξυπηρετει καπου η οχι και αν ναι τι

FILMAN
30-01-15, 13:41
Εξυπηρετεί στον τηλεχειρισμό της συσκευής. Εσύ πώς σκέφτεσαι να τη δουλεύεις;

watt
30-01-15, 13:42
Εξυπηρετεί στον τηλεχειρισμό της συσκευής. Εσύ πώς σκέφτεσαι να τη δουλεύεις;
Την ανοιγοκλεινω χειροκινητα,αυτο μονο

FILMAN
30-01-15, 13:46
Τί να το κάνεις το ρελέ τότε; Σου είναι άχρηστο.

watt
30-01-15, 14:10
Α ενταξει τοτε,τωρα καταλαβα οτι χρησιμοποιειται για τον μη χειροκινητο χειρισμο

nestoras
30-01-15, 14:57
Εσένα η εγκατάσταση σου έχει ήδη τέτοιο ρελέ; Δεν έχω καταλάβει ακόμη...
Σε περίπτωση που έχεις: Η ασφάλεια που σηκώνεις οπλίζει το ρελέ ή δίνει απευθείας στον θερμοπομπό ρεύμα; Αν δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις να αναγνωρίσεις τη συνδεσμολογία και να επέμβεις, μην το κάνεις! Καλυτερα φώναξε κάποιον ηλεκτρολόγο!