PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα σε μετατροπή ηλεκτρονικής



tigiakou
30-01-15, 21:49
Καλησπέρα,

αποφάσισα να κάνω μια αναβάθμιση στο ήδη παλιό αυτοκίνητο μου.Έτσι είπα να απαλλαχτώ απο τις πλατίνες και παρήγγειλα το εξής κιτ:
http://www.ebay.ie/itm/Full-set-contactless-ignition-system-for-VAZ-LADA-2107-2106-2105-2104-2103-2101-/370578782711?pt=Motors_Car_Truck_Parts_Accessories&hash=item56483779f7.
Σήμερα παρέλαβα το δέμα.Έκανα κάποιες δοκιμές πάνω στον πάγκο.Το κύκλωμα λειτουργούσε μια χαρά.Για έναν ανεξήγητο λόγο όμως, μετά απο 4-5 δοκιμές σταμάτησε να λειτουργεί.Οπότε αρχίσανε οι δοκιμές για να δω τι ακριβώς φταίει.
Σε μια μινι περιγραφή.Το κύκλωμα αποτελέιτε απο τον πολλαπλασιαστή, το ντισιμπιτέρ που αντί για πλατίνες έχει ένα ματάκι,μια πλακέτα και μια καλωδιοταινία που συνδέει όλα τα παραπάνω.Απο τις δοκιμές που έκανα παρατήρησα ότι.
Ο πολλαπλασιαστής δεν έχει κανένα πρόβλημα αφού δουλεύει μια χαρά μόνος του.
Την καλωδιοταινία την μέτρησα και είναι μια χαρά.Οπότε μας μένουν τα άλλα δύο κομμάτια.
Το ντισιμπιτέρ ενώνεται με την ηλεκτρονική με 3 καλώδια της καλωδιοταινίας.Ένα κόκκινο,ένα κίτρινο και ένα άσπρο.Αν κάνω όλη την κυκλωμάτωση,αφαιρέσω το ντισιμπιτέρ και αρχίσω να βραχυκυκλώνω διακόπτόμενα το ασπρο με το κίτρινο τότε το σύστημα λειτουργεί.
Αν χρησιμοποιήσω μόνο το ντισιμπιτέρ, και δώσω 12 V στο κόκκινο καλώδιο, τότε μετράω 12 v και στα άλλα δύο καλώδια ακόμα κι αν περιστρέφω το ντισιμπιτέρ.
Μέσα στο ντισιμπιτέρ ο αισθγτήρας φαίνεται να μοιάζει με κάποια φωτοδίοδο που ανάμεσα σε αυτήν και στον δέκτη της περνά ένα εμπόδιο (4 φορές σε μια πλήρη περιστροφή).
Μετά απο αυτά εγω καταλήγω οτι μάλλον έχει καεί αυτός ο αισθητήρας.Ποια η δική σας γνώμη.Τι έχετε να προτείνετε?Μπορώ να μετρήσω κάτι άλλο?

Dbnn
30-01-15, 23:24
Τον πυκνωτή απο τις πλατίνες τον αφαίρεσες?

xsterg
31-01-15, 23:30
ποσο παλιο ειναι αυτο το αυτοκινητο που εχει πλατινες? θα πρεπει να μιλαμε για πισω απο το 1985. παντως εγω δεν καταλαβαινω γιατι δεν παιρνεις ενα αλλο. σοβαρολογω. μπορει να το βρεις μεχρι και δωρεαν! αυτοκινητα πριν το 2000 δινονται πλεον σε εξευτελιστικες τιμες. 100-300€ για ενα αυτοκινητο 1000-1400 κυβικων. αν μιλαμε για μεγαλυτερου κυβισμου μπορει να το βρεις εως και δωρεαν! ο ιδιοκτητης του πλεον που δεν μπορει να το πουλησει θελει να απαλλαγει απο αυτο! γι αυτο σου λεω. καθε προσπαθεια για μετατροπη απο πλατινες σε ηλεκτρονικη θα σου κοστισει περισσοτερο και με αμφιβολο αποτελεσμα.
φιλος μου πριν 1 χρονο περιπου με παρακαλαγε να μου χαρισει ενα ford modeo 1.6 για να απαλλαγει απο το κοστος συντηρησης του. ειχε αλλα 3 αυτοκινητα, ολα 5 ετιας και το ford του ηταν επιπλεον κοστος χωρις να το κινει. μιλαμε για αυτοκινητο χωρις προβληματα και κινησιμο το οποιο το οδηγουσα και εγω μερικες φορες.

Dbnn
01-02-15, 20:53
ποσο παλιο ειναι αυτο το αυτοκινητο που εχει πλατινες? θα πρεπει να μιλαμε για πισω απο το 1985. παντως εγω δεν καταλαβαινω γιατι δεν παιρνεις ενα αλλο. σοβαρολογω. μπορει να το βρεις μεχρι και δωρεαν! αυτοκινητα πριν το 2000 δινονται πλεον σε εξευτελιστικες τιμες. 100-300€ για ενα αυτοκινητο 1000-1400 κυβικων. αν μιλαμε για μεγαλυτερου κυβισμου μπορει να το βρεις εως και δωρεαν! ο ιδιοκτητης του πλεον που δεν μπορει να το πουλησει θελει να απαλλαγει απο αυτο! γι αυτο σου λεω. καθε προσπαθεια για μετατροπη απο πλατινες σε ηλεκτρονικη θα σου κοστισει περισσοτερο και με αμφιβολο αποτελεσμα.
φιλος μου πριν 1 χρονο περιπου με παρακαλαγε να μου χαρισει ενα ford modeo 1.6 για να απαλλαγει απο το κοστος συντηρησης του. ειχε αλλα 3 αυτοκινητα, ολα 5 ετιας και το ford του ηταν επιπλεον κοστος χωρις να το κινει. μιλαμε για αυτοκινητο χωρις προβληματα και κινησιμο το οποιο το οδηγουσα και εγω μερικες φορες.

Μπορείς να μου πείς που ακριβώς τα πουλάνε αυτά να παω τώρα αμέσως να αγοράσω 2?
Κυριολεκτικά, χωρίς ειρωνία.

xsterg
01-02-15, 21:41
οχι δυο. ενα να παρεις. πλεον αυτο που κοστιζει στο αυτοκινητο δεν ειναι η αγορα του. η κατοχη και η συντηρηση κοστιζει.
αν ψαξεις λιγο απο ιδιωτες θα βρεις αυτοκιντα 15 + ετων που μπορεις να αποκτησεις ακομη και δωρεαν.
αν ηταν πριν απο 6 μηνες περιπου θα σου ελεγα να παρεις το αυτοκινητο του φιλου μου. τελικα το χαρισε σε εναν αλβανο για να γλυτωσει τα τελη και τα λοιπα εξοδα.