PDA

Επιστροφή στο Forum : Ohm γείωσης αυτοκινήτου



limas
01-02-15, 13:53
Καλησπέρα,

ξέρετε τι τάξης ohm πρέπει να είναι η γείωση σε ένα αυτοκίνητο; Εχω μια αργή κίνηση των μοτέρ(υαλοκαθαριστήρες, παράθυρα) του αυτοκινήτου και σκέφτομαι μήπως έχω μεγαλύτερη αντίσταση από ότι πρέπει και για αυτό "ζορίζονται"..

China
01-02-15, 14:06
Ίσως πρέπει να αντικαταστήσεις την μπαταρία σου.
Μέτρησε τι τάση έχει η μπαταρία σε ηρεμία και μέτρησε και με τον κινητήρα σε λειτουργία.

JOUN
01-02-15, 16:27
Αν εφταιγε η γειωση της μπαταρίας θα είχες μεγαλο πρόβλημα να βαλεις μπροστά,γιατί η μίζα τραβάει πολύ ρεύμα άρα θα είχες μεγάλη πτώση τάσης..
Συμβαίνει αυτο;

xsterg
01-02-15, 17:05
δοκιμασες να λειτουργησεις τα μοτερ σου και με αλλη μπαταρια η και με εξωτερικο τροφοδοτικο?

IRF
01-02-15, 17:24
Δες τι τάση φτάνει πάνω στους υαλοκαθαριστήρες τη στιγμή της λειτουργίας τους και αν διαφέρει σημαντικά από αυτή της μπαταρίας τότε μπορεί να έχεις σπινθηρισμό σε επαφές κάποιου ρελέ.

Xarry
01-02-15, 19:34
Η απλα εχουν "πεσει" τα μοτερ. Με τον κινητηρα σε λειτουργια πρεπει να εχεις πανω απο τις 1000 (περιπου) σαλ 13,8-14+ V.

limas
01-02-15, 19:48
Ίσως πρέπει να αντικαταστήσεις την μπαταρία σου.
Μέτρησε τι τάση έχει η μπαταρία σε ηρεμία και μέτρησε και με τον κινητήρα σε λειτουργία.

Η μπαταρία είναι καινούργια. Μου κάνει το ιδιο πράγμα και πριν εκκινήσω και αφού εκκινήσω.

limas
01-02-15, 19:51
Αν εφταιγε η γειωση της μπαταρίας θα είχες μεγαλο πρόβλημα να βαλεις μπροστά,γιατί η μίζα τραβάει πολύ ρεύμα άρα θα είχες μεγάλη πτώση τάσης..
Συμβαίνει αυτο;

Βασικά όχι. Παίρνει να την πρώτη μπροστά. Και μιλάμε για αυτ/το 30 ετών. Είναι 1800 κυβικά και η μπαταρία μου ειναι enrgizer premium. Δεν θυμάμαι πόσα kVA είναι, όμως. Αλλά θα δώ και θα σας πω.

limas
01-02-15, 19:53
δοκιμασες να λειτουργησεις τα μοτερ σου και με αλλη μπαταρια η και με εξωτερικο τροφοδοτικο?

Και με την προηγούμενη μπαταρία το ίδιο μου έκανε. Μέχρι που με "άφησε" και πήρα καινούργια. Δεν έχω τροφοδοτικό όμως για να δοκιμάσω.

limas
01-02-15, 19:54
Δες τι τάση φτάνει πάνω στους υαλοκαθαριστήρες τη στιγμή της λειτουργίας τους και αν διαφέρει σημαντικά από αυτή της μπαταρίας τότε μπορεί να έχεις σπινθηρισμό σε επαφές κάποιου ρελέ.
Εννοείς να μετρήσω στις επαφές πριν το μοτερ των υαλοκαθαριστήρων;

limas
01-02-15, 19:56
Η απλα εχουν "πεσει" τα μοτερ. Με τον κινητηρα σε λειτουργια πρεπει να εχεις πανω απο τις 1000 (περιπου) σαλ 13,8-14+ V.

Το αυτοκίνητο ειναι ένα BMW E30 και πάντα στο ρελαντί έχει περίπου 600-700 σαλ. Δοκίμασα να ανεβοκατεβάσω τα τζάμια και με πατημλενο το γκάζι σε υψηλότερες στροφές αλλά πάλι το ίδιο. Δεν έχει διαφορά. Τάση δεν μέτρησα αλλα μπορώ να μετρήσω και να σας πω.

Dbnn
01-02-15, 20:37
Το ρελαντί είναι πολύ λίγο.
800-850 πρέπει να έχεις.

Πλεξούδα σε ΌΛΟ το αμάξι άλλαξες μετά την επισκευή που έκανες? Αν άφησες την παλιά τότε έχεις πρόβλημα και αν δεν έχεις τώρα θα αποκτήσεις μετά μιας και τα καλώδια αρπάξανε με τις φλόγες.
Με τον κινητήρα σε λειτουργία πρέπει να έχεις 13.8 έως 14.6vDC

dog80
01-02-15, 22:24
Τα μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων έχουν γράσο μέσα, το οποίο με τα χρόνια πετρώνει. Κατα 99% αυτό είναι το πρόβλημα και όχι κάτι ηλεκτρολογικό

Θέλει άνοιγμα, καθάρισμα και καινούριο γράσο.

Dimpas
02-02-15, 02:29
Αν το E30 είναι εξακίλυνδρο μια χαρά είναι το ρελαντί !
( τώρα είδα είσαι τετρακίλυνδρος , φτιάξε το ρελαντί ! Τσέκαρε με πολύμετρο να είναι ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ και τα της τάσης και τα της γείωσης ΣΩΣΤΑ και μετά πας στο μοτέρ !
Τώρα τσέκαρε γείωση του μοτέρ υαλοκαθαριστήρων, και μηχανικά να είναι όλες οι αρθρώσεις σε άριστη κατάσταση !
Α βάλε και ένα ζευγάρι Bosch aerotwin θα κάνεις την καλύτερη αγορά για το αμάξι σου !

vasilllis
02-02-15, 08:39
πως καταφερνουμε καποιος να εχει προβλημα με πχ τους υαλοκαθαριστηρες και εμεις να βγαζουμε σκαρτο ολο το αμαξι απορω :hahahha:

Dbnn
02-02-15, 10:51
πως καταφερνουμε καποιος να εχει προβλημα με πχ τους υαλοκαθαριστηρες και εμεις να βγαζουμε σκαρτο ολο το αμαξι απορω :hahahha:

Έπειδη το συγκεκριμενο αυτοκινητο επισκευαστηκε απο πυρκαγια.

FILMAN
02-02-15, 11:03
Είδα ότι το ίδιο είπες και στο #12. Αλλά δεν βλέπω πού ανέφερε κάποιος άλλος κάτι τέτοιο, και ειδικά ο κάτοχος!

Dbnn
02-02-15, 12:04
Είδα ότι το ίδιο είπες και στο #12. Αλλά δεν βλέπω πού ανέφερε κάποιος άλλος κάτι τέτοιο, και ειδικά ο κάτοχος!

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135057

54918
(http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135057)

FILMAN
02-02-15, 12:22
Μάλιστα!:001_smile:

bchris
02-02-15, 13:03
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135057

54918
(http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=135057)

Αδερφε, αν δεν εισαι ντετεκτιβ, χαραμιζεσαι.

vasilllis
02-02-15, 13:21
Έπειδη το συγκεκριμενο αυτοκινητο επισκευαστηκε απο πυρκαγια.

και?
αυτο τι σημαινει?Αν ο φιλος μας καταφερε και το εστησε(ασχετα αν συμφερει ή οχι) γιατι να το αλλαξει το αμαξι?Μπορει οντως να φταιει ο μηχανισμος των υαλοκαθαριστηρων ή η παροχη.Εκει πρεπει να εστιασουμε το θεμα.σε αυτο αναφερθηκα..

Dbnn
02-02-15, 13:52
Εγω ανεφερα απλα το θεμα πλεξουδα. Μιας και το θεμα το παρακολουθω απο το αλλο φορουμ και δεν εχω κανει ντετεκτιβ.
Ξεροντας λοιπον την προιστορια του αυτοκινητου σκεφτομαι και αλλες παραμετρους απο το να πω οτι απλα φταινε τα μοτερ των παραθυρων και των υαλοκαθαριστηρων.
Αμα ειναι τοσο παραλογο ρουφαω το αβγο μου και δεν ματαξαναμιλαω...
:)

Υ. Γ. Δεν κατεκρινα καμια προσπαθεια. Πραγματικα αυτο που επικρατει στα φορουμ εχει αρχισει να με κουραζει.
Δεν μπορουμε μια ζωη να τα εξηγουμε ολα με το "και" γιατι παρεξηγουνται 30ατομα χωρις λογο.

vasilllis
02-02-15, 14:36
μα δεν ειπε καννενας οτι κατεκρινες καμια προσπαθεια ουτε επισης ειπε κανεις να ρουφηξεις το αυγο σου.Πιτσευω η συζητηση που γινεται δω μεσα σε λιγα αλλα φορουμ μπορει να γινει.
Για το παραλογο δε που αναφερεις πολλες φορες η λυση σε ενα προβλημα ειναι μπροστα σου αλλα δεν την βλεπεις ,οποτε καθε απαντηση ευπροσδεκτη,
Διαβασε προσεκτικα το θεμα και δες ποσες απαντησεις εχουν σχεση με το ερωτημα.
(ακομα και τα δικα μας σχολια ).Ειπαν για ρελαντι,μπαταρια,δυναμο,τους ιδιους τους υαλοκαθαριστηρες,και να το πεταξει να παρει αλλο.Καταλαβαινεις φανταζομαι τι θελω να πω.

Dbnn
02-02-15, 15:14
Μα το ίδιο λεω και εγω φίλε μου, ο άνθρωπος καλά έκανε και το επισκεύασε το αμάξι του.
Λόγο όμως μιας συγκεκριμένης ιδιαιτερότητας που δεν αναφέρθηκε στο αρχικό ποστ, ξεκινάμε με τον γνόμωνα πως όλα ήταν φυσιολογικά πρίν για αυτό και αναφέρονται τόσες παράμετροι, ρελαντί, μοτέρ, μπαταρίες κλπ κλπ.
Όταν ένα αυτοκίνητο έχει υποστεί τόση ζημιά και κάτι πάει στραβά κάπου αλλού είναι το πρόβλημα.
Εγώ έτυχε να είμαι και στο άλλο φόρουμ και να παρακολουθώ τις εργασίες που έγιναν (μόνο φανοποιία είχε αναφερθεί).
Όταν λοιπόν βλέπω ενα νημα που αναφέρει οτι ναι μεν δουλεύει αλλά όχι τόσο καλά το αυτοκίνητο και δεν αναφέρεται η προιστορία τότε θεωρώ πως πρέπει να αναφερθεί για να βρούμε εναν μπούσουλα και να τον βοηθήσουμε.

limas
02-02-15, 16:36
Τα μοτέρ των υαλοκαθαριστήρων έχουν γράσο μέσα, το οποίο με τα χρόνια πετρώνει. Κατα 99% αυτό είναι το πρόβλημα και όχι κάτι ηλεκτρολογικό

Θέλει άνοιγμα, καθάρισμα και καινούριο γράσο.

Θα το δοκιμάσω. Ευχαριστώ.

limas
02-02-15, 16:45
Παιδιά σας ευχαριστώ γοα όλες τις απαντήσεις. Οτι καλώδιο χρειαζόταν αλλαγή, έχει αλλαχτει με καινούργιο.
Ετσι όπως το βλέπω, θα πρέπει να ξύσω όσες πιο πολλές επαφές μπορώ, ξεκινόντας από την μπαταρία και να προχωράω σιγα σιγά. Ισως με την άχνα από την πρόσφατη βαφή του αυτοκινήτου, να έχει γίνει μια "ελαφρά" επίστρωση και να προκαλέι μεγαλύτερη αντίσταση από το κανονικό.

xsterg
02-02-15, 18:23
φιλε μου μετρησε με βολτομετρο. ασε τα ξυσιματα και τις βαφες. μονο με το πολυμετρο θα δεις τι φταιει πραγματικα.

IRF
02-02-15, 21:35
Αν μιλάμε για αμάξι 30 ετών παίζει πιο πολύ να έχουν πέσει τα μοτέρ (ψήθηκαν-βραχυκύκλωσαν) λίγο τα χαλκοσύρματα όπως σου είπε ο Xarry
Παρόλα αυτά κάνε και τη μέτρηση στη είσοδο που παίρνει ρεύμα το μοτέρ (μετά το ρελέ)