PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιτηρητής τάσεως ;



AccountSaver
01-02-15, 22:47
Καλησπέρα παιδιά ,

Έχω τον εν λόγω πίνακα :

54915

Επειδή αγοράσαμε νέο κλιματιστικό,και νέο υπολογιστή στο "χώρο" μου. Μου πρότειναν να βάλω επιτηρητή τάσεως;αν τα λέω καλά.

Ο λόγος,γιατί το δωμάτιο μου,όταν πας να ανάψεις το παλιό κλιματιστικό πχ ,έκανε κάτι κοψίματα,δηλαδή πατάς να ανάψει,μαυρίζουν λίγο τα φώτα όλα ,και ανάβουν στο χιλιοστό του δευτ. αν με καταλαβαίνετε σαν να χάνει τάση,και γενικότερα "έχουμε" κάποιες άλφα διακοπές στο χώρο μου.
Οπότε με έιπαν να προστατέψω το νέο κλιματιστικό πριν το βάλω με έναν επιτηρητή τάσεως;

Τι προτείνετε να κάνω;
Πόσο κοστίζει ξέρετε πάνω κάτω;

Χρειάζετε ή μπορώ να κάνω κάτι άλλο;

midakos
01-02-15, 22:51
Ο επιτηρητής τάσεως απλώς ελέγχει τη στάθμη της τάσης, και κόβει σε υπέρταση η υπόταση (το δευτερο δεν το θυμάμαι σίγουρα) ώστε να μην καεί η συσκευή σου με τα παραπάνω volt.
Για τον υπολογιστή μπορείς να βάλεις ενα ups ώστε να σε προστατεύει και σε υπέρταση και σε υπόταση, αλλά και σε διακοπή ρεύματος.
Για το κλιματιστικό, αν πεις να βάλεις σταθεροποιητή θες αρκετά λεφτά, καθώς έχει μεγάλη ισχύ...

AccountSaver
01-02-15, 22:53
Ο επιτηρητής τάσεως απλώς ελέγχει τη στάθμη της τάσης, και κόβει σε υπέρταση η υπόταση (το δευτερο δεν το θυμάμαι σίγουρα) ώστε να μην καεί η συσκευή σου με τα παραπάνω volt.
Για τον υπολογιστή μπορείς να βάλεις ενα ups ώστε να σε προστατεύει και σε υπέρταση και σε υπόταση, αλλά και σε διακοπή ρεύματος.
Για το κλιματιστικό, αν πεις να βάλεις σταθεροποιητή θες αρκετά λεφτά, καθώς έχει μεγάλη ισχύ...

Ναι για τον υπολογιστή έχω UPS ,καλό.

Απλά το είπα για να προστατέψω γενικότερα όλο το δωμάτιο.

Γιατί ,με είπαν οτι το εν λόγω κλιματιστικό είναι λίγο επίφοβο η πλακέτα του στα ρεύματα. Καθώς στο δωμάτιο μου δε μπορώνα πω οτι έχω και καθαρό ρεύμα.

Οπότε τι μπορούμε να κάνουμε;

midakos
01-02-15, 23:06
Το κλιματιστικό έχει δικιά του γραμμή στον πίνακα η παίρνει από τις πρίζες του δωματίου?
Αν το πρόβλημα είναι υπότασης (έτσι κατάλαβα από το "σβήνουν τα φώτα"), ο μόνος τρόπος να έχεις σταθερή τάση είναι ο σταθεροποιητής.
Αν το πρόβλημα όμως είναι υπέρτασης, μπορείς να βάλεις σταθεροποιητή στην γραμμή του κλιματιστικού και έτσι κάθε φορά που υπάρχει πρόβλημα με την τάση, θα κόβει την έξοδο και θα κλείνει το κλιματιστικό.

AccountSaver
01-02-15, 23:14
Το κλιματιστικό έχει δικιά του γραμμή στον πίνακα η παίρνει από τις πρίζες του δωματίου?
Αν το πρόβλημα είναι υπότασης (έτσι κατάλαβα από το "σβήνουν τα φώτα"), ο μόνος τρόπος να έχεις σταθερή τάση είναι ο σταθεροποιητής.
Αν το πρόβλημα όμως είναι υπέρτασης, μπορείς να βάλεις σταθεροποιητή στην γραμμή του κλιματιστικού και έτσι κάθε φορά που υπάρχει πρόβλημα με την τάση, θα κόβει την έξοδο και θα κλείνει το κλιματιστικό.

Ναι,έχει δικό του "πλαστικό κουμπάκι" να το πώ και έτσι φαίνετε στην φώτο.

Ναι,αν πάω να ανάψω το παλιό κλιμαστιστικό ενώ έχω ανοιχτά τα φώτα,πχ σβήνουν για ένα δέκατο του χιλιοστού να το πώ έτσι τόσο χοντρικά ,ακαριαία και ανάβουν μόνα τους σαν να χάνει δύναμη το ρεύμα.

Οπότε το φοβάμαι.

midakos
01-02-15, 23:27
Αυτό γίνεται γιατί κατα την εκκίνηση το μοτέρ του κλιματιστικού (αν ήταν παλιό πιθανώς να μην ήταν και inverter) τραβάει τεράστιο ρεύμα και ρίχνει την τάση.
Το νέο που λογικά είναι inverter δεν θα έχει τόσο μεγάλα θέματα, και πάλι όμως όλα εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες...

Το "κουμπάκι" που λες στον πίνακα, όταν το κατεβάσεις σβήνει μόνο το κλιματιστικό, η μήπως και τα φώτα η τις πρίζες του δωματίου σου?
Επίσης η φωτο που έχεις ανεβάσει είναι πάρα πολύ μικρή και δεν φαίνεται τίποτα.

AccountSaver
01-02-15, 23:31
Αυτό γίνεται γιατί κατα την εκκίνηση το μοτέρ του κλιματιστικού (αν ήταν παλιό πιθανώς να μην ήταν και inverter) τραβάει τεράστιο ρεύμα και ρίχνει την τάση.
Το νέο που λογικά είναι inverter δεν θα έχει τόσο μεγάλα θέματα, και πάλι όμως όλα εξαρτώνται από πολλούς παράγοντες...

Το "κουμπάκι" που λες στον πίνακα, όταν το κατεβάσεις σβήνει μόνο το κλιματιστικό, η μήπως και τα φώτα η τις πρίζες του δωματίου σου?
Επίσης η φωτο που έχεις ανεβάσει είναι πάρα πολύ μικρή και δεν φαίνεται τίποτα.

Ορίστε νέο λινκ με την φώτο πατάς και ανοίγει:

http://s7.postimg.org/moombvak7/20150129_184134.jpg (http://postimg.org/image/moombvak7/)

Όχι,μόνο του είναι το έχω κλειστό τώρα και δουλεύουν όλα τα έλενγξα όλες τις μπρίζες φώτα κτλ.
Ναι,είναι παλιό αρκετά δεκαετίας του 95; κάπου εκεί. Πλέον αυτό που πήρα είναι η νέα σειρά της Samsung και inverter Και ιονιστής.

Οπότε ένας σταθεροποιητής μας είναι κομπλέ η μπορώ να κάνω και κάτι ακόμα;

elektronio
02-02-15, 00:25
Αν όταν βάζεις σε λειτουργία το νέο κλιματιστικό δεν έχεις τα συμπτώματα που είχες με το παλιό μάλλον δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτε.

Πατέντες
02-02-15, 08:24
99,9% Το νέο σου κλιματιστικό έχει ενσωματωμένες ασφαλιστικές δικλίδες, για πλακέτες κ.τ.λ.
Αν θες οπωσδήποτε σταθεροποιητή, θα δεις το max current από τα στοιχεία του κατασκευαστή και θα δώσεις και μια σχετική ανοχή.
Αν θυμάμαι καλά, ένα 9000btu inv. θέλει πάνω από 1500va σταθεροποιητή. Το κάλο με τα inverter είναι ότι δεν έχουν φορτίο εκκίνησης αλλά όταν ανεβάζουν στροφές μπορεί, ανάλογα με τον κατασκευαστή, να φτάνει έως και 80% πάνω από τα συμβατικά της ίδια κατηγορίας btu.

vasilllis
02-02-15, 08:36
μπορει να βαλει ενα τετοιο http://www.cyta.gr/el/SalePoints/shops/products/securityDevices/~/media/Images/CYTA/Products/security/sisk_asf_apc.jpg?bc=ffffff&as=0&h=240&w=240
ειναι το καλυτερο μεσο για προστασια απο κρουστικα ρευματα..

Prezonautis
02-02-15, 09:16
Xωρις να εχεις καποια συσκευη ανοιχτη extra. Με τα φωτα στο δωματιο σου ανοιχτα, οταν πας να ανοιξεις το παλιο κλιματιστικο σου κανει παλι αυτην την βυθιση?
Με τα αλλα τα φωτα στο υπολοιπο το σπιτι ολα καλα, οταν κανεις αυτο που σου είπα?
Στο εκανε και παλια αυτο?
Μηπως αρπαξε το μοτερ στο κλιματιστικο και ζοριζεται να παρει μπροστα και τραβαει τα αντερα του στην εκκινηση?

Fire Doger
02-02-15, 13:57
Μια συμβουλή είναι μην δουλεύεις πλυντήριο- στεγνωτήριο- θερμοσύφωνα- κουζίνα- αερόθερμα ταυτόχρονα, τραβανε τα αντερά τους.
Αν έχει ξεχωριστό "διακοπτακι" το παλιο κλιματιστικο από τον πίνακα αποκλείετε να επιρεάζει μόνο το δικό σου δωμάτιο, λογικά ότι τραβαει απ' τον ίδιο πίνακα δέχετε την βύθιση. Η εξωτερική σου μονάδα τραβάει πολύ ρεύμα κατα την εκίνηση το θέμα είναι αν είναι τόσο πολύ που να δικαιολογεί την βύθιση ή ο ηλεκτρολόγος έκανε "περικοπες".
Κακό δεν θα σου κάνει λίγη προστασία καθώς και καμιά εγγυηση δεν καλύπτει βλάβες απο πτώση τάσης, αν φέρεις ηλεκτρολόγο ψάξου λίγο και ζητα του να τσεκάρει και τι παίζει με την εγκατάσταση του σπιτιου.

AccountSaver
02-02-15, 14:09
Αν όταν βάζεις σε λειτουργία το νέο κλιματιστικό δεν έχεις τα συμπτώματα που είχες με το παλιό μάλλον δεν χρειάζεται να βάλεις τίποτε.


99,9% Το νέο σου κλιματιστικό έχει ενσωματωμένες ασφαλιστικές δικλίδες, για πλακέτες κ.τ.λ.
Αν θες οπωσδήποτε σταθεροποιητή, θα δεις το max current από τα στοιχεία του κατασκευαστή και θα δώσεις και μια σχετική ανοχή.
Αν θυμάμαι καλά, ένα 9000btu inv. θέλει πάνω από 1500va σταθεροποιητή. Το κάλο με τα inverter είναι ότι δεν έχουν φορτίο εκκίνησης αλλά όταν ανεβάζουν στροφές μπορεί, ανάλογα με τον κατασκευαστή, να φτάνει έως και 80% πάνω από τα συμβατικά της ίδια κατηγορίας btu.

Ναι,θέλω να το κάνω ΠΡΙΝ το βάλω.

Πως μπορώ να βρώ στο manual αυτό το πράγμα ;

Όσο και αν έψαξα δεν βρήκα :
http://www.samsung.com/gr/consumer/home-appliances/air-conditioners/9000/AR09HSSDAWKNEU

αυτό είναι το κλιματιστικό μου.

FILMAN
02-02-15, 14:36
Δεν χρειάζεσαι σταθεροποιητή τάσης. Διευκρίνισε μερικά πράγματα: Αν ανάψεις θερμοσίφωνα πάλι χαμηλώνουν τα φώτα; Το παλιό κλιματιστικό όταν έπαιρνε μπρος χαμήλωναν τα φώτα μόνο του δωματίου, ή του σπιτιού ολόκληρου; Το κλιματιστικό έχει δικιά του ξεχωριστή ασφάλεια στον πίνακα ή ηλεκτροδοτείται από την ίδια γραμμή του δωματίου που είναι και για τα φώτα; Στο σπίτι έχεις μονοφασικό ή τριφασικό ρεύμα;

AccountSaver
02-02-15, 17:42
Δεν χρειάζεσαι σταθεροποιητή τάσης. Διευκρίνισε μερικά πράγματα: Αν ανάψεις θερμοσίφωνα πάλι χαμηλώνουν τα φώτα; Το παλιό κλιματιστικό όταν έπαιρνε μπρος χαμήλωναν τα φώτα μόνο του δωματίου, ή του σπιτιού ολόκληρου; Το κλιματιστικό έχει δικιά του ξεχωριστή ασφάλεια στον πίνακα ή ηλεκτροδοτείται από την ίδια γραμμή του δωματίου που είναι και για τα φώτα; Στο σπίτι έχεις μονοφασικό ή τριφασικό ρεύμα;

Όχι.Δεν το κάνουν τα φώτα.

Μόνο όταν ανοιγω κλιματιστικό,και με όλα τα άλλα κλειστά.

Μόνο του δωματίου έχω δικό μου όροφο αλλά είναι σαν μεζονέτα,να το πώ έτσι μόνο μπάνιο ,σαλόνι κτλ. μέσα έχει μόνο τηλεόραση ,παλιό κλιματιστικό μέχρι να βάλω το καινούργιο,μια τηλεόραση και υπολογιστή με UPS,δεν έχω πλυντήριο ,κτλ. και θερμοσίφωνα έχω έναν κανονικό.

Στο δικό μου δωμάτιο από οτι με έιπαν είμαι μονοφασικός; δεν ξέρω αν φαίνετε στην φώτο έτσι μου είπαν.

Ναι,έχει δικό του κουμπάκι στον πίνακα που όταν το κλείνω μόνο το κλιματιστικό ΔΕΝ δουλεύει.

FILMAN
03-02-15, 09:37
Τότε το πρόβλημά σου μπορεί να είναι χαλαρές επαφές στον πίνακά σου ή στον πίνακα από όπου παίρνεις ρεύμα. Ή μπορεί και να μην υπάρχει καθόλου πρόβλημα αν το καλώδιο της παροχής σου είναι σχετικά μακρύ και λεπτό. Αν κατάλαβα καλά θα αντικαταστήσεις το παλιό κλιματιστικό με inverter, δεν θα προσθέσεις ένα ακόμα κλιματιστικό, έτσι δεν είναι; Τότε πιθανότατα δεν θα ξαναδείς κάτι τέτοιο στα φώτα διότι το inverter ρυθμίζει στροφές στον συμπιεστή αντί να τον κάνει απλά ON / OFF.

Prezonautis
03-02-15, 13:15
Καλου κακού κάνε και μια γενική σύσφιξη στους πίνακες, οπως λεει και ο Φίλιππος. Να μας φύγει η απορία μπας και είναι απο αυτό.
Και στην τελική δες το σαν συντήρηση, καλό ειναι που και που να κάνουμε και μια σύσφηξη.

AccountSaver
03-02-15, 15:02
Τότε το πρόβλημά σου μπορεί να είναι χαλαρές επαφές στον πίνακά σου ή στον πίνακα από όπου παίρνεις ρεύμα. Ή μπορεί και να μην υπάρχει καθόλου πρόβλημα αν το καλώδιο της παροχής σου είναι σχετικά μακρύ και λεπτό. Αν κατάλαβα καλά θα αντικαταστήσεις το παλιό κλιματιστικό με inverter, δεν θα προσθέσεις ένα ακόμα κλιματιστικό, έτσι δεν είναι; Τότε πιθανότατα δεν θα ξαναδείς κάτι τέτοιο στα φώτα διότι το inverter ρυθμίζει στροφές στον συμπιεστή αντί να τον κάνει απλά ON / OFF.


Καλου κακού κάνε και μια γενική σύσφιξη στους πίνακες, οπως λεει και ο Φίλιππος. Να μας φύγει η απορία μπας και είναι απο αυτό.
Και στην τελική δες το σαν συντήρηση, καλό ειναι που και που να κάνουμε και μια σύσφηξη.

Ναι,θα πετάξουμε το παλιό και θα βάλουμε το καινούργιο.

Άρα στην τελική δεν κάνω τίποτα; Να βάλω έτσι καλόυ κακού μόνο ένα σταθεροποιητή;

Σταθεροποιητής + σύσφιξη καλωδίων θα με πάρει καμία περιουσία; το ρωτάω γενικά γιατί ΔΕΝ γνωρίζω.

FILMAN
03-02-15, 16:04
Δεν χρειάζεται σταθεροποιητής.

AccountSaver
03-02-15, 19:33
Δεν χρειάζεται σταθεροποιητής.

άρα απλά βάζω το νέο κλιματιστικό;

leosedf
03-02-15, 20:01
Ναι και μη ξεχάσεις τη σύσφιξη.

AccountSaver
08-02-15, 23:56
κάναμε σήμερα ήρθε ηλεκτρολόγος ξάδερφος ,και το έκανε. :) Μόνο 2 λασκαρισμένα καλώδια και αυτά δεν είχαν σχέση με το κλιματιστικό.

Οπότε λέτε να προχωρήσω σε εγκατάσταση;

Prezonautis
09-02-15, 08:34
Προχώρα!! Αλλά πες τον ηλεκτρόλογο ξάδερφό σου, αν θέλεις, να κάνει μια αμπερομέτρηση στο κλιματιστικό και να μετρήσει την τάση στην σύνδεση τουκλιματιστικού την ώρα που παίρνει μπρός και σε ηρεμία. και τί τάση έχεις στα φώτα στο δωμάτιο σου. Ετσί θα μάθουμε γιατί σου κάνει την βύθιση.

agis68
09-02-15, 08:46
Απαντώ (αν και φαίνεται ίσως να λύθηκε και να απαντήθηκε ) για διευκρινίσεις που πρέπει καποια πράγματα να ξεκαθαριστούν ως έννοιες.....Αναφέρομαι συγκεκριμένα στους όρους Υπέρταση και Υπόταση. Να πω καταρχάς οτι η δεύτερη δεν πειράζει ενα κύκλωμα ή μια συσκευή απλά τα κάνει να υπολειτουργούν.
Εκείνο που μας κάνει πρόβληματα είναι η ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ ΥΠΕΡΤΑΣΗ Κατα την επαναφορα του δικτύου υστερα απο διακοπή. Δηλαδή ενα pick ρεύματος (τάσης) ικανής να καταστρέψει εξαρτήματα εισόδου ρεύματος σε συσκευές μας.....(γέφυρες, εξομάλυνση, κλπ)και εκεί είναι που χρειάζεται ένα ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗΣ ΤΑΣΗΣ

ευχαριστώ

FILMAN
09-02-15, 15:13
Έλα όμως που δεν κάνει τίποτα, γιατί ή θα είναι ηλεκτρομηχανικός (με variac) ή θα είναι με μετασχηματιστή με πολλαπλές λήψεις και ρελέ. Οπότε μέχρι να κουνηθούν τα ρελέ ή ο δρομέας του variac, κλάφτα. Αυτά τα μηχανήματα θα έχουν αποτέλεσμα αν οι γραμμές τροφοδοσίας εμφανίζουν για αρκετή ώρα μεγάλη ή μικρή τάση. Τώρα σε πόσες περιοχές συμβαίνει αυτό ή αν συμβαίνει, δεν το ξέρω... Γενικά έχω την αίσθηση ότι πολλοί συστήνουν ή σκέφτονται να βάλουν τέτοια μηχανήματα χωρίς να καταλαβαίνουν πραγματικά τη χρησιμότητα, ή μάλλον, τη μη χρησιμότητά τους...