PDA

Επιστροφή στο Forum : απαραδεκτο το σερβις μανωλοπουλος!!



maxim
05-02-15, 12:35
Σα να μην εφτανε οτι επι 5 μηνες με δουλευανε ψιλο γαζι για μηχανημα που τους εμπιστευτηκα για επισκευη λεγοντας μου οτι θα με ειδοποιησουν εντος της εβδομαδας.. πραγμα που ποτε δεν κανανε... σα να μην εφτανε η ολη ταλαιπωρια... τους πηρα τηλ να το στειλουν πισω αφου οπως ειπαν δεν ειναι το μαγαζακι της γωνιας για να ασχολουνται με μηχανηματα της κατηγοριας αυτης.. ειπα μεσω γενικης... κ η απαντηση να ερθετε εσεις να το παρετε να το στειλετε η να στειλετε δικο σας ατομο με εξουσιοδοτηση... το στειλανε μεσω εησιες με χρεωση 50 ευρω για να παω να το πεταξω... ε οχι ρε παιδια... για κατσε γιατι η κοροιδια εχει κ ενα οριο... μιλησα με συναδελφο κ μου ειπε δυστυχως καθως ειναι το χειροτερο σερβις κ δεν υπαρχει αλλο για τις εταιριες που υποτιθεται πως υποστηριζει... πιο αντιεπαγγελματιες δε γινεται... εξ αρχης θα μπορουσαν να μου πουν πως ξες ρε φιλε... πανε παρε ενα αλλο δεν αναλαμβανουμε επισκευες σ αυτα τα μηχανηματα... οχι να καθομαι να περιμενω ενημερωση για κατι που φαινοταν εξ αρχης οτι δε θα φτιαξουν... εχουμε κ σημαντικοτερα πραγματα να ασχοληθουμε!! Λυπαμαι πολυ αλλα αν υπαρχει μελος εδω που να δουλευει εκει σαν πρωην ηλ/νικος που ειμαι ειστε τελειως απαραδεκτοι προς τους πελατες σας... επισης θα κανω κινησεις... δε γινεται να μην ενημερωνετε κ στο τελος να χρεωνετε τον αλλο στο θεο για κατι που στην ουσια ειναι για τον καδο... ντροπη σας!! Κ δεν δεχομαι καμια απολυτως δικαιολογια απο εσας... μολις χασατε ακομα εναν πελατη... κ το μηχανημα το στελνω πισω κ καντε το καδρο... δε με νοιαζει... αφου δεν ειχατε καν την αξιοπρεπεια να με πληροφορησετε ουτε καν για το κοστος αποστολης...

Πατέντες
05-02-15, 12:43
Γιατί πλήρωσες την courier; Δεν έπρεπε καν να το πάρεις.

kostas_dh
05-02-15, 12:44
Σα να μην εφτανε οτι επι 5 μηνες με δουλευανε ψιλο γαζι για μηχανημα που τους εμπιστευτηκα για επισκευη λεγοντας μου οτι θα με ειδοποιησουν εντος της εβδομαδας.. πραγμα που ποτε δεν κανανε... σα να μην εφτανε η ολη ταλαιπωρια... τους πηρα τηλ να το στειλουν πισω αφου οπως ειπαν δεν ειναι το μαγαζακι της γωνιας για να ασχολουνται με μηχανηματα της κατηγοριας αυτης.. ειπα μεσω γενικης... κ η απαντηση να ερθετε εσεις να το παρετε να το στειλετε η να στειλετε δικο σας ατομο με εξουσιοδοτηση... το στειλανε μεσω εησιες με χρεωση 50 ευρω για να παω να το πεταξω... ε οχι ρε παιδια... για κατσε γιατι η κοροιδια εχει κ ενα οριο... μιλησα με συναδελφο κ μου ειπε δυστυχως καθως ειναι το χειροτερο σερβις κ δεν υπαρχει αλλο για τις εταιριες που υποτιθεται πως υποστηριζει... πιο αντιεπαγγελματιες δε γινεται... εξ αρχης θα μπορουσαν να μου πουν πως ξες ρε φιλε... πανε παρε ενα αλλο δεν αναλαμβανουμε επισκευες σ αυτα τα μηχανηματα... οχι να καθομαι να περιμενω ενημερωση για κατι που φαινοταν εξ αρχης οτι δε θα φτιαξουν... εχουμε κ σημαντικοτερα πραγματα να ασχοληθουμε!! Λυπαμαι πολυ αλλα αν υπαρχει μελος εδω που να δουλευει εκει σαν πρωην ηλ/νικος που ειμαι ειστε τελειως απαραδεκτοι προς τους πελατες σας... επισης θα κανω κινησεις... δε γινεται να μην ενημερωνετε κ στο τελος να χρεωνετε τον αλλο στο θεο για κατι που στην ουσια ειναι για τον καδο... ντροπη σας!! Κ δεν δεχομαι καμια απολυτως δικαιολογια απο εσας... μολις χασατε ακομα εναν πελατη... κ το μηχανημα το στελνω πισω κ καντε το καδρο... δε με νοιαζει... αφου δεν ειχατε καν την αξιοπρεπεια να με πληροφορησετε ουτε καν για το κοστος αποστολης...

Ποιές εταιρείες είναι αυτές? Για να έχουμε το νού μας

RNR
05-02-15, 13:45
ποια είναι η συσκευή που πήγες για σερβις?

maxim
05-02-15, 14:09
Πανασονικ σονυ χιτατσι κ γενικως οτι εταιριες ξερουμε... μπορειτε να δειτε ποιες εταιριες υποστηριζουν στη σελιδα τους... απαραδεκτο... ουτε ανταλλακτικα δεχοντουσαν να γινει λογω παλαιοτητας ουτε στην ανακυκλωση ουτε να το πεταξουν... μονο να το παρω πισω... επισης μονο με κουριερ συνεργαζονται καλυτερα οπως μου ειπαν... κ επειδη τους εκραξα κ για τη μη ενημερωση ολους αυτους τους μηνες για το τι κανουν στο μηχανημα μου το στειλανε πισω σε μια κουτα που μαζι με το μηχανημα βγαινει 10 κιλα (ζητημα ειναι αν η τιβι ζυγιζει 2.5)... για ποσο μ..α με εχουν?? Ειδαν οτι ξερω κ κανανε οτι μπορουσανε για να με ξαποστειλουν... μιλαμε η κορυφη των αντιεπαγγελματιων... νομικα δε θα κινηθω αλλα θα τους κραξω σε ολους τους συναδελφους παλιους πελατες κ φιλους μου... Εσας σας θεωρω φιλους μου κ επειδη οι πιο πολλοι ειμαστε κ συναδελφοι κ καταλαβαινει ο ενας τον αλλο γι αυτο τα γραφω αυτα να εχετε υποψιν καποια πραγματα για το συγκεκριμενο σερβις... ενημερωσα ηδη συναδελφους να μη ξαναπροτεινουν σε κανενα φιλο το συγκεκριμενο σερβις σε κανενα... εδωσα 7 ευρα για ταχυδρομικη κ μου ζητανε τωρα 50 για να παω να το παρω κ να το πεταξω... σε ποιο κοσμο νομιζουν οτι ζω?? Με τα μεγαλης βιας καταφερνω να βγαλω τις καθημερινες υποχρεωσεις μου κ μου ζητανε τωρα να παω να πεταξω στα σκουπιδια 50 ευρω?? λυπαμαι αλλα δεν ειμαι τοσο μα..ς οσο εσεις νομιζετε... ακομα κ 10 να μου ζητουσαν... με 50 ευρω βγαζω τα τροφιμα του μηνα... κ αν ειχα χρηματα θα εβαζα στο κατω κατω αλλα 50 κ θα επαιρνα ενα καινουριο που θα εκανε κ φραπε... οχι γιατι δε γουσταρω να ασχολουμαι με ηλ/νικα κ επισκευες.. αλλα γιατι η αξια των πραγματων οταν η επισκευη τους την υπερβαινει κατα πολυ τοτε πας για καινουριο η αν δεν εχεις τα κρατας για να βγαλεις τις υποχρεωσεις σου.... αισχος... αν το ηξερα θα χε παρει δρομο προ πολλου... αλλα ας οψεται το μικροβιου του τεχνικου στο αιμα ολων μας εδω μεσα... το οποιο απ οτι φαινετε θα φαει αντιβαηρους να μην ξαναχτυπησει αν ξαναχαλασει κατι... αε κ σιχτηρ δηλαδη...

Καμια σχεση με το ντιβιντι που ειχα στειλει καποτε κ το οποιο κ εφτιαξα παραγγελνοντας κεφαλη απ το ημπεη - δεν παραδεχτηκανε επ ουδενι οτι στειλανε σκαρτο ανταλλακτικο κ εκτος αυτου λεγανε πως εγω το χαλασα (να ναι καλα το παιδι που μου δανεισε καποια εργαλεια του)... η δευτερη συσκευη (ενα μηνα πιο πριν την ειχα στειλει) ηταν μια τιβι την οποια κ δεν αγγιξα στα ψηφιακα της καθως πιστευα πως ειχε εγγυηση... πανασονικ κ 350 ευρα... λεγανε πως θα με ενημερωσουν εντος της εβδομαδας καθε φορα... περιμενα σα τον μ..α κ εγω... βλεπετε μια τιβι ειχα ολη κ ολη στο σπιτι κ επειδη δε θελανε να τη φτιαξουν ειπανε πως καηκε το κεντρικο κυκλωμα... ενω σημα δε λαμβανε... ταινιες κλπ επαιζε κανονικα... η τιβι ητο 4 ετων...

john_b
05-02-15, 14:20
Δεν θέλω να κάνω τον συνήγορο κανενός, παρ' όλα αυτά δεν μπορώ να μην κάνω μερικές παρατηρήσεις.
Βασικά βασιζόμαστε στα λεγόμενα σου ότι τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις, όμως θα μπορούσες απλά να θέλεις να εκθέσεις το εν λόγο σέρβις για Χ δικούς σου λόγους και εμείς δεν θα μπορούσαμε να το ξέρουμε αυτό. Γιατί δεν κινήσαι νομικά, δεν πας στο συνήγορο του πολίτη και γενικά δεν κάνεις ενέργειες άλλες από το να φωνάζεις; Αυτά δεν τα γράφω να υπερασπιστώ τους άλλους, δεν τους ξέρω και δεν με ενδιαφέρουν, αλλά αναρωτιέμαι, επειδή αναφέρθηκες ονομαστικά σε αυτούς, αν κάποιος από αυτούς ενημερωθεί για αυτή την καταχώρηση και στραφεί κατά του φόρουμ για συκοφαντική δυσφήμηση και διαφυγόντα κέρδη, τι γίνεται;

maxim
05-02-15, 14:33
Γιαννη πραγματικα δεν υπαρχει περιπτωση να παω να δωσω λεφτα για μηνυσεις κλπ για κατι που πραγματικα δεν αξιζει... θελω να με ακουσουν ως παλιο συναδελφο κ ως πελατη... για να δουν τα στραβα τους κ να τα διορθωσουν... εγω δεν ειμαι απο τα ατομα που δε θα μιλησουν αν τους κανουν κατι... φυσικα κ τους εκραξα... ειμαι απο τα ατομα που οτι το ενοχλησει θα μιλησει... οχι πισωπλατα... κατευθειαν σ αυτους που με προσεβαλαν... το αν θα μιλησω μετα σε τριτους δε μετραει ιδιαιτερα... μετραει ομως που σαν σερβις κ σαν εταιρια φερθηκαν σκαρτα... πιστεψε με δε θα χασουν απο δυσφημιση εδω αλλα απο την υποτιθεμενη εξυπηρετηση στους πελατες τους... ειτε τους αρεσει ειτε οχι πρεπει να διορθωθουν... αλλιως να ανοιξουν κανα μαγαζακι στη γωνια οπως λενε... δεν ειστε το μονο μερος που τους εκραξα... κ πραγματικα κατι τετοια καλο ειναι να λεγονται κ να αποφευγονται εως οτου αλαξουν πολιτικη κ σταση απεναντι σε ατομα που γνωριζουν κ ηταν πελατες τους... σου φερνουν ενα μηχανημα για επισκευη... τους το εμπιστευεσαι... εκεινοι σε γραφουν κανονικα... κ σου μιλανε σα νταλικερηδες... δε θα χασουν απο δυσφημισεις στο νετ... θα χασουν απ τη σταση τους... εσυ ειδες αυτο... ο φιλος σου ομως που δεν το ειδε κ θα παει εκει μηχανημα κ θα γινει οτι εγινε σε μενα κ δε ξερω κ εγω ποσους αλλους κ ερθει μετα εδω κ γραψει οτι γραφω γι αυτους.. δε θα χει αδικο... τη δυσφημιση την αποκτανε με τη σταση τους... ειτε λεγεται αυτο σερβις ειτε εστιατοριο ειτε δε ξερω κ εγω τι... οχι απο εναν πελατη που δε θα ξαναπατησει εκει κ εξεφρασε τη δυσαρεσκεια του γι αυτους... δεν εχω λαθος αν το σκεφτεις...

vasilllis
05-02-15, 14:49
Δεν θέλω να κάνω τον συνήγορο κανενός, παρ' όλα αυτά δεν μπορώ να μην κάνω μερικές παρατηρήσεις.
Βασικά βασιζόμαστε στα λεγόμενα σου ότι τα πράγματα είναι όπως τα περιγράφεις, όμως θα μπορούσες απλά να θέλεις να εκθέσεις το εν λόγο σέρβις για Χ δικούς σου λόγους και εμείς δεν θα μπορούσαμε να το ξέρουμε αυτό. Γιατί δεν κινήσαι νομικά, δεν πας στο συνήγορο του πολίτη και γενικά δεν κάνεις ενέργειες άλλες από το να φωνάζεις; Αυτά δεν τα γράφω να υπερασπιστώ τους άλλους, δεν τους ξέρω και δεν με ενδιαφέρουν, αλλά αναρωτιέμαι, επειδή αναφέρθηκες ονομαστικά σε αυτούς, αν κάποιος από αυτούς ενημερωθεί για αυτή την καταχώρηση και στραφεί κατά του φόρουμ για συκοφαντική δυσφήμηση και διαφυγόντα κέρδη, τι γίνεται;

Να κανει μηνυση να κερδισει τι?
Η κοροιδια δεν διωκεται.

steliosAa
05-02-15, 14:54
τι μηχανημα ηταν αυτο ?

maxim
05-02-15, 15:26
Panasonic viera 32" παραγγελια τοτε απ το εξωτερικο καθως στο εσωτερικο κοστιζε οσο δυο τετοιες στο εξωτερικο... μοντελο αν θελετε το ψαχνω (φτανει να βρω το μανουαλ)... φουλ εητζ ντι κ ανευ κορνιζας...

teo966
05-02-15, 15:35
εισαι σιγουρος οτι εχει ο μανωλοπουλος το service της panasonic?

leosedf
05-02-15, 16:16
Αν είναι για πέταμα γιατί δεν τους γράφεις στα τέτοια σου? ¶σε να την βάλουν εκεί που ξέρουν η να σε παρακαλάνε και αν θέλουν με το ζόρι να φύγει να το πληρώσουν αυτοί. Τι χαλιέσαι? Μην ξανά ασχολείσαι.

moutoulos
05-02-15, 16:28
... ειπα μεσω γενικης... κ η απαντηση να ερθετε εσεις να το παρετε να το στειλετε η να στειλετε δικο σας ατομο με εξουσιοδοτηση... το στειλανε μεσω εησιες με χρεωση 50 ευρω ...

Μάξιμε ... δεν φταίνε πάντα οι άλλοι. Είπες μέσω "ΓΕΝΙΚΗΣ" γιατί σε βολεύει. Αυτόν τον ρώτησες αν η ΓΕΝΙΚΗ
ΤΑΧ. τον βολεύει ?.

Εγώ βλέπω οτι έγινε μια κακή συνεννόηση. Ο κάθε επαγγελματίας ξέρεις δεν έχει λογαριασμό σε κάθε courier.
Έχει σε μια, αυτή που συνεργάζεται. Αν αυτός σου είπε έλα πάρε την ... και συ αδιαφόρησες (λεω εγώ ένα σενάριο)
αυτός την έστειλε με την "μεταφορική" του. Δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει οτι του λένε ...

Θα μπορούσες όντως να στείλεις κάποιον να την παραλάβει, και να στην στείλει με μεταφορική εταιρεία με αστείο
κόστος της τάξης των <15 ευρώ. Η courier, για ολόκληρη τηλεόραση ... φθηνά πλήρωσες. Αν δεν την ήθελες
όπως πολύ σωστά είπε και ο Κώστας, γιατί την πήρες ?.

maxim
05-02-15, 16:50
Φιλε γρηγορη δεν ειναι ετσι οπως τα λες... δεν ειναι οτι δεν τους βολευε η γενικη... ειναι οτι δε θελανε να εξυπηρετησουν... πως γινεται να τη στειλω μεσω αυτης κ ολα οκ κ να μη μπορουν μετα απ οτι εγινε να μου τη στειλουν... κ απ την αλλη... αφου δε θελανε να την κρατησουν κ ουτε να την πανε για ανακυκλωση... με υποχρεωσαν να την παρω πισω μονο μεσω κουριερ... κ σα να μην εφτανε αυτο τη βαλανε κ σε μια κουτα ωστε να παει παραπανω η χρεωση... δεν αδιαφορησα να παω να το παρω απο κει... αν ειχα τη δυνατοτητα κ εμενα εκει κοντα δε θα με πολυενοιαζε καθως θα το παιρνα με ελαχιστα εξοδα κ απο κει στην ανακυκλωση... ομως μενω κατι χλμ μακρυα απο κει κ επειδη ξερω πανω κατω χρεωσεις κουριερ ειπα για γενικη... με την οποια κ συνεργαζονται... αλλιως θα μου ελεγαν πριν τη στειλω πως δε γινεται κ να σταλει με κουριερ... η τιβι φευγει απο δω παει εκει τους παιρνω ξανα τηλ να την κανουνε οτι νομιζουν κ κουβεντα παραπανω δε θα δεχτω... λεοσεντφ ειδες κατι μλκ που γινονται... ειναι να μη σου χαλασει κατι αξιας κ να θες να το επισκευασεις... το ολο θεμα δεν ειναι μονο ο τροπος αποστολης ειναι κ η αχαρακτηριστη αντιμετωπιση... αλλα τι να πεις... αν εισαι η μοναδικη αντιπροσωπεια κ το χεις μονοπωλειο εχεις τα @@ να βγεις κ να πεις πως αφου δεν υπαρχει αλλου επισημο σερβις ελα εδω κ θα σε τακτοποιησουμε... τι να πει κανεις...

kostas_dh
05-02-15, 17:04
... εδωσα 7 ευρα για ταχυδρομικη κ μου ζητανε τωρα 50 για να παω να το παρω κ να το πεταξω...

Παραστατικό είχε μέσα? και τι είδους? :wiink:

leosedf
05-02-15, 17:17
Αν δεν είχε πάρε τηλ τη ΣΔΟΕ και πες αυτοί δεν μου δώσαν δελτίο αποστολής κλπ κλπ. :lool: Κάψτους.

maxim
05-02-15, 18:15
αποδειξη υπαρχει απ οτι μου ειπαν μονο του κουριερ... δεν εχω ακρες στο σδοε να τους τραβηξω μια καταγγελια ομως... εχω κρατησει την αποδειξη αποστολης της με τη γενικη... οπως κ να εχει θα σταλει απο κει που πηγε για το υποτιθεμενο σερβις κ ας την κανουν οτι νομιζουν... απαξ κ με εχουν για τοσο μλκ τα λογια περιττευουν...

Οπως κ να εχει αν λογω του επειδη ειμαι χυμα τελειως με οτι με ενοχλει κ επειδη σας το ειπα σας ενοχλησε ως τεχνικους να ξερετε πως δεν παρεξηγουμαι απο ατομα που δε γνωριζω κ καθε σχολιο καθε αλλο παρα παρεξηγηση θα το εκλαβω...

Αν παλι δεν εκφραζω το οτι ειμαι χυμα τελειως εσας ως ομαδα κ θεωρησετε πως πρεπει να αποσυρθω η να με αποσυρετε θα γινει απολυτα σεβαστη η επιθυμια σας... δεν ειμαστε ολοι το ιδιο ωστε να συμφωνουμε σε ολα...

απλως το αναφερω αυτο σε περιπτωση που αρχισετε να λετε διαφορα για το πως γραφω...

steliosAa
05-02-15, 19:19
εγω μπερδευτικα .. την παρελαβες , η σε εχουν καλεσει για να την παραλαβεις ?

picdev
05-02-15, 19:56
ποτέ δεν πας μηχάνημα εκτός εγγύησης σε επίσημο service, γιατί έχουν "επίσημη" πηγή ανταλλακτικών , οπότε πάντα η επισκευή είναι ασύμφορη , για τις περισσότερες συσκευές.
Αντίθετα αν το πας σε ένα συνοικιακό μαγαζί που ασχολείται και κάνει παραγγελίες απο ebay πχ κάτι μπορεί να γίνει.
Ο πατέρας έχει κόλλημα(λόγω ηλικίας προφανώς) με ένα hifi philips με κασέτα και cd.Τη πρώτη φορά του ρύθμισαν τη κεφαλή τη δεύτερη φορά που χάλασε , ευτυχώς τον έδιωξαν και του το είπαν ότι δεν συμφέρει πριν το παραδώσει , τελικά την άλλαξα με 15ε από το ebay,
αλλά σε αυτούς το ανταλακτικό κόστιζε κανένα 100άρι

50e για ελάχιστη χρέωση, αν το κατάλαβα καλά , είναι υπερβολή ,

jimnaf
05-02-15, 22:49
Μια ιδέα για την TV αυτή είναι να την δώσεις σε κάποιο μαγαζί (της γειτονίας)

που κάνει σέρβις , για ανταλλακτικά και να σου δώσει 50 -€“ 60 ευρώ.

Γενικά μπορείς να κάνεις διάφορα με μια τέτοια οθόνη αν το ψάξεις λίγο και αφού είναι για πέταμα.

betacord85
06-02-15, 00:47
εχεις κατι με τον συγκεκριμενο κυριο?γιατι θυμαμαι παλι τις προαλλες οτι παλι τον εκραζες...δεν ξερω αν εισαι ηλεκτρονικος οπως λες η οτι αλλο επαγγελεσαι...βγαινεις σε ενα φορουμε και τον κραζεις δημοσια αντι να πας εκει να τον πιασεις και να του πεις ετσι και ετσι...τον μανωλοπουλο τον ξερω χρονια οπως και αλλοι συναδελφοι απτο φορουμ και απτον σ.α.ρ.ε...ειναι ολα τα παιδαι εκει τρομερα εξυπηρετικα και βοηθανε οσο δεν φανταζεσαι...μηπως λεω εγω η συμπεριφορα σου ειναι καπως απεναντι τους?και κατι τελευταιο ενα τεχνικος που ειναι απτον μανολοπουλο ειναι μελος εδω και τα ειδε και τα 2 ποστ σου...το service το εχει τοσα χρονια χωρις παραπωνο απο κανενα!μεχρι εκει δεν λεω κατι αλλο

Alxnks
06-02-15, 00:51
Αφού είναι μέλος εδώ και όπως λες είδε τα μηνύματα....τι πιο απλό κι ομορφο απο το να πει και την άποψη του service? Και να έχουμε και τα δυο για αντιπαραβολή και να βγουν συμπεράσματα. Απλα να τα είδε....δεν λέει τίποτα.
Και το λεω εγώ που έχω εξυπηρετηθεί απο το συγκεκριμένο service για 2 lg τηλεοράσεις. Αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι κάποιος άλλος δεν μπορεί να μείνει παραπονεμενος (πχ arvato....κάποιοι είναι ευχαριστημένοι, οι περισσοτεροι όχι).

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

betacord85
06-02-15, 00:57
ναι αλεξαωδρε συμφωνω αλλα και στα 2 ποστ το ιδιο υφος και το ιδιο κραξιμο?και για 2 διαφορετικες συσκευες...και αν θυμαμαι καλα στην πρωτη αλλαξε μονος του κεφαλη και μετα το πασαρε στον μανωλοπουλο για να βγαλει το φιδι απτην τρυπα...μην νομιζεις ξερει ο μανωλοπουλος ποιοι ειναι οι πονηροι και ποιοι φερνουν πηραγεμενα μηχανηματα...

leosedf
06-02-15, 01:10
Χωρίς να ξέρω, έχω την εντύπωση ότι ένας επαγγελματίας ακόμη και αν είναι πειραγμένη η συσκευή απ' τον οποιονδήποτε οφείλει να την ελέγξει (μιας και είναι η δουλειά του) και να την επισκευάσει η όχι (αν δε συμφέρει η δεν αποδέχεται κόστος κλπ κλπ) και ΟΧΙ να τον σταμπάρει και να τον δουλεύει.
Δηλαδή αν κάποιος πειράξει μια συσκευή θα του πει "α οχι φίλε δεν το πιάνουμε εμείς αυτό γιατί το πείραξες" κλπ? Τη δουλειά του υποτίθεται πρέπει να κάνει.

betacord85
06-02-15, 01:22
κωνσταντινε απτις λιγες φορες που θα διαφωνησω και ας μου ριξεις ban,δηλαδη κατσε να του φερει μηχανημα το οποιο εχει ξεριθμισει τα πανατ εχει βαλει αλλα νταλων ανταλακτικα και να το πασαρει οτι δεν το εχει πηραξει?και να του φαει και ολοι μερα και οι εργατοωβρες να μην πληρωθουν?πλακα κανετε?αλλο το να μην το εχει ανηξει και οι βιδες να ειναι αθικτες τοτε κομπλε...οι τεχνικοι του μανωλοπουλου ειναι γατονια και κατι πονηρους απλα τους κανουν στην ακρη...δοξα το θεο πελατεια υπαρχει και εχει πολλες συσκευες..αποψη μου...

moutoulos
06-02-15, 01:27
Ο Μπάμπης πιστεύω έχει δίκιο ...

Μάξιμε δεν λεω/ξέρω αν έχεις δίκιο ή οχι, δεν το γνωρίζω, και ξέρεις γιατί ?, γιατί βλέπω
οτι έχεις και άλλο thread για τον Μανωλόπουλο με το ίδιο (παρόμοιο) παράπονο:
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77828&page=2

Αυτό τι σημαίνει για μένα ?. Οτι μάλλον πας προκατειλημμένος και με τσαμπουκά στον
τεχνικό, λες και σου σκότωσε κάποιον δικό σου. Και εφόσον του βγάλεις την συκωταριά
σου συμπεριφέρεται αντίστοιχα (κακό αλλά αληθινό). Προσωπικά τον "Μανολώπουλο" δεν
τον γνωρίζω, και ούτε έχω στείλει ποτέ συσκευή εκεί, απλά λεω την γνώμη μου γιατί
και σε μένα αν ερχόταν ο άλλος με "ύφος" ... δεν θα μου άρεσε.

Αφού λοιπόν δεν σου άρεσε απο την πρώτη φορά (με το σκάρτο ανταλλακτικό όπως λες)
γιατί ξαναπήγες ?. Ειδικά όταν η TV σου ήταν 4 ετών/χωρίς εγγύηση ?.

Γιαυτό είπα στο παραπάνω μου ποστ οτι δεν φταίνε πάντα οι άλλοι ...

Κώστα ο σωστός τεχνικός ... πιστεύω ένα γαργαλημένο μηχάνημα δεν θα το αναλάμβανε
καν. Τουλάχιστον αυτό θα έκανα εγώ ...

Και για αποφυγή παρεξηγήσεων ... δεν έχω καμία σχέση με SERVICE TV/VIDEO/HiFi κτλ.

jimnaf
06-02-15, 05:44
Αλεξαωδρε

πηραγεμενα μηχανήματα

εργατοωβρες

του βγάλεις την συκωταριά

και απτον σ.α.ρ.ε... (ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΡΑΔΙΟΑΛΚΟΟΛΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔΟΣ)

Καλά ρε, θέλετε να με πεθάνετε , δεν μπορώ να κοιμηθώ από το νευρίκοκο γέλιο.:hahahha: :hahahha::hahahha::hahahha:

leosedf
06-02-15, 08:53
Βρε παιδιά και πειραγμένο να είναι βαράει στο κεφάλι, οι μλκιες πληρώνονται.

lynx
06-02-15, 12:22
συγνωμη...ειχε παραπονο την πρωτη φορα και κανει τοπικ και μετα ξαναπαει
στον ιδιο και εχει παλι παραπονο και ξανακανει τοπικ?


γιατι φιλε μου πας στο μανολωπουλο? :crying: πεσμου...

picdev
06-02-15, 12:32
τα έχει γράψει και μπερδεμένα, αυτά τα 50ε τι είναι? χρέσωση μεταφορικών? ελάχιστη χρέωση? και τα 2 μαζί?
ας τα γράψει ξεκάθαρα

lynx
06-02-15, 12:33
αν τα γραψει ξεκαθαρα θα λυθει το προβλημα?

αλπινιστης
06-02-15, 12:41
Δεν θα λυθει, αλλα θα αποκτησουμε μια πιο καθαρη εικονα. Γιατι τωρα εχουν αρχισει οι αποψεις να διιστανται. Απο την μια εχουμε να σχηματισουμε γνωμη για την ποιοτητα του service και στην συνεχεια για τον τομεα εξυπηρετησης πελατων-ανεξαρτητα απο την ποιοτητα της επισκευης.

picdev
06-02-15, 13:18
εντάξει ρε παιδιά. μιλάμε για μία τηλεόραση 5 ετών , 32" , σήμερα τις πουλάνε με το κιλό για 200ε,
αν το ανταλακτικό είχε 50ε και άλλα τόσα η εργασία να του έπαιρνε 100ε-150ε για μία τέτοια σαβούρα?
Με 200ε παίρνεις καινούρια και με usb και χίλια δυο κέρατα πάνω.

moutoulos
06-02-15, 13:37
¶ραγε ?.

Ο τεχνικός αν έπρεπε να δουλέψει ένα ήδη πειραγμένο μηχάνημα, με εργατοώρες χ, και
ανταλλακτικό 50ε, πόσο έπρεπε να τον χρεώσει (σύνολο)?. Ας πούμε 100-120ε ? (50+70).
Πιστεύεις οτι ο Μάξιμος θα τα έδινε ?. Οπότε ναι καλά του είπε οτι δεν αξίζει να ασχοληθεί
με αυτό ...

Αν ο Μάξιμος πήγαινε στο μαγαζί του και του έλεγε:
Φίλε δεν με νοιάζει τι θα κάνεις, θέλω να την κάνεις να δουλέψει, άσχετα πόσο θα φτάσει.
Είμαι "κολλημένος" με αυτή (TV).

Εκεί πιστεύεις δεν θα το έφτιαχνε ?. Απλά ο τεχνικός ξέρει πως όταν πει τσιμπημένη τιμή
σε πελάτη, αυτός αρχίζει και σκέφτεται διαβολικά και σου λεει ΜΕ ΈΚΛΕΨΕ ο απατεώνας.
Οπότε έκρινε εκ πείρας οτι δεν θα το πάρεις όταν ακούσεις τιμή (Μάξιμε).

Όποιος δεν έχει δουλέψει "Τεχνικός", ΠΟΤΕ δεν θα καταλάβει σε τι θέση βρίσκεται ο κανονικός
τεχνικός ...

SRF
06-02-15, 22:38
Νομίζω ότι κάνουμε την τρίχα τριχιά!
Παρατηρώ τα εξής!
Α. Είμαι ηλεκτρονικός
Β. Είχα μαγαζί που το έκλεισα
Γ. από το μαγαζί μου έχουν μείνει δυό κολλητήρια SMD => Το μαγαζί έκανε επισκευές Ηλεκτρονικών!
Δ. Επιχειρώ να επισκευασω το Χ, πρώτα εγώ
Ε. Αποτυγχάνω και το στέλνω σε ένα.. ΜΑΓΑΖΙ επισκευών Ηλεκτρονικών ΑΛΛΟΥ (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77828)! (Σημ> μετά τις 18 Οκτ 2014 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=77828&p=675142&viewfull=1#post675142))
ΣΤ. Το μαγαζί δεν φτιάχνει ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ σωστά την συσκευή
Ζ. Την παίρνω και τελικά την φτιάχνω εγώ μόνος μου, ενώ πριν δεν το είχα πετύχει!!!

Η. Πρόσφατα... ΠΡΟ 5+ ΜΗΝΩΝ ( (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=79587&p=691686&viewfull=1#post691686) από 6/2/15 - 5+ μήνες = ~ Σεπτ 2014 δηλαδή, οπότε πολύ πριν το Ε. παραπάνω) χάλασε μία άλλη συσκευή!
Θ. επειδή ΔΕΝ υπήρξα ικανοποιημένος από αυτούς αποφασίζω να στείλω ΠΡΟ 5 ΜΗΝΩΝ δηλαδή τον Σεπτεμβριο του 2014, σε αυτούς την συσκευή που χάλασε τώρα, μπας και τους "παρεξήγησα" μάλλον από την άλλη που τους έστειλα ΜΕΤΑ από αυτή, δηλαδή τον ΟΚΤΩΒΡΙΟ 2014!!!
Ι. Αρχές Φεβρουαρίου 2015 = 5 μήνες ??? μετά μου στέλνουν ΑΝΕΠΙΣΚΕΥΑΣΤΗ την δεύτερη (ή πρώτη τελικά, γιατί μπερδεύτηκα με τις ημερομηνίες και εγώ ο ίδιος) συσκευή!
Κ. Με χρεώνουν έξοδα αποστολής 50 γιούρια... αντί να την στείλουν με το δικής μου επιλογής κούριερ, επειδή ενώ είμαι στην Αθήνα ΔΕΝ ΠΑΩ ΕΓΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΛΑΒΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΑΛΛΩΣΤΕ!
Λ. Βγαίνω και κραζω!
Μ. Βγαίνω και κράζω!
Ν. Ξ. Ο. Π. κοκ... ως Ω. ΒΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΚΡΑΖΩ!!!!!

Προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί ότι κράζω τελικά τον εαυτό μου μάλλον... εκτός και... ?

maxim
07-02-15, 17:08
Ρε παιδια μπλεξαμε τα μπουτια μας η μου φαινετε?? Παμε ξανα... η τιβια εφυγε με γενικη απ τον πειραια οπου κ μενω κ πηγε στο εν λογω σερβις... ημουν στην αναμονη μεχρι να τη δουν οταν τον επομενο μηνα χαλασε το ντιβιντι το οποιο κ πηρα πισω μετα απο δυο μηνες... στον επομενο μηνα το ντιβιντι δουλευε οπως πριν... παει αυτο... παμε τωρα πισω στην τιβι οπου μου ελεγαν καθε φορα που τους επαιρνα τηλ πως θα με ειδοποιουσαν... ποτε δε γινοταν αυτο... κ ναι φιλε μοντ ημουν τεχνικος κ οσο κουλο κ αν σου ακουγεται με τα εσεμντι τα οποια κ δεν εδωσα στο γιο μου λογω οικονομικων δυσκολιων κ τα εδωσα ως ανταλλαγμα στο συναδελφο που μου παραχωρησε το εργαστηρι του για να φτιαξω το ντιβιντι... το μελος που ειναι κ στο σερβις ας γραψει εδω την αποψη του... μαξιμος αθανασελης λεγομαι ειμαι 43 ετων κ μενω στον πειραια... θες να δωσω εξτρα πληροφοριες οπως οπως οδο κ αριθμο?? Δεν εχω θεμα.... το σερβις μου παλια βρισκοταν στη νικαια γωνιακο (ειδατε ειρωνια??) κ σε στενο το οποιο ειναι κ μονοδρομος (καθοδος συγκεκριμενα) το μαγαζι ειχε το ονομα μου στη ταμπελα κ απο κατω σερβις κ πωλησεις ηλ/νικων συσκευων... γρηγορη πιστευω δεν ειναι κ τοσο ομορφο απο συντονιστη κιολα να διαβαζει κανεις "πως δικιο ειχε που του τη μπηκες κ καλα εκανε" κ παει στο καλο εγω που κατι γνωριζω... σε αλλον που δε γνωριζει απο ηλ/νικα κ ειναι ψυλιασμενος κ του την πει θα ναι νορμαλ?? Ασχετα με το αν εχει πειραχτει η οχι το μηχανημα... οταν ειναι στην εγγυηση ειναι λογικο να ακουσεις δε βαζω χερι... αλλα μιλαμε για εκτος εγγυησης οποτε... κ χερι δεν ειχε μπει... το ανεφερα... 55ευρω συγκεκριμενα ηταν η χρεωση του κουριερ καθως απ οτι μου ειπαν τα παιδια εκει... κ η χρεωση πηγε τοσο γιατι μου τη βαλανε σε μια κουτα που χωραει μια πλασμα 50αρα μεσα... καταλαβατε τωρα η να το παω παλι απ την αρχη??? Ας ακουσουμε ομως κ το μελος που δουλευει εκει... επειδη ημουν σιγουρος πως ολο κ καποιος απο κει θα ειναι μελος γι αυτο εγραψα κ εδω τα παραπονα... να διαβασω τι εχει να μου πει ως τεχνικος... μπορει βεβαια να μην ηταν ο ιδιος που ασχοληθηκε με την τιβι... εχει νομιζω 5-6 τεχνικους εκει μεσα... μπαμπη εσυ τους γνωριζεις ειστε φιλαρακια πινετε καφε μαζι... οκ σεβαστο... ομως εγω ειμαι πελατης κ ο πελατης ως γνωστον εχει παντα δικιο... κ αφου ειναι ετσι οπως τα λες καλο ειναι να ακουμε κ τα καλα αλλα κ τα κακα ωστε να διορθωθουμε σε καποια σημεια που ειμαστε λαθος οταν τα σηγκεκριμενα μας τα βαρανε συνεχως δυσαρεστημενοι πελατες.... εγω δε θα πληρωσω?? Δικια μου δεν ειναι η τιβι?? εισαι υποχρεωμενος να κανεις τη δουλεια σου... τωρα αν παλι εγω σου την πω επειδη δε μου αρεσει κατι κ ξερω καλο ειναι να ακουσεις μεν αλλα χωρις να δουλεψεις τον αλλο... οταν κλεισετετο τηλ ας με βρισει οσο θελει... τωρα αν παλι δεν εχω να πληρωσω αυτο ειναι καθαρα θεμα δικο μου.... εσυ ως τεχικος οφειλεις να μου πεις τι μπορω να κανω κ εγω θα φυγω αθορυβα... οχι να με στειλεις με τον τροπο σου.... καταλαβατε τι προσπαθω να πω...

picdev
07-02-15, 17:51
δηλαδή μάξιμε, δεν σου χρέωσαν κάτι, αλλά μια τηλεόραση αξίας 200ε, εσύ θές να πληρώσεις μεταφορικά + κόστος επισκευής, μάλλον δεν το έχεις και τόσο με τις επισκευές.
Το κόστος αποστολής έπρεπε να το συνεννοηθείς απο πρίν, και να ρωτήσεις πόσο θα κοστίσει, αφού μιλάμε για ευτελούς αξίας συσκευές.

Εγώ τα έχω δει αυτά όταν δούλευα σε μία εταιρεία που πριν 20+ χρόνια έφτιαχνε ινβερτερ για μοτέρ, υπήρχαν ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ πελάτες που έφερναν για επισκευή,inverter με ημερομηνία παραγωγής το 1992.Να σημειώσω ότι είχε σταματήσει τη παραγωγή 20 χρόνια τώρα.
Αλλά να ξέρεις ότι σήμερα ένα ινβερτερ κοστίζει 100ε το πολύ ?
¶ντε αν ήταν ένα igbt, εγώ που έπαιρνα 600ε, το άλλαζα και έβγαινε το μεροκάματο μου, και σύμφαιρε κάπως. (Ο μανολώπουλος δεν πιστεύω να πληρώνει τους τεχνικούς με 600ε).
αν όμως ήταν δύσκολο το πρόβλημα , έπρεπε να τρώμε ώρες για να χρεώσουμε πόσο τελικά? Οταν η συσκευή είχε 2 πλακέτες, controller, και ήταν τίγκα στη ρητίνη?
+ τις δοκιμές που έπρεπε να γίνουν?
Οι συσκευές σήμερα δεν ειναι απλές και κοστίζει πιο πολύ η επισκευή απο τη παραγωγή μιας καινούριας.Και εσύ σαν ηλεκτρονικός έπρεπε να το ξέρεις.
Απλά είναι τα πράγματα, αλλά κάποιοι μεγάλοι άνθρωποι σε ηλικία δεν μπορούν να το καταλάβουν.
Μου θυμίζεις το πατέρα μου που , έχει φάει κόλλημα με ένα hifi με κασέτα και cd και κάθε τόσο με κυνηγάει να το φτιάξω :lool:
αφού ούτε στο σέρβις (ευτυχώς ) δεν το δέχονται

maxim
07-02-15, 18:14
Να πληρωσω αν αξιζει πραγματικα... παρεπιπτωντος νομιζεις πως δε ρωτησα ποσο θα στοιχισουν μεταφορικα κ επισκευη?? Επισκευη δε ξερανε καν καθως "δε φτιχνεται" κ μεταφορικα επισης δε ξερανε θα ρωτουσαν κ θα με ενημερωνανε... πραγμα που απ οτι διαβαζετε δεν εγινε ποτε... εγω οταν ειχα το σερβις συνεργαζομουν με τη σπιντεξ κ την εησιες μονο... αν δεν ειχε ο πελατης επιβαρυνοταν εκεινος τα εξοδα αποστολης απο κεινον... οχι προς εκεινον... ειχε δεν ειχε στην περιοχη του τα ανωθι κουριερ.. το σερβις εκλεισε το 12... κ συγκεκριμενα το δεκεμβρη... ξανανοικιαστηκε μετα κ στη θεση του βρισκεται ενα τυπου εβερεστ.. για να βοηθησω μεσω περιοχης μπας κ καταλαβει κανεις ποιος ειμαι.... εγω ειχα αλλη πολιτικη... αυτη που εστερνιστηκα απ τον πατερα κ το θειο που ειχαν πιο πριν απο μενα το μαγαζι... παλι σερβις κ παλι πωλησεις... μονο η τεχνολογια αλαξε... κ εγω οτι δω κ δε γνωριζω δε θα βαλω χερι... πειτε με παλαιας γενιας... δεν ειναι κακο... κ δε νομιζω να ειναι κακο να εχετε εναν συναδελφο αναμεσα σας με περασμενης γενιας αντιληψεις πανω σ αυτα... αν παλι εχετε τοτε πασο...

lynx
07-02-15, 20:35
Ρε παιδια μπλεξαμε τα μπουτια μας η μου φαινετε?? Παμε ξανα... η τιβια εφυγε με γενικη απ τον πειραια οπου κ μενω κ πηγε στο εν λογω σερβις... ημουν στην αναμονη μεχρι να τη δουν οταν τον επομενο μηνα χαλασε το ντιβιντι το οποιο κ πηρα πισω μετα απο δυο μηνες... στον επομενο μηνα το ντιβιντι δουλευε οπως πριν... παει αυτο...

δηλαδή για να καταλάβουμε... ενώ ήταν η TV στο service χάλασε και το dvd και το έστειλες και αυτό?



το σερβις μου παλια βρισκοταν στη νικαια γωνιακο (ειδατε ειρωνια??) κ σε στενο το οποιο ειναι κ μονοδρομος (καθοδος συγκεκριμενα) το μαγαζι ειχε το ονομα μου στη ταμπελα κ απο κατω σερβις κ πωλησεις ηλ/νικων συσκευων...

δεν νομίζω οτι χρειάζονται διαπιστευτήρια για να πείς το προβλημά σου, δημοσιοποιησες κάτι άρα δημιουργείς αιτία
για συζήτηση, ο καθένας που βλέπει το τοπικ, εξετάσει τα λεγόμενα σου και απαντά.

παρεπιπτώντος ορισμένοι φιλοι μου είναι άνθρωποι στην ηλικία σου προιν μαγαζάτορες που έκλησαν το μαγαζί τους περίπου
όπως και εσύ, έχω να πώ οτι έχετε ένα περίεργο τρόπο να αντιμετωπίζετε τα δικά σας μηχανήματα όταν χαλάνε. :001_rolleyes:

Dbnn
07-02-15, 21:07
Ηθικό δίδαγμα, μην αναφέρετε ονόματα και μην λέτε ότι σας ενοχλεί.

Τέσσερις άσκοπες σελίδες χωρίς νόημα.
Ξέρω και εγώ πολλούς μαστόρους που και πολλά μεροκάματα χρωστάνε, και πόσο δούλεμα ρίχνουν στον πελάτη και πόσο υπερκοστολογούν τις γνώσεις τους περιμένωντας ένα θύμα να βγάλουν όλα τα έξοδα του μήνα.
Αλλά δεν μιλάω γιατί θα βγώ ο κακός της παρέας.

moutoulos
07-02-15, 21:23
... γρηγορη πιστευω δεν ειναι κ τοσο ομορφο απο συντονιστη κιολα να διαβαζει κανεις "πως δικιο ειχε που του τη μπηκες κ καλα εκανε" κ παει στο καλο εγω που κατι γνωριζω... σε αλλον που δε γνωριζει απο ηλ/νικα κ ειναι ψυλιασμενος κ του την πει θα ναι νορμαλ??

Καταρχήν Μάξιμε δεν είναι σωστό να μου λες τι είναι όμορφο και τι άσχημο που πρέπει να πω, και πως να το πω.
Μην ξεχνάς οτι εκτός απο συντονιστής, είμαι ταυτόχρονα εδώ και απλό μέλος, που έχει σαν αποτέλεσμα να μπορώ
να πω ή να εκφράσω αν θες, απλά την γνώμη μου ...

Τον Μανωλόπουλο (και τον όποιον τεχνικό έχει μέσα) δεν το ξέρω, Δεν ξέρω καν που βρίσκεται. Δεν έχω κανένα
λόγο να πάρω το μέρος αυτού. Μιλάω με βάση τα δικά μου κριτήρια. Επίσης μην μου διαστρεβλώνεις τα γραπτά μου
γιατί εγώ δεν είπα πουθενά οτι "καλά έκανε". Ίσα ίσα.


Και εφόσον του βγάλεις την συκωταριά
σου συμπεριφέρεται αντίστοιχα (κακό αλλά αληθινό).

Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα γραπτά μου, κάνε το απλά με quote. Φαίνεται ακριβώς τι έγραψα.

Τώρα σχετικά με το όλο θέμα. Καταλαβαίνεις οτι δεν έχω κάτι μαζί σου, και ούτε είχα/έχω σκοπό να δημιουργήσω,
αλλά πιστεύω οτι έγινε κακή συνεννόηση απο την αρχή. Ίσως η προκατάληψη που υπήρχε ήδη από την αναμονή
της TV, ολοκλήρωσε την ρήξη στην "σχέση" σας (με το εν λόγω SERVICE) ... το χαλασμένο DVD (Home Theater).

Την άποψή μου την έγραψα και παραπάνω, και η οποία δεν αλλάζει. Αν εσύ Μάξιμε πιστεύεις πως έχεις δίκιο, που
δεν έχω λόγο να μην σε πιστεύω, απλά, δεν ξαναπας σε αυτόν. Εμείς όμως εδώ δεν είμαστε δικαστήριο, και εννοείται
δεν μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα (τουλάχιστον εγώ), ακούγοντας/διαβάζοντας μόνο την μια "πλευρά".

Φιλικά και χωρίς παρεξήγηση ...
Παρεμπιπτόντως έχουμε την ίδια ηλικία.

betacord85
07-02-15, 21:34
παντως αγαπητοι φιλοι και συναδελφοι ειναι η πρωτη φορα στο φορουμ οσα χροναι ειμαι μεσα και βλεπω θεματα που καποιος(τεχνικος συναδελφος)βγαινει και με τοσο υφος μισος να κραζει σε ενα φορουμ καποιο μεγαλο service ετσι...και το κακο ειναι οτι βγηκε φατσα φορα με το ονμα του και το επιθετο του...99% ειναι πλεων στην black list του μανωλοπουλου και των τεχνικω του...τι να πω δεν ξερω με λυπει πολυ...και κατι τελευταιο στο πιτσιρικα που με κοροιδψε σε ενα ποστ σε αυτο το θεμα αν εχεις τα...να στελεις ινμποξ να δεις τι ωραια γραφω και μιλαω...ειδικα γαλλικα...face control οπως ειχε πει σε αλλο ποστ καποιος στα νεα μελη...

moutoulos
07-02-15, 21:39
Μπάμπη δεν υπάρχει λόγος να ξεκινάμε διαπληκτισμούς ...

betacord85
07-02-15, 21:55
εχεις δικιο γρηγορη προτεινω ο κωνσταντινος να κλειδωσει το θεμα...

moutoulos
07-02-15, 22:03
Μπάμπη το θέμα είναι να μάθουμε να μιλάμε, οχι να κλειδώνουμε "θέματα".
Ας παραμείνει ανοιχτό και βλέπουμε ...

Αν κλείσει δεν θα μπορέσουν να ακουστούν/γράψουν και οι δυο "πλευρές".

pipilas
07-02-15, 22:13
... καταλαβατε τι προσπαθω να πω...

Οχι φιλε μου εγω δεν καταλαβα τιποτε ...το σερβις τελικα σε χρεωσε ?
Το ποσο ειναι μονο για μεταφορικα ?αν ναι ειναι λογικο.
1.Το προβλημα ειναι τα μεταφορικα ?
2.Το οτι δεν σου επισκευασε την τβ ?
Λιτη απαντηση σε παρακαλω γραφεις γραφεις νοημα δεν βγαζω
για το προβλημα .

SRF
08-02-15, 00:13
παντως αγαπητοι φιλοι και συναδελφοι ειναι η πρωτη φορα στο φορουμ οσα χροναι ειμαι μεσα και βλεπω θεματα που καποιος(τεχνικος συναδελφος)βγαινει και με τοσο υφος μισος να κραζει σε ενα φορουμ καποιο μεγαλο service ετσι...και το κακο ειναι οτι βγηκε φατσα φορα με το ονομα του και το επιθετο του...99% ειναι πλεων στην black list του μανωλοπουλου και των τεχνικω του...τι να πω δεν ξερω με λυπει πολυ...και κατι τελευταιο στο πιτσιρικα που με κοροιδψε σε ενα ποστ σε αυτο το θεμα αν εχεις τα...να στελεις ινμποξ να δεις τι ωραια γραφω και μιλαω...ειδικα γαλλικα...face control οπως ειχε πει σε αλλο ποστ καποιος στα νεα μελη...

Εδώ σε βρίσκω λάθος!
Το ότι διαφωνώ πλήρως με το όποιο χειρισμό του Μάξιμου... που για εμένα δείχνει πολλά... δεν σημαίνει ότι δεν εξετάζω και την πιθανή αλήθεια σε όσα αναφέρε. ή "σφάλματα" της άλλης πλευράς επίσης!
Με ενοχλεί όμως ότι αφού είδε "πρόβλημα" πψ στο πρώτο που παρέλαβε (τώρα πιά διευκρίνησε ότι είναι το DVD) ενω΄περίμενε ακόμη το πρώτο που είχε στείλει (την ΤΒ δηλαδή), δεν ΠΗΓΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ να πάρει και την ΤΒ και να τελειώσει με αυτούς, που όπως πιστεύει δεν είναι άξιοι ή ικανοί επαγγελματίες ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΝ!
Όμως.. σε αυτό που λες είσαι σαφέστατα λάθος...
ΠΟΛΥ ΟΡΘΑ και βγήκε ΦΑΤΣΑ ΦΟΡΑ όπως το λες! Καθόλου ΚΑΚΟ!!! Απόλυτα ΚΑΛΟ & ΟΡΘΟ, αφού μιλάει ευθέως & κατηγορέί συγκεκριμένα με όνομα κάτι!
Το αν ο Χ τον βάλει σε... black list !!! ??? αντί να δει τι έγινε, και να προσπαθήσει να μιλήσει μαζί του και ή δυνατόν να επιλύσει την παρξήγησει (αν οφείλεται σε κάτι τέτοιο τελικά) ή το όποιο πρόβλημα οδήγησε σε αυτήν την κακιά ΕΜΠΕΙΡΙΑ ενός πελάτη... τότε τι να πω? Ότι ο "επαγγελματίας" έχει θέμα? Γιατί αν έχει όπως λες (που φαίνεται ότι κάτι ξέρεις σαφώς παραπάνω από 'ολους μας μάλλον) black list... τέτοια, μάλλον σύντομα θα διαπιστώσει ότι υπάρχουν και αντίστοιχες black list αυτοδημιούργητες μάλιστα λόγο ΙΝΤΕΡΝΕΤ σε χρόνους Dt στις οποίες θα συμπεριλφθεί σίγουρα ως "Blacklistaκιας" !!!
Το να βάζεις σε μαύρες λίστες όσους ΕΠΩΝΥΜΑ λενε ότι κάτι δεν πήγε καλά με την εξυπηρετησή σου απέναντί σου... αντί να διορθώσεις το όποιο πρόβλημα ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ... μάλλον δείχνει - χτυπάει άσχημα, για το να σε πάρει σοβαρά ως σωστό & άψογο κάποιος ΤΡΙΤΟΣ! Μάλλον "αυτομαυρίζεσαι" μαυρίζοντας τους άλλους χωρίς καμμία διάθεση αυτοκριτικής σου πρώτα!
:wiink:

jimnaf
08-02-15, 01:21
παντως αγαπητοι φιλοι και συναδελφοι ειναι η πρωτη φορα στο φορουμ οσα χροναι ειμαι μεσα και βλεπω θεματα που καποιος(τεχνικος συναδελφος)βγαινει και με τοσο υφος μισος να κραζει σε ενα φορουμ καποιο μεγαλο service ετσι...και το κακο ειναι οτι βγηκε φατσα φορα με το ονμα του και το επιθετο του...99% ειναι πλεων στην black list του μανωλοπουλου και των τεχνικω του...τι να πω δεν ξερω με λυπει πολυ...και κατι τελευταιο στο πιτσιρικα που με κοροιδψε σε ενα ποστ σε αυτο το θεμα αν εχεις τα...να στελεις ινμποξ να δεις τι ωραια γραφω και μιλαω...ειδικα γαλλικα...face control οπως ειχε πει σε αλλο ποστ καποιος στα νεα μελη...

Φίλε Μπάμπη (betacord85)

Κατά πάσα πιθανότητα εννοείς εμένα και το ποστ που ανέβασα, έτσι εξηγείτε και η αρνητική
που μου έδωσες και δεν καταλάβαινα το γιατί.

Αν είναι έτσι σου ζητώ συγγνώμη αν η πλάκα που έκανα εκλήφθηκε ότι είναι κακοπροαίρετη:blushing:.

Σε ευχαριστώ που με λες πιτσιρικά:thumbup: , είναι ευχάριστο να μπορώ να (περνάω) σαν πιτσιρικάς.

Αλλά μη το χοντραίνεις ρε Φίλε , εντάξει , καταλαβαίνω ότι παρεξηγήθηκε το ποστ μου, αλλά , προσβάλεις χοντρά και
ναι έχω @....... αλλά γαλλικά δεν ομιλώ μόνο ΕΛΛΗΝΙΚΑ και face to face. :001_smile:

Googlis
08-02-15, 08:40
Ξεκαθαρίζω ότι δεν τάσσομαι ούτε υπέρ του πελάτη ούτε υπέρ του παρόχου.
Η απάντησή μου δίνεται σύμφωνα με το τι με ενοχλεί προσωπικά.

Γιαννη πραγματικα δεν υπαρχει περιπτωση να παω να δωσω λεφτα για μηνυσεις κλπ για κατι που πραγματικα δεν αξιζει...

Για να κάθεσαι να το συζητάς δημόσια προφανώς είναι κάτι που σε καίει και κάτι που αξίζει, μην στέκεσαι μόνον στην αξία του μηχανήματος.


θελω να με ακουσουν ως παλιο συναδελφο κ ως πελατη... για να δουν τα στραβα τους κ να τα διορθωσουν...

Αυτό φίλε μου παρότι έχω τις αγνότερες των προθέσεων δεν μπορώ να το κατανοήσω.
Έχω ένα πρόβλημα ή "πρόβλημα" μαζί σου, δεν θα βγω να σε κάνω βούκινο στην γειτονιά αλλά θα έρθω και θα το συζητήσω μαζί σου ή θα ακολουθήσω τα προβλεπόμενα από τον νόμο.
Ποιος μας λέει ότι ο πάροχος παρακολουθεί αυτό το νήμα και θα αντιληφθεί το καλοπροαιρέτο τον προθέσεών σου και θα το αξιοποιήσει εποικοδομητικά;


εγω δεν ειμαι απο τα ατομα που δε θα μιλησουν αν τους κανουν κατι... φυσικα κ τους εκραξα... ειμαι απο τα ατομα που οτι το ενοχλησει θα μιλησει... οχι πισωπλατα... κατευθειαν σ αυτους που με προσεβαλαν... το αν θα μιλησω μετα σε τριτους δε μετραει ιδιαιτερα...
Καλά κάνεις και μιλάς, πρέπει να μιλάς, αλλά πρέπει να μιλάς και στα σωστά αυτιά.
Όμως από τις λέξεις που χρησιμοποιείς πχ "έκραξα" μπορεί κάποιος εύκολα να βγάλει την άποψη πως είσαι ένας ακόμη από τους "τρελούς-παράλογους μπλα μπλα πελάτες" και ενώ έχεις δίκιο να μην σου αποδοθεί ποτέ.
Τέλος δεν θεωρώ και τόσο δίκαιο να συζητιέται ένα πρόβλημα ακούγοντας μόνο την μία πλευρά.

Πραγματικά δεν μπορώ να κατανοήσω βάσει της λογικής για πιο λόγο κάποιος να κάνει κάποιες ενέργειες και να μην τον ενδιαφέρει το τελικό αποτέλεσμα και να τα παρατά στην μέση.

Προσωπικά ως πελάτης θα ήθελα και οι υπόλοιποι πελάτες να είναι εξίσου ώριμοι και αποφασισμένοι. Τουτέστιν, να απευθύνονται στον συνήγορο το καταναλωτή, και να διεκδικούν το δίκιο τους μέσω των νόμιμων οδών.
Πίστεψέ με λειτουργούν ως έναν βαθμό (δεν λέω απόλυτα) και πολλές φορές μπορούν να υπάρξουν και αποζημιώσεις πολλαπλάσιες της αξίας της συσκευής.

Συμπεριφορές όπως αυτήν, οδηγούν στο να εδραιώνεται ακόμη περισσότερο η άποψη πως υπάρχουν "τρελοί-παράλογοι" πελάτες με αποτέλεσμα οι πάροχοι να είναι αρνητικά προκατειλημμένοι απέναντί μας και έτσι να μην ακουστούν ούτε τα όποια δίκια σου, αλλά και να οδηγήσουν σε αδικία εις βάρος και άλλων πελατών.

Πιστεύω πως έχεις την υποχρέωση και ως προς τον εαυτό σου αλλά και ως προς "εμάς" των υπόλοιπων πελατών που θα μπορούσαν να είναι στην θέση σου, να κινηθείς νομικά και με περισσότερη ωριμότητα.

picdev
08-02-15, 12:42
ε και στη black list να είναι , το πολύ πολύ να μην ξαναπάρει lg τηλεόραση ή οθόνη, μάξιμε samsung απο εδώ και πέρα , αλλά πρόσεχε μην μπεις και εκεί σε καμιά black list και μετά σε βλέπω να αγοράζεις μονο κινέζικες turbox:lool: έτσι για να ευθυμήσουμε λίγο.

Μπορεί και ο μάξιμος να έχει δίκιο, έτσι και αλλιώς στην ελλάδα είμαστε συνηθισμένη απο άσχημη εξυπηρέτηση, αλλά για κάποιο περίεργο λόγο πήγε για 2η φορά συσκευή και άφησε τα διάφορα στη τύχη.

betacord85
08-02-15, 16:13
αν το ειπες για πλακα τοτε αγαπητε δημοσια σου ζητω συγνωμη...κιαι τοτε το πιτσιρικας που σου ειπα παρτο ως κοπλιμεντο...
Φίλε Μπάμπη (betacord85)

Κατά πάσα πιθανότητα εννοείς εμένα και το ποστ που ανέβασα, έτσι εξηγείτε και η αρνητική
που μου έδωσες και δεν καταλάβαινα το γιατί.

Αν είναι έτσι σου ζητώ συγγνώμη αν η πλάκα που έκανα εκλήφθηκε ότι είναι κακοπροαίρετη:blushing:.

Σε ευχαριστώ που με λες πιτσιρικά:thumbup: , είναι ευχάριστο να μπορώ να (περνάω) σαν πιτσιρικάς.

Αλλά μη το χοντραίνεις ρε Φίλε , εντάξει , καταλαβαίνω ότι παρεξηγήθηκε το ποστ μου, αλλά , προσβάλεις χοντρά και
ναι έχω @....... αλλά γαλλικά δεν ομιλώ μόνο ΕΛΛΗΝΙΚΑ και face to face. :001_smile:

betacord85
08-02-15, 16:19
απο την στιγμη που του πηγε την πρωτη φορα γιωργο το dvd και δεν εμεινε ευχαριστημενος γοιατι ξαναπηγε?και γιατι τον κραζει δευτερη φορα?και την δευτερη φορα επωνημα?αν θυμαστε το προηγουμενο θεμα με το dvd δεν αναφερθηκε φατσα φορα με μεγαλα γραμματα απαραδεκτο το service μανωλοπουλος...σωστα?τεσπα οπως ειεπε και ενας φιλος ποιο πανω μαλλον τον καει και θελει να ξεσπασει σομ συγκεκριμενο service.αν θελει μποριε να την παρει αγκαλια την τηλεοραση να παει εκει και να τους μιλησει..ολα τα παιδια μεσα ειναι ευγενικοι και εξυπηρετικοι...και πορπαντων τεχνικοι
Εδώ σε βρίσκω λάθος!
Το ότι διαφωνώ πλήρως με το όποιο χειρισμό του Μάξιμου... που για εμένα δείχνει πολλά... δεν σημαίνει ότι δεν εξετάζω και την πιθανή αλήθεια σε όσα αναφέρε. ή "σφάλματα" της άλλης πλευράς επίσης!
Με ενοχλεί όμως ότι αφού είδε "πρόβλημα" πψ στο πρώτο που παρέλαβε (τώρα πιά διευκρίνησε ότι είναι το DVD) ενω΄περίμενε ακόμη το πρώτο που είχε στείλει (την ΤΒ δηλαδή), δεν ΠΗΓΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ να πάρει και την ΤΒ και να τελειώσει με αυτούς, που όπως πιστεύει δεν είναι άξιοι ή ικανοί επαγγελματίες ΚΑΤΑ ΑΥΤΟΝ!
Όμως.. σε αυτό που λες είσαι σαφέστατα λάθος...
ΠΟΛΥ ΟΡΘΑ και βγήκε ΦΑΤΣΑ ΦΟΡΑ όπως το λες! Καθόλου ΚΑΚΟ!!! Απόλυτα ΚΑΛΟ & ΟΡΘΟ, αφού μιλάει ευθέως & κατηγορέί συγκεκριμένα με όνομα κάτι!
Το αν ο Χ τον βάλει σε... black list !!! ??? αντί να δει τι έγινε, και να προσπαθήσει να μιλήσει μαζί του και ή δυνατόν να επιλύσει την παρξήγησει (αν οφείλεται σε κάτι τέτοιο τελικά) ή το όποιο πρόβλημα οδήγησε σε αυτήν την κακιά ΕΜΠΕΙΡΙΑ ενός πελάτη... τότε τι να πω? Ότι ο "επαγγελματίας" έχει θέμα? Γιατί αν έχει όπως λες (που φαίνεται ότι κάτι ξέρεις σαφώς παραπάνω από 'ολους μας μάλλον) black list... τέτοια, μάλλον σύντομα θα διαπιστώσει ότι υπάρχουν και αντίστοιχες black list αυτοδημιούργητες μάλιστα λόγο ΙΝΤΕΡΝΕΤ σε χρόνους Dt στις οποίες θα συμπεριλφθεί σίγουρα ως "Blacklistaκιας" !!!
Το να βάζεις σε μαύρες λίστες όσους ΕΠΩΝΥΜΑ λενε ότι κάτι δεν πήγε καλά με την εξυπηρετησή σου απέναντί σου... αντί να διορθώσεις το όποιο πρόβλημα ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΙΚΑ... μάλλον δείχνει - χτυπάει άσχημα, για το να σε πάρει σοβαρά ως σωστό & άψογο κάποιος ΤΡΙΤΟΣ! Μάλλον "αυτομαυρίζεσαι" μαυρίζοντας τους άλλους χωρίς καμμία διάθεση αυτοκριτικής σου πρώτα!
:wiink:

nikknikk4
08-02-15, 22:36
παντως αγαπητοι φιλοι και συναδελφοι ειναι η πρωτη φορα στο φορουμ οσα χροναι ειμαι μεσα και βλεπω θεματα που καποιος(τεχνικος συναδελφος)βγαινει και με τοσο υφος μισος να κραζει σε ενα φορουμ καποιο μεγαλο service ετσι...και το κακο ειναι οτι βγηκε φατσα φορα με το ονμα του και το επιθετο του...99% ειναι πλεων στην black list του μανωλοπουλου και των τεχνικω του...τι να πω δεν ξερω με λυπει πολυ...και κατι τελευταιο στο πιτσιρικα που με κοροιδψε σε ενα ποστ σε αυτο το θεμα αν εχεις τα...να στελεις ινμποξ να δεις τι ωραια γραφω και μιλαω...ειδικα γαλλικα...face control οπως ειχε πει σε αλλο ποστ καποιος στα νεα μελη...

αυτο γιατί είναι κακό ?

SRF
08-02-15, 23:02
αυτο γιατί είναι κακό ?


Να πω εγώ ε΄ναν πιθανό λόγο?
Γνωστοποιώντας πλήρως όνομα και διεύθυνση ή στοιχεία που πλέον είναι όπως ειπώθηκε "χύμα στην φόρα" η ταυτότητα του... αναγκάζει να ακολουθήσουν δύο μόνο πράξεις, και μάλιστα χωρίς ο ίδιος να προβεί σε καμμιά περεταίρω κίνηση (νομική, κλπ)!
Στην Α. περίπτωση η άλλη πλευρά δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ οπότε η καταγγελία του παραμένει ισχυρή ΩΣ ΕΠΩΝΥΜΗ και θα έλεγα μάλλον κάθε ημέρα ισχυροποιείται ως "αναπάντητη λόγο εμφανούς αδυναμίας & αδιαφορίας της άλλης πλευράς" !
Στην Β. περίπτωση επειδή είναι πλέον επώνυμη και δημόσια, η άλλη πλευρά θα κινηθεί νομικά εναντίον του, για προστατευθεί από "δυσφήμηση" όπως θα το αποκαλεσεί! Αυτό βέβαια έχει ένα ρίσκο, ΑΝ τελικά ο "πελάτης" αποδειχθεί ότι έχει δίκιο! Ο "πελάτης" όμως τι κερδίζει με αυτό, αφού θα μπορούσε εξ' αρχής να κινηθεί εκείνος νομικά πρώτα? Κερδίζει ότι ΔΕΝ άγει αυτός αξίωση... ούτε προπληρώνει αγωγές και δικηγόρους, μηνύσεις, κλπ! Εν αντιθέσει μάλιστα... θα βρεθεί να "κερδίσει" ΑΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ ανέξοδα κιόλας!

Το κακό λοιπόν είναι ότι οδηγείται αναγκαία να απαντήσει ο "θιγόμενος" ακόμα και αν ΔΕΝ το θέλει!

Dbnn
09-02-15, 00:37
Ωραια ολα αυτα που λετε. Αλλα γιατι τα φορουμ παγκοσμιως λενε να γραφονται και τα καλα και τα ασχημα αλλα τελικα στα ασχημα ολοι κατακρινουν αυτον που θα αναφερει με ονοματεπωνυμο εναν επαγγελματια που εμεινε δυσαρεστημενος; Αυτο το παρατηρω μονο σε Ελληνικα φορουμ και δεν ξερω τον λογο.
Οσο για μηνυσεις και λοιπα το βρησκω αστειο που πλεον αντι να λυθει μια διαφορα ομορφα και ωραια πεφτουν μηνυσεις και απειλες που καταληγουν στο απολυτο τιποτα.


Sent from my iPhone using Tapatalk

betacord85
09-02-15, 00:49
αγαπητοι 3 φιλοι που απαντησατε πριν απο μενα...λοιπων ενας απλος τροπος οπως ειπα και ποιο πανω ειναι να παρει τις 2 συσκευες να παει στο service του μανωλοπουλου και να πει τα προβληματα του face to face με τους τεχνικους που αναλαμβαναν την διαγνωση και την επισκυη τους...ουτε φωνες ουτε μυνησεις ουτε τιποτα...

SRF
09-02-15, 00:57
αγαπητοι 3 φιλοι που απαντησατε πριν απο μενα...λοιπων ενας απλος τροπος οπως ειπα και ποιο πανω ειναι να παρει τις 2 συσκευες να παει στο service του μανωλοπουλου και να πει τα προβληματα του face to face με τους τεχνικους που αναλαμβαναν την διαγνωση και την επισκυη τους...ουτε φωνες ουτε μυνησεις ουτε τιποτα...

Δεν διαφωνώ με ότι προτείνεις... αλλά θα έπρεπε να έχει λυθεί αυτό πολύ πριν... αν θες την άποψή μου! Και αναφέρομαι και από τις δύο πλευρές!
Όπως προανάφερα... δεν μου αρέσουν πολλά στο πως ο Μαξιμος το χειρίστηκε / χειρίζεται... αλλά και από την άλλη πλευρά δεν βλέπω πολλή κατανόηση ή ενδιαφέρον!

Εδώ υπάρχει μάλλον το ότι "φταίνε και οι δυό" !!!

betacord85
09-02-15, 01:09
δεν θελω να πολυλογω ρωτησα και αλλους τεχνικους που πανε συσκευες στον μανωλοπουλο και κανεις δεν ειχε ποτε προβλημα...στην ωρα τους με σωστα ανταλακκτικα και ολα αψογα..τεσπα δεν θα αλλαξω την γνωμη για καποιον αυτο πιστευει και δεν θα αλλαξει κατι..δεν ειμαι δικηγορος του μανωλοπουλου αλλα καπως μου χτυπησε ασχημα στο φορουμ να βγαινει καποιος και να σχολιαζει επωνυμα ετσι...στο παρελθον στο φορουμ δεν εχει ξανασυμβει..εκτος απο τα lidl που ειχαμε ανοιξει καποιο θεμα..και ακομα και εκει ειχαμε παρα πολλα καλα σχολια..δεν μπορω ομως να καταλαβω ανοιξε 2 θεματα ενα με το dvd και ενα με την τηλεοραση μετα...αφου βλεπεις εξ αρχης με το dvd οτι δεν εμεινες ευχαριστημενος τι του ξαναπηγες αλλη συσκευη?

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
09-02-15, 01:43
.το σέρβις της συγκεκριμένης ειναι η inter tech και όχι ο Μανωλοπουλος πάμε παρακάτω η κούριερ που χρησιμοποιει η εταιρεία ειναι η πόρτα πόρτα και η γενική σου επιστράφηκε η συσκευή με τον τροπο που έγινε ή εισαγωγή σωστά;
ενημερωθηκες για το κόστος ναι η όχι ;
επρεπε εάν η συσκευή ήτανε ασύμφορη η επισκευή της να την πάρεις η να σου την επιστρέψει η εταιρεία όπως την παρέλαβε;
και γιατι δεν πας να λύσεις το πρόβλημα σου εκεί και τον κατηγορείς εδώ στο φορουμ
αυριο θα μάθουμε και την άποψη της εταιρείας πάνω στο θέμα για να βγάλουμε όλοι τα συμπεράσματα μας

kitsof
09-02-15, 09:19
... δεν πας στο συνήγορο του πολίτη...
Σιγά μην πάει και στον Ερυθρό Σταυρό.Στο Ινστιτούτο Καταναλωτών (http://www.inka.gr/)(ΙΝΚΑ) να πάει ο άνθρωπος και να κάνει έγγραφη καταγγελία.Ή τηλέφωνο και email πρώτα.Επώνυμα πάντα.