PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπάρχει κάτι που να έχει νόημα να ασχοληθεί κανείς στις μέρες μας?



NUKE
08-02-15, 08:13
Εννοώ, πως σου έρχεται μια ιδέα για να φτιάξεις κάτι και τελικά αν το ψάξεις στο ebay το βρίσκεις έτοιμο στο μισό κόστος.

Με τι ασχολείστε τελευταία? Υπάρχει κανένα μεγάλο project που να ασχολούνται διάφορα άτομα?

dalai
08-02-15, 09:03
Ειχα ξαναγραψει για αυτον τον εγκεφαλικο ακρωτηριασμο που παθαινουμε λογω των κινεζων και του εβαυ.
Το σεναριο εχει ως εξεις :
Θες με ορεξη να φτιαξεις ενα λεντακι να αναβοσβηνει στους ρυθμους ενος 555 ,για να εξικιωθειςμε τα κολητηρια κλπ...
Πεταγετε ο κινεζος και σου λεει : "Επ μεγαλε για αυτο θες 3 ευρω συν κολητηρια καλαι χρονο κλπ" Δωσε 30 σενσ και θα σου στειλω ΕΤΟΙΜΟ λεντακι σε οτι χρωμα γουσταρεις."
Δικιο εχει σκεφτεσε .Πολυ ευκολο .Ας κανω ενα μοτερακι να πηγενει μπρος πισω ."επ μεγαλε ,τζαπα παιδευεσαι! με 1 ευρω στο στελνω και με μπαταριες"
Ε εφοσον απο ηλεκτρονικος εχεις πεσει πλεον στι τρυπακι του εμπορου , οι επομενη αναγκη σου, φερνει την ζητηση ενος GSM δεκτη με πυλες εισοδου και εξοδου. "Επ μεγαλε!!" πεταγετε τωρα ο κινεζος .." αυτο δεν μπορεις να το φτιαξεις μονος σου...Σκασε 200 ευρουλακια πωρα να στο στειλω "
Γιατι αν προσεξετε στο εβαυ, ηλεκτρονικες κατασκευες που ξεφευγουν απο τα παιδικα πειραματακια εχουν ενα καρο λεφτα,γιατι ξερουν οτι μας εχον ευνουχισει πλεον

chipakos-original
08-02-15, 09:13
Το μόνο που είχε μείνει ήταν αυτοματισμός στα μέτρα του πελάτη . Αλλά με την κρίση χάσαμε τον πελάτη.

john_b
08-02-15, 09:45
Μπορείς να φτιάξεις ότι γουστάρεις, αρκεί τα υλικά που απαιτούνται (τουλάχιστο το 90% αυτών) να τα έχεις στο συρτάρι σου. Αν δεν τα έχεις, θα τα σκάσεις μάστορη. Αυτό το τροφοδοτικό (3-30V / 5A) μου στοίχισε 170 ευρώ υλικά, ποσό με το οποίο έπαιρνα έτοιμο με διπλές τροφοδοσίες, κ.λπ. Η χαρά της δημιουργίας κοστίζει.

55003

elektronio
08-02-15, 10:30
αγαπητέ jοhn_b,
ακόμη και με τις επιλογές που έχεις κάνει για το τροφοδοτικό σου (διπλός μετασχηματιστής, ανεμιστήρας με LED, μεγάλο μεταλλικό κουτί και κάποια κυκλώματα που δεν μπορώ να διακρίνω στη φωτογραφία) δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σου κόστισε τόσο πολύ (170ευρώ)

Το πιο ακριβό στοιχείο της κατασκευής είναι ο μετασχηματιστής (τοροειδής 28V/7A 36Ευρώ) κουτί μεταλλικό και μεγαλούτσικο σε άλλη συζήτηση ο SEAfasia ανέφερε ότι το πήρε 7 ευρώ + αποστολή). Τα υπόλοιπα εξαρτήματα με πιο ακριβό την ψήκτρα δεν πρέπει να ξεπερνάνε τα 20-30 ευρώ Το διπλό όργανο από κίνα 4-5 ευρώ
δηλαδή γύρω στα 80 ευρώ (βαριά 100) η κατασκευή βγαίνει άνετα.
Το ποσό αυτό είναι άμεσα συγκρίσιμο με τα φτηνά τροφοδοτικά του εμπορίου και πιστεύω ότι η κατασκευή θα είναι καλύτερη από τα φτηνά κινέζικα τροφοδοτικά του εμπορίου.

moutoulos
08-02-15, 11:04
Αν και το θέμα μας δεν είναι αυτό, αλλά εγώ θα ρωτήσω απο περιέργεια ...

Δηλαδή εσύ Μάρκο 7ε θα έδινες για να πάρεις αυτό το κουτί ?. Απ'ότι μπορώ να υπολογίσω πρέπει
να είναι περίπου 40cm πλάτος, 15cm ύψος, 30cm βάθος. Μάλλον δηλαδή σειρά 2000 (mod 2003) (http://www.normabox.gr/website/product_info.php?cust_id=10292&template_id=&lang=gr&cPath=8&products_id=28).

Τα 7 ευρώ (κ" χωρίς ΦΠΑ) ανήκουν στην σειρά 4οο (mod 403). (http://normabox.gr/website/product_info.php?cust_id=10286&template_id=&lang=gr&cPath=8&products_id=36) Το μισό δηλαδή απ'ότι το εικονιζόμενο.
Βέβαια και το θέμα τιμής είναι σχετικό. Γιατί δεν γνωρίζω αν ήταν ειδική τιμή. Οπότε ας μην βγάζουμε
συμπεράσματα. Το "170" που είπε ο Γιάννης φαντάζομαι δεν είναι ακριβώς, αλλά δεν νομίζω να έχει και
τόση σημασία (εφόσον άλλο είναι το θέμα μας) αν θα ήταν 135 ή 163ε.

Ας μην βγάζουμε συμπεράσματα που "αιωρούνται" στο Forum. Το κουτί που βλέπω δεν νομίζω να έχει
λιγότερο απο 25-30ε.

leosedf
08-02-15, 11:29
Εγώ ένα rack 2U πήρα και πλήρωσα 44 ευρώ :lool:

aris285
08-02-15, 11:41
κατασκευες που εχω κανει και δεν κοστησαν σχεδον τιποτα γιατι χρησιμοποιησα ανακυκλωση και υλικα που περισευαν.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=56471
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=66721
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=68361

Costis Ni
08-02-15, 11:43
Η καλύτερη απάντηση σε αυτό που μπορώ να σκεφτώ είναι να χρησιμοποιείς τα έτοιμα που υπάρχουν απο τους κινεζους και να τα συνδυάσεις για να φτιαξεις κάτι πο δεν υπάρχει και θα είναι και φτηνό. Συνήθως με μ-controller. Χωρίς να σπάσεις το κεφάλι σου πώς να βάλεις τους πυκνωτές γύρω από το 555.

elektronio
08-02-15, 11:58
Αν και το θέμα μας δεν είναι αυτό, αλλά εγώ θα ρωτήσω απο περιέργεια ...

Δηλαδή εσύ Μάρκο 7ε θα έδινες για να πάρεις αυτό το κουτί ?. Απ'ότι μπορώ να υπολογίσω πρέπει
να είναι περίπου 40cm πλάτος, 15cm ύψος, 30cm βάθος. Μάλλον δηλαδή σειρά 2000 (mod 2003) (http://www.normabox.gr/website/product_info.php?cust_id=10292&template_id=&lang=gr&cPath=8&products_id=28).

Τα 7 ευρώ (κ" χωρίς ΦΠΑ) ανήκουν στην σειρά 4οο (mod 403). (http://normabox.gr/website/product_info.php?cust_id=10286&template_id=&lang=gr&cPath=8&products_id=36) Το μισό δηλαδή απ'ότι το εικονιζόμενο.
Βέβαια και το θέμα τιμής είναι σχετικό. Γιατί δεν γνωρίζω αν ήταν ειδική τιμή. Οπότε ας μην βγάζουμε
συμπεράσματα. Το "170" που είπε ο Γιάννης φαντάζομαι δεν είναι ακριβώς, αλλά δεν νομίζω να έχει και
τόση σημασία (εφόσον άλλο είναι το θέμα μας) αν θα ήταν 135 ή 163ε.

Ας μην βγάζουμε συμπεράσματα που "αιωρούνται" στο Forum. Το κουτί που βλέπω δεν νομίζω να έχει
λιγότερο απο 25-30ε.

Δεν είπα ότι το κουτί που χρησιμοποίησε έκανε 7 ευρώ.
αυτό είπα ότι έκανε 7 ευρώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=78790&page=6 και δεν ισχυρίστηκα ότι είναι το ίδιο.

Αυτό που ήθελα να δείξω είναι ότι (κατά τη γνώμη μου) είναι λάθος ο ισχυρισμός ότι ένα τροφοδοτικό που θα κατασκευάσουμε εμείς κοστίζει περίπου 170 ευρώ σε σύγκριση με τα κινέζικα που έχουν πολύ λιγότερα χρήματα αφού δεν είναι ίδια πράγματα. Πιο συγκεκριμένα έβγαλα ένα πρόχειρο και γρήγορο κοστολόγιο για το πόσο μπορεί να κοστίζει ένα τροφοδοτικό κατασκευής μας το οποίο να είναι περίπου ίδιο και καλύτερο από ένα απλό κινέζικο της αγοράς.

chip
08-02-15, 12:13
μάλλον κινούμε κοντά στην λογική του Γίαννη (john_b) και του Άρη (aris285) και προσπαθώ να χρησιμοποιώ εξαρτήματα που είδη έχω ενώ συχνά κάνω το αντίστροφο.... δεν ψάχνω τι θέλω να φτιάξω αλλά τι μπορώ να φτιάξω αφού έχω ξηλώσει εξαρτήματα από πεταμένες συσκευές... έτσι κάνω πρακτικά και ανακύκλωση.. φυσικά το design τελικά θα θυμίζει πολύ δεκαετία 70 και 80....
Πριν αρκετό καιρό είχα φτιάξει ένα φορτιστή (δύο σταδίων φόρτισης) για μπαταρία μολύβδου 6V με switching regulator (mc34063 ξηλωμένο από καμένη μητρική) αλλά θέλωντας να αυξήσω την απόδοσή του αναγκάστικα και έβαλα και ένα αγορασμένο μοσφετάκι.... ίσως βέβαια αν έψαχνα σε κάρτες γραφικών και μητρικές να έβρισκα ένα....

επειδή τα περισσότερα εξαρτήματα που μπορεί να ξηλώσει κάποιος είναι μάλλον διακρητά σκεφτομαι να φτιάξω ένα αναλογικό synthesizer όπως τα έφτιαχναν την δεκαετία του 70....

επίσης project που θα αρχίσω σύντομα θα είναι ESR meter με μόνο πιθανό αγορασμένο εξάρτημα τον μικροελεγκτή (κάπου στο 1 ευρώ) και όλα τα άλλα ανακυκλωμένα.... εννοείτε το ESR meter το χρειάζομαι για να ξεχωρίζω του καλους από τους κακούς ηλεκτρολυτικούς της ανακύκλωσης....

john_b
08-02-15, 12:15
αγαπητέ jοhn_b, ...
...δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι σου κόστισε τόσο πολύ (170ευρώ)...
...κουτί μεταλλικό και μεγαλούτσικο σε άλλη συζήτηση ο SEAfasia ανέφερε ότι το πήρε 7 ευρώ + αποστολή)....

Επειδή σε βλέπω αρκετά κουβαρντά με την κατασκευή μου, σου δίνω μόνο το λινκ από το κουτί, για να δεις ότι είσαι λάθος, θα μπορούσα να το κάνω με όλα τα επιμέρους υλικά. Μπορώ να δεχτώ οποιαδήποτε κριτική, όχι όμως ότι λέω ψέματα.

http://www.venieris.com/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ/ΗλεκτρονικάΕίδη/tabid/122/CategoryID/2526/List/0/catpageindex/1/Level/a/ProductID/31904/Default.aspx

Οι μετασχηματιστές, απ όσο θυμάμαι, είχαν ξεπεράσει και οι 2 το 50άρι μαζί με τα ταχυδρομικά.

chip
08-02-15, 12:21
το δικό σου Γιάννη αν χαλάσει σε μισή ώρα θα το έχεις επισκευάσει... του κινέζου αν χαλάσει (που μπορεί να χαλάσει και ποιο εύκολα) μπορεί να παιδεύεσαι μία ευδομάδα και τελικά να ανακαλύψεις οτι πέθανε ο κινεζο-μικροελεγκτής και πάει για πέταμα....
άλλωστε μην συγκρίνουμε την ποιότητα των κινεζο-μετασχηματιστών με made-in-greece μετασχηματιστές από Γιατρά κλπ...

elektronio
08-02-15, 13:08
Επειδή σε βλέπω αρκετά κουβαρντά με την κατασκευή μου, σου δίνω μόνο το λινκ από το κουτί, για να δεις ότι είσαι λάθος, θα μπορούσα να το κάνω με όλα τα επιμέρους υλικά. Μπορώ να δεχτώ οποιαδήποτε κριτική, όχι όμως ότι λέω ψέματα.

http://www.venieris.com/ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ/ΗλεκτρονικάΕίδη/tabid/122/CategoryID/2526/List/0/catpageindex/1/Level/a/ProductID/31904/Default.aspx

Οι μετασχηματιστές, απ όσο θυμάμαι, είχαν ξεπεράσει και οι 2 το 50άρι μαζί με τα ταχυδρομικά.

Δεν αμφισβήτησα το πόσο κάνει το κουτί που επέλεξες.

Απάντησα πάνω στα λόγια σου "Αυτό το τροφοδοτικό (3-30V / 5A) μου στοίχισε 170 ευρώ υλικά, ποσό με το οποίο έπαιρνα έτοιμο με διπλές τροφοδοσίες, κ.λπ. Η χαρά της δημιουργίας κοστίζει."

Πιστεύω ότι με τα 170 Ευρώ μπορείς να κάνεις και εσύ ένα τροφοδοτικό με διπλές τροφοδοσίες ή και τριπλές!! και να είναι καλύτερο από ένα κινέζικο με διπλές τροφοδοσίες και έχεις και την χαρά της δημιουργίας.

SeAfasia
08-02-15, 13:23
πάντως το κουτί το πλήρωσε ακριβά στο βενιέρη,ο normabox το έχει 15 ευρώ!!!

elektronio
08-02-15, 13:32
Σχετικά με την ανακύκλωση παλιών υλικών συμφωνώ απόλυτα και το εφαρμόζω και εγώ όσο μπορώ.
Να και το δικό μου τροφοδοτικό σε κουτί από εξωτερικούς SCSI δίσκους.55008

Starhosen
08-02-15, 13:35
Η χαρά της δημιουργίας περνάει ακόμα και από την Lego style κατασκευή με "κινέζικα τουβλάκια", το θέμα είναι να γίνει σωστή επιλογή για να μην υποβαθμίζεται η πρόκληση από την μια μεριά και να μην πελαγοδρομείς στην "ανακάλυψη της φωτιάς" από την άλλη ! :)
Όλα έχουν να κάνουν με το τι απαιτήσεις έχεις από την κατασκευή σου, εδώ καλό είναι να θυμόμαστε ότι η περιγραφή ας πούμε ενός τροφοδοτικού μόνο με την τάση και το ρεύμα του "χωράει παααρα πολύ νερό " !!!
Βρίσκεις ας πούμε switching τροφοδοτικά από Κίνα (Mean Well που είναι από τα καλά ! ) και κάνεις μια χαρά την δουλειά σου, αρκεί αυτή να μην είναι απαιτητική !
Γιατί αν είναι τότε .... δυστυχώς οι επιλογές λιγοστεύουν και τα χρήματα ανεβαίνουν σε δυσβάστακτα επίπεδα!
Ο λόγος για μια κατασκευή που έκανα για την μέτρηση του Hold Up time σε PC PSUs, όπου απεδείχθει ότι ο θόρυβος που έβγαζε το MW ήταν απαγορευτικός, ευτυχώς στην "σαβούρα" υπήρχε ένα τροφοδοτικό Military grade της Lambda και έδωσε την λύση καθώς είχε ripple + noise<1,5mV και έτσι μπόρεσα να ασχοληθώ με αυτό που με ενδιέφερε κυρίως και όχι με την κατασκευή τροφοδοτικού για την κατασκευή !
Ότι και να φτιάχνουμε πάντα υπάρχει κάποιος καλύτερος τρόπος για να γίνει και κατά πάσα πιθανότητα να υπάρχει και έτοιμο, αλλά ο στόχος δεν είναι αυτός, το ζητούμενο εδώ είναι η γνώση που έρχεται με την άμεση επαφή με την διαδικασία ανάπτυξης ενός νέου "πράγματος" και αυτό ευτυχώς δεν πουλιέται !
Άλλωστε, όλοι το ξέρουμε ότι μαθαίνουμε πιο πολλά από αυτά που "ανατινάξαμε" παρά από αυτά που πήγαν κατ' ευχήν με το πρώτο! :)

Συνεπώς, το ερώτημα -υπό την αίρεση ότι δεν μιλάμε για εμπορική εκμετάλλευση- πιστεύω ότι δεν πρέπει να μας κατατρύχει, άμα έχεις μια ιδέα κυνήγα τη, η μαγεία της δημιουργίας δεν χαμπαριάζει από έτοιμες λύσεις, άμα την βολεύουν τις χρησιμοποιεί και πάει παρακάτω!

Καλή συνέχεια σε όλους τους ανήσυχους της παρέας ! :D

john_b
08-02-15, 13:35
Το ξέρω Κώστα, σχεδόν τα πάντα τα πήρα από τον Βενιέρη σε 2-3 παραγγελίες και ήταν και ακριβά και είχαν και ταχυδρομικά, όταν ο Τσιν Τσον Γιαν τα στέλνει από την άλλη άκρη του κόσμου τζάμπα. Και κάτι μπριζάκια που πήρα με φίλτρα για Η/Μ παρεμβολές, επίσης ήταν τσιμπημένα αν και ήρθαν από το Χονγκ Κονγκ + τα ταχυδρομικά γιατί ήρθαν συστημένα.

SeAfasia
08-02-15, 13:49
Το ξέρω Κώστα, σχεδόν τα πάντα τα πήρα από τον Βενιέρη σε 2-3 παραγγελίες και ήταν και ακριβά και είχαν και ταχυδρομικά, όταν ο Τσιν Τσον Γιαν τα στέλνει από την άλλη άκρη του κόσμου τζάμπα. Και κάτι μπριζάκια που πήρα με φίλτρα για Η/Μ παρεμβολές, επίσης ήταν τσιμπημένα αν και ήρθαν από το Χονγκ Κονγκ + τα ταχυδρομικά γιατί ήρθαν συστημένα.

αντί να ρίξουν κάπως τις τιμές τις κρατάνε στα ύψη.......τεσπά καλό είναι να ψάχνουμε για λογικές τιμές για τις κατασκεύες μας.
Πχ σε κάποια πράγματα έχω βρεί καλές τιμές στο acdcshop αν βιάζομαι...στο tme και στην reichelt και εναλλακτικα στο ebay-μπακαλικο

john_b
08-02-15, 13:54
To acdcshop έχει τα πάντα, αλλά δεν ξέρω για τις τιμές πόσο καλές είναι. Ένα κουτάκι πήρα από εκεί μεγέθους όσο δυο πακέτα τσιγάρα, το Hammond 1411G και το πλήρωσα πανάκριβα (18.44 ευρώ).

SeAfasia
08-02-15, 14:04
To acdcshop έχει τα πάντα, αλλά δεν ξέρω για τις τιμές πόσο καλές είναι. Ένα κουτάκι πήρα από εκεί μεγέθους όσο δυο πακέτα τσιγάρα, το Hammond 1411G και το πλήρωσα πανάκριβα (18.44 ευρώ).

η hammond είναι ακριβή παντού....έχω πάρει πλακέτες,seno,κάποια υλικά και έναν σταθμό αποκόλλησης της solderpeak..αλλά ψάχνω ξια καλές τιμές.
Θυμάμαι κάποτε εδώ στο Άργος σε ένα κατάστημα το οποίο έχει κλείσει πλέον είχα αγοράσει δυο κουτάκια βακελίτη 7 ευρώ...

να προσθέσω και αυτά τα καταστήματα:
http://robotstore.gr
http://grobotronics.com/?sl=el