PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά νέου UPS και κατανάλωση ρεύματος



hdradio
09-02-15, 10:25
Έχω στον επαγγελματικό μου χώρο ένα online ups της merlin gerin 7,5KVA το οποίο δουλεύει πολλά χρόνια απροβλημάτιστα.
Στο χώρο λειτουργούν μόνιμα (24/7) ένα PC, 4 switch, 1 vdsl modem και διάφορα άλλα ψιλά (2 access points κλπ).
Τις ώρες γραφείου άντε να δουλεύουν ακόμη 2-3 υπολογιστές και 2-3 άλλες συσκευές χαμηλής κατανάλωσης.
Όμως μου έρχονται κάποιοι τσουχτεροί λογαριασμοί και δεν μπορώ να φανταστώ ότι τα φορτία μου έχουν τόσο μεγάλη κατανάλωση. Συμπεραίνω ότι μάλλον το UPS μου τρώει το περισσότερο ρεύμα (λόγω του ότι είναι online).
Δεν έχω τόση ανάγκη για αυτονομία (τώρα σε διακοπή ρεύματος κρατάει τουλάχιστον 1,5 ώρα).
Σκέφτομαι λοιπόν να το αντικαταστήσω με ένα line interactive μήπως και βελτιωθεί η κατάσταση.
Υπάρχει κάποια πρόταση σε UPS 2-3KVA (νομίζω ότι μου είναι αρκετά για να έχω το χρόνο να κλείσω τα μηχανήματά μου) ;

Prezonautis
09-02-15, 11:47
Τι άλλα φορτία έχεις? λάμπες, ψυγεια κ.λ.π μονοφασικό έχεις ή τριφασικό? Τι κατανάλωση γράφη ο εκκαθαριστικος?

hdradio
09-02-15, 11:59
Τι άλλα φορτία έχεις? λάμπες, ψυγεια κ.λ.π μονοφασικό έχεις ή τριφασικό? Τι κατανάλωση γράφη ο εκκαθαριστικος?

Ο φωτισμός δεν είναι πάνω στο UPS.
Το UPS είναι τραφασικό στην είσοδο και μονοφασικό στην έξοδο.
Πριν λίγα λεπτά ήρθε ο ηλεκτρολόγος μου και μετρήσαμε τις καταναλώσεις στην είσοδο και έξοδο του UPS.
Η κάθε φάση στην είσοδο είχε κατανάλωση 0,9Α (2,7Α σύνολο) ενώ στην έξοδο 1,2Α.
Άρα έχω απώλεια 1,5Α στο UPS. Πάει για ξήλωμα. Το ερώτημα τώρα είναι τί να βάλω.

SV1JRT
09-02-15, 12:17
Δημήτρη είναι ΠΟΛΥ περίεργο να σου "καίει" περίπου 350 VA για την πάρτη του το UPS.
Μάλλον οι μπαταρίες του έχουν παραδώσει πνεύμα και τραβάνε τα άντερα τους.
Πότε άλλαξες μπαταρίες τελευταία φορά ??

ΕΠΙΣΗΣ, αν πούμε ότι τα 350 VA μας κάνουν 0,35 KW για χάρη απλότητας, τότε σε μία μέρα έχεις κάψει 0,35 χ 24 = 8,4 KW.
Σε ένα μήνα έχεις κάψει 8,4 χ 30 = 252 KW. Βάση του επαγγελματικού τιμολογίου της ΔΕΗ (https://www.dei.gr/Documents2/TIMOLOGIA/TIMOL25072014/XT%20OIKIA%20EPPAGGE.pdf) παράρτημα Γ21, αυτό μεταφράζετε χοντρικά σε 25 και κάτι ευρώ τον μήνα.
ΔΕΝ το λες και εξωφρενική χρέωση.....
Μήπως έχεις κάποιο άλλο πρόβλημα στα ηλεκτρικά σου ??

.

hdradio
09-02-15, 12:28
Οι μπαταρίες είναι σχετικά καινούργιες. Πριν 2 χρόνια τις άλλαξα. Οι προηγούμενες μου είχαν κρατήσει περίπου 5 χρόνια.
Δεν θυμάμαι κόστος αλλά σίγουρα ήταν πάνω από 500€. Αλλά θεωρώ ότι είναι καλές διότι κρατούν περίπου 1,5 ώρα. Οι παλιές όταν ήρθε η ώρα τους για αλλαγή κρατούσαν περίπου 15 λεπτά.

SV1JRT
09-02-15, 12:39
Δύο χρόνια είναι οριακά για μπαταρίες UPS, ειδικά αν είναι μέσης ποιότητας και ήταν και κάνα - δύο χρόνια στην αποθήκη του καταστήματος....
Το γεγονός οτι σου κρατάνε 1,5 ώρα είναι καλό σημάδι, αλλά κανονικά έπρεπε να βάλεις τον ηλεκτρολόγο να μετρήσει με την αμπεροτσιμπίδα το ρεύμα που τραβάνε οι μπαταρίες.

hdradio
09-02-15, 12:52
Σωτήρη ήταν δύσκολο να μετρήσει τις μπαταρίες του UPS.
Το σίγουρο είναι ότι το UPS θα πάει στην αποθήκη πλέον. Έχει και 2 ανεμιστήρες που κάνουν αρκετό θόρυβο και με εκνευρίζουν.
Εν κατακλείδι, έχετε κάποια πρόταση για line interactive UPS μέχρι 3KVA κάτω των 300€ ;
Είχα πάρει παλαιότερα αυτό : http://www.informups.com/informer-compact_1000va_3000va.html (το 3KVA) στην τιμή των 299€ (προσφορά e-shop) το οποίο δουλεύει 2 χρόνια σε κέντρο εκπομπής Ρ/Σ. Έχει φάει την ταλαιπωρία της ζωής του από τις συνθήκες που επικρατούν εκεί και εκπλήσομαι που δουλεύει ακόμη. Είχα στη θέση του ένα APC smart (online) 3KVA το οποίο κάηκε και μου ζητούσαν αστρονομικά ποσά για την επισκευή του.
Άρα (λόγω κρίσης) ψάχνω κάτι φτηνό και αξιόπιστο.
Τουλάχιστον σε ποιες εταιρίες να περιοριστώ.

Notios38
09-02-15, 15:15
Καλο μεσημέρι..στην παρεα μας...Δημήτρη δες αν απο το μενου μπορει να το πας off-line..ωστε να μην δουλευει ο inverter AC-DC-AC συνεχεια..παρα μονο ο φορτιστης..δες τι ρευμα τραβανε οι μπαταριες αν δεν το δειχνει απο το μενου οπως ανεφερε παραπανω ο Σωτηρης...Οσο για την καταναλωση δυστυχως ειναι προβλημα ,,ειχα και εγω 2 μικρα νομιζω 4 Kva και ειχα εντοπισει προβλημα στο φιλτρο που εχει στην εισοδο...εκει εχεις την καταναλωση ....καποια στιγμη εσκασαν οι πυκνωτες στα LC και εχω απο τοτε βαλει τα AROS (Ιταλος) ..παλι σε in-line..εχω αλλαξει 2 φορες μπαταριες την πρωτη φορα προερχομενες απο τα βαθη τις Κινας..ουτε 2 χρονια αντεξαν...βρηκα μετα απο τον προμηθευτη του μηχανηματος ευρωπαικες σχεδον 1,5 φορα πανω σε κοστος ..αλλα πανε στα 4 χρονια και δουλευουν αψογα