PDA

Επιστροφή στο Forum : έλεγχος κυκλώματος μέσω σήματος...



zerpanos
09-02-15, 19:25
Καλησπέρα σας,

ετοιμάζω ένα project και θα ήθελα τη βοηθεια σας σε ένα κομμάτι. Για εσας που είστε γνώστες ισως να φανει πολυ απλό ή και χαζό, εγώ επειδή δεν έχω ξανασχοληθεί δεν μπορω να βρω ευκολα λύση και θα ήθελα τα φώτα σας.

Έχουμε και λέμε, θέλω χρησιμοποιώντας ένα σήμα εύρους 0,25 - 0,45 volt να ανοιγοκλείνει ένα κύκλωμα. Δηλαδή οταν ή τάση είναι πχ 0,25 να ειναι ανοιχτό και όταν είναι 0,45 να κλείνει. Μπορεί να υπάρξει σταθερή τροφοδοσία 5 volt αν χρειαστεί.

Θα μπορεί να γίνει κάτι με ρελε (ρώτησα και το μικρότερο ρελε με ελάχιστη τάση διέγερσης 5 volt), ενισχυτή , η κάπως αλλιώς?

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

manolena
09-02-15, 20:40
Χρησιμοποίησε έναν συγκριτή παραθύρου (window comparator)

https://www.sparkfun.com/products/10101

https://www.google.gr/search?q=window+comparator&rlz=1C1CHIK_elGR411GR411&espv=2&biw=1366&bih=667&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=XP7YVKubNoLoaJ6sgJgN&ved=0CC0QsAQ&dpr=1#tbm=isch&q=window+comparator&imgdii=_

FILMAN
10-02-15, 12:59
Εκτός από τις έτοιμες λύσεις που σου πρότεινε ο Μάνος, μπορεί να γίνει με έναν συγκριτή (π.χ. 311) και μερικές αντιστάσεις. Τί θα ελέγχεις με το ρελέ (μήπως μπορεί να φύγει κι αυτό);

zerpanos
10-02-15, 18:17
καλησπέρα σας και πάλι, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Αυτό που θέλω να κάνω είναι πολύ απλό. θέλω με το σήμα αυτό να ανοίγω και να κλείνω ένα κύκλωμα (κλείνει και ανοιγει μια επαφή). Δεν ξέρω αν χρειαζεται ρελέ γιαυτό η κάτι άλλο. Δηλαδή στα 0,25 v το κύκλωμα να ανοίγει και στα 0,45 v να κλείνει.

manolena
10-02-15, 23:47
Λοιπόν, το κύκλωμα για αυτό που θες να κάνεις είναι εξαιρετικά απλό, αν έχεις κάποιες στοιχειώδεις γνώσεις, μπορείς να το καταφέρεις:

55066

Με μια γρήγορη σχεδίαση στο LTSpice, έχεις ακριβώς τη συμπεριφορά που θέλεις: κάτω απο τα 0.25V ή έξοδος στο ρελέ είναι ανοιχτή, απο 0.25-0.45V οπλίζει το ρελέ και απο τα 0.46V και πάνω ξανα-ανοίγει.

5506755068550695507055071

Ο συγκριτής είναι άσχετος, έχει όμως παρόμοια συμπεριφορά με έναν εύκολο LM324. Παρατήρησε στο πάνω διάγραμμα τις τάσεις, η κόκκινη είναι η τάση στην έξοδο του τρίτου συγκριτή, η πράσινη είναι η τάση που θέλεις να ελέγξεις.

manolena
10-02-15, 23:50
Και το σχηματικό σε .pdf

Θα χρειαστεί να ρυθμίσεις τις 2 τάσεις αναφοράς στα ποδαράκια 3 και 9 του LM324, για την πρώτη θα γυρίσεις το τρίμερ R2 ώστε να δείς σε πολύμετρο μια τάση 0.25V ενώ για τη δεύτερη, θα γυρίσεις το τρίμερ R5 ώστε να δείς μια τάση 0.45V.

nestoras
11-02-15, 00:09
Το μόνο πρόβλημα που βλέπω στην όλη υλοποίηση είναι ότι αν το σήμα δεν είναι "καθαρό", τότε θα υπάρχουν άσκοπες μεταβάσεις (πχ σε στιγμιαία peaks). Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να προηγηθεί βαθμίδα "καθαρισμού" και τετραγωνοποίησης-ψηφιοποίησης.

Το σήμα εισόδου Τάκη, με το οποίο σκοπεύεις να οδηγήσεις το κύκλωμα είναι αναλογικό, ψηφιακό, τη μορφή έχει, ημίτονο, τετράγωνο, τρίγωνο ακανόνιστο; Μπορείς να το αποτυπώσεις με κάποιο παλμογράφο για να μας το δείξεις;

FILMAN
11-02-15, 12:29
Μάνο, έχεις παραλληλίσει τις εξόδους δυο τελεστικών! Αυτό μπορεί να γίνει με έναν τελεστικό (συγκριτή) μόνο ο οποίος θα έχει θετική ανατροφοδότηση!

bchris
11-02-15, 12:41
Αν καταλαβα καλα, δεν θελει να ξανανοιγει πανω απο το 0.45

manolena
11-02-15, 19:45
Μάνο, έχεις παραλληλίσει τις εξόδους δυο τελεστικών! Αυτό μπορεί να γίνει με έναν τελεστικό (συγκριτή) μόνο ο οποίος θα έχει θετική ανατροφοδότηση!


Φιλιππε, ποια ειναι η διαφορα με αυτο εδω:
http://www.hackeda.com/static/media/designs/images/window-comparator_large.gif

...που ειναι το αντιστοιχο εμπορικο του link της Sparkfun; Εννοω, εκτος των αντιστασεων στις εξοδους των συγκριτων που δεν σχεδιασα, κατα τα αλλα, αυτες δεν παραλληλιζονται; Πολυ με ενδιαφερει η αναλυση σου σε αυτο πρεπει να σου πω.

zerpanos
11-02-15, 20:21
Καταρχην σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για το ενδιαφέρον. ..

Λοιπον το σημα αυτό είναι απο δεκτη τηλεκατευθυνσης μοντελισμου...το μετραω με πολυμετρο και η ταση ειναι σταθερη.. δυστηχως δεν μπορω να δω τη μορφη της ευκολα...αν ειναι αναγκαιο ομως μπορω να το παλεψω...στον δεκτη αυτό υπαρχει vcc 5 v και το σημα που σας λεω οπου κουνωντας διακοπτη στην κατω θεση ειναι 0.25 στη μεση 0.35 πανω 0.45v. Και γω θελω κουνωντας το διακοπτη να κλεινω μια επαφη. Δε με νοιαζει να ξανανοιγει μετα τα 0.45. Γιατι δε θα παει ποτε..

FILMAN
12-02-15, 10:40
Φιλιππε, ποια ειναι η διαφορα με αυτο εδω:
http://www.hackeda.com/static/media/designs/images/window-comparator_large.gif

...που ειναι το αντιστοιχο εμπορικο του link της Sparkfun; Εννοω, εκτος των αντιστασεων στις εξοδους των συγκριτων που δεν σχεδιασα, κατα τα αλλα, αυτες δεν παραλληλιζονται; Πολυ με ενδιαφερει η αναλυση σου σε αυτο πρεπει να σου πω.
Μα αυτές οι αντιστάσεις είναι που κάνουν τη διαφορά. Για φαντάσου ο ένας συγκριτής να δίνει στην έξοδό του 0V και ο άλλος να δίνει την τάση τροφοδοσίας. Δεν μπορείς να παραλληλίσεις τις εξόδους τους, γιατί είναι σαν να βραχυκυκλώνεις την έξοδο του καθενός με την τροφοδοσία ή τη γείωση αντίστοιχα! Μπορείς όμως να κάνεις αυτό με τις αντιστάσεις. Έτσι όταν ένας τουλάχιστον συγκριτής δίνει στην έξοδό του την τάση τροφοδοσίας, το τρανζίστορ που ακολουθεί θα άγει. Άμεσο παραλληλισμό εξόδων μπορείς να κάνεις σε συγκριτές που έχουν έξοδο κοινού συλλέκτου όπως π.χ. ο τετραπλός LM339. Ο LM324 έχει εξόδους push - pull και δεν επιτρέπεται να του κάνεις κάτι τέτοιο για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.

FILMAN
12-02-15, 10:42
Καταρχην σας ευχαριστω ολους παρα πολυ για το ενδιαφέρον. ..

Λοιπον το σημα αυτό είναι απο δεκτη τηλεκατευθυνσης μοντελισμου...το μετραω με πολυμετρο και η ταση ειναι σταθερη.. δυστηχως δεν μπορω να δω τη μορφη της ευκολα...αν ειναι αναγκαιο ομως μπορω να το παλεψω...στον δεκτη αυτό υπαρχει vcc 5 v και το σημα που σας λεω οπου κουνωντας διακοπτη στην κατω θεση ειναι 0.25 στη μεση 0.35 πανω 0.45v. Και γω θελω κουνωντας το διακοπτη να κλεινω μια επαφη. Δε με νοιαζει να ξανανοιγει μετα τα 0.45. Γιατι δε θα παει ποτε..
Μήπως λοιπόν δεν είναι αναλογική τάση αλλά είναι εντολή σερβομηχανισμού (παλμοί μεταβλητής διάρκειας); Αν είναι έτσι, τα κυκλώματα και οι ιδέες που σου έχουν προταθεί ως τώρα δεν σου κάνουν.

zerpanos
12-02-15, 13:06
Μαλιστα με τα σηματα αυτα λειτουργουν οι σερβομηχανισμοι...δεν ηξερα οτι μπορει να ειναι παλμοι μεταβλητης διαρκειας...υπαρχει καποιος άλλος τροπος να πετυχουμε το επιθυμητο αποτέλεσμα?

Επισης υπαρχει μια περιπτωση ( δεν το εχω τσεκαρει ακομα) να μπορω να χρησιμοποιησω μια εξοδο για ρελε που μου δίνει μια αλλη πλακετα που χρησιμοποιω στο προτζεκτ η οποια ομως δινει 3.3 v . Μπορω την ταση αυτη ευκολα να την κανω 5 για να διεγειρω ρελε?

FILMAN
12-02-15, 13:23
Μαλιστα με τα σηματα αυτα λειτουργουν οι σερβομηχανισμοι...δεν ηξερα οτι μπορει να ειναι παλμοι μεταβλητης διαρκειας...υπαρχει καποιος άλλος τροπος να πετυχουμε το επιθυμητο αποτέλεσμα?
Ναι!

Επισης υπαρχει μια περιπτωση ( δεν το εχω τσεκαρει ακομα) να μπορω να χρησιμοποιησω μια εξοδο για ρελε που μου δίνει μια αλλη πλακετα που χρησιμοποιω στο προτζεκτ η οποια ομως δινει 3.3 v . Μπορω την ταση αυτη ευκολα να την κανω 5 για να διεγειρω ρελε?Ναι!

zerpanos
12-02-15, 14:17
Μαλιστα. Ωραια! Πως λοιπον μπορουν να γινουν? :p

FILMAN
12-02-15, 14:20
Το δεύτερο είναι πιο εύκολο, οπότε αν θέλεις δες τα σχετικά για το αν μπορεί να γίνει. Αλλιώς να πάμε στην πρώτη λύση, που θα έχει ένα κάποιο κυκλωματάκι.

zerpanos
12-02-15, 15:20
Πολυ ωραια. Μπορειτε να μου πειτε πως μπορω να το κανω το δευτερο με τα 3.3 v για να το δοκιμασω? Σας ευχαριστώ παρα πολύ και ζητω συγνωμη για την ταλαιπωρία.

FILMAN
12-02-15, 15:27
Έχεις μια έξοδο που όταν σου δίνει +3.3V θέλεις να οπλίζεις ένα ρελέ των 5V, ή κάτι άλλο (π.χ. να οπλίζει όταν σου δίνει 0V);

zerpanos
12-02-15, 16:11
Πολυ σωστα..οταν γινει 3.3 το σημα να οπλιζει ρελε των 5v.

FILMAN
13-02-15, 12:00
Εύκολο είναι. Θα σου βάλω σχηματάκι σε λίγο.

zerpanos
13-02-15, 12:09
Έγινε θα περιμένω. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ!

FILMAN
13-02-15, 13:51
Ορίστε, κάπως έτσι...

zerpanos
13-02-15, 17:37
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ! Πάνω που έχετε σχεδιάσει τα +5v είναι η σταθερή τάση που πρέπει να δίνω σωστα?

FILMAN
16-02-15, 15:21
Ναι, σωστά.