PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΡΟΥΣΤΙΚΟ ΔΡΑΠΑΝΟ SDS



cococrops
11-02-15, 02:04
καλησπέρα θα ηθελα την γνωμη σας για ένα κρουστικο!είμαι αναμεσα στις εταιρειες μακιτα,dewalt και black&decker περιμενω γνωμες ευχαριστω!ειχα ένα black& kd1001k και μου καηκε!!

rkiller
11-02-15, 08:48
καλημέρα, αν και είμαι fan τις makita, θα σου πρότεινα hitachi είναι σκυλιά

leosedf
11-02-15, 08:50
Makita η και hitachi.
Ιδίως για makita που είναι πιο διαδεδομένα εδώ.


Εγώ αν και δουλεύω με makita προτιμώ τα hitachi. Όπως λέει και ο Γιάννης είναι πολύ δυνατά.

mdenax
11-02-15, 09:00
Makita HR-2611FT κι εγώ Makita είναι ένα κλικ πάνω από τη μπλε σειρά της bosch
55073

Prezonautis
11-02-15, 10:17
Δες για Makita ή Metabo. Και κοίτα να πάρεις κάποιο που να έχει αλουμινένιο κιβώτιο ταχυτήτων. Έχουν καλήτερη αντοχή στον καιρό και στις θερμοκρασίες όταν τα πίνεις το αίμα.

cococrops
11-02-15, 14:57
τελικα κατεληξα και παρηγγειλα μολις αυτό http://www.stereotiki.gr/store4/makita-hr3850-940w-38mm.html ακουω γνωμες το ειχα πιασει και στα χερια μου παλιοτερα

Gordona
12-02-15, 07:05
Αναλόγως τη δουλειά που το θες.. Αυτό που πήρες είναι γαϊδούρι και είναι καλή επιλογή. Αν πας σε SDS-MAX και σε επαγγελματικό επίπεδο, πάνε σε Hildi.

chrisrer
12-02-15, 09:59
καλημερα παιδες εγω εχω αυτο http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=280001315 θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας....με εχει βγει σκυλι...δεν ειμαι επαγγελματιας και μ τυχε η φαση και το πηρα σχεδον τζαμπα απο μια εξυπηρετηση....η δικια σας γνωμη μετραει που ειστε επαγγελματιες και χρσημοποιητε συνεχεια εργαλεια στα κοκκινα......επισης θα ηθελα να ρωτησο αν μπορω να βρω makita κρουστικο δραπανο 18v σε καλη τιμουλα

JOUN
12-02-15, 11:16
To συγκεκριμενο (2-24 GBH) το εχω 15 χρονια και πραγματικα το εχω ξεσκισει..Ειναι καλα ζυγισμενο και αρκετα ελαφρυ για τρυπημα σε αναποδη θεση και με ενα χερι.
Δεν λεω οτι δεν μου εχει χαλασει ποτε γιατι δυο φορες εχω αλλαξει τον μηχανισμο που κανει την κρουση,αλλα πραγματικα δεν μπορω να υπολογιζω ποσες ωρες το εχω χρησιμοποιησει για σκαψιμο που εκει ειναι που ποναει καθε τετοιο εργαλειο..
Σημειωτεον οτι την δευτερη φορα που μου χαλασε πηρα ενα αναλογο απο το Lidl το οποιο ειχε μεν αρκετη δυναμη αλλα η διαφορα στο πως δουλευε το ενα με το αλλο ηταν τεραστια..
Το δικο μου ειναι made in Germany αν εχει σημασια..

cococrops
12-02-15, 12:11
είμαι φουλ στις δουλειες αυτή τη περιοδο εντος και εκτος αθηνων και μου καηκε το προηγουμενο και πηρα το makita που ανεφερα!!αυριο θα είναι η πρωτη μερα σκαψιματος και θα σας πω τις εντυπώσεις!!το ιδιο bosch το ειχε και ο πατερας μου πολύ ευχρηστο πραγματικα!!

apilot
12-02-15, 13:30
Στάθη καλή επιλογή. Πολύ δυνατό για σκάψιμο ειδικά. Λίγο βαρύ βέβαια 7,5 Kg. Δεν είναι για να το κρατάς πολύ ώρα για οριζόντιο κανάλι . Καλά σκαψίματα.

cococrops
12-02-15, 16:49
συνηθεια είναι θεωρω το βαρος και αναλογα τι χερια εχεις!!αλλα ναι είναι από τα πιο βαρια που εχω πιασει στα χερια μου μου ηρθε πριν κανα 2ωρο

cococrops
15-02-15, 00:05
ένα εχω να σας πω παιδια!!το μακιτα παει φωτια ανοιγω τα αυλακια στους τοιχους και δεν καταλαβαινω τα 7,5 κιλα του!!!

pantelisyzfr1
15-02-15, 08:14
εδώ έχει καλα εργαλεία:001_tt2:


https://www.youtube.com/watch?v=JPtQ4K-evBo

cococrops
15-02-15, 13:13
εδώ έχει καλα εργαλεία:001_tt2:


https://www.youtube.com/watch?v=JPtQ4K-evBo

και αμα κανουμε δουλεια με αυτές εμενα να μου τρυπησεις τη μυτη!!θα πειξουμε στο ανασκελα το μπρουμητα και στο ορθιο χαχαχαχα

leosedf
15-02-15, 13:18
Αν και είχα μαζί μου κομπρεσέρ ήταν πολύ βαρύ για να σκάψω τοίχο και έτσι έσκαψα με το ένα το μακίτα, κάποιο 24 ήταν το μοντέλο θα το ξαναδώ και θα σας πω μαζί με καμιά φωτογραφία, αρκετά γρήγορο και ελαφρύ σαν κομπρεσέρ. Σοβά και τούβλο και λίγο μπετό ήταν παιχνίδι.

nestoras
15-02-15, 17:27
Αν και είχα μαζί μου κομπρεσέρ ήταν πολύ βαρύ για να σκάψω τοίχο και έτσι έσκαψα με το ένα το μακίτα, κάποιο 24 ήταν το μοντέλο θα το ξαναδώ και θα σας πω μαζί με καμιά φωτογραφία, αρκετά γρήγορο και ελαφρύ σαν κομπρεσέρ. Σοβά και τούβλο και λίγο μπετό ήταν παιχνίδι.

Μάλλον HR2470 (FT ίσως). :biggrin:

leosedf
15-02-15, 17:34
Ίσως δεν ξέρω θα το ξαναδώ αύριο, όλο τα ξεχνάω.

cococrops
15-02-15, 23:27
συνηθεια είναι παιδια εννοείται!!πολύ καλο αυτό το μακιτα που λετε παραπανω το εχει ένας βοηθος μου

leosedf
16-02-15, 22:50
Ναι αυτό είναι το FT.
http://www.mepromptools.com/images/catalog_images/1363073585.jpg

Το έχουμε ξεσκίσει μερικά χρόνια δεν καταλαβαίνει τίποτα και μετά ένα ακόμη πιο μικρό και τα επαναφορτιζόμενα.

cococrops
16-02-15, 22:56
γνωρίζουμε τιποτα για κανα καλο επαναφορτιζομενο γιατι το βλεπω το bosch που εχω να πεθαινει συντομα!!

leosedf
16-02-15, 23:05
Θα δω αύριο αυτά που έχουμε και θα σου πω.

nestoras
16-02-15, 23:10
γνωρίζουμε τιποτα για κανα καλο επαναφορτιζομενο γιατι το βλεπω το bosch που εχω να πεθαινει συντομα!!

HILTI με κλειστά μάτια αν το σηκώνει η τσέπη σου.
Τι επαναφορτιζόμενο θέλεις; Δράπανο; Κομπρεσέρ; Κατσαβίδι; Πνευματικό;

cococrops
17-02-15, 00:37
Θα δω αύριο αυτά που έχουμε και θα σου πω.


ευχαριστω φιλε leosedf

cococrops
17-02-15, 00:38
HILTI με κλειστά μάτια αν το σηκώνει η τσέπη σου.
Τι επαναφορτιζόμενο θέλεις; Δράπανο; Κομπρεσέρ; Κατσαβίδι; Πνευματικό;


δραπανοκατσαβιδο φιλε nestoras θελω ένα καλο να κανω την δουλεια αυτή τη χρονια εχω ξεπαραδιαστεί με τα εργαλεία αχαχαχα

vasilllis
17-02-15, 08:30
δραπανοκατσαβιδο φιλε nestoras θελω ένα καλο να κανω την δουλεια αυτή τη χρονια εχω ξεπαραδιαστεί με τα εργαλεία αχαχαχα
πες και για τη εργασια το θες να μπορει καποιος να σου προτεινει κατι.
Αν ειναι για λυσιμο-δεσιμο υπολογιστες(μικρες βιδες κλπ) ,πριζες ασφαλειες κλπ,εχω δουλεψει της bosch ενα 10βολτο που βγαζει ματια.Το μοναδικο στην κατηγορια του με κρουση για κανα 8ρακι στον τοιχο.

leosedf
17-02-15, 09:24
Makita BHP454
http://ecx.images-amazon.com/images/I/51rbGRoab9L._SX355_.jpg

Makita BTD146
http://ecx.images-amazon.com/images/I/41-ThvCV8AL._SY300_.jpg

Το πρώτο δεν καταλαβαίνει ντουβάρια και έχω τρυπήσει και σίδερα κατασκευών χοντρά σε έργα.

Το δεύτερο έχει 165Νm, αν πατήσεις σφίγγει αρκετά, αν συνεχίσεις θα σου κόψει βίδα.
Και τα δυο δουλεμένα σε έργα από το 2011 δεν έχουν πάθει τίποτα, έχω την εντύπωση ότι έβγαλε καινούρια σειρά τα ίδια με άλλο όνομα.

alpha uk
17-02-15, 13:14
Melwaukee 18v καί 28v HD είναι αθάνατα τα δουλεύω απο το 2008 σε καθημερινή βάση .Το δέ SDS είναι καλλίτερο απο αυτό τών 230v Οι μπαταρίες τούς δεν έχουν πάθη τίποτα ακόμα λειτουργούν όπως τήν πρώτη μέρα Είναι λίγο ακριβά αλλά αξίζουν τά λεφτά τους Αμερικανική κατασκευή είναι κάτι ανάλογο των HILTI Τής δε μπαταρίες της φορτιζω 2 φορές το 8ωρο

Τέσλα
17-02-15, 19:17
Οταν εψαχνα και εγω για κρουστικο ολοι που πουλουσαν μου ελεγαν να τα αποφυγω αυτα τα πχ Μακιτα HR2470 FT και το αντιστιχο
Bosch τα 2κιλα. Μου ελεγαν οτι ειναι μονο για μερεμετια και οχι για πολλα σκαψιματα και αν ηθελα κατι θα επρεπε να παρω 4κιλο.
Φιλοι μου που τα εχουν και τα δυο μου ελεγαν οτι ειναι σκυλια και οτι εχουν σκαψει ολοκληρες οικοδομες με τετοιου ιδους κρουστικα
και οτι δεν καταλαβαινουν τιποτα και ακομα τα εχουν.
Ειχα παει και σε εναν τεχνικο που επισκευαζει τετοια κρουστικα για να ρωτησω την γνωμη του. Μου ειχε πει οτι απο Makita και Bosch να διαλεξω makita
γιατι η bosch για να συναγωνιστει την makita σε τιμη εριξε την ποιοτητα των μεταλων της.
Τελικα μου εδωσαν ενα wurth H-28 MLS. Δεν το εχω δουλεψει σε τρελες δουλειες για να μπορω να σας πω παρα μονο σε μερεμετια

turist
17-02-15, 20:28
Metabo SB 18 LTX
55232

Πολύ δυνατό εργαλείο και το καινούριο ακόμα καλύτερο.

nestoras
17-02-15, 20:29
Το HR2470 δε θα έλεγα ότι κάνει για κομπρεσέρ 24ωρης χρήσης... Στα τρυπήματα για εργασίες ηλεκτρολόγου είναι ότι πρέπει καθώς και για άπειρο σκάψιμο σε τούβλο!
Στο μπετό θα έλεγα ότι είναι κρίμα να το δουλέψεις πέρα από κανένα σπάσιμο γωνίας.

Όσον αφορά τα δραπανοκατσάβιδα, όπως πολύ σωστά ρώτησε κι ο Βασίλης πιο πριν, για τι δουλειά το θέλεις; Μέχρι πόσα χιλιοστά βίδες θα βιδώνεις; Θα βιδώνεις στο τσιμέντο απευθείας; Αν ναι, πας απευθείας σε 14βολτο ή 18βολτο παλμικό. Θα βιδώνεις πάνελ σε ήττα με Μ10 αυτοδιάτρητες; Πάλι πας σε μεγάλο παλμικό... Το θες για πριζες, πίνακες, ούπατ και μικρά στριφόνια; Πας σε ένα 10,8V ή 12V για να είναι και ελαφριά... Για μικρά δραπανοκατσάβίδα σου προτείνω άφοβα το σετάκι της μακίτα (http://www.drivastools.gr/%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%C F%83-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CF%80%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CE%B9%CE%B1%C F%83-%CE%BC%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CF%84%CE%B1-makita-lct204-p-2644.html) στα 10,8V (να το πάρεις με 3μπαταρίες καλύτερα). Πολύ ελαφριά εργαλεία και θα εντυπωσιαστείς από τη δύναμη του παλμικού (90Nm) σε σχέση με το μέγεθός του!

cococrops
17-02-15, 20:36
από 10-18 βολτ θελω δραπανοκατσαβιδο όχι για παρα πολύ σκληρες δουλειες!!

leosedf
17-02-15, 20:51
Το 2470 πάντως στο τούβλο δεν καταλαβαίνει τίποτα και έπαιξε καλά. Επίσης στο μπετό το ένοιωθα να κάνει καλύτερη δουλειά απ' το μεγάλο κομπρεσέρ που είχα, ίσως είναι σαβούρα το κομπρεσέρ δεν ξέρω αλλά φαινόταν να σκάβει πιο καλά ενώ το άλλο κάνει δουλειά αλλά πιο άγρια.

nestoras
17-02-15, 21:13
Το 2470 πάντως στο τούβλο δεν καταλαβαίνει τίποτα και έπαιξε καλά. Επίσης στο μπετό το ένοιωθα να κάνει καλύτερη δουλειά απ' το μεγάλο κομπρεσέρ που είχα, ίσως είναι σαβούρα το κομπρεσέρ δεν ξέρω αλλά φαινόταν να σκάβει πιο καλά ενώ το άλλο κάνει δουλειά αλλά πιο άγρια.

Το συγκεκριμένο το έχω 5 χρόνια. Έχει πολύ απαλό δούλεμα και να σκεφτείς ότι είναι πριν βγεί η σειρά AVT της MAKITA.
Προφανώς στο σκάψιμο δε θα σου πετάξει τεράστια κομμάτια και για γι'αυτό το λόγο μπορεί να σου φρακάρει κιόλας αν δε χτυπάς με σωστή γωνία.


Όσον αφορά στο θέμα μας, πάρε μία μέση λύση στα 12 ή στα 14,4V για να ζυγίσεις έξοδα, βάρος και δύναμη. Αν θέλεις εργαλείο καθαρά για βίδωμα θα έλεγα ότι το παλμικό είναι μονόδρομος.
Από μάρκες πέρα από MAKITA, δες επαγγελματικά BOSCH, Milwakee (αν και νομίζω ότι υστερούν λίγο σε υποστήριξη), festool (ίσως λίγο ακριβά). Και μετά dewalt (πολύ βαριά κατά τη γνώμη μου), kress κι ότι άλλο προτείνουν τα παιδιά. :biggrin:

chrisrer
17-02-15, 21:18
ψαχνω και εγω για κρουστικο δραπανοκατσαβιδο και παο μια ερευνα που εκανα εχω καταληξει και εγω στην γνωμη του leosef για το Makita BHP454.....εγω προσωπικα θελω να ειναι 18v ..... εχει να προτεινει καποιος καποιο καταστημα για αγορα του συγκεκριμενου εργαλειου?......

leosedf
17-02-15, 21:26
Απλά πρέπει να προσέχεις με το 454 γιατί αν σκαλώσει η αρίδα και δεν προλάβεις να αφήσεις σκανδάλη θα σε κάνει κάνα δυο σβούρες ολόκληρο.
Μιλάω εκ πείρας :lool::lool:

chrisrer
17-02-15, 21:29
η κρουση του μιας και το εχεις ειναι δυνατη? προτεινε μου καποιο καταστημα στη θεσσαλονικη η online να ξεκινησω την αγορα του

leosedf
17-02-15, 21:35
Αρκετά δυνατό δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μοναστηρίου κοντά στα κτελ δεξιά έχει κάτι μαγαζιά που τα φέρνουν, από εκεί είναι και αυτό αλλά ξέχασα τα ονόματα των μαγαζιών.

chrisrer
17-02-15, 21:39
οκ θα το ψαξω...τι κοστος εχει περιπου το συγκεκριμενο?

leosedf
17-02-15, 21:45
Μαζί με το μικρό (146) σετ με φορτιστή μπαταρίες και τσάντα ήταν στα 5 κατοστάρικα, δεν γνωρίζω τώρα πόσο πάει η αν έχει αντικατασταθεί από πιο καινούριο.

leosedf
04-03-16, 19:10
Τελικά αφού μας κλέψαν το 2470FT μαζί με ένα άλλο πιο μικρό...

Σήμερα πήραμε ένα 2611FT και έκανα κανένα δυο τρύπες σε τοίχο τούβλο με 24άρα αρίδα.
Τα πέρασε σαν φελιζόλ οπότε δεν μπορώ να καταλάβω διαφορές, όταν γυρίσω θα το ψάξω. Πάντως δεν κουνούσε και πολύ.

nestoras
04-03-16, 19:46
Τελικά αφού μας κλέψαν το 2470FT μαζί με ένα άλλο πιο μικρό...

Σήμερα πήραμε ένα 2611FT και έκανα κανένα δυο τρύπες σε τοίχο τούβλο με 24άρα αρίδα.
Τα πέρασε σαν φελιζόλ οπότε δεν μπορώ να καταλάβω διαφορές, όταν γυρίσω θα το ψάξω. Πάντως δεν κουνούσε και πολύ.

Στο τούβλο τι περίμενες να καταλάβεις! :-)

Το 2611 νομίζω είναι με τεχνολογία AVT για λιγότερους κραδασμούς!

Το πιο καλό τεστ για πνευματικό και αρίδες είναι μπετόν από προκάτ ντουβάρι! Εκεί βλέπεις το πνευματικό ίσα-ίσα να προχωράει όσο καλό κι αν είναι!

nestoras
04-03-16, 19:49
Τελικά αφού μας κλέψαν το 2470FT μαζί με ένα άλλο πιο μικρό...



Οι καλόγεροι σας το έκλεψαν???? :lool::lool:

leosedf
04-03-16, 19:52
Όχι ρε, έχει μερικούς μήνες έξω.
Ε γι' αυτό λέω δεν μπόρεσα να καταλάβω τίποτα, ίσως τρπήσω πατώματα και μπετά θα δω τι παίζει.

RNR
04-03-16, 20:32
KΩνσταντίνε το έχω και εγω αυτο και σκοτώνει, στο μπετόν πάει πιο αργά αλλά εντάξει δεν το πιέζω και εγω πολύ. Είμαι πολύ ευχαριστημένος.