PDA

Επιστροφή στο Forum : Προγραμματισμος inverter για τριφασικο ηλεκτροκινητήρα



georgekas
12-02-15, 02:00
Καλησπέρα


Έχω έναν τριφασικο κινητήρα 1hp, και πρόσφατα αγόρασα από ebay έναν inverter 1hp μονοφασικό 220 σε τριφασικο, για να δουλέψω το μοτέρ.
Έχω ώμος λίγο καιρό που πεδεβομε και δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τον inverter, δεν μπορώ να τον προγραμματίσω, ώστε να λειτουργήσω το μοτέρ, έχει πολλά menu και δεν ξέρω μήπως κάνω καμιά λάθος ρύθμιση και κάψω κάνα μοτέρ.
δεν θέλω να κάνω τρέλες λειτουργίες, άπλα να μπορώ να αυξομειωνω της στόφες,από το panel του, και έναν εξωτερικό διακόπτη on/off, πρόκειται για να τον δουλέψω για εξαερισμό, που σημενη πώς δεν θα έχει κάποιο φορτίο πάνω του, μπορει καπιος να με βοηθήση. βάζω και μερικές foto για να δειτε τα χαρακτηριστικα


ο inverter εινε o Altivar31 model ATV31H075M2 kai to manual εινε εδω (https://www.inverterdrive.com/file/Schneider-Altivar-31-Programming)

55091550925509355094

VirusX2
12-02-15, 02:23
Την σύνδεση στους ακροδέκτες του μοτέρ την έκανες εσύ?

georgekas
12-02-15, 02:42
Την σύνδεση στους ακροδέκτες του μοτέρ την έκανες εσύ?


Οχι. το μοτερ το φοτογραφισα οπος είναι. Πρέπει να αλλάξω συνδεσμολογια πριν το ενώσω στο inverter?

FILMAN
12-02-15, 12:12
Η σύνδεση του μοτέρ είναι σωστή για να δουλέψει με το inverter, αλλά είναι λάθος για να δουλέψει με σύνδεση στο τριφασικά δίκτυο (ελπίζω να μην το είχατε να δουλεύει έτσι πριν). Επίσης το καλώδιο που έχετε χρησιμοποιήσει δεν είναι κατάλληλο γιατί χρησιμοποιείτε τον κιτρινοπράσινο αγωγό για φάση, πρέπει να χρησιμοποιήσετε καλώδιο 4 αγωγών και στο σώμα του μοτέρ να συνδέσετε τη γείωση.

georgekas
12-02-15, 13:40
Η σύνδεση του μοτέρ είναι σωστή για να δουλέψει με το inverter, αλλά είναι λάθος για να δουλέψει με σύνδεση στο τριφασικά δίκτυο (ελπίζω να μην το είχατε να δουλεύει έτσι πριν). Επίσης το καλώδιο που έχετε χρησιμοποιήσει δεν είναι κατάλληλο γιατί χρησιμοποιείτε τον κιτρινοπράσινο αγωγό για φάση, πρέπει να χρησιμοποιήσετε καλώδιο 4 αγωγών και στο σώμα του μοτέρ να συνδέσετε τη γείωση.



Όχι το μοτέρ δεν έχει συνδεθεί στο δίκτυο απευθείας, παραμονών στον inverter,
όσο αναφορά στον inverter τι παραμέτρους πρέπει να ρυθμίσω! για να δουλέψει σωστά

FILMAN
12-02-15, 13:46
Εντάξει τότε, τώρα για λεπτομέρειες ρυθμίσεων θα πρέπει να διαβάσει κανείς το manual, λογικά θα χρειαστεί να προγραμματίσετε μόνο μια ράμπα εκκινήσεως και ίσως μια σταματήματος, για να κάνετε ζημιά στο μοτέρ λίγο δύσκολο ειδικά αν δεν έχετε βάλει πάνω του κάποιο φορτίο, επίσης για να κάνετε ζημιά στο inverter από λάθος χειρισμό κι αυτό λίγο δύσκολο, το χειρότερο για το inverter είναι το απότομο φρενάρισμα του μοτέρ.

VirusX2
12-02-15, 16:25
Η σύνδεση του μοτέρ είναι σωστή για να δουλέψει με το inverter, αλλά είναι λάθος για να δουλέψει με σύνδεση στο τριφασικά δίκτυο (ελπίζω να μην το είχατε να δουλεύει έτσι πριν). Επίσης το καλώδιο που έχετε χρησιμοποιήσει δεν είναι κατάλληλο γιατί χρησιμοποιείτε τον κιτρινοπράσινο αγωγό για φάση, πρέπει να χρησιμοποιήσετε καλώδιο 4 αγωγών και στο σώμα του μοτέρ να συνδέσετε τη γείωση.

Με προλαβες και ολοσωστος οπως παντα..!!

Fixxxer
12-02-15, 17:14
Η εξοδος του inverter σε πολικη ταση ειναι 200/240V η μου φαινεται?

diony
12-02-15, 17:41
Στη σελίδα 12 ξεκλειδώνεις αν χρειαστείς πρόσβαση σε όλα τα επίπεδα μενού
Σελίδα 20 ρυθμίζεις επιτάχυνση-επιβράδυνση τώρα είναι 3 sec

Σελίδα 20 ρυθμίζεις Low speed / High speed

Σελίδα 24 τα στοιχεία του κινητήρα που σου ζητάει
Σελίδα 25 έλεγχο όλα αλλά δες την UFt

Σελίδα 39 για ρύθμιση ταχύτητας από το πάνελ

Σελίδα 28 για το RUN κ.λ.π.
Αυτές είναι κάποιες παράμετροι για το ξεκίνημα , αν δεν έχεις πειράξει κάτι από τα εργοστασιακά , πέρασε τες και βάλε κάποιο σχεδιάγραμμα από τις κλεμμες ελέγχου , πιθανό να χρειαστεί κάπου γέφυρα , αλλά και κάποιες άλλες παραμέτρους

diony
12-02-15, 17:57
Συνήθως αν ορίσεις τρόπο λειτουργίας local / remote και εφόσον έχεις συνδέσει αυτά που όρισες , θα ξεκινήσει , απλά πρόσεχε , αφού συνδέσεις 4πολικό καλώδιο που σου είπε και ο Φίλλιπος (και αν κοντά υπάρχουν συσκευές που ενδέχεται να δημιουργηθούν παρεμβολές βάλε αφού τελειώσεις ειδικό πλενταρισμένο )
Επίσης στερέωσε κάπως τον κινητήρα μην έχεις απρόοπτα και όρισε min speed
πάνω από 35 HZ ,νομίζω αν κατέβεις πολύ χαμηλά δεν θα ψύχεται ο κινητήρας

rch
12-02-15, 18:04
Συνήθως αν ορίσεις τρόπο λειτουργίας local / remote και εφόσον έχεις συνδέσει αυτά που όρισες , θα ξεκινήσει , απλά πρόσεχε , αφού συνδέσεις 4πολικό καλώδιο που σου είπε και ο Φίλλιπος (και αν κοντά υπάρχουν συσκευές που ενδέχεται να δημιουργηθούν παρεμβολές βάλε αφού τελειώσεις ειδικό πλενταρεισμένο )
Επίσης στερέωσε κάπως τον κινητήρα μην έχεις απρόοπτα και όρισε min speed
πάνω από 35 HZ ,νομίζω αν κατέβεις πολύ χαμηλά δεν θα ψύχεται ο κινητήρας

Με scalar control (v/f) δεν θα έχει πρόβλημα στην ψύξη.
Επίσης γιατί το καλώδιο δεν περνάει από το cable gland;

diony
12-02-15, 18:26
υποτίθεται θα βάλει άλλο καλώδιο και θα τοποθετήσει το καπάκι

FILMAN
13-02-15, 12:15
Η εξοδος του inverter σε πολικη ταση ειναι 200/240V η μου φαινεται?
Εφόσον έχει μονοφασική είσοδο 230V, ναι, είναι τόσο όσο λες.