PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα κεντρικό κλειδωμα σε Hyundai Getz 2007



lefteris251
12-02-15, 14:22
Καλησπέρα σε όλους εχω προβλημα με το κεντρικό κλειδωμα σε Hyundai Getz 2007. Λοιπον όταν ξεκλειδώνω ή κλειδώνω το αμάξι δουλεύει μόνο του οδηγού καμία αλλη ουτε το πορτ μπαγαζ. Ειτε με το τηλεχειριστήριο είτε χειροκίνητα εχω το ίδιο ακριβως πρόβλημα. Υπάρχει καποιο ρελε ή ασφάλεια που ευθύνεται οποιος γνωρίζει παρακαλώ να ενημερώσει. Ευχαριστώ πολυ

kostas stathopoulos
12-02-15, 15:14
Πιθανότατα να έχει καεί κάποια ασφάλεια. Δες στο manula πια ασφάλεια αντιστοιχεί στο κεντρικό κλείδωμα, βρες την στην ασφαλειοθήκη και τσέκαρε την αν είναι καμμένη.

eleCtroAsxetos
12-02-15, 15:30
σε μενα παντως σε λιγο παλιοτερο hyundai accent, παρουσιασε το ιδιο προβλημα αλλα σε μενα σε διαστημα ενος μηνος αρχισαν ολες οι κλειδαριες να κλεινουν αλλα ακουγονταν να ξεψυχισμενες και αδυναμες. Οποτε επρεπε να ελεγχω οτι ολες εχουν κλεισει ή μηπως καποια εμεινε ανοιχτη. Με καινουργια μπαταρια. Καθε μερα εκλειναν ολο και πιο οριακα μεχρι που τωρα που μιλαμε ουτε καν θυμαμαι οτι εχω κεντρικο κλειδωμα, παρα κλεινω ολες τις κλειδαριες μονος μου. Λιγο που το ειχα αναφερει σε ενα σερβις μου ειχαν πει ενα απαγορευτικο ποσο επισκευης...

johnnkast
12-02-15, 16:04
Ψαχνεις μια ασφαλεια "CDrlock" στην ασφαλειοθηκη κατω απο το τιμονι.....Αν ειναι καλη τοτε εχεις θεμα με τη μοναδα κεντρ. κλειδωματος που ειναι στο μηχανισμο στην κλειδαρια στην πορτα του οδηγου

vasilllis
12-02-15, 19:55
συνηθες προβλημα σε κλειδαριες ειναι να κολανε λογω παλαιοτητας..Ειδικα του φιλου που αναφερει οτι αρχισε σιγα σιγα να εμφανιζεται.Αν εσενα εγινε ξαφνικα ισως ειναι ηλεκτρολογικο προβλημα...

ΥΓ οι ασφαλειες επισκευαζονται ,πιστευω καποιος θα βρεθει να το κανει..

Dbnn
12-02-15, 20:46
Ψαχνεις μια ασφαλεια "CDrlock" στην ασφαλειοθηκη κατω απο το τιμονι.....Αν ειναι καλη τοτε εχεις θεμα με τη μοναδα κεντρ. κλειδωματος που ειναι στο μηχανισμο στην κλειδαρια στην πορτα του οδηγου

Αν δεν είναι καμμένη αυτή η ασφάλεια, τότε ψάξε ποιά κλειδαριά δεν λειτουργεί σωστά. Κάποιο μοτέρ είναι κολλημένο και η μονάδα κεντρικού κλειδώματος δεν δίνει εντολή.

johnnkast
13-02-15, 00:39
Αν δεν είναι καμμένη αυτή η ασφάλεια, τότε ψάξε ποιά κλειδαριά δεν λειτουργεί σωστά. Κάποιο μοτέρ είναι κολλημένο και η μονάδα κεντρικού κλειδώματος δεν δίνει εντολή.
Στο Getz δεν υφισταται feedback απο τις αλλες κλειδαριες.....

.::Nikos::.
13-02-15, 02:27
Ψαχνεις μια ασφαλεια "CDrlock" στην ασφαλειοθηκη κατω απο το τιμονι.....Αν ειναι καλη τοτε εχεις θεμα με τη μοναδα κεντρ. κλειδωματος που ειναι στο μηχανισμο στην κλειδαρια στην πορτα του οδηγου
Συγγνώμη, έχουν βάλει την μονάδα μέσα στην πόρτα; Έξυπνο! Γιατί ως γνωστόν εκεί δεν έχει καθόλου υγρασίες... :001_rolleyes:

China
13-02-15, 09:51
Συγγνώμη, έχουν βάλει την μονάδα μέσα στην πόρτα; Έξυπνο! Γιατί ως γνωστόν εκεί δεν έχει καθόλου υγρασίες... :001_rolleyes:

Σε όλα τα αυτοκίνητα ο ηλεκτρομαγνητικός μηχανισμός για την κλειδαριά και ο μηχανικός μηχανισμός είναι μέσα στην πόρτα. Γιατί σου φαίνεται περίεργο...;

Πατέντες
13-02-15, 10:22
Στο δικό μου αυτοκίνητο είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα και έβγαλα την μπαταρία, επειδή δεν μπορούσα να βρω την ασφάλεια του συναγερμού, για κάνα 2-3 λεπτά και μετά όταν το σύνδεσα δούλεψε.
Προφανώς, στην δική μου περίπτωση, θα ήταν κάποιο μπλοκάρισμα.
Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις.
Δες αν μπορείς να βρεις την ασφάλεια του συναγερμού πριν φτάσεις να βγάλεις την μπαταρία.

EDIT: Μήπως είναι GT AUTO ALARM;

Dbnn
13-02-15, 11:44
Στο Getz δεν υφισταται feedback απο τις αλλες κλειδαριες.....

Σε κανενα δεν υπαρχει feedback. Μια να εχει βραχυκυκλωσει και να χει κολλησει δημιουργει προβλημα στις αλλες


Sent from my iPhone using Tapatalk

.::Nikos::.
14-02-15, 03:01
Σε όλα τα αυτοκίνητα ο ηλεκτρομαγνητικός μηχανισμός για την κλειδαριά και ο μηχανικός μηχανισμός είναι μέσα στην πόρτα. Γιατί σου φαίνεται περίεργο...;
Δε λέω για τον ηλεκτρομαγνητικό μηχανισμό, αλλά για την κεντρική μονάδα που τα ελέγχει. Αν κι εσύ εννοείς αυτό, τότε μου φαίνεται περίεργο γιατί ακόμα και του 1993 daihatsu την κεντρική μονάδα κλειδώματος την έχει κάτω από το ταμπλό... (εργοστασιακό φυσικά)

johnnkast
14-02-15, 07:51
Σε κανενα δεν υπαρχει feedback. Μια να εχει βραχυκυκλωσει και να χει κολλησει δημιουργει προβλημα στις αλλες


Δεν ισχυει αυτο ...μην παιρνεις ορκο

picdev
14-02-15, 09:10
Σε κανενα δεν υπαρχει feedback. Μια να εχει βραχυκυκλωσει και να χει κολλησει δημιουργει προβλημα στις αλλες


Sent from my iPhone using Tapatalk

Scoda fabia 2002, και γενικά wv group , με siemens εγκέφαλο ηλεκτρικών, έχει feedback απο όλες τις κλειδαριές.
Ενα καλώδιο για κλείδωμα ξεκλείδωμα, και ένα για feedback, αν το feedback δεν δουλεύει σωστά, τότε δίνεις εντολή για κλείσιμο και μετά ξανοίγουν

nikakis30
14-02-15, 12:21
Γρασάρισμα θέλουν. Ανοίγεις το κάλυμα της πόρτας και ρίξε αντισκωριακό στα ελατήρια των ηλεκρομαγνητικών.

vassilis3
20-12-15, 14:33
το ίδιο πρόβλημα και εδώ αλλά δεν είναι μόνιμο μια παίζουν μία όχι Βρέθηκε τελικά η λύση?

picdev
20-12-15, 15:00
............

vassilis3
21-12-15, 09:43
............

?!!!!!!!!!

H3
21-12-15, 11:06
το ίδιο πρόβλημα και εδώ αλλά δεν είναι μόνιμο μια παίζουν μία όχι Βρέθηκε τελικά η λύση?

το ιδιο προβλημα και σε μενα ,για κανα μηνα ,και μετα τελος ,Στο δικο μου HYUNDAI ACCENT 00 ρωτησα και εχει 103 ευρω
η μοναδα για το κεντρικο κλειδωμα !! ,αισχος για δυο μαγνητικες επαφες και κατι ψιλοπραγματακια που εχει μεσα ,σκετη κλοπη

lefteris251
28-12-15, 12:08
Εκανα ολα αυτα και αντισκωριακο και ελεγχο της ασφαλειας δουλεψε κανενα μηνα αλλα μετα τα ιδια...πατωντας το κουμπι κλειδωνει του οδηγου μονο και ολα τα υπολοιπα τιποτα...υποψιαζομαι οχι κατι ηλεκτρονικο αλλα κατι μηχανικα δεν πάει καλα...θα το ξανα ανοιξω καποια στιγμη. Ευχαριστώ πολυ όλη την παρεα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ !!!!!!!!!!!!!

lefteris251
28-12-15, 12:11
Φιλε Η3 ψαξε τίποτα απο εξωτερικό εγω π.χ. για αλλο αμαξι πηρα μπουτονιερα οδηγου για παράθυρα που ελέχει και τα 4 μεταχειρισμενη απο γερμανία με 35ευρώπουλα και ειμαι εδω και 2 χρονια κομπλε...εδω μου ζήτησαν 170Ε για καινουρια και μεταχειρισμένη 100 :O

aser
28-12-15, 18:31
Εχουμε το ιδιο αυτοκινητο με μονοι διαφορα οτι εγω εχω του 2005, σε μενα κανει το ιδιο που περιγραφεις, απο το club του getz εμαθα οτι φταιει ενα σιδερακι που εχουν χαλαρωσει η βιδες κοιτα μηπως ειναι αυτο. Εγω ακομα και τωρα που σου γραφω δεν εχω καταφερει να ξεσφυξω της βιδες της κλειδαριας λες και καποιος εβαλε κολα logo στιγμης. Αυτο που κανω εγω και δουλευει απροβληματιστα ειναι να χτυπησω την κλειδαρια πανω στης βιδες της και ξεμπλοκαρουν ολες μετα.

lefteris251
28-12-15, 18:45
Ευχαριστώ πολυ φιλε aser θα το δοκιμάσω και αυτό

picdev
29-12-15, 04:26
Εχουμε το ιδιο αυτοκινητο με μονοι διαφορα οτι εγω εχω του 2005, σε μενα κανει το ιδιο που περιγραφεις, απο το club του getz εμαθα οτι φταιει ενα σιδερακι που εχουν χαλαρωσει η βιδες κοιτα μηπως ειναι αυτο. Εγω ακομα και τωρα που σου γραφω δεν εχω καταφερει να ξεσφυξω της βιδες της κλειδαριας λες και καποιος εβαλε κολα logo στιγμης. Αυτο που κανω εγω και δουλευει απροβληματιστα ειναι να χτυπησω την κλειδαρια πανω στης βιδες της και ξεμπλοκαρουν ολες μετα.
Εκτός ότι έχουν ειδικη κόλλα lock , το πιο πιθανό είναι να έχουν σφηνωσει από τους κραδασμούς , πρέπει να πας σε φαναρτζη και να στις βγαλει , υπάρχει κόλπο που τις βαρας στο κεφάλι γύρω γυρω και βγαίνουν

H3
29-12-15, 09:14
Φιλε Η3 ψαξε τίποτα απο εξωτερικό εγω π.χ. για αλλο αμαξι πηρα μπουτονιερα οδηγου για παράθυρα που ελέχει και τα 4 μεταχειρισμενη απο γερμανία με 35ευρώπουλα και ειμαι εδω και 2 χρονια κομπλε...εδω μου ζήτησαν 170Ε για καινουρια και μεταχειρισμένη 100 :O

Καλημερα ,χρονια πολλα

Εχω βρει κατι απο ebay,αλλα προσπαθω να σιγουρευτω οτι πραγματι κανει για το δικο μου αμαξι ,εδω υπαρχει ενα λεπτο σημειο
γιατι η HYUNDAI αλλαξε το ACCENT στο τελος του 1999 ,ετσι υπαρχουν δυο μοντελα accent το 1999 ,το παλιο και το νεο που εχει
αλλους κωδικους ανταλλακτικων

redondo7
12-06-16, 12:22
Καλημέρα παίδες,ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να βάλω κλείδωμα με τηλεχειρισμό στο accent,έχει μόνο χειροκίνητογια συναγερμό που ρώτησα μου είπανε ότι χρειάζεται πρώτα ένα μηχανισμό στην πόρτα του οδηγού,για να γίνει τηλεχειριζόμενο.

lepouras
12-06-16, 21:58
μπορείς να βάλεις νομιστεράκια πίσω από τις πόρτες να το κάνουν χειροκίνητα. εσύ πως το καταλαβαίνεις. δεν πρέπει κάτι να τραβάει την κλειδαριά για να κλείσει? εφόσον ΔΕΝ έχει εσένα δεν πρέπει κάτι να μπει? και επίσης γιατί μόνο στου οδηγού? αν είναι να κλειδώνεις και να πρέπει χειροκίνητα να κλήσεις τις άλλες (που μπορεί να τις ξεχάσεις ανοιχτές) ποιό το νόημα? αν είναι για μία μόνο έ κλείσε την με το κλειδί. να μην παιδεύεσαι κιόλας. α και δεν είναι ανάγκη να πάρεις σβάρνα και άλλα θέματα για να ρωτάς το ίδιο. αν είναι να σου απαντήσουν το κάνουν και σε ένα.

redondo7
13-06-16, 15:11
Κατρχήν είμαι καινούργιο μέλος,οπότε χαλάρωσε τον ρυθμό.Από την πόρτα του οδηγού,κλειδώνουν και ξεκλειδώνουν όλες οι πόρτες,αυτό που θέλω είναι να βάλω ασύρματο κλείδωμα,ρώτησα αν πράγματι πρέπει να μπει μοτεράκι στην πόρτα του οδηγού και για ασύρματο κλείδωμα,καλό μεσημέρι.

vasilllis
13-06-16, 15:28
Ε αυτο δεν το αναφερες ομως οτι εχεις ηλεκτρικο κλειδωμα ξεκλείδωμα.οποτε χρειαζεσαι μονο ενα κοντρολερ η ενα συναγερμο καλυτερα .οτι σε βολεύει.γκουγκλαρε μια ειτε σκρουτζ ειτε ebay και εδω ειμαστε.

george Mp
13-06-16, 16:37
Κλειδωνοντας την πορτα του οδηγου μηχανικα με το κλειδι δινει εντολη να κλειδωσουν οι υπολοιπες, αν πας να κλειδωσεις απο την πορτα του συνοδηγου θα κλειδωσει μονο του συνοδηγου.Θελει μοτερ στη πορτα του οδηγου.

vasilllis
13-06-16, 17:00
Δεν την κλειδωνει ηλεκτρικά Γιώργο;εχει μια ηλεκτρικη στου συνοδηγου μονο;

george Mp
13-06-16, 17:09
Δεν την κλειδωνει ηλεκτρικά Γιώργο;εχει μια ηλεκτρικη στου συνοδηγου μονο;Στου συνοδηγου αν ειναι δυπορτο, αν ειναι τετραπορτο εχει σε ολες εκτος του οδηγου.

redondo7
13-06-16, 19:18
Σωστός george Mp,όπως το έγραψες,από την πόρτα του συνοδηγού,κλείνει μόνο εκείνη.Το μοτέρ,πρέπει να μπει στην πόρτα του οδηγού,ρώτησα σε κατάστημα με συναγερμούς,και μου είπε ότι μόνο τα hyundai δεν το έχουν και κοστίζει 30 ευρώ,δεν ξέρω από τιμές γιατί δεν έψαξα στην αγορά,για αυτό έκανα την ερώτηση στο φόρουμ.Μου έδωσε τιμή με συναγερμό cobra,μοτέρ,τεχνικά 200 ευρώ.

redondo7
26-06-16, 00:00
Καλησπέρα παίδες,πέρασα από αντιπροσωπία hyundai,και μου είπανε πως για να γίνει τηλεχειριζόμενο κλείδωμα,υποχρεωτικά πρέπει να βάλω συναγερμό και μου προτείνανε συναγερμό medi με τεχνικά και μοτεράκι στα 200 ευρώ!

picdev
26-06-16, 00:04
Καλά εγώ έβαλα με 5€ μία πλακέτα με 2 ρελέ από eBay .
Έχει ηλεκτρικές κλειδαριές ?

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

aser
26-06-16, 10:35
Καλά εγώ έβαλα με 5€ μία πλακέτα με 2 ρελέ από eBay .
Έχει ηλεκτρικές κλειδαριές ?

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μπορεις να δωσεις καποιο link.

picdev
26-06-16, 11:37
εχει ηλεκτρικές κλειδιαριές το αμάξι ?

το type 2 πάρε

http://www.ebay.com/itm/DC-12V-10A-RELAY-1-2-3-4-CH-Wireless-Remote-Control-Switch-Transmitter-Receiver-/311604893594?var=&hash=item488d19579a:m:mPGkLsJCFSVfdqLTBzd-Nhg

aser
26-06-16, 11:49
Nαι εχει ηλεκτρικες κλειδαριες, ευχαριστω για το link

picdev
26-06-16, 11:57
πρέπει να βρούμε ηλεκτρικό σχέδιο , στο δικό μου έβαλα αντίσταση 180οhm, στο ένα ρελέ.
Πρέπει να βρεις τα καλώδια που πάνε στον εγκέφαλο του κλειδώματος
Τι μοντέλο ειναι ?

aser
26-06-16, 16:47
getz 2005

vassilis3
12-11-17, 19:46
Τελικά βρέθηκε κάποια λύση
Εμένα ξεκλειδώνει όλες τις πόρτες αλλά καμία φορά δεν τις κλειδώνει πχ σήμερα το έχει πιάσει...

vassilis3
06-12-17, 13:14
Τελικά το θέμα λύθηκε με αλλαγή της ηλεκτρομαγνητικής
Επισυνάπτω φώτο για κάποιον που θέλει να προχωρήσει στην επισκευή της .Ελπίζω να βοηθήσει71554

Panoss
06-12-17, 13:21
Σύμφωνα με αυτόν (https://www.youtube.com/watch?v=Ai-xLWtS6oE) (ελπίζω να έβαλα το σωστό βίντεο) τα μοτεράκια των ηλεκτρομαγνητικών κλειδαριών, με τα χρόνια, εξασθενίζουν και θέλουν αλλαγή.

vassilis3
06-12-17, 13:36
Σύμφωνα με αυτόν (https://www.youtube.com/watch?v=Ai-xLWtS6oE) (ελπίζω να έβαλα το σωτό βίντεο) τα μοτεράκια των ηλεκτρομαγνητικών κλειδαριών, με τα χρόνια, εξασθενίζουν και θέλουν αλλαγή.

Το μοτέρ περιστρεφόταν κανονικά εντολή δεν έδινε στις άλλες πόρτες

Οπότε ισχύει το παραπάνω

Panoss
06-12-17, 13:40
Βασίλη, τι ακριβώς άλλαξες; Όλη την κλειδαριά από την πλευρά του οδηγού;
Στη φωτο βλέπω 'αντικατάσταση ρελέ' ('Replace Relay'). Και 'Καθαρισμό' δυο επαφών;

vassilis3
06-12-17, 13:47
Βασίλη, τι ακριβώς άλλαξες; Όλη την κλειδαριά από την πλευρά του οδηγού;
Στη φωτο βλέπω 'αντικατάσταση ρελέ' ('Replace Relay'). Και 'Καθαρισμό' δυο επαφών;

Άλλαξα όλο το μοτερ με Γνησιο ανταλλακτικό, Στην Συνέχεια επισκεύασα το παλιό. Σημειώνω ότι δεν ανοιγει με βίδες και είναι πρεσάριστό. Είχα πίεση χρόνου και έκανα αντικατάσταση.
Επίσης να σημειώσω ότι απο την μεριά του οδηγου δεν χρειάζεται το μοτέρ αν και υπάρχει (για λόγους παραγωγής υποψιαζομαι) αλλά μόνο οι επαφες που δίνουν εντολή στις άλλες πόρτες και στο πορτπαγκάζ

Panoss
06-12-17, 14:00
Μπορείς να ανεβάσεις δυο φωτογραφίες;
Μία της κλειδαριάς και μία του μοτέρ της;

Πόσο σου κόστισε το μοτέρ και από πού;
Αυτά τα λίγα.:biggrin:

vassilis3
06-12-17, 14:11
θες να μου πεις τι προβλημα υπάρχει για να σε βοηθήσω?

Panoss
06-12-17, 14:17
Το πρόβλημά μου είναι παρόμοιο με του θεματοθέτη: κλειδώνω την κλειδαριά του οδηγού και οι άλλες δύο κλειδαριές (τρίπορτο είναι το Getz μου) μερικές φορές κλειδώνουν και μερικές φορές δεν κλειδώνουν.

vassilis3
06-12-17, 14:33
Το πρόβλημά μου είναι παρόμοιο με του θεματοθέτη: κλειδώνω την κλειδαριά του οδηγού και οι άλλες δύο κλειδαριές (τρίπορτο είναι το Getz μου) μερικές φορές κλειδώνουν και μερικές φορές δεν κλειδώνουν.
Για αρχή βγάλε την ταπετσαρία
Αφαίρεσε την ντίζα τις κλειδαρίας και προσπάθησε να την τραβήξεις ή να την σπρωξεις ποιο βίαια προκειμένου να δεις αν έχει χαλαρώσει το λαμάκι. Αν δεν παίξει περνάς στο επόμενο Βήμα
Βγάλε τη φίσα τις κλειδαριάς και έλεξε με πολύμετρο τα παρακάτω.
Σημειώνω ότι το 1-3 περνουν - + για να ανοιξει αντισροφα για να κλείσει ( αν όλα δουλευουν κάπου αλλου ειναι το πρόβλημα) αν δεν ακους το μοτέρ με τάση μάλλον θα πρέπει να προχωρήσεις σε ανταλλακτικό αν το ακούς όμως θα πρέπει να κάνεις αυτο που περιγράφω
Σου επισυνάπτω υλικό715577155971558
Τα έχω δημοσιοποιήσει και σε ενα club Που βρήκα στο facebook
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10155318273474613&set=pcb.10155123524546547&type=3

Panoss
06-12-17, 14:49
Ωραίος Βασίλη, πολύ χρήσιμα αυτά που έβαλες, να 'σαι καλά.
(έχουμε και το ίδιο χρώμα, θαλασσί, μπράβο, έχεις καλό γούστο http://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/iconcool5lw.gif)

vassilis3
06-12-17, 15:09
Ωραίος Βασίλη, πολύ χρήσιμα αυτά που έβαλες, να 'σαι καλά.
(έχουμε και το ίδιο χρώμα, θαλασσί, μπράβο, έχεις καλό γούστο http://www.4troxoi.gr/phpBB3/images/smilies/iconcool5lw.gif)

Τίποτα αν βρεις δυσκολία εδώ είμαι.
Το εχω ψάξει πολύ κ κανείς δεν έχει δώσει ξεκάθαρη λύση

keysmith
02-07-21, 10:02
Εμφανίστηκε το ίδιο πρόβλημα στο δικό μου getz (2003). Χωρίς να ξέρω αν ειναι συμπτωματικό τα προβλήματα εμφανίστηκαν όταν έβαλα "μοτεράκι" (actuator) που κουνούσε τα λαμάκια της πόρτας οδηγού για να ενεργοποιηθεί το κεντρικό κλείδωμα (το μοτεράκι ενεργοποιούνταν από το τηλεχειριστήριο του συναγερμού). Αυτό έγινε το 2011. Αυτό μαλιστα κάηκε μια φορά και το αντικατέστησα με άλλο. Τέλος πάντων το συνηθισμένο πρόβλημα ήταν να μην ξεκλειδώνουν ολες ενώ στο κλείδωμα μόνο δύο φορές το είχε κάνει και επειδή δεν το ξανα-εκανε δεν με απασχόλησε. Το ξεκλείδωμα που κολλάει κατά καιρούς συμβαίνει περιοδικά.

Εχει μερικές μέρες όμως δεν λειτουργεί το κλείδωμα! Αυτό είναι πιο εκνευριστικό και πιο επικίνδυνο (το αυτοκίνητο μένει ανοικτό). Δεν εχει σχέση με το τηλεχειριστήριο αφού και με το κλειδί ή την ασφάλεια του οδηγού επίσης δεν κλειδώνουν οι πόρτες.

Διαβάζοντας εδώ και σε άλλα φορουμ κατάλαβα πως δύο κύρια εξαρτήματα είναι αυτά που εμπλέκονται στο κεντρικό κλείδωμα και αν ένα από αυτά χαλάσει χαλάει ΟΛΟ το κλείδωμα είτε στο ξεκλείδωμα είτε στο κλείδωμα είτε και στα δύο.

Το ένα εξάρτημα ειναι στην πόρτα του οδηγού λέγεται door lock actuator (https://www.google.com/search?q=hyundai+getz+door+lock+actuator&oq=getz+lock+door+ac) και έχει μέσα έναν διακόπτη και ένα ρελεδάκι που όταν κουνάς μηχανικά την ασφάλεια του οδηγού δίνει "σήμα" στα δύο ρελέ που βρίσκονται κάτω από τις ασφάλειες στο τιμόνι από κάτω κάπου στην μεριά του οδηγού.
Το άλλο εξάρτημα βέβαια είναι αυτά τα δύο "ρελέ"/relay (ρελέ στα ελληνικά λέγεται "ηλεκτρονόμος") στα αγγλικά power lock relay (https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=hyundai+getz+power+lock+relay) που όταν (δλδ ΑΝ) πάρουν σήμα από το actuator της πόρτας τότε δίνουν νέο σήμα στις υπόλοιπες κλειδαριές να κλειδώσουν ή ξεκλειδώσουν.


Αυτά που λέω σε σχεδιάγραμμα είναι εδώ (https://www.hyundai-forums.com/attachments/getz-power-door-locks-pdf.53959/).

Τώρα εγώ δεν ειμαι ηλεκτρολόγος κανονικός (ας πούμε "πιάνουν τα χέρια μου") θα δοκιμάσω να ελέγξω (δεν ξέρω πως ακόμα) αν το ρελέ στο τιμόνι από κατω έχει πρόβλημα ή η ζημιά είναι στην πόρτα στο actuator και θέλει άλλαγμα ή επισκευή (άνοιγμα/καθάρισμα νέο ρελέ) αυτό. Δυστυχώς υποψιάζομαι είναι στο actuator (στην πόρτα) καθώς είναι πιο ευπαθές (μηχανική κίνηση πάνω κάτω) και διότι μια χαλάει το κλείδωμα μια το ξεκλείδωμα και άρα εκεί κάτι δεν πάει καλά με τα "σήματα" (καθάρισμα επαφές? όπως στην φωτογραφία του VASILIS3). Δουλείες μας άνοιξε..

ΜαστροΤζεπέτο
02-07-21, 10:07
Στο δικό μου είχε κοπεί μια ντίζα, κι έμπαινε ο συναγερμός αλλά δεν κλείδωνε καμία πόρτα. Δεν κόστισε σχεδόν τίποτα σε γνωστό μου μάστορα, οι άλλοι ήθελαν αρχικά μάλλον σοβαρότερο ποσό των 10€ .....

keysmith
09-12-22, 15:58
καποιο πρόβλημα υπάρχει με την γραμματοσειρά
ξανα δοκιμάζω

keysmith
09-12-22, 15:59
λοιπόν να καταθέσω την δική μου μαρτυρία στο θέμα πορτών του Getz που δεν κλειδώνουν (ή δεν ξεκλειδώνουν ή/και τα δύο) από το κεντρικό κλείδωμα.&nbsp;<br>Το πρόβλημα είναι στο ανταλλακτικό /ρελέ που βρίσκετε πάνω στην κλειδαριά του οδηγού (και μονο εκεί) με κωδικό
957351C010 που μοιάζει κάπως έτσι
https://www.google.com/search?q=957351C010&sourceid=chrome&ie=UTF-8

Το εξάρτημα αυτό καθώς ο οδηγός κουνάει το κλειδί δεξιά/αριστερά (κλείδωμα/ξεκλείδωμα) ή μέσω του τηλεχειριστηρίου (για όσους έβαλαν "μοτέρ" με το συναγερμό καθώς αλλιώς δεν ενσωματώνεται το κεντρικό κλείδωμα στο συναγερμό) κουνιέται ένα μικρό U εξάρτημα που κάνει ένα κύκλωμα μέσα και με την βοήθεια ενός "ρελέ" (ηλεκτρικού διακόπτη) δίνει εντολή στις υπόλοιπες πόρτες να ανοίξουν ή να κλείσουν.

Αλλάζεις το ανταλλακτικό αυτό και είσαι μια χαρά. Δυστυχώς η τιμή του έχει ανέβει τελευταία (μαλλον χάλασαν πολλά getz) και το βρίσκεις πιο δύσκολα και πιο ακριβά (100€ το γνήσιο που είναι ολο μαυρο, 60€ το ιμιτασιόν που είναι λευκό στη βάση του αν το βρεις πουθενά το ιμιτασιον). Μπορεί να επισκευαστεί το ανταλλακτικό ΑΝ πιάνουν τα χέρια σου και ξέρεις λιγο από κολλήσεις.

0) ανοίγεις το σφραγισμένο εξάρτημα με την βοήθεια κάποιου κοπιδιού (τρως την κολλά στην σχισμή συνένωσης και με κάποιο καταβύδι για μοχλό το ξεκολλάς).
α) καθαρίζεις τις επαφές που κάνει το U εξάρτημα και δίνεις "τάση" στα ελάσματα που έχει μέσα καθώς με τον καιρό δεν κάνουν καλή επαφή. Δυστυχώς τα ελάσματα που έχασαν την τάση τους δεν είναι το μόνο πρόβλημα
β) αλλάζεις ένα "ρελέ" πάνω στην πλακέτα που βρίσκεται κάτω από τον "πυργο". Μπορείς να δοκιμάσεις να επισκευάσεις το ρελέ. Στην περίπτωσή μου με κολλητήρι έλιωσα (reflow) τις κολλήσεις και ξανα-ακούμπησε καλύτερα πάνω στην πλακέτα. Πήρε καλύτερο ρεύμα και άρχισε να δουλεύει πάλι. Δυστυχώς δεν ήταν αξιόπιστο 100% και αν είχε πχ πολύ κρύο δεν έπιανε πάλι. Σίγουρα βελτιώθηκε. Κανονικά θέλει αλλαγή όλο το ρελέ αμα ξέρετε από ηλεκτρονικά ή να το βρείτε.


Η τοποθέτηση θέλει καμια 40-60 λεπτά εργασία (βάλε βγάλε την κλειδαριά)

george Mp
10-12-22, 12:33
Μια αιτια για προβληματα σε αυτοκινητα που μπαινει προσθετο μοτερ στη πορτα του οδηγου, ειναι η διαφορα που εχουν στο μηκος της διαδρομης που συνηθως ειναι πιο κοντη του μηχανισμου κλειδωματος του αυτοκινητου, κανονικα θελει ενα λαμακι για να ''ταιριαξει'' η διαδρομη αλλα αυτο δεν ειναι καθολου ευκολο και δεν το κανει κανεις.
Αν το αυτοκινητο εχει τρια καλωδια με δυο επαφες ΝΟ, μπορουμε να βαλουμε μοτερ με πεντε καλωδια και να ενωσουμε τις εντολες εκει.