PDA

Επιστροφή στο Forum : νεα οικοδομη



cococrops
12-02-15, 16:52
γεια σας συνάδελφοι!!εχω παρει 2 καινούργιες οικοδομες εντος και εκτος αθηνων και είμαι αναμεσα στο να περασω τα καλωδια από το πατωμα και απο την άλλη απο τους τοιχους

kanivallos
12-02-15, 17:45
γεια σας συνάδελφοι!!εχω παρει 2 καινούργιες οικοδομες εντος και εκτος αθηνων και είμαι αναμεσα στο να περασω τα καλωδια από το πατωμα και απο την άλλη απο τους τοιχους

Καλώδια από το πάτωμα?????????????
Καλώδια υψηλής τάσης δλδ, 230 βολτ? ούτε να το σκέφτεσαι

chris73
12-02-15, 18:19
Ωχ Παναγία μου! Ποιόν να πρωτοφυλάξεις...

rch
12-02-15, 18:27
Καλώδια από το πάτωμα?????????????
Καλώδια υψηλής τάσης δλδ, 230 βολτ? ούτε να το σκέφτεσαι

Ότι να ναι.
Υψηλή τάση τα 230V, τι άλλο θα ακούσουμε;
Επίσης περνάνε κανονικά καλώδια από το πάτωμα (ειδικά στο εξωτερικό), δεν υπάρχει περιορισμός στον HD384, αρκεί να ακολουθούνται κάποια συγκεκριμένα μέτρα ασφαλείας/αντοχής των καλωδίων.

Alxnks
12-02-15, 18:52
Και για διακλαδώσεις, μελλοντικες επεκτάσεις/αναγκες/επισκευές....Κουτιά στο πάτωμα; that sounds interesting!

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chris73
12-02-15, 19:09
Να μην παρεξηγηθώ όλα γίνονται και μπορεί και καλύτερα στο πάτωμα κάποιες φορές.

Απλά με το αλαλούμ που υπάρχει στα μέρη μας και τα σχετικά ή άσχετα συνεργεία που περνάν από μια οικοδομή μέχρι να τελειώσει, και από όσα έχω δει σχετικά με οικοδομικά, άσε καλύτερα, κάντο παραδοσιακά που μπορεί και να την γλυτώσουν όλοι... :)

xsterg
12-02-15, 21:27
παιδια ηρεμηστε. το να ειναι τα καλωδια κατω απο το πατωμα και η οδευση να ειναι απο κατω προς τα πανω ειναι καλυτερο και ασφαλεστερο. ποσες φορες θελετε να κρεμασετε ενα καδρο στον τοιχο και ψαχνετε με τις ωρες να βρειτε αν περναει καλωδιο? αν τα καλωδια ειναι με οδευση απο κατω προς τα πανω δεν εχεις αυτο το προβλημα.
γνωμη μου ειναι να κανεις οδευση απο το πατωμα προς τα πανω.

Alxnks
12-02-15, 21:36
Αν χρειαστεί να ανοιχτεί κουτί στον τοίχο όμως, για τον οποιοδήποτε λογο, απλα το ανοιγεις και μετα με σπατουλαρισμα-βαψιμο καλύφθηκε η "ζημιά". Στο πάτωμα τι γίνεται;!

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xsterg
12-02-15, 22:35
υπαρχουν λυσεις για ολα τα βαλαντια και για ολα τα γουστα!!!

midakos
12-02-15, 22:45
Αν και έχω δεί μερικές οικοδομές με τα καλώδια περασμένα στο πάτωμα, και πέρα από το πρόβλημα για τις συνδέσεις (το κατά πόσον είναι προσβάσιμες δηλαδή), εγώ σκέφτομαι τι θα συμβεί σε περίπτωση βλάβης των υδραυλικών (πλημύρα δηλαδή).
Γιατί φαντάζομαι ότι για να πετύχεις απόλυτη στεγανότητα στις καλωδιώσεις, θα κοστίζει ο κούκος αηδόνι

Alxnks
12-02-15, 22:55
Μα αυτό λέμε, οτι για την ευκολία του ηλεκτρολόγου, να αυξηθεί υπέρμετρα το κοστος του πελάτη; στις μέρες μας κιόλας;
Αν εξηγηθεί επακριβώς τι πρεπει να γίνει, για να γίνει 101% σωστα η δουλεια απο όλες τις απόψεις, και ποσο θα κοστίσει, σε αντιδιαστολή με την κλασσική εγκατάσταση (κοστος, πρόσβαση, κτλ κτλ), και δεχτει κι ο πελάτης...πάσο. Αλλά όχι να του παρουσιαστεί ως η μονη λύση (για την κανει μπαμ μπαμ ο ηλεκτρολόγος και να παει στην επόμενη).
Εγώ το βλέπω κι απο τη μεριά του πελάτη.

Στάλθηκε από το LG 4X HD μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

georgegr
12-02-15, 23:20
υπαρχουν λυσεις για ολα τα βαλαντια και για ολα τα γουστα!!!

Ακριβώς έτσι!

Τα είχα τοποθετήσει σε σπίτι συγγενή (ηλεκτρολόγου :lool: ) πριν καμιά 20αριά + χρόνια με ξύλινα πατώματα και πλακάκια.

http://catalog.obo-bettermann.com/cps/rde/xchg/SID-3C58AA2A-59C7EEF9/obo-bettermann/hs.xsl/-/au-en/5416.html

σε συνδυασμό με αυτά

http://www.kaiser-elektro.de/website/de/home/home.jsp

Βέβαια δεν νομίζω το αρχικό μήνυμα να αναφέρεται σε κάτι παρόμοιο.

picdev
12-02-15, 23:21
γιατί δεν υπάρχουν κουτιά για το πάτωμα? έχω δει κουτιά για καλώδια οθόνης ή ήχου και μπρίζα για το pc,μάλιστα το καπάκι ήταν πτυσσόμενο, κάτι ανάλογο δεν υπάρχει για διακλαδώσεις?

cococrops
12-02-15, 23:52
ακριβως από που και ως που τα 230 volt είναι υψηλη τάση?και λογικα από τους τοιχους θα τα βαλω απλα ο ιδιοκτητης μου ζητησε αν θα μπορουσα από το πατωμα μιας και ετσι τα εχουν στο Καναδα!!οποιος δεν γνωριζει περι του θεματος καλυτερα να μην σχολιαζει!!!μπορει απλα να μαθαινει τι γινεται!!!

cococrops
12-02-15, 23:53
ευχαριστω παντως οσους απαντησαν και ότι απαντησαν και οσοι δεν ηξερα τελικα εμαθαν!!

nestoras
13-02-15, 00:00
Μια χαρά είναι από το πάτωμα. Χρειάζεται προσοχή στην εγκατάσταση και ίσως λίγη συννενόηση και με τα υπόλοιπα συνεργεία. Ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δώσεις έτσι ώστε τα καλώδια-σπιράλ να μην περνάνε κοντά από τα κασώματα από τις πόρτες. Οι συνδέσεις δε χρειάζεται να γίνουν μέσα στο πάτωμα. Θα χρησιμοποιήσεις μονοκόμματα καλώδια κι αν χρειαστεί να γίνουν συνδέσεις θα γίνουν σε κυτία κάτω από κάποια πρίζα και εκτός πατώματος. Με αυτό τον τρόπο δε θα έχεις πρόβλημα από νερά ποτέ. Επίσης, για να ανέβεις στα φώτα δε θα αποφύγεις τα ψηλά σκαψίματα εντελώς! Από οικονομικής άποψης, έχω την αίσθηση ότι μια τέτοια εγκατάσταση βγαίνει ελαφρώς φθηνότερη από πλευράς υλικών επειδή δε χρειάζεται να ακολουθείς τους τοίχους από γωνία σε γωνία για να περάσεις τα καλώδια αλλά μπορείς να επιλέξεις την πιο σύντομη διαδρομή. Μία ακόμη συμβουλή είναι να βγάλεις όσες περισσότερες φωτογραφίες μπορείς μόλις κάνεις τις περασιές για να υπάρχει εικόνα της καλωδίωσης για μελλοντικά σκαψίματα και αλλαγές!

cococrops
13-02-15, 00:17
αυτό ακριβως θα εκανα παναγιωτη(nestoras) δεν ειπα ότι θα απεφευγα τα σκαψιματα τελειως!!συν ότι χτυπημα στο χτυπημα καταπονουνται τα δομικα στοιχεια