PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή παθητικού προενισχυτή.



Pmccx
12-02-15, 18:33
Καλησπέρα στο forum ,ενδιαφέρομαι να φτιάξω έναν παθητικό προενισχυτή 2 καναλιών ,θα ήθελα τις πρότασης σας για την εσωτερική καλωδίωση,τι καλώδιο πρέπει να χρησιμοποιήσω,ευχαριστω!

kitsof
12-02-15, 19:04
Καλησπέρα στο forum ,ενδιαφέρομαι να φτιάξω έναν παθητικό προενισχυτή 2 καναλιών ,θα ήθελα τις πρότασης σας για την εσωτερική καλωδίωση,τι καλώδιο πρέπει να χρησιμοποιήσω,ευχαριστω!
πολύκλωνο

Pmccx
12-02-15, 19:28
σε ευχαριστώ φιλε μου, τι διάσταση, θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο καλής ποιότητας.

kitsof
12-02-15, 19:43
σε ευχαριστώ φιλε μου, τι διάσταση, θα ήθελα να μου προτείνεται κάποιο καλής ποιότητας.
ξέρω γω.Όταν λες εσωτερικές καλωδιώσεις εννοείς ανάμεσα στα εξαρτήματα,πυκνωτές ,αντιστάσεις;Τότε ας πούμε μονόκλωνο kynar (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=79509) .Για εξωτερικά κομμάτια ποτενσιότετρα ,είσοδος,έξοδος ήχου βάλε πολύκλωνο.

radiofonias
12-02-15, 21:16
Να προτείνω RG 59 απο RCA προς επιλογέα ή προς το ποτενσιόμετρο και επειδή ολο και ολο ενα ποτενσιόμετρο θα έχει σε σειρά με το σήμα βρες καποιο καλό όπως ALPS.
Το RG 59 που προτείνω είναι κατα την ταπεινή μου γνώμη πολύ καλύτερο απο πολλά καλώδια που τα χρεώνουν πολλά πολλά ευρώ.

xsterg
12-02-15, 21:23
τι εννοεις? πηγαινε σε ενα καταστημα και κοιτα τι εχει. βρες αυτο που θεωρεις οτι ταιριαζει απο ποιοτητα, τιμη και απο παχος.

Pmccx
12-02-15, 21:33
εννοώ καλώδιο από τα rca στα ποτενσιόμετρα,καλής ποιότητας ψάχνω
,εκτος από το πάχος πρέπει να προσέξω κάτι άλλο.

xsterg
12-02-15, 22:33
να ειναι θωρακισμενο.

Pmccx
13-02-15, 01:43
το rg 59 δεν ειναι για κεραια?έχει κανεις υπόψιν κανένα καλο θωρακισμένο καλώδιο?

Costis Ni
13-02-15, 09:46
Καλώδιο για ήχο, θωρακισμένο εόναι το καλώδιο κατηγορίας FTP (Foil Twisted Pair). Χρησιμοποιείται στις επαγγελματικές εγκαταστάσεις γαι ήχο balanced. Εχει 2 καώδια πολύκλωνα συνεστραμμένα και απο έξω θωρλακιση, που έρχεται και σε 3ο συρματάκι πολύκλωνο γα να το συνδέσεις στο σασσί αν θέλεις. Θα το βρέις σε καταστή,ατα με επαγγελματικό ήχα από κατασκευαστές πχ Klotz. Στον παθητικό μου έχω συνδέσει το + και το - χωριστά από κάθε RCA σε ένα καλώδιο (2 καλώδια απο κάθε πηγη)

SV1JRT
13-02-15, 09:52
.......... ΚΛΑΙΩΩΩΩΩΩΩΩΩ !!!!!
Καλύτερες και από ανέκδοτα είναι οι απαντήσεις σε αυτό το νήμα.

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

.

kitsof
13-02-15, 10:11
Καλησπέρα στο forum ,ενδιαφέρομαι να φτιάξω έναν παθητικό προενισχυτή 2 καναλιών ,θα ήθελα τις πρότασης σας για την εσωτερική καλωδίωση,τι καλώδιο πρέπει να χρησιμοποιήσω,ευχαριστω!

Τί ερωτήσεις είναι αυτές που κάνεις και εσύ φίλε;Αντιμετώπισε το θέμα με σοβαρότητα.Διάβασε αυτά τα λίγα βιβλία για να μάθεις τί καλώδιο πρέπει να αγοράσεις.Να τα κατανοήσεις και μετά τα ξαναλέμε.:hahahha:

55106

SV1JRT
13-02-15, 10:27
Τί ερωτήσεις είναι αυτές που κάνεις και εσύ φίλε;Αντιμετώπισε το θέμα με σοβαρότητα.Διάβασε αυτά τα λίγα βιβλία για να μάθεις τί καλώδιο πρέπει να αγοράσεις.Να τα κατανοήσεις και μετά τα ξαναλέμε.:hahahha:

55106


Μήπως θα ήταν σκόπιμο να τα διαβάσεις και εσύ Κίτσο, που ακόμα και την υπογραφή σου την έχεις γράψει λάθος ??

.

kitsof
13-02-15, 10:30
Μήπως θα ήταν σκόπιμο να τα διαβάσεις και εσύ Κίτσο, που ακόμα και την υπογραφή σου την έχεις γράψει λάθος ??

.

Μεγκάλε ,πάσχεις από σοβαρά υπαρξιακά προβλήματα .Είναι σίγουρο.Τσιμπάς συνεχώς με ανούσια πράματα.Για ψάξε τον εαυτό σου και κατα βάθος θα βρεις την αλήθεια.:lool:

SV1JRT
13-02-15, 10:33
Μεγκάλε ,πάσχεις από σοβαρά υπαρξιακά προβλήματα .Είναι σίγουρο.Τσιμπάς συνεχώς με ανούσια πράματα.Για ψάξε τον εαυτό σου και θα βρεις την αλήθεια.:lool:

........Τώρα θα μας πεις ότι εκτός από την θεία επιφοίτηση στα ηλεκτρονικά, έγινες και expert στην ψυχολογία και στο Zen ??
αχαχαχαχαχαχαχαχα......

.

kitsof
13-02-15, 10:34
........Τώρα θα μας πεις ότι εκτός από την θεία επιφοίτηση στα ηλεκτρονικά, έγινες και expert στην ψυχολογία και στο Zen ??
αχαχαχαχαχαχαχαχα......

.

όχι αλλά τα κομπλεξ των αλλωνών τα κόβω αμέσως

SV1JRT
13-02-15, 10:36
όχι αλλά τα κομπλεξ των αλλωνών τα κόβω αμέσως

Ενώ το δικό σου κόμπλεξ, που νομίζεις ότι θα μάθεις τα πάντα χωρίς να πασχίσεις, ούτε που το πήρες μυρωδιά εεεε ??


EDIT: και η απόδειξη του υπέρμετρου κόμπλεξ που έχεις, είναι το γεγονός ότι έδωσες "thumb down" σε μία αστεία εικόνα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37838&page=264&p=693040&viewfull=1#post693040) που δημοσίευσα !!

Οταν δεν έχεις πλέον επιχειρήματα να παραθέσεις, αντιδράς εκδικητικά εεε ??
Μπράβο. Το απόλυτο δείγμα της μόρφωσης σου.....

.

kitsof
13-02-15, 10:41
Ενώ το δικό σου κόμπλεξ, που νομίζεις ότι θα μάθεις τα πάντα χωρίς να πασχίσεις, ούτε που το πήρες μυρωδιά εεεε ??

.

Με βάζεις σε σκέψεις με τις έξυπνες και φιλοσοφημένες απαντήσεις σου .Μήπως τελικά να το αγοράσω το θυμιατήρι (http://arximastoras.blogspot.gr/2015/01/hlektronika-gr.html);

SV1JRT
13-02-15, 10:42
Δες το νουμερο 17 !!!!

kitsof
13-02-15, 10:48
Ενώ το δικό σου κόμπλεξ, που νομίζεις ότι θα μάθεις τα πάντα χωρίς να πασχίσεις, ούτε που το πήρες μυρωδιά εεεε ??


EDIT: και η απόδειξη του υπέρμετρου κόμπλεξ που έχεις, είναι το γεγονός ότι έδωσες "thumb down" σε μία αστεία εικόνα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37838&page=264&p=693040&viewfull=1#post693040) που δημοσίευσα !!

Οταν δεν έχεις πλέον επιχειρήματα να παραθέσεις, αντιδράς εκδικητικά εεε ??
Μπράβο. Το απόλυτο δείγμα της μόρφωσης σου.....

.

Το 'αστείο' σου είναι χαρακτηριστικό της νοοτροπίας σου.Είναι εντελώς...
55109


Επίσης παρατήρησα ότι εσύ και κανά δυο άλλοι δεν μιλιέστε αν σας βάλουν Thumb down.:hammer:.

SV1JRT
13-02-15, 10:54
Το 'αστείο' σου είναι χαρακτηριστικό της νοοτροπίας σου.Είναι εντελώς...
Επίσης παρατήρησα ότι εσύ και κανά δυο άλλοι δεν μιλιέστε αν σας βάλουν Thumb down.:hammer:.

Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα όσα "thumb down" και να μου δώσεις...
Ούτε λεφτά θα χάσω ούτε τον ύπνο μου....

Επίσης, επειδή διαλύσαμε το νήμα του ανθρώπου,
καλό είναι να φτιάξεις ένα ΝΕΟ νήμα και να συνεχίσουμε εκει την .....συζητησούλα μας.
Αρκετά καταχραστήκαμε την υπομονή των συναδέλφων.

.

sakis
16-02-15, 21:25
Να προτείνω RG 59 απο RCA προς επιλογέα ή προς το ποτενσιόμετρο και επειδή ολο και ολο ενα ποτενσιόμετρο θα έχει σε σειρά με το σήμα βρες καποιο καλό όπως ALPS.
Το RG 59 που προτείνω είναι κατα την ταπεινή μου γνώμη πολύ καλύτερο απο πολλά καλώδια που τα χρεώνουν πολλά πολλά ευρώ.


Η απαντηση σου ειναι λαθος διοτι η συμπεριφορα του RG 59 και η ανεση του σε υψηλες συχνοτητες καθως και τα λοιπα του χαρακτηριστικα ΙΣΧΥΟΥΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΜΑΤΙΣΜΕΝΟ ΣΕ ΠΟΡΤΕΣ ΜΕ ΕΜΠΕΔΗΣΗ 50Ω

Στις συσκευες ηχου ο τερματισμος ειναι απο 10ΚΩ και συχνα μπορει να φτανει στα λαμπατα ακομα και τα 500ΚΩ

Το θεμα εχει συζητηθει εκτενως και μαλιστα εχει τεθει ερωτημα σε πολυ σοβαρο κατασκευαστη ( belden ) και φυσικα η απαντηση ειναι ΟΧΙ

Φυσικα μεσα σε μια τοσο μικρη κατασκευη η σαν χρηση σε ιντερκονεκτ σε αποστασεις 1-2 μετρα ουδεις μπορει να καταλαβει διαφορες και πιθανον προβληματα Αυτο το τελευταιο απο μονο του αρκει ωστε οι ανθρωποι που δεν εχουν ιδεα η δεν μπορουν να καταλαβουν ορους οπως εμπεδηση η χωρητικοτητα ανα μετρο να τα χρησιμοποιουν και να φιαχνουν αστικους μυθους αναλογους του οτι με τα συγκεκριμενα καλωδια ειδαν τον Χριστο φανταρο .

sakis
16-02-15, 21:35
Καλώδιο για ήχο, θωρακισμένο εόναι το καλώδιο κατηγορίας FTP (Foil Twisted Pair). Χρησιμοποιείται στις επαγγελματικές εγκαταστάσεις γαι ήχο balanced. Εχει 2 καώδια πολύκλωνα συνεστραμμένα και απο έξω θωρλακιση, που έρχεται και σε 3ο συρματάκι πολύκλωνο γα να το συνδέσεις στο σασσί αν θέλεις. Θα το βρέις σε καταστή,ατα με επαγγελματικό ήχα από κατασκευαστές πχ Klotz. Στον παθητικό μου έχω συνδέσει το + και το - χωριστά από κάθε RCA σε ένα καλώδιο (2 καλώδια απο κάθε πηγη)


Το ποστ που ανεβασες αποτελει πληρη ασχετοσυνη και κανονικα θα επρεπε να διαγραφθει για να μην ακολουθουν και αλλοι ασχετοσυνες τετοιου τυπου . ΤΑ καλωδια UTP και FTP ειναι αποκλειστικα και μονο για χρηση DATA και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ και ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν περναει ηχος η εικονα απο μεσα τους σε ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ οπως αναφερεις .

Ο μονος τροπος για να περασει απο μεσα τους ηχος ειναι με παθητικα μπαλουν , αντιστοιχα το ιδιο με εικονα η με ψηφιακα μεσα οπου τα EXTRON μετατρεπουν το σημα σε DATA και μεσω δομημενης καλωδιωσης να το στειλουν ( ως data ) πλεον μεχρι την Αμερικη

Αντιστοιχα σε κανενα site σε κανενα απολυτως dadasheet δεν θα δεις ΠΟΥΘΕΝΑ προδιαγραφες ηχου τις οποιες θα βρεις σε νορμαλ ηχητικα καλωδια

Ανακριβειες τετοιου τυπου δεν θα επρεπε να γραφονται

Αντιστοιχα επειδη μεσα σε μια κατασκευη με 20 ποντους μηκος κλπ κλπ δεν θα μπορεσει κανεις να καταλαβει τις διαφορες και εδω αυτοι που δεν μπορουν να καταλαβουν την ορθη χρηση των καλωδιων αλλα και τον σκοπο που εχει το καθενα κατσκευαστει ....Οποτε βαζουν ενα UTP μεσα στην κατασκευη η οποια θα δουλευε ακομα και με κοτετσοσυρμα και επισης ανεβαζουν ποστ στο ιντερνετ και συντηρουν αναλογους αστικους μυθους του τυπου οτι ακουσαν τον παππου τους προσκοπο με αυτα τα καλωδια

Λιγη σοβαροτητα κυριοι .....

radiofonias
16-02-15, 21:40
Η απάντηση που έδωσα είναι για συγκεκριμένη ερώτηση. Αν εσύ και η τεράστια εμπειρία σου μπορεί να απαντήσει στα παραπάνω καλώς αλλοιώς το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία.
Τα δέκα εκατοστά που θα τρέξει το καλώδιο μεσα στον προενισχυτή δεν πρόκειται να επιρεάσουν το ήχο σε καμία περίπτωση.
Τέλος ετσι για την ιστορία και για να μην βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα το RG 59 και το πως συμπεριφέρεται το γνωρίζω πολύ καλύτερα απο εσένα λόγω δουλειας στο Imperial College. Ρώτα να μάθεις τι κάνουν εκεί και μετά τα ξαναλέμε.

sakis
16-02-15, 22:11
Το πως χρησιμοποιεις το καλωδιο στο κολλεγιο μου ειναι αδιαφορο μου ειναι αρκετη η γνωματευση του κατασκευαστη ...Τα λοιπα σχολια επισης μου ειναι αδιαφορα
Συμφωνουμε ομως οτι σε 20 ποντους ακομα και συρμα γαλβανιζε να βαλεις παλι δεν θα μπορεσεις να ακουσεις διαφορα >Η ουσια ομως παραμενει και ειναι οτι το RG 59 δεν εχει προδιαγραφες για ηχο ενω σε αυτη την περιπτωση σε σωζει οτι τα οποια προβληματα βγαλει θα τα βγαλει μονο σε μεγαλες αποστασεις

SV1JRT
16-02-15, 22:21
.

Καταρχήν κύριοι, ο όρος "παθητικός προενισχυτής" ΔΕΝ υφίσταται. Ενίσχυση σήματος με παθητικά εξαρτήματα είναι αδύνατη.
2) Το κάθε καλώδιο φτιάχνετε για συγκεκριμένους σκοπούς. Δεν μπορείς να βάλεις καλώδιο ρεύματος για να μεταφέρεις ήχο, ούτε φυσικά καλώδιο ήχου για να μεταφέρεις ρεύμα.
3) Η μεταφορά ήχου μπορεί να είναι BALANCED ή UNBALANCED και το παθητικό μηχάνημα που θα συνδεθεί πρέπει να είναι ΕΙΔΙΚΑ κατασκευασμένο για τον τύπο της γραμμής μεταφοράς.
4) Η αντίσταση εισόδου και εξόδου του παθητικού μηχανήματος πρέπει να είναι υπολογισμένη, όπως πολύ σωστά είπε ο Σάκης.
5) Οι γειώσεις ΜΕΣΑ στο παθητικό μηχάνημα πρέπει να είναι ΕΙΔΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΕΣ για να αποτρέπουν το φαινόμενο "GROUND LOOP"

Μετά από τα παραπάνω, είναι φανερό ότι ένα παθητικό μηχάνημα μίκτη σήματος ΔΕΝ είναι κάτι απλό. Δέν μπορείς απλά να βάλεις ότι καλώδιο βρεις μπροστά σου και να ενώσεις τα RCA με τα ποτενσιόμετρα, γιατί θα ακούγεται περισσότερο ΒΟΜΒΟΣ, παρά ωφέλιμο σήμα.

Και τέλος, αυτός που άρχισε το νήμα, την έκανε με ελαφρά πηδηματάκια και μας άφησε να χτυπιόμαστε......


.

sakis
16-02-15, 22:44
Απο το προθεμα σου SW1JRT μπορει καποιος να καταλαβει οτι εισαι αρεφακιας οποτε η αγνοια πανω στους ορους που εχουν φιαξει οι αουντιαδες ειναι αναμενομενη . :001_smile::001_smile:

Κατα παραβαση των ορων που εχουν οι τεχνικοι "Παθητικος προενισχυτης" στην γλωσσα μας αποκαλειται μια κατασκευη η οποια ειναι ενας απλος επιλογεας εισοδων και ενα ποτενσιομετρο μεταξυ των πηγων και του τελικου ενισχυτη .

Εαν ειναι καλοφτιαγμενο και σωστα υπολογισμενο σε σχεση με την εμπεδηση πηγων /ενισχυτου ειναι οτι πιο καθαρο εχεις ακουσει ποτε στην ζωη σου . Πραγματικα και εαν εχεις συστημα αρκετα αναλυτικο ωστε να στο αποδειξει οποιοσδηποτε αλλος ενεργος προενσιχυτης θα εχει καποιο "θεμα " θα ειναι πιο βρωμικος πιο χρωμαστισμενος η ποιο πρασινος η πιο κοκκινος πιο βαθυς η πιο ρηχος ( για να χρησιμοποιησω και μερικες audiophile λεξεις )

Το βασικο ομως προβλημα ειναι οτι οι κατασκευες αυτες μειωνουν σε πολυ μεγαλο βαθμο τα δυναμικα του συστηματος σε χαμηλες εντασεις οποτε πρεπει να δωσεις κατι για να παρεις κατι εκτος βεβαια εαν ακους τσιτα μονιμως οποτε δεν υπαρχει κανενα θεμα .

Ο στοχος να εχεις εναν ενεργο προενισχυτη ωστε να εχει και δυναμικα σε χαμηλη περιοχη ενω συναμα να ειναι το ιδιο καθαρος οσο ενας παθητικος ειναι σχεδον ανεφικτος ..Μπορεις να πλησιασεις κατα πολυ αλλα ποτε οσο ενας παθητικος

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

FILMAN
17-02-15, 11:41
To RG59 είναι 75Ω και όχι 50Ω. 50Ω είναι το RG58.

Costis Ni
17-02-15, 11:56
Το ποστ που ανεβασες αποτελει πληρη ασχετοσυνη και κανονικα θα επρεπε να διαγραφθει για να μην ακολουθουν και αλλοι ασχετοσυνες τετοιου τυπου . ΤΑ καλωδια UTP και FTP ειναι αποκλειστικα και μονο για χρηση DATA και ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ και ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ δεν περναει ηχος η εικονα απο μεσα τους σε ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ οπως αναφερεις .

Ο μονος τροπος για να περασει απο μεσα τους ηχος ειναι με παθητικα μπαλουν , αντιστοιχα το ιδιο με εικονα η με ψηφιακα μεσα οπου τα EXTRON μετατρεπουν το σημα σε DATA και μεσω δομημενης καλωδιωσης να το στειλουν ( ως data ) πλεον μεχρι την Αμερικη

Αντιστοιχα σε κανενα site σε κανενα απολυτως dadasheet δεν θα δεις ΠΟΥΘΕΝΑ προδιαγραφες ηχου τις οποιες θα βρεις σε νορμαλ ηχητικα καλωδια

Ανακριβειες τετοιου τυπου δεν θα επρεπε να γραφονται

Αντιστοιχα επειδη μεσα σε μια κατασκευη με 20 ποντους μηκος κλπ κλπ δεν θα μπορεσει κανεις να καταλαβει τις διαφορες και εδω αυτοι που δεν μπορουν να καταλαβουν την ορθη χρηση των καλωδιων αλλα και τον σκοπο που εχει το καθενα κατσκευαστει ....Οποτε βαζουν ενα UTP μεσα στην κατασκευη η οποια θα δουλευε ακομα και με κοτετσοσυρμα και επισης ανεβαζουν ποστ στο ιντερνετ και συντηρουν αναλογους αστικους μυθους του τυπου οτι ακουσαν τον παππου τους προσκοπο με αυτα τα καλωδια

Λιγη σοβαροτητα κυριοι .....


Ουδεμία σχέση με UTP και data καλωδιώσεις. Αναφέρομαι σε καλώδιο ήχου το οποίο έχει εμπέδηση ονομαστική 600Ω και χρησιμοποιείται στις επαγγελματικές εγκαταστάσεις για balanced αναλογικό ήχο. Για balanced ψηφιακό ήχο (AES/EBU) υπάρχει κάποιο άλλο ελαφρά διαφορετικό. Επειδή ίσως δεν έγινε κατανοητό ας βάλω κι ένα λίνκ.

http://shop.klotz-ais.com/cgi-bin/quickorder/lshop.cgi?action=showdetail&wkid=1424166871-15333&ls=e&nc=&rubnum=&artnum=P0122_&file=&gesamt_zeilen=&p8=

sakis
17-02-15, 13:01
To RG59 είναι 75Ω και όχι 50Ω. 50Ω είναι το RG58.

Σωστα αλλα και 50 και 75 να ειναι παλι ειναι εκτος προδιαγραφων

FILMAN
17-02-15, 13:06
Σίγουρα, αν και για μένα η ακαμψία του και το μεγάλο του πάχος θα ήταν οι πρωταρχικοί λόγοι για να το απορρίψω ως καλώδιο σύνδεσης μέσα σε μια τέτοια συσκευή (φαντάζομαι δεν θα είναι και κανένα τεράστιο κουτί)...

sakis
17-02-15, 13:22
Φιλλιπε μην κοροιδευομαστε ...μεσα σε εναν προενισχυτη που το μηκος ειναι 10-20 εκατοστα ειναι πρακτικα αδυνατον το καλωδιο να επιρεασει τις επιδοσεις θετικα η αρνητικα ( με τον λογικη παντα οτι η χρηση ειναι σωστη δλδ θωρακιση και ground loop )Συμφωνω απολυτα σε οτι αφορα την δυσκαμψια και το παχος .

Σε συσκευες που καποιοι προσπαθησαν να κανουν τις εσωτερικες καλωδιωσεις με UTP οπου ενα συστρεμενο αναλαμβανει την μεταφορα του σηματος για ενα καναλι κλπ στην ουσια λειτουργει αρκετα καλα με την προυποθεση οτι δεν εχεις παραπανω απο μια ενεργη πηγη στην εισοδο του μηχανηματος Εαν εχεις παραπνω απο μια αρχιζει η υπερπηδηση και το πραγμα χειροτετερευει αρκετα στην περιπτωση που εχεις πχ ενα CD με εξοδο 2v και ενα DAC που επισης εχει εξοδο 2 v δειχνει οτι σε πηγες με μεγαλη ταση στην εξοδο ( συγκριτικα ) η συμπεριφορα σε θεματα συνακροασης και υπερπηδησης ειναι μαλλον χειροτερη ...

Για τα δικα μου γουστα στους προενισχυτες θα πρεπει η επιλογη εισοδων να γινεται με ρελε τοπικα στο μπας των εισοδων στην πισω πλευρα ωστε να μην κυκοφορουν τα σηματα χυμα μεσα στο μηχανημα ενω βασικοτατο θεωρω την τοπολογια shunt οπου οποια εισοδος δεν ειναι ενεργη ειναι "ταπωμενη" στην γη με μια αντισταση ανα καναλι τυπου 600Ω
Φυσικα η τροφοδοσια των ρελεδων δεν θα πρεπει να εχει καμμια σχεση με του προενισχυτη

Αυτη η πρακτικη κανει εξαιρετικα ησυχα μηχανηματα ασε που δεν θελουν και πολλα καλωδια ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

GiwrgosTH
17-02-15, 13:27
Πάντως εγώ που έφτιαξα πρόσφατα σε κάποιο συνάδελφο κάποιο παρόμοιο (επιλογέας εισόδων ή εξόδων, δε θυμάμαι) μου έδωσε και του έβαλα κάτι πλακέ καλώδια που δεν τα είχα ξαναδεί και μοιάζουν με τις εσωτερικές κεραίες ραδιοφώνου.
Του τα έδωσαν "ειδικοί" χαϊεντίστες και είναι μονόκλωνα.
Μια χαρά έπαιξε πάντως και "είδε αγγέλους" :001_tt2:

GiwrgosTH
17-02-15, 13:30
Για τα δικα μου γουστα στους προενισχυτες θα πρεπει η επιλογη εισοδων να γινεται με ρελε τοπικα στο μπας των εισοδων στην πισω πλευρα ωστε να μην κυκοφορουν τα σηματα χυμα μεσα στο μηχανημα ενω βασικοτατο θεωρω την τοπολογια shunt οπου οποια εισοδος δεν ειναι ενεργη ειναι "ταπωμενη" στην γη με μια αντισταση ανα καναλι τυπου 600Ω
Φυσικα η τροφοδοσια των ρελεδων δεν θα πρεπει να εχει καμμια σχεση με του προενισχυτη

Αυτη η πρακτικη κανει εξαιρετικα ησυχα μηχανηματα ασε που δεν θελουν και πολλα καλωδια ...

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος
Σωστά, αυτή είναι και η καλύτερη λύση και αποφεύγεις χίλια δύο προβλήματα με πολύ απλό τρόπο.

Costis Ni
17-02-15, 13:55
Στη δική μου κατασκευή, έβαλα σε ένα συνεστραμμένο το (-) και το (+) από κάθε καναλι. Δηλαδή άλλο καλώδιο για το αριστερό και άλλο για το δεξί, και μεταγωγή διακόπτης 4χ6 δηλαδή γίνεται μεταγωγή και στο + και στο - χωριστά. Θα ανεβάσω φωτό μόλις επιστρέψω.

Pmccx
18-02-15, 13:35
ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον ,έχετε να μου προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο;

sakis
18-02-15, 13:54
Εαν δεν εχεις extreme απαιτησεις σε οποιδηποτε καταστημα ηλεκτρονικων θα βρεις δυο και μπλενταζ 2x035 πλακε της TELE εχει ψιλο και χοντρο ο χαλκος ειναι αποδεκτος , η θωρακιση ειναι μια χαρα και τελος τα γενικα χαρακτηριστικα του καλωδιου ειναι επισης καλα .

Εαν εισαι Αθηνα μπορεις να βρεις καλωδιο ιντερκονεκτ της SUPRA η οποια ειναι μια εταιρια που πουλαει πολυ καλα υλικα σε νορμαλ τιμες

Επομενη λυση ειναι το προλινκ το οποιο ειναι δυο και μπλενταζ επισης καλο καλωδιο σε καλη τιμη

radiofonias
18-02-15, 14:09
H Belden βγάζει πολλά καλώδια για αυτό που θες, Ψάξε ποιο σου αρέσει και ξεκίνα. τώρα γιατι να πληρώσεις κάτι που η ίδια η εταιρία σου λέει ξακάθαρα τι είναι δεν γνωρίζω ίσως κάποιοι να πιστεύουν οτι αμα πληρώνουν κάτι ακριβά παίζει καλύτερα.
http://diyaudioprojects.com/Power/DIY-Belden-89259-Interconnect-Cables/
Επίσης δεν μας είπες το πόσα θες να δώσεις για τον προενισχυτή.
Αν θέλεις να κάνεις κάτι πολύ καλό ψάξε να αγοράσεις silver wire teflon islulated
κοίτα εδώ http://www.partsconnexion.com/wire_interc_connex.html
Το να σου προτείνει κάποιος ενα συγκεκριμένο καλώδιο δεν έχει νόημα, εσυ πρέπει να αποφασίσιες τι θέλεις.

Costis Ni
25-02-15, 17:47
ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον ,έχετε να μου προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο καλώδιο;

Σε λίγες μέρες που ανεβαίνω Αθήνα άμα θες σου δίνω λίγο απο το Klotz που αναφέρω στο #29

p.gabr
25-02-15, 19:14
Δεν το διάβασα και ολο άλλά θέλω να πω δυο πράγματα.

Πρώτον ένα μειονέκτημα του ""παθητικού ενισχυτή έτσι όπως τον φαντάζομαι "" είναι ότι έχει πολύ μεταβλητή σύνθετη αντίσταση εξόδου

Δεύτερον εφόσον μιλάμε για παθητικό, δηλαδή χωρίς καμιά τάση , για ποιον λόγο εφόσον το κουτί είναι μεταλλικό, θα πρέπει να έχει εσωτερικά μπλενταζ καλώδια ??

sakis
25-02-15, 19:32
υπερπηδηση ? συνακροαση ???

radiofonias
25-02-15, 19:46
Σάκη μαζί γράφαμε πάλι!Οπότε το εσβησα το ποστ τα είπες όλα.
Αυτός που ξεκίνησε το ποστ που είναι? θα μας ανεβάσει καμιά φωτογραφία με την κατασκευή ή τζάμπα μιλάμε?

Pmccx
26-02-15, 01:38
έχω παραγγείλει και περιμένω τα πράγματα από ebay μονο το κουτί έχω αγοράσει από Eλλάδα,όπως ανάφερα και πιο πάνω είναι η πρώτη μου κατασκευή,και είχα απορίες για το τι καλώδιο θα χρησιμοποιήσω.Τον προενισχυτή η εξασθενητή έχω σκοπό να τον συνδέσω σε να λαμπάτο buffer της MF και από εκεί στον τελικό.

sakis
26-02-15, 09:49
Θα ηταν πολυ ενδιαφερον να ακουσουμε το υπολοιπο setup ωστε να μπορεσουμε να τσακωθουμε και να σχολιασουμε πανω και σε αυτο .

ΘΑ ηταν χρησιμο να ξερεις οτι σαν ιδεα αυτο εχει χρησιμοποιηθει και σε πολλα εμπορικα μηχανηματα ...Για παραδειγμα ακριβως ετσι λειτουργει ο KEnwood KA5700 ο οποιος για αντισταθμισει τις απωλειες απο τον παθητικο προενισχυτη εχει φιαξει ενα κυκλωμα με σχετικα η συγκριτικα μεγαλη αντισταση εισοδου τυπου 150ΚΩ ( αν θυμαμαι καλα ) ωστε να μπορει να οδηγηθει ευκολα αλλα και εχωντας και το gain του ενισχυτη λιγακι αυξημενο .

Δυστυχως αυτη η πρακτικη δεν ερχεται τσαμπα σημαινει οτι η υψηλη αντισταση εισοδου ειναι ζητουμενο , οδηγηται πολυ πιο ευκολα , παιζει παρα πολυ καλυτερα αλλα τσιμπαει θορυβους πολυ πιο ευκολα και εχει κακο λογο αποριψης αρμονικων προερχομενων απο την τροφοδοσια και την γειωση της . Αντιστοιχα μεγαλο gain σε ενισχυτη σημαινει και μεγαλυτερο θορυβο . Στην παραγωγη η σημασια και επιτυχια του μηχανηματος ( παιζει παρα πολυ καλα ) ειναι στις λεπτομεριες και την υλοποιηση


Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

Pmccx
26-02-15, 12:06
Oι πηγες μου θα είναι ένα dac της Project DAC Box s,μια κάρτα ήχου που εχει phono stage για το πικαπ.Αυτά θα τα συνδέσω στο προενισχυτή ,μετά στο buffer της Musical Fidelity x10d και τέλος στον τελικό Adcom gfa555ii

sakis
26-02-15, 12:11
εισαι σε πολυ σωστο δρομο

Σε καποια φαση θα κανεις την χαρη στον εαυτο σου να το ακουσεις το συστημα και χωρις το μπαφερ οπου αναμενεται οως ειπαμε να εχει την απολυτη καθαροτητα πλην ομως τα δυναμικα του σε χαμηλες εντασεις θα ειναι πολυ ψοφια ..

Τουλαχιστον θα εχεις εικονα για το πριν και το μετα ωστε να μπορεσεις να παρεις τις σωστες αποφασεις ...

Μου Θυμιζεις σε παρακαλω τι ποτενσιομετρο θα βαλεις ?

Φιλικα
Σακης

Pmccx
26-02-15, 12:34
Σάκη έχω αποφασίσει για Alps Blue RK27 .

sakis
26-02-15, 13:14
να υποθεσω 47Κ ???

Pmccx
26-02-15, 13:24
10k ....

sakis
26-02-15, 13:34
Οχι ...αυτο ειναι λαθος για παθητικο προενισχυτη

Οταν η πηγη σου βλεπει μονιμως 10Κ φορτιο πολλα απο τα δυναμικα της θα "πνιγουν " θα ελεγα οτι για παθητικο τα 47Κ ειναι must

Costis Ni
26-02-15, 14:46
Το δικό μου είναι στα 27Κ, ως μέση λυση το διάλεξα.