PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με πλακέτα θυροτηλεόρασης



rama
13-02-15, 10:57
Στο σπίτι μου έχω 3 παράλληλα monitor θυροτηλεόρασης, με δυνατότητα εικόνας, συνομιλίας και ανοίγματος εξώπορτας.
Πριν λίγες μέρες σταμάτησαν να λειτουργούν, έλεγξα τη μπαταρία (κλασσική 12V, 7 Ah) και ήταν πεσμένη στα 8.5V. Μιάς και ήταν κάποιας ηλικίας, την αντικατέστησα και θεώρησα ότι έλυσα το θέμα, χωρίς να ψάξω παραπέρα.
Σε λίγες μέρες ξανά τα ίδια. Διαπίστωσα όμως ότι ο μετασχηματιστής ήταν ζεστός, σχεδόν οριακά στο άγγιγμα, όπως επίσης και η ψύκτρα στο transistor (LM317 ?).
Ο μετασχηματιστής βγάζει 17.0V υπό το φορτίο αυτό (αναγράφει έξοδο 17.2V)
Οι τέσσερεις δίοδοι που εμφανίζονται κάτω-κάτω στην πλακέτα και φαντάζομαι κάνουν την ανόρθωση είναι ΟΚ, τις έλεγξα με το πολύμετρο.
Από την πλακέτα δεν έρχεται ρεύμα προς την μπαταρία.
Μόνο με τα 220, χωρίς να είναι πάνω η μπαταρία, τίποτα δεν λειτουργεί στο θυροτηλέφωνο & κυπρί. Χρειάζεται οπωσδήποτε μπαταρία για να λειτουργεί, και της τραβάει 0.07A σε κατάσταση stand-by.
Είναι όντως έτσι φτιαγμένα αυτά τα κυκλώματα, να μην λειτουργούν χωρίς την παρουσία μπαταρίας? Επειδή δεν ξέρω τη λειτουργία του κυκλώματος, δεν μπορώ να καταλάβω που να ψάξω. Ακόμα δεν έχω ξηλώσει την πλακέτα, και απλώς για να λειτουργεί το θυροτηλέφωνο εναλλάσω δύο μπαταρίες κάθε πρωί, που τις φορτίζω τις υπόλοιπες ώρες με ξεχωριστό φορτιστή.
Επειδή ο μετασχηματιστής είναι ζεστός, σημαίνει ότι κάπου πάει αυτή η ενέργεια, και σίγουρα δεν πάει στη λειτουργία του θυροτηλεφώνου. Το γεγονός ότι η ψύκτρα είναι ζεστή με κάνει να πιστεύω ότι ίσως υπάρχει πρόβλημα με το transistor. Είναι λογικό να μετατρέπει όλη την ενέργεια σε θερμότητα χωρίς να δίνει τίποτα στη μπαταρία?
Ευχαριστώ για κάθε ιδέα και βοήθεια. Ακόμα δεν βάζω χέρι στην πλακέτα πριν μου δώσετε οδηγίες.
Αγγελος

ΥΓ συγγνώμη για τις φωτογραφίες που είναι ανάποδα, τις τράβηξα με iPad και δεν ήξερα ποιά είναι η σωστή πλευρά

vasilllis
13-02-15, 14:21
Αν εχεις κανα 12v τροφοδοτικο δοκιμασε το στα καλωδια της μπαταριας αν δουλευει.2Α πιστευω ειναι μια χαρα.

FILMAN
13-02-15, 14:27
Δεν το βρίσκω σωστό αυτό. Ύστερα φαντάζομαι δεν μπορεί να καταργήσει αυτό το τροφοδοτικό αν το κυπρί του δουλεύει με εναλλασσόμενο. Για να ζεσταίνεται το 317 κάτι δεν πάει καλά, τα υλικά της πλακέτας είναι απλά, συνηθισμένα και λίγα, οπότε η εύρεση του προβλήματος πρέπει να είναι εύκολη και η επισκευή φθηνή.

vasilllis
13-02-15, 20:05
επειδη ειπε οτι χωρις μπαταρια τιποτα δεν λειτουργει(ουτε και το κυπρι) υπεθεσα οτι μπορει να δουλεψει ετσι.

rama
13-02-15, 20:59
Ελευθέρωσα την πλακέτα από το κουτί της. Τελικά το transistor είναι πεντάποδο LM 2576T. Σε πρώτη φάση θα το αλλάξω και βλέπουμε.

EDIT: Ολα ΟΚ πλέον μετά την αλλαγή του transistor! Το κύκλωμα δουλεύει σωστά

FILMAN
16-02-15, 15:28
Εντάξει, απλώς μια μικρή διόρθωση, το LM2576 δεν είναι τρανζίστορ αλλά ολοκληρωμένο κύκλωμα (switching regulator για την ακρίβεια).

rama
16-02-15, 16:17
Ορθόν Φίλιππε. Παρεσύρθην κε Πρόεδρε, αν και σαφώς ξέρω τη διαφορά μεταξύ transistor και ολοκληρωμένου.

FILMAN
16-02-15, 16:38
Εντάξει βρε, δεν σου την είπα, απλώς θεώρησα σωστό να το πω επειδή θα διαβάσουν κι άλλοι το θέμα.

rama
16-02-15, 22:11
Πραγματικά δεν παρεξήγησα καθόλου τον τρόπο που επισήμανες το λάθος! Και ευτυχώς που το έκανες, γιατί έχω την αρχή να μην διορθώνω (πλην απαράδεκτων ορθογραφικών) τα λάθη που εντοπίζω να έχω κάνει σε posts. Πόσο μάλλον σε αυτό εδώ το forum, όπου δεν έχω το γνωστικό υπόβαθρο για να εισφέρω γνώσεις.