PDA

Επιστροφή στο Forum : Θερμοστάτης netatmo - εγκατάσταση



GeorgeKo
13-02-15, 11:33
Καλημέρα σας,
Θα ήθελα την βοήθεια σας σε σχέση με την λειτουργία ενός θερμοστάτη που ρυθμίζεται και μέσω smartphone και σκέπτομαι να αγοράσω. Είναι ο Θερμοστάτης της netatmo: https://www.netatmo.com/en-US/product/thermostat
Στην πολυκατοικία έχω αυτόνομη θέρμανση καλοριφέρ με πετρέλαιο αλλά ο θερμοστάτης δεν είναι ψηφιακός. Πρακτικά γυρίζω την ροδέλα, ακούω ένα click και ανάβει το καλοριφέρ. Δεν κλείνει ποτέ αν δεν το κλείσεις manually γυρνώντας προς την αντίθετη κατεύθυνση την ροδέλα.
Θέλησα λοιπόν να δω αν μπορώ να τον αλλάξω με έναν ψηφιακό, και με παιδί στο σπίτι στόχος είναι να κρατήσω μια σταθερή θερμοκρασία στον χώρο.
Είμαι και λίγο γκατζετάκιας και σκέφτηκα το πιο πάνω θερμοστάτη. Είδα και τον NEST αλλά είναι πολύ ακριβός για τα Ελληνικά δεδομένα νομίζω.
Έστειλα photos του θεσμοστάτη μου στην Netatmo για να μου πουν αν είναι συμβατός και μου έστειλαν την πιο κάτω απάντηση:

Your thermostat doesn’t work the same way as ours, it works with 3 wires, so it is not easily replaceable by our Thermostat.

However, you still can adapt our Thermostat on you 3-wired valve, at the only condition that you place an additional third part relay between the Thermostat and the valve. We are not officially supporting this kind of installation, as it requires additional electrical parts and skills.
But if you get help from your usual plumber or electrician, it would be quite easy to find and install this relay.
The only help I can provide is a wiring diagram, to help you make the good connections (see attachment).

Please make sure before thinking about this installation that your valve is an "on/off" valve, not a modulating one. But regarding your current thermostat, I'm pretty sure it's OK.

Σε περίπτωση που ξέρει κάποιος θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί να φτιαχτεί το reply που αναφέρουν ότι πρέπει να βάλω.
Πώς να το ζητήσω; Που θα το βρω;
Υπάρχει κάποιος ειδικευμένος τεχνικός που μπορεί να βοηθήσεις ώστε να γίνει η εγκατάσταση όπως περιγράφουν;
Έχεις κάποιος άλλος βάλει θερμοστάτη σαν και αυτό ή κάποιον αντίστοιχο;
Επισυνάπτω και photos από τον θερμοστάτη, την ελεκτροβάνα που έχω και το διάγραμμα που μου έστειλαν.
Can you help.
Ευχαριστώ εκ του προτέρου!

55112551135512255123

Giakoumis
13-02-15, 12:50
Καλημέρα και σε σένα.

Χωρίς να είμαι ειδικός, ο κάθε θερμοστάτης, με όποιο τρόπο χειρίζεται μια ξηρή επαφή.
Στην πραγματικότητα τα τρία καλώδια που έχεις είναι φάση (μόνιμα), ουδέτερος (μόνιμα) και επιστροφή της φάσης προς την βάνα σου.
Η βάνα σου με την σειρά της εφόσον ανοίξει στέλνει την φάση σε άλλο relay για ενεργοποίηση μιας σειράς λειτουργιών ανάλογα με την εγκατάσταση π.χ. έναυση καυστήρα, ωρομετρητή ή ότι άλλο.
Ο ουδέτερος στον παλιό σου θερμοστάτη χρησιμοποιήται μόνο για να ανάβει το ενδεικτικό λαμπάκι.

Τώρα στην δική σου περίπτωση, ο παλιός σου θερμοστάτης, πιθανότατα στο καπάκι του, να έχει την συνδεσμολογία(αν και πιστεύω ότι ταιριάζει με τα παραπάνω).
Την βάνα σου δεν την είδα πουθενά αν και αναφέρεις ότι την ανάρτησες.
Από το διάγραμμα δεν βλέπω γιατί να μην ταιριάζει.

Παρόλα αυτά, όπως είπα και στην αρχή, δεν είμαι ειδικός.
Σε παρακαλώ πριν πάρεις μιαν απόφαση, περίμενε λίγο να δείς τι έχουν να σε συμβουλε'υσουν κι άλλοι φίλοι στο παρόν forum που μπορεί να ξέρουν κάτι παραπάνω από εμάς.

Giakoumis
13-02-15, 14:01
Τυχαία είδα ότι πρόσθεσες φωτογραφίες.
Αν κάποιος δεν παρατηρήσει τις ώρες της ανάρτησης μου και της διόρθωσής σου θα νομίζει ότι είμαι τουλάχιστον ηλίθιος.
Καθόλου ευγενικό από μέρους σου απέναντί μου.
Μιας και φαντάζομαι ότι το έκανες αφελώς, ας είναι.

Όπως βλέπεις στο καπάκι δείχνει τι είναι τα καλώδιά σου.
Η φωτό της βάνας δεν δείχνει κάτι.

Επιμένω στην αρχική μου άποψη.

GeorgeKo
13-02-15, 16:41
Τυχαία είδα ότι πρόσθεσες φωτογραφίες.
Αν κάποιος δεν παρατηρήσει τις ώρες της ανάρτησης μου και της διόρθωσής σου θα νομίζει ότι είμαι τουλάχιστον ηλίθιος.
Καθόλου ευγενικό από μέρους σου απέναντί μου.
Μιας και φαντάζομαι ότι το έκανες αφελώς, ας είναι.

Όπως βλέπεις στο καπάκι δείχνει τι είναι τα καλώδιά σου.
Η φωτό της βάνας δεν δείχνει κάτι.

Επιμένω στην αρχική μου άποψη.

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Δεν είχα σκοπό να προσβάλω... ίσα ίσα...
θα κοιτάξω και τα καλώδια στην Βάνα και θα επανέρθω.
Ευχαριστώ και πάλι.

GeorgeKo
13-02-15, 16:53
.... ο παλιός σου θερμοστάτης, πιθανότατα στο καπάκι του, να έχει την συνδεσμολογία(αν και πιστεύω ότι ταιριάζει με τα παραπάνω).
Την βάνα σου δεν την είδα πουθενά αν και αναφέρεις ότι την ανάρτησες.....


Ανάρτησα νέες φωτογραφίες με την συνδεσμολογία και το την Βάνα. Θα δω και την συνδεσμολογία της σύντομα.
Ευχαριστώ.

Giakoumis
19-02-15, 23:56
Any news?