PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρολογική Εργασία (Εκτίμηση Τιμής)



watt
13-02-15, 11:35
Καλημερα,θελω να κανω σε ενα δωματιο 35 τετραγωνικων μια ανακαινιση να καταργησω τα παλια καλωδια που ειναι μεσα στον τοιχο και να βαλω καινουργες γραμμες εξωτερικα σε πλαστικα καναλια οπως επισης και καινουργιο πινακα με ασφαλειες.Γνωριζει καποιος στο περιπου ποσο θα μου κοστισει η εργασια του ηλεκτρολογου[χωρις τα υλικα]

john_b
13-02-15, 11:44
Θα σου πω εγώ πόσο μου κόστισαν τα υλικά για κάτι ανάλογο που έκανα πρόσφατα. Γύρω στα 170 ευρώ με κανάλια και κουτιά κουβίδη (να πάρεις ασφάλειες που κόβουν και φάση και ουδέτερο και αν το προορίζεις για κουζίνα αδιάβροχες πρίζες και διακόπτες). Στην δική μου περίπτωση τα τοποθέτησα μόνος μου, αλλά να μην σου πάρει ο ηλεκτρολόγος άλλα τόσα;

watt
13-02-15, 11:54
Ενταξει λογικο μου φαινεται να παρει γυρω στα 200€.Οσο για τα υλικα ακομα δεν ξερω ποσο θα μου πανε

john_b
13-02-15, 11:59
Αυτά θα στα πει ένας ηλεκτρολόγος, εγώ μιλάω εμπειρικά μια και τα μαστόρια κάθε είδους (τουλάχιστον όσους έχω χρησιμοποιήσει εγώ) συνήθως κοστολογούν την εργασία τους ανάλογα της αξίας των υλικών. Μια ιδέα σου έδωσα χοντρικά.

watt
13-02-15, 12:01
Ενταξει,ευχαριστω για την απαντηση

cococrops
13-02-15, 15:39
εγω σαν ηλεκτρολόγος επειδή δεν εχει πολλα σκαψιματα και τετοια θα σου το κοστολογουσα γυρω στα 350 μαζι με τα υλικα όμως

dalai
13-02-15, 16:06
Ta καλωδια του φωτισμου σε καθε δωματιο ειναι χαζομαρα να τα καταργησεις
Οποτε μιλαμε για 2 μπριζες σε καθε δωματιο συν κουζινα και μπανιο. 1 ασφαλεια για καθε 2 ή 3 μπριζες ? Ο τοιχος χτυσμενα τα εχειτ τα παλια καλωδια,οχι μεσα σε σπιραλ?
Πρεπει να εισαι συγκεκριμενος και για σου πει σωστη τιμη και για να σου κανει σωστη εργασια .Γιατι τα ηλεκτρολογικα χωρις ευθυνη/υπογραφη μπορουν να γινουν οπως νανε
Για χαλκιδα μιλας?

cococrops
14-02-15, 00:13
Ενταξει λογικο μου φαινεται να παρει γυρω στα 200οŸ‚.Οσο για τα υλικα ακομα δεν ξερω ποσο θα μου πανε

εγω φιλε Watt εβαλα και τα υλικα στο μεγιστο της τιμης!για παράδειγμα καλωδια,ασφαλειες-ρελε hager ή abb,διακοπτες-πριζες legrand,πινακα hager, και αλλα πιστευω είναι καλη τιμη να μας πουν και αλλοι συνάδελφοι ηλεκτρολογοι προς θεου δεν κανω διαφημιση

Prezonautis
14-02-15, 00:50
Για να μην αερολογούμε πάρε μια Α4 και κάνε ένα σχέδιο τι θέλεις και που, στο περίπου. :001_rolleyes:
Και θα σου βγάλουμε τιμή. Και πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις!!!!

tezoost
14-02-15, 06:02
δυσκολα να βρει ιδιον αφου είναι 30 χρονων ο λεβητας του

ezizu
14-02-15, 10:23
δυσκολα να βρει ιδιον αφου είναι 30 χρονων ο λεβητας του


Αρχικά καλώς ήρθες στο forum.
:confused1:
Όμως μάλλον έχεις μπερδευτεί. Η απάντησή σου δεν έχει σχέση με το συγκεκριμένο θέμα .
Ο Γιάννης (watt) δεν αναφέρει πουθενά κάτι σχετικό με λέβητα.
Ρωτάει για κόστος εργατικών, όσο αφορά αλλαγή - εγκατάσταση καλωδίων και ηλεκτρικού πίνακα.

watt
15-02-15, 16:45
Καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.Εκανα μια ερευνα υλικων και τα κοστολογησα περιπου 180€ το πολυ.Τωρα παιρνω γνωμες για εργασια απο ηλεκτρολογους

watt
15-02-15, 16:47
Ta καλωδια του φωτισμου σε καθε δωματιο ειναι χαζομαρα να τα καταργησεις
Οποτε μιλαμε για 2 μπριζες σε καθε δωματιο συν κουζινα και μπανιο. 1 ασφαλεια για καθε 2 ή 3 μπριζες ? Ο τοιχος χτυσμενα τα εχειτ τα παλια καλωδια,οχι μεσα σε σπιραλ?
Πρεπει να εισαι συγκεκριμενος και για σου πει σωστη τιμη και για να σου κανει σωστη εργασια .Γιατι τα ηλεκτρολογικα χωρις ευθυνη/υπογραφη μπορουν να γινουν οπως νανε
Για χαλκιδα μιλας?
Ναι για χαλκιδα μιλαω και δεν αναφερθηκα σε κουζινα και μπανιο.Τα καλωδια ειναι μεσα σε σπιραλ και ειμαι νομιζω αρκετα συγκεκριμενος σε τι ρωτησα

dalai
15-02-15, 18:29
οκ , να μας πεις και τι εγινε τελικα...

cococrops
15-02-15, 23:23
Καλησπερα και ευχαριστω για τις απαντησεις.Εκανα μια ερευνα υλικων και τα κοστολογησα περιπου 180οŸ‚ το πολυ.Τωρα παιρνω γνωμες για εργασια απο ηλεκτρολογους


αρα γυρω στο 350 ευρω μαζι με τον ηλεκτρολογο και τα υλικα!!βεβαια ο ηλεκτρολόγος μπορει να τα παρει και πιο φθηνα τα υλικα αν παει ο ιδιος σε καποιον εμπορο π.χ κωνσταντακατο ή καυκα για καλωδια,πινακα,ασφαλεις,διακοπτες-πριζες,μπουατ και αλλα

watt
17-02-15, 17:20
Καλησπερα,καλα μιλαμε εδω οι ηλεκτρολογοι εχουνε τρελαθει.Μεχρι τωρα εχουνε ερθει 2 να δωσουνε προσφορα και τα εργατικα που ζητησανε για 2 μερες δουλεια ητανε ο ενας 800€ και ο αλλος 500€!

CybEng
17-02-15, 17:25
Έχουν να πληρώσουν ΕΝΦΙΑ τα μαστόρια. Να υποθέσω ότι μιλάμε και για "μαύρα" χρήματα σωστά ;

watt
17-02-15, 17:27
Σωστα,ναι αλλα ετσι ομως αντι να παιρνουνε δουλειες χανουνε επειδη κοιτανε με μια δουλεια να βγαλουνε τον χρονο

Prezonautis
17-02-15, 17:42
Για να μην αερολογούμε πάρε μια Α4 και κάνε ένα σχέδιο τι θέλεις και που, στο περίπου. :001_rolleyes:
Και θα σου βγάλουμε τιμή. Και πόσα λεφτά θέλεις να δώσεις!!!!

:001_smile:

cococrops
17-02-15, 20:45
Καλησπερα,καλα μιλαμε εδω οι ηλεκτρολογοι εχουνε τρελαθει.Μεχρι τωρα εχουνε ερθει 2 να δωσουνε προσφορα και τα εργατικα που ζητησανε για 2 μερες δουλεια ητανε ο ενας 800οŸ‚ και ο αλλος 500οŸ‚!

ενταξει ο δευτερος πιο λογικη τιμη του αλλου πες του να παει να αρμεξει καμια προβατινα!!400 το πολύ αν και εγω ειπα 350

watt
17-02-15, 20:55
Δηλαδη αν αναλαμβαναν μια εγκατασταση για ενα σπιτι 100 τετραγωνικων θα ζηταγανε ποσα για εργασια;8,10,15 χιλιαρικα;

cococrops
17-02-15, 21:24
αστα να πανε!ψαξε και αλλο