PDA

Επιστροφή στο Forum : λι-ιον απο λαπτοπ



finos
15-02-15, 18:33
αλλο ενα θεμα για την πατεντα που κανω
στην αρχη σκευτικα να χρισιμοπιεισω μπαταρια μοληβδου αλλα μετα ρικα μπαταρια απο λαπτοπ η οπια ειναι li-ion κι εχει πανο μια πλακετα .
διαβασα καπου οτι για να φορτισει θελει ηδηκη πλακετα .
και ερωτω .... θα φορεισει (σοστα χορις μπουμ) με αυτην την πλακετα ? ή χριαζετε εξοτ. φορτηστη και απο που να παρω ταση 55170

sinos13
15-02-15, 21:26
αλλο ενα θεμα για την πατεντα που κανω
στην αρχη σκευτικα να χρισιμοπιεισω μπαταρια μοληβδου αλλα μετα ρικα μπαταρια απο λαπτοπ η οπια ειναι li-ion κι εχει πανο μια πλακετα .
διαβασα καπου οτι για να φορτισει θελει ηδηκη πλακετα .
και ερωτω .... θα φορεισει (σοστα χορις μπουμ) με αυτην την πλακετα ? ή χριαζετε εξοτ. φορτηστη και απο που να παρω ταση 55170
Εγώ που χρεισιμοποιω πολλές μπαταρίες 18650 απο laptop τις φορτιζω με ψηφιακό φορτιστη με balancer

GSR600
15-02-15, 23:28
Νικο επειδη ειδα την κατασκευη σου , αλλα επειδη η μπαταριες αυτες ειναι λιγο ιδιοτροπες μην προσπαθήσεις να κανεις διαφορες πατεντες αν δεν θες να γινεις πυροτέχνημα. Αν οπωσδήποτε θες να χρησιμοποιησεις τετοιες θα σου πρότεινα να παρεις ενα αδειο power bank που να χρησιμοποιεί τέτοιου είδους μπαταριες.
5517955180θα βρεις πολλα τετοια κουτακια αδεια και πολυ φθηνα στο ebay αν ασχολείσαι. Ετσι πιστευω δεν θα εχεις προβλημα στην φόρτιση.

finos
16-02-15, 14:01
μαλον θα βαλο μολιβδου για να εχω το και το κεφαλι μου ησηχο :wiink:

leosedf
16-02-15, 14:14
Τα power bank αυτά δεν έχουν cell balancing και αργά η γρήγορα αν όχι φωτιά θα έχεις πρόβλημα σίγουρα.

sinos13
26-02-15, 19:20
Τα power bank αυτά που βλέπουμε στις φωτο δεν έχουν cell balancing γιατί δεν το χρειάζονται επειδή
οι μπαταρίες είναι παράλληλα