PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεντρικό κλείδωμα Polo GTi 6N2



RNR
18-02-15, 10:13
Καλημέρα σας.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κεντρικό κλείδωμα του αυτοκινήτου μου βασικά είναι νεκρό, δεν λειτουργεί καθόλου. Θα ήθελα την βοήθεια σας πριν πάω στην αγορά μεταχειρισμένου, μήπως και γλυτώσω τα 80 ευρώ που έχει στην αγορά.

Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο σαφής γίνεται. Το δικό μου κεντρικό κλείδωμα δεν είναι με ντιζα είναι με τρόμπα αέρα που τις ανεβάζει ή τις κατεβάζει με ένα μοτερ το οποίο γεμίζει με αέρα ένα κύκλωμα και τις πετάει επάνω ή αντίθετα τον τραβάει κώι τις κατεβάζει.
Με τα προηγούμενα κρύα στην Αθήνα μία μέρα καθώς πήγαινα στην δουλειά ενώ ήμουν μέσα άρχισαν οι κλειδαριές να ανέβω κατεβαίνουν και να δουλεύουν σαν τρελές. Κάποια στιγμή λοιπόν σταμάτησαν να δουλεύουν και όπως πολύ θα καταλάβετε σταμάτησε να δουλεύει και το κύκλωμα το ηλεκτρικό. (ευτυχώς δουλεύουν manual).

ΕΛΕΓΧΟΣ:
Αρχικά βρήκα την ασφάλεια που αντιστοιχεί στο κεντρικό κλείδωμα και δεν είχε καεί.

Μετά βρήκα πίσω στο πόρτ μπακαζ στην δεξία πλευρά την κεντρική πλακέτα του μέσα σε ένα κουτί το οποίο περιείχε και το μοτέρ μου συμπιέζει τον αέρα. Βγάζω την φύσα και βλέπω τίγκα στην υγρασία με χρώμα πράσινο αυτός της οξείδωσης. Το αποσυνδέω από το αυτοκίνητο όλο το κουτί, και πρώτα πράγμα που κάνω είναι να καθαρίσω την πλακέτα, το κάνω αυτό την ξαναβάζω επάνω αλλά και πάλι δεν δούλευε.

Αμέσως μετά τσεκάρω με το τροφοδοτικό του εργαστηρίου εάν παίζει το μοτέρ και δούλευε μια χαρά.

Συμπέρασμα πρώτο: κάτι είχε βραχυκυκλώσει επάνω στο main board του συστήματος, η οποία είναι της ΗΕLLA με κωδικό D10789/3. Παρακάτω θα σας αναφέρω τα βασικά εξαρτήματα που έχει επάνω και θέλω την γνώμη σας για το τι να αλλάξω κατά προτεραιότητα και ένα παίζει να έχουν καεί, συμπτώματα εξωτερικά καψίματος δεν υπάρχουν.


1) ΡΕΛΕΣ της NEC τύπου EP2-N5 (κοίταξα ότι αυτοί είναι τύπου αυτοκινήτου, ίσως λοιπόν να έχει κολλήσει)

2) ολοκληρωμένο της ST το ULN2003A (ολοκληρωμένο με πύλες όπως είδα στο Datasheet) κάποια στιγμή είχα διαβάσει μέσα εδώ ότι καίγονται για πλάκα, ισχύει?

3) Regulator low voltage το LP2951

4) 3 τρανζίστορ το ένα είναι το C547Β και τα άλλα δύο φαίνονται θα το δώ στο ηλεκτρονικό μεγ. φακό σήμερα.

5) Και δύο πυκνωτες μεταλικούς long life ο ένας 100μf στα 25v και ο άλλος 47μf στα 50v \

6) και τέλος υπάρχει ένα ολοκληρωμένο με 20 ποδαράκια και αυτό της ST το οποίο αναφέρει επάνω Μ99050115Β το οποίο δεν μπορώ να βρώ πουθενά τι είναι ? Μπορείτε να ρίξετε μία ματιά σε κάτι πιο εξειδικευμένο πρόγραμμα ή site που ίσως έχετε?

Σημειώστε ότι ακόμα δεν έχω βάλει την πλακέτα πάνω στο αυτοκίνητο και να ξεκινήσω τις μετρήσεις διότι δεν έχω και manual (έψαξα αλλά δεν βρήκα), θα το κάνω όμως στα τυφλά και εμπειρικά μήπως και πετύχω κανένα ΕΥΡΗΚΑ!!!

Ξέρω ότι το θέμα είναι μεγάλο και σας κούρασα, όποιος γνωρίζει όμως το οτιδήποτε θα με βοηθήσουμε πολύ να πάρω την σωστή κατεύθυνση.

Καλή συνέχεια σε όλους και ευχαριστώ.55245552465524755248

RNR
18-02-15, 13:00
Nα ρωτήσω κάτι, παλιά στο εργαστήριο που δούλευα πιτσιρικάς είχαμε ένα υγρό που καθαρίζαμε τις πλακέτες και τις έκανε μπόμπα, πώς λέγεται αυτό? γνωρίζετε?

Ήταν διαφανείς και μάλιστα είχε αναθυμιάσεις, γνωρίζετε απο που μπορώ να το προμηθευτω?

Apostoliz
28-02-15, 02:08
Φίλε μου καλησπέρα, επειδή τυγχάνει να έχω το ίδιο αυτοκινήτο (άλλη έκδοση :001_smile:) να σου αναφέρω πως για ενα ανεξήγητο λόγο οι φύσες μαζεύουν υγρασία. Το γιατρικό καθαρισμός της φύσας και του ακροδέκτη με WD-40 και καθάρισμα με πινελάκι. Οσον αφορά το υγρό εγω το πέρνω απο ένα μαγαζί στην θεσσαλονίκη. Μυριζει σαν αλκοόλη και ειναι για πλακετες που έπεσε νερό. Θα το δω αυριο πως λέγεται και θα σε ενημερώσω. Οσο για την πλακέτα το κεντρικό σου κλείδωμα ειναι με τηλεχειρισμό ή κλειδί; Τάσεις μέτρησες αν ερχονται πάνω στην πλακέτα;

johnpats
28-02-15, 02:12
Nα ρωτήσω κάτι, παλιά στο εργαστήριο που δούλευα πιτσιρικάς είχαμε ένα υγρό που καθαρίζαμε τις πλακέτες και τις έκανε μπόμπα, πώς λέγεται αυτό? γνωρίζετε?

Ήταν διαφανείς και μάλιστα είχε αναθυμιάσεις, γνωρίζετε απο που μπορώ να το προμηθευτω?

Ισοπροπυλικη αλκοολη.απο φαρμακειο συνηθως την προμηθευονται αλλα ψαξε και για ιντερνετικο μαγαζι!

Apostoliz
28-02-15, 02:18
Αυτός εισαι patsialos :biggrin:

nestoras
28-02-15, 02:18
Για αρχή έλεγξε προσεκτικά τη γραμμή τροφοδοσίας "+" μήπως έχει κοπεί πουθενά λόγω ηλεκτρόλυσης, μετά μέτρα αν φτάνει τροφοδοσία σε όλα τα ζωτικά σημεία (ολοκληρωμένα, σταθεροποιητές κτλ).

RNR
02-03-15, 15:58
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Ρευμα στην πλακέτα έρχεται, σήμερα θα αδειάσω λιγο και θα τσεκάρω μέχρι που φτάνει.

Για καλό και για κακό μιας και ήμουν το Σαββατο στον Φανό αγόρασα 2 πυκνωτες long life που έχει επάνω καθώς και το ολοκληρωμένο regulator όπως και το UN με τις πύλες.

θα ασχοληθώ λίγο ακόμα και θα σας πω νέα.

Το σύστημα είναι με κλειδί και το κύκλωμα δουλευει με αέρα. Την καθάρισα πάντως την πλακέτα και την ξαναπέρασα με κόλληση στα σημεία που είχε πιάσει υγρασία.

Ευχαριστώ και πάλι

RNR
04-03-15, 22:43
Καλησπέρα στην παρέα.

Έβαλα την πλακέτα του κεντρικού κλειδώματος στην φύσα του αυτοκινήτου και με το πολυμετρο ακολούθησα την τάση του ρευματος, όπως παραπάνω λέει ο Παναγιώτης, όντως είχε κοπεί σε δύο σημεία o χαλκός απο την ηλεκτρόλυση σε πάρα πολύ μικρή γραμμή χαλκού και τόσο ελάχιστα που απλά είχε επάνω ένα στίγμα πάρα πολύ μικρο, έκανα λοιπον την ένωση με κόλληση ώστε να συνεχίζει το κύκλωμα.

Την έβαλα επάνω όλο χαρά ότι θα δούλευε αλλά τίποτα και πάλι.

Άλλαξα και τον πυκνωτή στην είσοδο που ήταν στο σημείο με την περισσότερη υγρασία για να είμαι σίγουρος και μετά έβαλα επάνω στο τροφοδοτικό την πλακέτα και έκανα μετρήσεις. Είδα ότι το Regulator low voltage το LP2951 φτάνουν επάνω του τα 12βολτ αλλά βγάζει στην έξοδο του 6 volt, είναι σωστό? στο Datasheet λέει ότι πρέπει να βγάζει 5volt το συγκεκριμένο ( βέβαια λέει το data sheet ότι είναι προγραμματίζεται με αντιστάσεις και βγάζει απο 1,24-29volt).

Tι λέτε έχει καεί? Να το αλλάξω?

Έχετε κάτι άλλο κατα νού να αλλάξω, το UN που είναι με πυλες απο ότι διάβασα καίγεται ? να το αλλάξω προοληπτικά? κάθε βοήθεια δεκτή.

picdev
04-03-15, 23:28
αν γράφει σκέτο l2951 σημαίνει ότι η έξοδος του είναι ρυθμιζόμενη απο κάποιες αντιστάσεις

RNR
05-03-15, 10:54
Άκη καλημέρα.

Γράφει LP2951, άρα πρέπει να βγάζει 5volt και όχι 6? Λες να το αλλάξω?

picdev
05-03-15, 15:03
το -50 βγάζει 5volt. Δες αν έχει 2 αντιστάσεις όπως στο datasheet και δές τι τιμή έχουν, δεν νομίζω να ειναι εκεί το πρόβλημα

RNR
05-03-15, 17:02
OK Aκη.

Απο την εμπειρία σου τι άλλο μπορεί να είναι, κάνε μία εικασία θα με βοηθήσει σίγουρα.

Ευχαριστώ

picdev
05-03-15, 17:40
δές τη τροφοδοσία των ολοκληρωμένων , μετά θα κοίταγα τροφοδοσία του ρελέ, το τρανζίστορ.
Μετά δες τις αντιστάσεις του regulator, απο το datasheet μπορείς να υπολογίσεις τη τάση εξόδου.
Επίσης αυτό το regulator έχει feedback , μήπως κλείνει ?

johnnkast
05-03-15, 17:44
Το ic Μ9905... ειναι microcontroller που εφτιαχνε η STMicroelectronics για λογαριασμο της HELLA...χωρις καν να το προοριζει για την πωληση ως ανταλλακτικου.
Το οτι ο regulator σου βγαζει 6 αντι για 5 volt ειναι μικρης σημασιας στο προβλημα σου.
Υπαρχει πιθανοτητα βραχυκυκλωματος στις εξοδους απο το ULN : βγαλτο τελειως και μετρα ωμικα απο το 8 ποδαρακι στα 10-16 διαδοχικα και δες αν σου βραχυκυκλωνει κανενα,μετα αν εχεις διαθεσιμο ραστερ βαλτο πανω ,ριχτου ταση και μετρα τις πυλες μια μια (αν γνωριζεις απο πυλες και τις μετρησεις τους, φυσικα ) .Αν βαριεσαι αυτη τη διαδικασια ....απλα αντικατεστησε το για να δεις αν φταιει.
Ειχα τετοια αντιστοιχη βλαβη με ιδια μοναδα απο ενα octavia που τελικα εφταιγε ο πιεσοστατης feedback που συνδεεται με το σωληνακι της πομπας.

RNR
06-03-15, 09:03
Καλή σας μέρα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας Ακη και Γιάννη.

Μου δώσατε μία κατεύθυνση σημαντική και απο όσα ξέρω πολύ λογική, αρα θα συνεχίσω της μετρησεις.

Γιάννη σωστά το microcontroller δεν υπάρχει πουθενά και ελπίζω να μην έχει χαλάσει αυτό. To UN είναι πολύ ύποπτο όντως και έχω πάρει καινούργιο για να το αλλάξω, θα το μετρήσω όμως το παλιό και θα κάνω σύγκριση. Θα κατεβάσω το datasheet ώστε να με βοηθήσει στην μέτρηση.
Τι έγινε με την δική σου περίπτωση, βρήκες πιεσοστάτη? έβγαλες απο άλλο.

Άκη, πανω στον ρελέ δεν φτάνει καμία τροφοδοσία για για αυτο και υποπτέυομαι το UN που είναι διπλα στο ρελέ. Στα τραζίστορς το ρευμα φτάνει κανονικά. Όσο αναφορά το feedback διάβασα ότι έχει ναι, τι εννοείς ότι κλείνει? τι πρέπει να μετρήσω πάνω στο feedback?

Xίλια ευχαριστώ που ασχολείστε,πραγματικά.

nestoras
06-03-15, 09:21
Καλή σας μέρα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας Ακη και Γιάννη.

Μου δώσατε μία κατεύθυνση σημαντική και απο όσα ξέρω πολύ λογική, αρα θα συνεχίσω της μετρησεις.

Άκη, πανω στον ρελέ δεν φτάνει καμία τροφοδοσία για για αυτο και υποπτέυομαι το UN που είναι διπλα στο ρελέ. Στα τραζίστορς το ρευμα φτάνει κανονικά. Όσο αναφορά το feedback διάβασα ότι έχει ναι, τι εννοείς ότι κλείνει? τι πρέπει να μετρήσω πάνω στο feedback?

Xίλια ευχαριστώ που ασχολείστε,πραγματικά.

Δες αν το τρανζιστορ που οδηγεί το ρελέ είναι npn ή pnp.
Αν είναι pnp τότε είναι λογικό να μη φτάνει τροφοδοσία επειδή την κόβει το τρανζίστορ. Ξεκίνα από εκεί. Βρες τον τύπο του τρανζίστορ, βρες το datasheet, αναγνώρισε τα ποδαράκια και προσπάθησε να το οδηγήσεις εξωτερικά (με κάποια αντίσταση της τάξης KΩ σε σειρά εννοείται). Ακολούθα τη γραμμή που πάει στη βάση και δες από ποιο ολοκληρωμένο παίρνει εντολή. Το τρανζίστορ λογικά είναι αυτό που φαίνεται δίπλα από το ρελέ!
Μετά ξύλωσε το τρανζίστορ και κάνε μέτρηση στη γραμμή που οδηγεί τη βάση. Προσπάθησε να καταλάβεις τι συμβαίνει με τη λογική: "Τι τάση θα έπρεπε να έχω εδώ για να λειτουργήσει σωστά το επόμενο στάδιο και τη τάση μετράω στην πραγματικότητα". Δε σε ενδιαφέρουν για αρχή τόσο οι ποσοτικές μετρήσεις όσο οι ποιοτικές, δηλαδή πχ εδώ θέλω να μου βγάζει +12 (αν σου βγάζει +10 δεν έγινε χαμός).

Η πλακέττα σου ευτυχώς έχει μόνο χοντροϋλικά (πέρα από τον MCU) οπότε αξίζει τον κόπο να την ψάξεις περισσότερο... :-)

RNR
14-03-15, 18:22
Kαλησπέρα παίδες.

Εδω είμαι πάλι, σήμερα πάλευα όλη μέρα με την πλακέτα του κεντρικού κλειδώματος, τσέκαρα το ρελέ και δουλεύει εκτός κυκλώματος, το ULN δεν βραχυκλώνει πουθενά αλλά εγω το άλλαξα με καινούργιο για να είμαι σίγουρος, και το LP2951 άλλαξα και παίρνω τάση 5 volt στην έξοδο του μια χαρά, επίσης το τρανζιστορ δίπλα απο τον ρελέ δεν έχει άμεση σχέση, αλλά το τσέκαρα είναι ένα BC327 και είναι ΟΚ.

Tο θέμα είναι το τροφοδοτώ το κύκλωμα έχει παντού ρεύμα δεν έχω βρεί άλλο κόψιμο στην πλακέτα και μετράω τάσης διαφορετικές ανάλογα με τα εξαρτήματα, έχω και ρεύμα 12 volt στην επαφή του ρελέ εάν οπλίσει να το δώσει στο μοτέρ, αλλά δεν κάνει τίποτα. το έβαλα επάνω και δεν κάνει κάτι. Είναι σαν μην δίνει κάποια εντολή όταν γυρίζω το κλειδί. Τσέκαρα και το διακόπτη που έχει στην πόρτα και κλείνεις η ανοίγεις άμεσα τις κλειδαριές, εκεί πάνω έχω 12 βολτ, αλλά δεν ξέρω πώς πρέπει να τον μετρήσω για παραπάνω.

Πείτε καμιά ιδέα, έχω σπάσει το κεφάλι και έχω πεισμώσει.

Σκέφτηκα ότι ίσως να θέλει κάποιο RESET το central lock. Λέτε να είναι τίποτα τέτοιο?

RNR
24-03-15, 12:37
Καλησπέρα σε όλους και καλή αυριανή.

Δεν έχω καταφέρει τίποτα ακόμα, με το αναθεματισμένο.

Μήπως τελικά δεν παίρνει εντολή για να δουλέψει? Ξέρεις κάποιος τι εντολή μπορεί να παίρνει το παραπάνω κεντρικό κλείδωμα?
Θα βοηθούσε εαν σας έστελνα πόσα καλώδια έχει και τι φέρνει το καθένα απο τάσεις?

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

RNR
08-04-15, 10:49
Γεια χαρά .
Χαρούμενος πλέον μιας και το κεντρικό κλείδωμα επισκευάστηκε.

Βρέθηκαν 3 switching diodo ΒΑV20 καμένες και μία Zener C6V2, τις άλλαξα και ξανά δούλεψε κανονικά.

Ευχαριστώ για τις υποστήριξη.