PDA

Επιστροφή στο Forum : Κόλληση



John Quimby
18-02-15, 21:17
Καλησπερα. Αγορασα μια κολληση Sn60/Pb40 και οταν την χρησιμοποιω αφηνει στην πλακετα κατι καφε λεκεδες γυρο απο την κόλληση. Μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως ειναι αυτοι οι λεκεδες; Ειναι το flux που περιεχει η κολληση; Πρεπει να το καθαριζω η το αφηνω και δεν με ενοχλει; Ευχαριστω!

SV1JRT
18-02-15, 21:36
Ναι, είναι το Flux που περιέχει μέσα της η κόλληση. Είναι κάποια κρέμα (διαφέρει ελαφρά από κατασκευαστή σε κατασκευαστή) που βασίζεται στη ρητίνη του πεύκου (κολοφώνιο). Δεν είναι επικίνδυνη, Αν δεν σε ενοχλεί οπτικά, μην ασχοληθείς. Αλλιώς καθάρισε την με ένα λεπτό κατσαβίδάκι να φύγουν "τα χοντρά" και μετά με αλκοόλ.

Randy13
18-02-15, 21:38
Καλησπερα. Αγορασα μια κολληση Sn60/Pb40 και οταν την χρησιμοποιω αφηνει στην πλακετα κατι καφε λεκεδες γυρο απο την κόλληση. Μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως ειναι αυτοι οι λεκεδες; Ειναι το flux που περιεχει η κολληση; Πρεπει να το καθαριζω η το αφηνω και δεν με ενοχλει; Ευχαριστω!

Απαντήθηκε , άκυρο

HliasX
18-02-15, 21:47
Καλησπερα, απο τα λιγα που ξερω θα απαντησω και αν ειμαι λαθος ας με διορθωσει καποιος, η σολντερινη που μενει απο το καλαι ειναι καλο να καθαριζεται και επιρεαζει σε κυκλωματα που εχουν υψηλες συχνοτητες γιατι εχουν μια μικρη αγωγιμοτητα. (πχ ενισχυτές)

p270
18-02-15, 22:04
αν θέλεις να την καθαρίσεις γίνεται με FLUOFF και με ισοπροπυλικη αλκοόλη

καλό ειναι να το καθαρίζεις

SV1JRT
18-02-15, 22:06
Καλησπερα, απο τα λιγα που ξερω θα απαντησω και αν ειμαι λαθος ας με διορθωσει καποιος, η σολντερινη που μενει απο το καλαι ειναι καλο να καθαριζεται και επιρεαζει σε κυκλωματα που εχουν υψηλες συχνοτητες γιατι εχουν μια μικρη αγωγιμοτητα. (πχ ενισχυτές)

Για κατασκευές RF ΝΑΙ, πρέπει να καθαρίζετε το flux, όχι γιατί έχει αγωγιμότητα το flux, αλλά γιατί αλλάζει την χωρητικότητα (pF) μεταξύ των αγωγών του τυπωμένου.

.