PDA

Επιστροφή στο Forum : Γείωση τόρνου (ουδετέρωση)



ΝΙΚ7
19-02-15, 12:00
Καλημέρα,

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με έναν παλιό τόρνο (τριφασικός). Μου είπαν ότι έχει γείωση μέσα από τον ουδέτερο (ουδετέρωση) και ότι δεν γίνεται να συνδεθεί η γείωση γιατί θα ρίχνει συνέχεια το ρελέ. Υπάρχει δυνατότητα τροποποίησης του κυκλώματος ώστε να συνδεθεί κανονικά η γείωση; Ή με ποιον άλλο τρόπο θα μπορούσε να δουλέψει χωρίς τον κίνδυνο ηλεκτροπληξίας;

Ευχαριστώ!

55276

FILMAN
19-02-15, 12:14
Λογικά δεν θα έχει καθόλου ουδέτερο (εκτός αν έχει π.χ. καμιά ενσωματωμένη λάμπα) οπότε θα του δώσεις κανονικά 3 φάσεις και μια γείωση που θα συνδεθεί στο σώμα του.

ΝΙΚ7
19-02-15, 12:23
Φίλιππε, όταν συνδέεται η γείωση στο σώμα και τον θέτεις σε λειτουργία πέφτει η ασφάλεια.
Θα ανεβάσω και κάποιες φωτο από το κύκλωμα του το βράδυ.

FILMAN
19-02-15, 12:49
Τότε έχει βλάβη.

gsouf
19-02-15, 13:50
έχεις διαρροή πολύ σοβαρή πρόσεξε μην σε στείλει αδιάβαστο!!!

diony
19-02-15, 14:00
Καλημέρα,

Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με έναν παλιό τόρνο (τριφασικός). Μου είπαν ότι έχει γείωση μέσα από τον ουδέτερο (ουδετέρωση) και ότι δεν γίνεται να συνδεθεί η γείωση γιατί θα ρίχνει συνέχεια το ρελέ. Υπάρχει δυνατότητα τροποποίησης του κυκλώματος ώστε να συνδεθεί κανονικά η γείωση; Ή με ποιον άλλο τρόπο θα μπορούσε να δουλέψει χωρίς τον κίνδυνο ηλεκτροπληξίας;

Ευχαριστώ!

55276

υπάρχει περίπτωση να έχει μέσα κάποια ρελέ ή το φωτισμό τα οποία παίρνουν από τη γείωση ?


Αν ναι δεν ξέρω αν άξιζε τον κόπο να κάνεις ένα από τα δύο

α)να τραβήξεις 5απολικό καλώδιο παροχής (3 φάσεις+ουδέτερο +γείωση) από τον πίνακα

β)αν υπάρχει χώρος για ένα μετασχηματιστή με πρωτεύον 400 βολτ και δευτερεύον ανάλογα των αναγκών π.χ. 230 και 24 βολτ (κάποιοι τόρνοι χρησιμοποιούν 24 βολτ στο φωτισμό)
για το β θα πρέπει να υπολογίσεις εκτός από την ισχύ και 2 ασφάλειες στο πρωτεύον και ανάλογα πόσες εξόδους έχεις στο δευτερεύον ανάλογες ασφάλειες

xrist sakis
19-02-15, 14:10
Ρίχνει τριφασική ασφάλεια ή αντιηλεκτροπληξιακό (διαρροής); Γιατί έχει διαφορά...
Σάκης

FILMAN
19-02-15, 14:43
υπάρχει περίπτωση να έχει μέσα κάποια ρελέ ή το φωτισμό τα οποία παίρνουν από τη γείωση ?
Εκ κατασκευής μάλλον όχι, τώρα αν έχει πάνω μικρές μονοφασικές 230V καταναλώσεις μπορεί κάποιος να επενέβη και να τις σύνδεσε στη γείωση αν η γραμμή που πήγαινε προς το μηχάνημα δεν είχε ουδέτερο (συνήθης περίπτωση).

Πάντως οι σωστές λύσεις σε αυτή την περίπτωση είναι αυτές που ήδη είπες.

diony
19-02-15, 14:55
τα μικρά τορνάκια δεν έχουν ρελέ , έχουν διακόπτη ON- OFF χειροκίνητο , μέχρι και αστέρα τρίγωνο χειροκίνητο έχω δει , αλλά οι πιο μεγάλοι τόρνοι όλο και κάτι βάζουν
τώρα αν δεν έχει τίποτε από όλα αυτά , μπορεί να έχει και βλάβη

diony
19-02-15, 14:59
Φίλιππε, όταν συνδέεται η γείωση στο σώμα και τον θέτεις σε λειτουργία πέφτει η ασφάλεια.
Θα ανεβάσω και κάποιες φωτο από το κύκλωμα του το βράδυ.


εδώ εννοείς ασφάλεια ή πέφτει το ρελε διαφυγής ?

ΝΙΚ7
19-02-15, 21:52
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Δεν ξέρω αν βοηθούν καθόλου οι φωτογραφίες
Σάκη το ρελέ διαφυγής ρίχνει

5529055291
55287 55288 55289

vasilllis
19-02-15, 21:57
καποιοι παλιοι τορνοι χρησιμοποιουσαν την γειωση για να τροφοδοτησουν κυκλωματα με 220v (ρελε,λαμπες κλπ) μαλλον κατι τετοιο πρεπει να συμβαινει .Θελει λιγο ψαξιμο η καλοδιωση να διαχωρισεις τις γραμμες.

diony
19-02-15, 22:13
υπάρχει νομίζω κάποιος μετασχηματιστής στην πρώτη και δεύτερη εικόνα πάνω αριστερά μόλις που διακρίνεται
επίσης αν υπάρχει κάποιο ηλ. σχέδιο που συνοδεύει τον τόρνο , πάλι θα βοηθήσει

georgegr
19-02-15, 22:33
Δες από την κλέμα 4 που πάει το κίτρινο καλώδιο.

xrhstosmp
19-02-15, 23:05
Υπαρχουν μηχανηματα που συνδεονται σε δικτυα TN-C εκ κατασκευης .παλια ηταν διαδεδομενα αυτου του τυπου τα δικτυα και στην Ελλαδα σε βιοτεχνιες -βιομηχανιες αλλα φυσικα ειναι ασυμβατα με τα ρελε διαρροης.για να δουλεψει σωστα αυτος ο τορνος χρειαζεται ανακαλωδιωση και μετατροπη ή με ξεχωριστους αγωγους ουδετερου- γειωσης ή με μετασχηματιστη/ες για τα βοηθητικα και φωτισμο.

xrist sakis
19-02-15, 23:33
Καλησπέρα Νίκο, δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά πράγματα από τις φωτό, υποθέτω όμως ότι οι φάσεις RST έρχονται στην κλέμα από το καλώδιο το 4χ2,5 και η κλέμα στο 1234 συνδέεται στο ρελέ που είναι ακριβώς από πάνω. Αυτό δεν είναι διαρροής-αν καταλαβαίνω καλά- αλλά μάλλον αλλάζει το μοτέρ από αστέρα σε τρίγωνο. Εξ άλλου βλέπω μια γείωση στο 4 μαζί με έναν ουδέτερο. Αυτός ο ρελές πέφτει; Βγάλε τις φάσεις στον αέρα καλύτερα και μέτρησε τους ως προς την γη-επιφάνεια τόρνου μήπως έχεις κανένα βραχυκύκλωμα...Αν και ίσως η καλύτερη λύση είναι να φωνάξεις έναν ηλεκτρολόγο να σου ξαναφτιάξει τον πίνακα γιατί μάλλον σε ορισμένα σημεία-αν καταλαβαίνω καλά από τις φωτό- έχει πάρει φωτιά και μήπως γι αυτο σου κάνει και τις ιστορίες αυτές.
Σάκης

alpha uk
19-02-15, 23:58
Y
Υπάρχει ενα manual στο ίντερνετ απο αυτόν τον τορνο .Απο το μόνογραμμικο βλέπω δύο μοτέρ τριφασικα μια τριφασική μπριζα χωρίς ουδέτερο έναν μετασχηματιστή τριφασικό μεταξύ R T πόυ έχει τρία δευτερεύον ενα στα 220ν και ενα στα 24ν και ενα στα 38ν .Ουδέτερος δεν βλέπω. Τα μοτέρ και τα δυο είναι γειωμενα καθώς και η τριφασική μπριζα από τι φαίνεται υπάρχει γείωσης ουδέτερου

Δημήτρηςκα
19-02-15, 23:59
Ολα τα παλιά μοτέρ ρίχνουν το ρελε. Δυστιχως ο νόμος σε αυτο το θέμα ειναι τπερβολικος και γι αυτο τις περισσότερες φορές δε τηρείται (και δυστιχως δεν ειναι μονο αυτός).
Βάλε ρελε που ρυθμίζει τη διαρροή.

alpha uk
20-02-15, 00:24
Συγνώμη λάθος ο μετασχηματιστης μπορεί να λειτουργεί στα 380 και 220ν και έχει εξόδους 24 και 36ν Μάλλον ο ουδέτερος πόυ βλέπω στή φωτογραφία νά είναι γιά τόν μετασχηματιστή Στό σχέδιο όμως δεν υπάρχει ουδέτερος και δεν υπάρχει καμία ένδειξη αν τα μοτέρ είναι σε αστέρα η σε τρίγωνο

FILMAN
20-02-15, 13:08
Νίκο δες σε ποια υλικά καταλήγουν τα κιτρινοπράσινα καλώδια που είναι ενωμένα στο σώμα της μηχανής κάτω από την κλεμμοσειρά.

diony
20-02-15, 16:30
βάλε και Φώτο από τις συνδέσεις στο μετασχηματιστή να δούμε πως τον τροφοδοτεί και το σχέδιο που λες πως έχεις

alpha uk
20-02-15, 18:23
http://www.c-n-c.cz/download/file.php?id=21293&sid=d73922d075039f835a1d4f4f077ca327 on the last pages are the 2 electrical drawings

ΝΙΚ7
20-02-15, 21:30
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια και συγνώμη που άργησα να απαντήσω.
Κώστα ''diony (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=67278)’’ δεν υπάρχει κάποιο σχέδιο δυστυχώς.
Γιώργο ''georgegr (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=44176)’’ θα το τσεκάρω.

Απευθυνόμενος και στους υπόλοιπους, οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία θα μπορέσω να σας δώσω από την Τρίτη.

Τον τόρνο τον είδε ηλεκτρολόγος αλλά δεν ήμουν παρόν. Αυτό που μου είπε από το τηλέφωνο είναι ότι έχει θέμα με την γείωση διότι δουλεύει με ουδετέρωση. Χωρίς να θέλω να τον κατηγορήσω , από τα λεγόμενά του κατάλαβα ότι δεν ήθελε να αναλάβει να προχωρήσει σε κάποια τροποποίηση... γι αυτό και απευθύνθηκα εδώ για να δω κατά πόσο είναι δύσκολη κάποια μετατροπή και κατά πόσο επικίνδυνος είναι.

mtzag
21-02-15, 12:31
Κανονικα οι τριφασικοι τορνοι παιρνουνε 3 φασεις και την γειωση δεν εχουνε καθολου ουδετερο και η ταση του φωτισμου ειναι χαμηλη απο μ/σ 400V:36V ή 24v .
Αποσυνδεσε το μοτερ και με ενα πολυμετρο δες αν κανει διαρροη προς τη γη καποιο απο τα τυλιγματα του.
Ποιο πολυ σε επικυνδινη διαρροη μοιαζει και πρεπει να βρεις αμεσα που ειναι γιατι σκοτωνει.
Τι τορνος ειναι ?

vasilllis
21-02-15, 14:46
Κανονικα οι τριφασικοι τορνοι παιρνουνε 3 φασεις και την γειωση δεν εχουνε καθολου ουδετερο και η ταση του φωτισμου ειναι χαμηλη απο μ/σ 400V:36V ή 24v .
Αποσυνδεσε το μοτερ και με ενα πολυμετρο δες αν κανει διαρροη προς τη γη καποιο απο τα τυλιγματα του.
Ποιο πολυ σε επικυνδινη διαρροη μοιαζει και πρεπει να βρεις αμεσα που ειναι γιατι σκοτωνει.
Τι τορνος ειναι ?
Σε εμας παντως ενας πολωνεζικος(αν θυμαμαι καλα) δεν ειχε καθολου ουδετερο κι τροφοδοτουσε με φαση γειωση λαμπα και αντλια λιπανσης κοπτικων.

alpha uk
21-02-15, 15:43
Image00069

diony
21-02-15, 15:55
αν είναι όλα σαν το σχέδιο , δεν θα χρειαστεί μετατροπή , απλά να δοκιμαστεί η αντίσταση μόνωσης των κινητήρων και όχι μόνο

alpha uk
21-02-15, 16:36
diony στης φωτογραφίες φαίνεται και σύνδεση ουδετέρου. Μήπως ο μετασχηματιστης είναι σύνδεση 220ν Πάντως το σωστό είναι να γίνει τέστ μόνωσης Αν θυμάμαι καλά πάνω από 100Κ είναι ΟΚ Το manual πάντως το βρήκα σέ ένα ουγγαρέζικο φόρουμ που συζητούσαν για αυτό το μοντέλο τορνου

DLS 33
21-02-15, 18:48
αν θελεις βαλε και μια φωτο του Τορνου να δω πως ειναι.
εχω και εγω εναν μικρο ιδιοκατασκευη σχεδον....

diony
21-02-15, 21:35
diony στης φωτογραφίες φαίνεται και σύνδεση ουδετέρου. Μήπως ο μετασχηματιστης είναι σύνδεση 220ν

Μπορεί να συμβαίνει και αυτό που λες , γι αυτό του γράφω στο #21 (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=79801&p=694456&viewfull=1#post694456) για φωτογραφία συνδέσεων του μετασχηματιστή

ΝΙΚ7
07-03-15, 17:20
Παιδιά καλησπέρα και πάλι. Επανέρχομαι στο θέμα μετά από αρκετές μέρες (λόγω υποχρεώσεων). Έχω κάνει ένα κολάζ με κάποιες φώτο που τράβηξα ώστε να γίνει πιο κατανοητή η συνδεσμολογία που μου ζητήσατε. Αυτή όπως και κάποιες άλλες που ανεβάζω ελπίζω να σας βοηθήσουν... για να με βοηθήσετε...
Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη που άργησα να ανταποκριθώ στις ερωτήσεις σας.

556455564655647556485564655649 55651

ΝΙΚ7
07-03-15, 17:31
Και άλλη μία
Το ταμπελάκι γράφει ΤΙΡ Ε2Ν Νο 1595
55652

georgegr
07-03-15, 19:56
Καλησπέρα Νίκο.
Από όσο μπορώ να διακρίνω από τις φωτογραφίες το κίτρινο καλώδιο από την κλέμα 4 πάει σε κόμβο γείωσης δίπλα στο μετασχηματιστή.
Με την υπάρχουσα συνδεσμολογία που έχει γειωθεί η πλάτη του πίνακα αφαίρεσε μόνο το κίτρινο καλώδιο από την κλέμα 4 και καλά τορνιρίσματα.

ΝΙΚ7
07-03-15, 20:24
Καλησπέρα Νίκο.
Από όσο μπορώ να διακρίνω από τις φωτογραφίες το κίτρινο καλώδιο από την κλέμα 4 πάει σε κόμβο γείωσης δίπλα στο μετασχηματιστή.
Με την υπάρχουσα συνδεσμολογία που έχει γειωθεί η πλάτη του πίνακα αφαίρεσε μόνο το κίτρινο καλώδιο από την κλέμα 4 και καλά τορνιρίσματα.

Καλησπέρα Γιώργο,
Ναι εκεί που λες συνδέεται το καλώδιο από την κλέμα 4. Αν αφαιρεθεί αυτό θα τίθεται θέμα γενικότερα ηλεκτροπληξίας;;

georgegr
07-03-15, 20:29
Όχι ο πίνακας του μηχανήματος και κατ' επέκταση το μηχάνημα είναι γειωμένο.
Το κίτρινο/πράσινο καλώδιο που θα βγάλεις από την κλέμα 4 είναι γέφυρα μεταξύ γειώσεως και ουδέτερου.

Αυτά ισχύουν υποθέτοντας ότι το καλώδιο παροχής είναι σωστά συνδεδεμένο και στην παροχή και η γείωση είναι σωστή.

ΝΙΚ7
07-03-15, 20:33
Όχι ο πίνακας του μηχανήματος και κατ' επέκταση το μηχάνημα είναι γειωμένο.
Το κίτρινο/πράσινο καλώδιο που θα βγάλεις από την κλέμα 4 είναι γέφυρα μεταξύ γειώσεως και ουδέτερου.

Οκ Γιώργο, σ ευχαριστώ! θα το δοκιμάσω.
Για ποιο λόγο ήταν έτσι συνδεμένο μήπως γνωρίζεις;;

georgegr
07-03-15, 20:45
Όπως αναφέρουν παλαιότεροι και εμπειρότεροι ήταν συνηθης συνδεσμολογία κατά το παρελθόν.
Προσωπικά δεν την έχω συναντήσει.