PDA

Επιστροφή στο Forum : ηλεκτρολογος



cococrops
20-02-15, 12:45
καλημέρα συνάδελφοι κατι σχετικο με την ηλεκτρολογια!!!εχω ένα ξαδερφο που σπουδαζει σε ένα ΤΕΙ πληροφορικης και θελει συγχρόνως να παει να παρακολουθησει σε επαλ ηλεκτρολόγος να παρει πτυχιο!!Ξερετε αν γινεται αυτό?Γιατι εγω δεν το γνωριζω και ας είμαι ηλεκτρολογος

xlife
20-02-15, 12:49
Εννοείτε οτι γίνεται. Για να εγγραφείς στο επάλ χρειάζεται απολυτήριο γυμνασίου. Εαν υπάρχει απολυτήριο Λυκείου τότε πιθανών να μην συμμετέχει σε κάποια μαθήματα γενικής παιδείας αλλά αυτό είναι δευτερεύον.
Δεν έχει σχέση το ΤΕΙ.

Prezonautis
20-02-15, 12:53
Φίλε μου δεν μπορει... Οταν έκανε εγγραφη στο ΤΕΙ υπεγραψε μια υπευθινη δυλωση που έλεγε ότι δεν σπουδάζει πουθενα αλλού. Αν κάνει εγγραφη και σε επαλ ταυτόχρονα και κάνουν έλεγχο μπορει να φάει και φυλακή. Δεν μπορεις να είσαι ταυτόχρονα σε ΤΕΙ και ΕΠΑΛ. Δυστυχως για το παλικάρι που θέλει να κάνει κάτι τέτοιο και μπράβο του και λαθος κατ εμε που δεν επιτρέπει κατι τετοιο. Εαν κάνει εγγραφή παρόλαυτα, είναι υπευθυνη του.

xlife
20-02-15, 13:11
http://edu4u.gr/Comments.aspx?qId=62756

Prezonautis
20-02-15, 13:15
http://edu4u.gr/Comments.aspx?qId=62756

Δεν μου λεει κατι αυτο, απλα κάποιος του απάντησε. Φιλικα παντα :001_rolleyes:
Η απάντηση μου βασίζεται στα λεγόμενα Διευθυντη απο ΕΠΑΛ.

xlife
20-02-15, 13:18
Ο νόμος λέει οτι δεν μπορείς να είσαι ταυτόχρονα σε ίδιας βαθμίδας σχολή. Δηλαδή δεν μπορείς να είσαι σε δύο ΤΕΙ ταυτόχρονα η δυο ΕΠΑΛ και ούτω καθεξής. αλλο η δευτεροβάθμια άλλο η τριτοβάθμια.

Prezonautis
20-02-15, 14:01
Επιμένω. :001_rolleyes:
Όταν κάνεις εγγραφή στα Ε.Π.Α.Λ υπογράφεις ότι δεν σπουδάζεις πουθενά αλλού.
Δεν λέει πουθενά ότι εξαιρούνται τα ΤΕΙ ή κάποια άλλη βαθμίδα.

Και το ξανά λέω, μπορεί να πάει να κάνει εγγραφή υπευθύνη του. Αλλά να μην αναφέρει σε κανέναν ότι είναι και σε ΤΕΙ. Και όταν είναι να πάει να πάρει το πτυχίο και κάνουν καναν έλεγχο θα την φάει και θα είναι κρίμα.

mathios
20-02-15, 14:32
Φίλε μου δεν μπορει... Οταν έκανε εγγραφή στο ΤΕΙ υπεγραψε μια υπευθινη δυλωση που έλεγε ότι δεν σπουδάζει πουθενά αλλού. Αν κάνει εγγραφη και σε επαλ ταυτόχρονα και κάνουν έλεγχο μπορει να φάει και φυλακή. Δεν μπορεις να είσαι ταυτόχρονα σε ΤΕΙ και ΕΠΑΛ. Δυστυχως για το παλικάρι που θέλει να κάνει κάτι τέτοιο και μπράβο του και λαθος κατ εμε που δεν επιτρέπει κατι τετοιο. Εαν κάνει εγγραφή παρόλαυτα, είναι υπευθυνη του.

Αυτό που λες τουλαχιστον στην τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι εν μέρη σωστό. Στα ΤΕΙ και ΑΕΙ υπογράφεις χαρτί που αναφέρει οτι δεν σπουδάζεις σε αλλη τριτοβάθμια σχολή Σε ΕΠΑΛ,ΕΠΑΣ,ΙΕΚ μπορείς κανονικά.



Επιμένω. :001_rolleyes:
Όταν κάνεις εγγραφή στα Ε.Π.Α.Λ υπογράφεις ότι δεν σπουδάζεις πουθενά αλλού.
Δεν λέει πουθενά ότι εξαιρούνται τα ΤΕΙ ή κάποια άλλη βαθμίδα..

Ημουν στο ΤΕΙ Πειραια στο τμήμα ηλεκτρολογιας και παράλληλα έβγαλα τον πρώτο κύκλο στο ΤΕΕ Σιβιτανιδειου στην πληροφορική. Πήρα το χαρτί κανονικά και δεν είχα υπογράψει κάτι που να με περιόριζε. Τώρα αν έχει αλλάξει κάτι κρατάω μια επιφύλαξη μιας και έγινε όταν ήταν ακόμα ΤΕΕ δεν ξέρω τους νόμους με τα ΕΠΑΛ.

Αν δεν κάνω λάθος όμως παραμένει η λογική οτι δεν μπορείς να είσαι σε 2 σχολές στο ίδιο επίπεδο.

Όπως και να χει θεωρώ πως μια ερώτηση εδώ θα λύσει την απορία.
http://www.minedu.gov.gr/epikoinonia-main.html

picdev
20-02-15, 14:35
δεν απαγορεύεται, δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο, το πρόβλημα ειναι ότι εισαι γραμμένος σε 2 σχολές ταυτόχρονα γιατί μερικοί το έχουν κάνει ή δεν ξεγράφονται.
Ούτε θα το καταλάβουν , ούτε μπορούν,

xlife
20-02-15, 14:49
Γενικά ο φίλος θα πρέπει να ρωτήσει. Αλλά... οι νόμοι στην Ελλάδα διαβάζονται απο δύο ή περισσότερες πλευρές. Άλλος θα σου πει μπορεί, άλλος οτι δεν μπορεί και τις ίδιες απόψεις θα τις ακούσεις και απο τα επίσημα όργανα. Μπορεί να πάρεις στο υπουργείο.. να σου πουν γίνεται... να πάρεις μετά απο μισή ώρα να πετύχεις άλλο υπάλληλο να σου πεί δε γίνεται. (το εχω πετύχει τελευταία με ένα νομοσχέδιο του ικα, αφού πήρα τηλέφωνο και ενημερώθηκα πήγα στο ικα της περιοχής μου να εξυπηρετηθώ,όμως αυτοί μου λέγανε άλλα. Τελικά πήγα σε άλλο ικα άλλης περιοχής που μου τα λέγανε αλλιώς για να εξυπηρετηθώ και αναγκάστηκα να βάλω αλλαγή κατοικίας σε μια ξαδέρφη μου. Στην Ελλάδα ζούμε... αυτά τα έχουμε για παιχνιδάκι)

vasilllis
20-02-15, 15:00
http://edu4u.gr/Comments.aspx?qId=43462
εδω λεει αλλα.

cococrops
20-02-15, 18:32
παντως πρεπει να το μαθουμε αυτό αλλιως αρ...ιδια δια βιου μαθηση εχουμε όπως λενε!!!

picdev
21-02-15, 20:12
τι να μάθεις? επιτρέπεται, η υπεύθυνη δήλωση που υπογράφεις στα τει αεί, είναι για τη τριτοβάθμια εκπαίδευση , δεν έχει σχέση και το ΤΕΙ με το ΕΠΑΛ

cococrops
21-02-15, 21:15
τι να μάθεις? επιτρέπεται, η υπεύθυνη δήλωση που υπογράφεις στα τει αεί, είναι για τη τριτοβάθμια εκπαίδευση , δεν έχει σχέση και το ΤΕΙ με το ΕΠΑΛ

ποσο τις 100 ειμαστε σιγουροι για αυτό συνάδελφοι?

Prezonautis
21-02-15, 21:27
Πήρα Τηλέφωνο Στο "1ο Επαγγελματικό Λύκειο Ηρακλείου Κρήτης" - 2810 - 237808
"13ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης" - 2310 - 542970
"ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης" - 2310 - 791129
Και Ρώτισα και έναν παλιό Καθηγητή μου "Συνδικαλιστής"

Και Οι 4 Μου είπαν ΟΧΙ δεν μπορείς να γραφτείς σε ΕΠΑΛ και να είσαι και ταυτόχρονα σε κάποιο ΤΕΙ. Αν το κάνεις θα το κάνεις μονο υπευθύνη σου. Αν το καταλάβουν μπορεί να σε διαγράψουν και από τα δύο. Και μάλιστα από την Κρήτη μου είπαν ότι μπορεί να φάει και φυλακή. Παρατραβηγμένο αλλά με το γράμμα του νόμου ναι.

vasilllis
22-02-15, 14:29
Πήρα Τηλέφωνο Στο "1ο Επαγγελματικό Λύκειο Ηρακλείου Κρήτης" - 2810 - 237808
"13ο Εσπερινό ΕΠΑΛ Θεσσαλονίκης" - 2310 - 542970
"ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης" - 2310 - 791129
Και Ρώτισα και έναν παλιό Καθηγητή μου "Συνδικαλιστής"

Και Οι 4 Μου είπαν ΟΧΙ δεν μπορείς να γραφτείς σε ΕΠΑΛ και να είσαι και ταυτόχρονα σε κάποιο ΤΕΙ. Αν το κάνεις θα το κάνεις μονο υπευθύνη σου. Αν το καταλάβουν μπορεί να σε διαγράψουν και από τα δύο. Και μάλιστα από την Κρήτη μου είπαν ότι μπορεί να φάει και φυλακή. Παρατραβηγμένο αλλά με το γράμμα του νόμου ναι.

το παραθεσα και ποιο πριν και νομιζω οτι ετσι ειναι και το σωστο.

spinalgr1990
22-02-15, 14:43
για να γραφτει κανεις στο ΕΠΑΛ υπάρχει όριο ηλικίας ; κατι τετοιο διαβαζα εδώ (http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/eggrafes-foithsh-mauhtvn-sta-epal-ypoyrgikh-apofash)

cococrops
22-02-15, 17:39
σας ευχαριστω πολύ ολους σας για τις απαντησεις σας παιδια!

vasilllis
22-02-15, 17:46
για να γραφτει κανεις στο ΕΠΑΛ υπάρχει όριο ηλικίας ; κατι τετοιο διαβαζα εδώ (http://www.esos.gr/arthra/defterovathmia-ekpaidefsi/eidisis-defterovathmia-ekpaidefsi/eggrafes-foithsh-mauhtvn-sta-epal-ypoyrgikh-apofash)
για τα ημερησια ειναι.εσπερινα χωρις οριο.

picdev
23-02-15, 16:37
υπάρχει κάποιο τέτοιο νομοσχέδιο, φεκ ή κάτι τέτοιο που να το απαγορεύει? γιατί δεν το έχω δει πουθενά και λίγο απίθανο να κάνουν τέτοιες διασταυρώσεις μέσω εύδοξου.

Λοιπόν το βρήκα , άρθρο 10, είναι του 2006

Αρθρο 10

Διπλή Φοίτηση

Δεν επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε ΕΠΑ.Λ. και σε άλλο σχολείο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης οποιουδήποτε υπουργείου ή σε σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.



http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/ya80033_06.htm

cococrops
24-02-15, 17:01
υπάρχει κάποιο τέτοιο νομοσχέδιο, φεκ ή κάτι τέτοιο που να το απαγορεύει? γιατί δεν το έχω δει πουθενά και λίγο απίθανο να κάνουν τέτοιες διασταυρώσεις μέσω εύδοξου.

Λοιπόν το βρήκα , άρθρο 10, είναι του 2006

Αρθρο 10

Διπλή Φοίτηση

Δεν επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση σε ΕΠΑ.Λ. και σε άλλο σχολείο της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης οποιουδήποτε υπουργείου ή σε σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.



http://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/ya80033_06.htm

ευχαριστω πολύ παιδια αλλα για τα βασικα π...αρια δια βιου μαθηση εχουμε!ωραιο κρατος ειμαστε!!

passer07
24-02-15, 18:02
Δεν ξέρω τι ισχύει αλλα υπάρχει βάση στο να μην μπορείς να είσαι ταυτόχρονα και στα 2.
Ειδικά για τα ημερήσια ΕΠΑΛ οπου αναγκαστικά το πρόγραμμα συμπίπτει (ουσιαστικά δεν υφίσταται το "δίνω " μονο δεν παρακολουθώ,αυτό γίνετε για πρακτικούς λόγους ) .

Αυτή τη στιγμή που μιλάμε υπάρχει κόσμος που δεν πατάει σε ΕΠΑΛ και παίρνει πτυχίο και απο εκει .
Φυσικά δεν φταίει αυτός αλλα πρώτα αυτοί που δεν κάνουν την δουλειά τους σωστά .Για μενα μετα τα ΤΕΕ που τα πρόλαβα θεωρώ οτι τα ΕΠΑΛ έχασαν τον χαρακτήρα τους .



Συγνώμη αλλα ουσιαστικά είμαστε χαμένοι γενικα, απο την μια ο πιτσιρικάς με ελλιπής γνώσης βγαίνει στην αγορά (ή μετά αν θέλετε περνά σε ενα ΤΕΙ ) και τον εκμεταλλεύονται και λογο ηλικίας και τον γνώσεων ,απο την άλλη κάποιος που βρήκε το δρόμο του νωρίτερα (πχ αυτός που είναι σε ΤΕΙ και θέλει ταυτόχρονα και ΕΠΑΛ)"παίρνει" μερίδιο στην αγορά κάποιου άλλου σε ίδιο χρονικό διάστημα


Στα δικά μου μάτια δεν είναι δίκαιο, το να έχεις όρεξη και χρόνο είναι καλό για σένα/εμένα αλλα πρακτικά καλό είναι να βλέπουμε και λίγο τις ισορροπίες .

Εντελώς φιλικά

vasilllis
24-02-15, 21:46
ευχαριστω πολύ παιδια αλλα για τα βασικα π...αρια δια βιου μαθηση εχουμε!ωραιο κρατος ειμαστε!!
Δηλ,Σταθη εσυ την δια βιου μαθηση πωςτην φανταζεσαι?να γραφτεις σε 2 σχολες και να πηγαινεις και στις 2?πως ακριβως γινεται αυτο δηλαδη?

lepouras
24-02-15, 22:16
βρε Στάθη δια βίου μάθηση είναι άρα μαθαίνω μια ολόκληρη ζωή . αν εσύ θέλεις να πάρεις 7 πτυχία σε μια 5ετία τότε θα την λέγαν δια ταχέος μάθηση. και εγώ πήγα 3 φορές(δεν τα έπαιρνα με τίποτα ο π@@@@ τα γράμματα:biggrin:) αλλά τέλειωνα την μία σχολή και μετά ξαναπήγαινα(δεν θυμόμουν τη ξέχναγα:lool:).