PDA

Επιστροφή στο Forum : ασφαλεια θερμοσιφωνα



cococrops
24-02-15, 17:05
ακουστε ακουστε κυριοι συνάδερφοι πηγα για μια βλαβη σε μια γκαρσονιερα που ζει φοιτητης και τι να δω?ειχαν εγκαταστησει ασφαλεια 20Α για θερμοσιφωνα μετα από διακοπτη οκ μεχρι εδώ και η συνδεση το θερμοσιφωνα με την ασφαλεια ειχε γινει με καλωδιο διατομης 1,5mm!!ακουω εντυπωσεις

apilot
24-02-15, 17:36
Στάθη και που είσαι ακόμα. Έχω δει και εγώ τέτοια κουφά. Μέχρι και ουδέτερο να τον χρησιμοποιούν σαν διακόπτη και η φάση να έχει συνέχεια τάση.

Κυριακίδης
24-02-15, 18:50
ειχε γινει με καλωδιο διατομης 1,5mm!!ακουω εντυπωσεις
Που είναι το κακό? στην Ελλάδα έχουμε υποβρύχια που "γέρνουν" το καλώδιο θα βάλουμε σωστό?:001_tt2:

mathios
24-02-15, 19:19
Ελπίζω να κράτησες το καλώδιο μιας και προφανώς πρόκειται για υπεραγωγό !!!! Φήμες λένε οτι έχει τοποθετηθεί πειραματικά σε διάφορα σπίτια της χωράς για δοκιμές.:-({|=

lepouras
24-02-15, 20:43
καλά και που να έβλεπες με 25Α ασφάλεια και ΝΥΜ 3Χ1.5 και θαμμένο στον σοβά και 10 μέτρα μήκος. τουλάχιστον τον χειμώνα είχαν ζεστό το ντουβάρι. όταν τους είπα ότι πρέπει να αλλαχτεί και να μπει το σωστό η απάντηση που πείρα ήταν<< μα τόσα χρόνια (30+)δεν έχει πρόβλημα γιατί να το αλλάξουμε?>> τη να πεις:lool:.

Πατέντες
24-02-15, 21:15
καλά και που να έβλεπες με 25Α ασφάλεια και ΝΥΜ 3Χ1.5 και θαμμένο στον σοβά και 10 μέτρα μήκος. τουλάχιστον τον χειμώνα είχαν ζεστό το ντουβάρι. όταν τους είπα ότι πρέπει να αλλαχτεί και να μπει το σωστό η απάντηση που πείρα ήταν<< μα τόσα χρόνια (30+)δεν έχει πρόβλημα γιατί να το αλλάξουμε?>> τη να πεις:lool:.
Και μετά έγινες εσύ ο κακός!!!
Off Topic: Στην δικιά μου δουλειά κάποιος συνάδελφος κρέμασε κλιματιστικό, σε δημόσια υπηρεσία με ύψος ταβανιού τα 7 μέτρα, στα 7 μέτρα. Το κουλό, με πήραν τηλέφωνο να πάω να δώ γιάτι δεν βγάζει ζέστη :laugh::laugh::laugh::laugh::laugh: Έχω δει ένα τέλειο βίντεο στο youtube και νομίζω όσοι δεν το είδατε, πρέπει ν το δείτε.
https://www.youtube.com/watch?v=rp8hvyjZWHs

xrhstosmp
24-02-15, 21:42
καλά και που να έβλεπες με 25Α ασφάλεια και ΝΥΜ 3Χ1.5 και θαμμένο στον σοβά και 10 μέτρα μήκος. τουλάχιστον τον χειμώνα είχαν ζεστό το ντουβάρι. όταν τους είπα ότι πρέπει να αλλαχτεί και να μπει το σωστό η απάντηση που πείρα ήταν<< μα τόσα χρόνια (30+)δεν έχει πρόβλημα γιατί να το αλλάξουμε?>> τη να πεις:lool:.
ακομα θυμαμαι το γερο σε ενα χωριο που μας πεταξε εξω με τις κλωτσιες το μαστορα και εμενα (καπου 16-17 χρονων τοτε) οταν ανακαλυψε οτι ενας θερμοσιφωνας τροφοδοτουνταν με ευκαμπτο 3χ1,5 και του ειπε οτι πρεπει να αλλαχτει γιατι θα παρει φωτια....

gregpro
24-02-15, 21:51
Σε τριώροφη πολυκατοικία και στους τρεις 3φασικούς πίνακες,ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει για την κουζίνα διπολικούς διακόπτες 45Α με εξάρι καλώδιο.

babisko
24-02-15, 22:40
Γραμμή ηλεκτρικής κουζίνας: 3 καλώδια ΝΥΑ σε σωλήνα Φ16 (σωστά μέχρι εδώ), μαύρο - φάση -> 6άρι, γκρι - ουδέτερος -> 2,5άρι και κίτρινο - γείωση -> 1,5άρι !!!!!!!!
Όταν είπα ότι δεν συνδέω την κουζίνα (για αυτό με φώναξαν) σε τέτοια γραμμή αν δεν αλλάξουν τα καλώδια, με έδιωξαν και με είπαν ότι δεν ξέρω τι λέω, δεν χρειάζονται πιο χοντρά καλώδια, το ρεύμα περνάει από την φάση που ήταν 6άρι και τα άλλα δεν είναι ανάγκη να είναι χοντρά, μόνο να κάνουν "σώμα". Τι να πει κανείς!!!

lepouras
24-02-15, 22:47
Γραμμή ηλεκτρικής κουζίνας: 3 καλώδια ΝΥΑ σε σωλήνα Φ16 (σωστά μέχρι εδώ), μαύρο - φάση -> 6άρι, γκρι - ουδέτερος -> 2,5άρι και κίτρινο - γείωση -> 1,5άρι !!!!!!!!
Όταν είπα ότι δεν συνδέω την κουζίνα (για αυτό με φώναξαν) σε τέτοια γραμμή αν δεν αλλάξουν τα καλώδια, με έδιωξαν και με είπαν ότι δεν ξέρω τι λέω, δεν χρειάζονται πιο χοντρά καλώδια, το ρεύμα περνάει από την φάση που ήταν 6άρι και τα άλλα δεν είναι ανάγκη να είναι χοντρά, μόνο να κάνουν "σώμα". Τι να πει κανείς!!!

σωστά σου είπαν. δούλευε με RF η κουζίνα. τα άλλα ήταν για αντιπαρασιτικά φίλτρα. οπότε μια χαρά ήταν. μην σου πω ότι ήταν υπερβολή που είχαν και γείωση. αφού και ο ουδέτερος στο ίδιο μέρος(κάπου εκεί έξω) συνδέετε. άντε φαγωθήκατε να παίρνετε τα λεφτά των ανθρώπων. δεν ξέρουν αυτοί?:lool:

gregpro
24-02-15, 22:47
Και μετά,όταν παίρνουν φωτιά τα σπίτια,δεν ξέρουν ποιον να κατηγορήσουν.

lepouras
24-02-15, 22:52
ξέρουν πως δεν ξέρουν. εσένα πάλι θα κατηγορήσουν. θα σου πουν <<μα δεν ξέραμε εμείς εσύ δεν έπρεπε να επιμείνεις?>>
το έχω ακούσει και αυτό:biggrin:.

cococrops
24-02-15, 23:37
ανειδικευτη ηλεκτρολογοι!!να εχουν αραγε αδεια εγκαταστασης?

sinos13
25-02-15, 00:02
Και μια και μιλάτε για διατομές δείτε και μια φωτο απο καινούργια κουζίνα
απίστευτο και όμως αληθινό

lepouras
25-02-15, 00:24
για πες Σπύρο. λέει για τριφασικό 5χ1.5 και 3χ2.5 για μονοφασικό. αν ο κατασκευαστής δίνει αυτές τις προδιαγραφές προφανώς είναι μικρότερης κατανάλωσης κουζίνα. ή εστίες. τη ισχύ γράφει επάνω?
μην ξεχνάμε ότι το καλώδιο σύνδεσης που θεωρούν οι κατασκευαστές δεν έχει πάντα σχέσει με το παροχικό που πρέπει να τραβάμε εμείς. συνήθως είναι μια διατομή κάτω. πχ δεν θα βρεις πλυντήριο με καλώδιο 3χ2.5 αλλά το πολύ 3χ1.5 και αυτό γιατί με δεδομένο ότι έχουν το πολύ 1-1,5 μέτρα καλώδιο θεωρείται αρκετή η διατομή τους.

Fixxxer
25-02-15, 00:27
Λογικα θα ειναι μικροτερης ισχυος...
Τις 2 βιδες και τη γεφυρα για τον ουδετερο την εχει λογικα γιατι ειναι 2 ξεχωριστα κομματια η κουζινα? πχ εστιες και φουρνος?

sinos13
25-02-15, 00:40
Η κουζίνα είναι ΟΛΟΚΛΗΡΗ. Ολα τα ματια μαζι με το φούρνο περνάνε άνετα τα 30 Α μετρημένα με τσιμπίδα

cococrops
25-02-15, 01:35
την συνδεσες?

sinos13
25-02-15, 02:09
την συνδεσες?
Φυσικά πριν κανά χρονο εννοείται με 3χ6

JOUN
25-02-15, 10:35
^^ Υπερβολικοτατο σε βρισκω.. 3χ4 και πολυ ειναι..Ο κατασκευαστης δηλαδη δεν ξερει και συστηνει 3χ2.5;
Λογικα το υπολογιζει οτι στην εσχατη περιπτωση θα εχεις αναμμενο 1 ματι και ενα φουρνο οποτε συνολικα δεν θα βγεις πανω απο τα 16Α που αντεχει συνεχεια το 2,5αρι..Αντε και μια δυο φορες τον χρονο να αναψεις τον φουρνο και δυο ματια και να πιασει τα 20Α..Δεν θα εχει προβλημα..Στο κατω κατω βαλε 16Ααυτοματακι με 2.5αρι καλωδιο και να δεις οτι δεν θα σου πουνε ποτε οτι επεσε..

Ολα τα ματια μαζι με τον φουρνο ξεπερνανε τα 30Α αλλα πες μου ποιος το κανει ποτε αυτο;Ποιος μπορει να μαγειρεψει ελεγχοντας 4 ματια και ενα φουρνο;Σε μια οικιακη εγκατασταση με 40Α αυτοματακι μεσα στην χελωνα πιστευεις οτι θα αντεξει αν αναψεις ταυτοχρονα ολες τις καταναλωσεις;
Σε μια εγκατασταση (οπως και στην ηλ.κουζινα) παντα υπολογιζεται ο συντελεστης ετεροχρονισμου.Προφανως αυτο κανει και ο κατασκευαστης της κουζινας και συστηνει 2.5αρι..

Μην μου πεις τωρα οτι αν εχει 30 μετρα καλωδιο τι θα κανω ετσι;Εκει προφανως και θα βαλεις 4αρι(οχι 6αρι)

FILMAN
25-02-15, 10:37
Σε τριώροφη πολυκατοικία και στους τρεις 3φασικούς πίνακες,ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει για την κουζίνα διπολικούς διακόπτες 45Α με εξάρι καλώδιο.
Και πού είναι το λάθος; Αν η ασφάλεια της γραμμής δεν ήταν πάνω από 25Α, ας έβαζε και 100Α διακόπτη, τόσο το χειρότερο για την τσέπη του.

Και μια και μιλάτε για διατομές δείτε και μια φωτο απο καινούργια κουζίνα
απίστευτο και όμως αληθινό
Εντάξει, αν η μονοφασική γραμμή σύνδεσης είναι 3 Χ 2.5mm2 και η ασφάλεια είναι 16Α, το μόνο πρόβλημα θα είναι ότι δεν θα μπορείς να ανάψεις όλα τα μάτια και το φούρνο μαζί ταυτόχρονα χωρίς να πέσει η ασφάλεια. Αλλά πότε θα χρειαστεί αυτό;

JOUN
25-02-15, 10:43
μην ξεχνάμε ότι το καλώδιο σύνδεσης που θεωρούν οι κατασκευαστές δεν έχει πάντα σχέσει με το παροχικό που πρέπει να τραβάμε εμείς. συνήθως είναι μια διατομή κάτω. πχ δεν θα βρεις πλυντήριο με καλώδιο 3χ2.5 αλλά το πολύ 3χ1.5 και αυτό γιατί με δεδομένο ότι έχουν το πολύ 1-1,5 μέτρα καλώδιο θεωρείται αρκετή η διατομή τους.
Ναι Γιαννη αλλα μιλαμε για κουζινα που δεν εχει καθολου καλωδιο απο τον κατασκευαστη.Αρα οτιδηποτε συνδεθει θα ειναι μονοκοματο μεχρι τον πινακα οποτε συμφωνα με τον κατασκευαστη θα ειναι 2.5αρι.

Υ.Γ Φιλιππε σε προλαβα..

FILMAN
25-02-15, 10:52
Ναι, Γιώργο!

cococrops
25-02-15, 12:08
λογικα για να την προτεινει ως διατομή ο κατασκευαστης δεν νομιζω να είναι λαθος αρκει να βαλεις και την σωστη ασφαλεια!!δεν θα διαλέξεις 25Α με 2,5αρι καλωδιο!καλα ειπαν οι προλαλυσαντες με την 16αρα ασφαλεια

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-02-15, 14:42
΄Γενικά αυτές οι κουζίνες έχουν ηλεκτρικά πολύ χάλια είναι Τούρκικες και βγαίνουν με δίαφορες μάρκες έχω συνδέσει πάρα πολλές πάντα με καλώδιο 3χ6 με λίγη δυσκολία γιατί το κουτί είναι άθλιο και δεν έχει χώρο.

-Στο θερμικό φορτίο η ασφάλεια (μικροαυτόματος) αντέχει και παραπάνω φορτίο μου έχει τυχει σε θερμοσίφωνα 4kw να τον συνδέσω προσωρινά γιατί ήταν ανάγκη σε 16Α ασφάλεια και δούλεψε κανονικά 3-4 μέρες μέχρι να την αντικαταστήσω.

sinos13
25-02-15, 14:58
Φυσικά η γραμμή μέχρι το κουτί της κουζίνας ηταν 3χ6 με 25Α αυτοματακι, γιαυτό
έβαλα 3Χ6 απο το κουτί μέχρι τη συσκευή.
Πολλές φορες έχω δει τρια ματια ανάμεσα και το γλυκό στο φούρνο σε πελάτες μου,
επίσης έχω δει το αμπερόμετρο στο πίνακα του σπιτιού μου να φτανει τα 30Α με μονο
μεγαλο καταναλωτή τη κουζίνα, χωρίς να ανησυχω λογο δουλειάς της γυναίκας μου
(καθηγήτρια στο Ε.Μ.Π.)

FILMAN
25-02-15, 15:21
Στο θερμικό φορτίο η ασφάλεια (μικροαυτόματος) αντέχει και παραπάνω φορτίο μου έχει τυχει σε θερμοσίφωνα 4kw να τον συνδέσω προσωρινά γιατί ήταν ανάγκη σε 16Α ασφάλεια και δούλεψε κανονικά 3-4 μέρες μέχρι να την αντικαταστήσω.Σωστά. Και μόνιμα να την άφηνες δεν υπάρχει πρόβλημα.