PDA

Επιστροφή στο Forum : 3d Print - έρευνα



Anastasios123D
25-02-15, 10:48
Καλημέρα

Στα πλαίσια έρευνας σχετικά με την ανάπτυξη της τρισδιάστατης εκτύπωσης στην Ελληνική αγορά
έχω δημιουργήσει το ερωτηματολόγιο που παραθέτω στο παρακάτω link

http://goo.gl/forms/cisQa73jf8

Στόχος της έρευνας είναι να ορίσουμε το προφίλ των χρηστών της τεχνολογίας, το πόσο ενημερωμένοι είναι
και πως θα αξιοποιούσαν έναν τρισδιάστατο εκτυπωτή.

Εάν έχετε τον χρόνο και την διάθεση παρακαλώ να συμπληρώσετε το σύντομο ερωτηματολόγιο.
Επίσης είμαι στην διάθεσή σας για προτάσεις - παρατηρήσεις - απορίες.\

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

xlife
25-02-15, 11:08
Με το να γραφόμαστε σε μερικά forum για να δώσουμε μια έρευνα στο κοινό στο τέλος της οποίας πρέπει να δώσουμε το ονοματεπώνυμό μας και το e-mail για το newsletter της εταιρείας μας το θεωρώ λάθος τρόπο προώθησης της εταιρείας...

Αν την έρευνα εκτελούσε ένα μέλος που ήταν γραμμένο κάποιους μήνες και συμμετείχε και σε άλλα θέματα εκτός της διαφήμισης (έμμεσης μέσω των επόμενων spam-mail απο το "newsletter") θα ήταν εντελώς διαφορετικό. Συγνώμη αλλά το θεωρώ spam...


Το αποτέλεσμα κάποιων αθώων ερευνών απο το 99 που έχω το e-mail είναι κάμποσες χιλιάδες αδιάβαστα μηνύματα χαχαχαχα

Anastasios123D
25-02-15, 11:28
Με το να γραφόμαστε σε μερικά forum για να δώσουμε μια έρευνα στο κοινό στο τέλος της οποίας πρέπει να δώσουμε το ονοματεπώνυμό μας και το e-mail για το newsletter της εταιρείας μας το θεωρώ λάθος τρόπο προώθησης της εταιρείας...

Αν την έρευνα εκτελούσε ένα μέλος που ήταν γραμμένο κάποιους μήνες και συμμετείχε και σε άλλα θέματα εκτός της διαφήμισης (έμμεσης μέσω των επόμενων spam-mail απο το "newsletter") θα ήταν εντελώς διαφορετικό. Συγνώμη αλλά το θεωρώ spam...


Το αποτέλεσμα κάποιων αθώων ερευνών απο το 99 που έχω το e-mail είναι κάμποσες χιλιάδες αδιάβαστα μηνύματα χαχαχαχα


Δέχομαι ευχαρίστως την κριτική σου αλλά να βάλουμε μερικά πράγματα στην θέση τους.
Δεν προωθώ καμία εταιρία. Δεν υπάρχει πουθενά επωνυμία άλλωστε και φυσικά ΔΕΝ απαιτείται να βάλεις τα στοιχεία σου για να ολοκληρώσεις την φόρμα.
Η υποβολή γίνεται ακόμα και αν αφήσεις όλα τα πεδία κενά.

Η έρευνα είναι στημένη έτσι που για να εξαχθούν χρήσιμα συμπεράσματα θα πρέπει να συγκεντρώσει περισσότερες από 300 απαντήσεις.
Όπως μάλλον καταλαβαίνεις, αυτό δεν είναι εφικτό να γίνει μέσα από ένα δύο ή τρία forum που μπορεί κάποιος να συμμετέχει ενεργά.
Τα forum που επιλέγω να κάνω ανάρτηση της έρευνας είναι προσεκτικά επιλεγμένα βάση του αντικειμένου τους και αν μπορεί το
3d print να προσφέρει λύσεις επάνω σε αυτό. Νομίζω αυτό δεν το λες SPAM.

Αντίθετα δίνεται η δυνατότητα στον χρήστη να εκδηλώσει ενδιαφέρον προκειμένου να ενημερωθεί περαιτέρω επάνω στο αντικείμενο.
Θα ήταν λάθος να μην δοθεί αυτή η δυνατότητα.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου. Καλημέρα!

xlife
25-02-15, 11:42
Πάντως και μόνο που μου έκανες thumb down για την κριτική που σου κάνω δείχνει πόση σημασία δείχνεις στο forum και στις διαφορετικές απόψεις(πιθανών και στη έρευνα που κάνεις). Εαν θες να κάνεις έρευνα σε κάποιο άγνωστο forum δεν πατάς thumb down σε όποιον βρεις μπροστά σου. Τουλάχιστον κατάλαβα οτι θες "πραγματικά" να κάνεις έρευνα και είσαι "έτοιμος" να απαντήσεις με "επιχειρήματα" στις διαφορετικές απο τη δική σου άποψη. Κρίμα!!!


To thumb down σε ένα παλιό μέλος είναι σαν να έρθω σπίτι σου να μου πεις βγάλε τα παπούτσια σου και γώ να σου σπάσω τα παράθυρα.

(Άντε σου έδωσα και άλλο ένα ποστ για thumb down τυχερέ)

Anastasios123D
25-02-15, 11:48
Το Thumb Down το έκανα κατά λάθος. Δεν κατάλαβα πως. Για αυτό και το έβγαλα άμεσα.
Αν σε πείραξε σου ζητώ συγνώμη.
Το πόσο σημασία δίνω φαίνεται στα πραγματικά επιχειρήματα (στα οποία δεν απαντάς), καθώς και στην αμεσότητα των απαντήσεών μου
που σου δείχνουν ότι μόνο spam δεν κάνω.
Δεν θέλω να το συνεχίσω όμως, αφού νομίζω ότι το εξαντλήσαμε το θέμα. Αν θέλεις να συζητήσουμε για 3d print πολύ πολύ ευχαρίστως!

xlife
25-02-15, 12:02
Αποτέλεσμα...

...Έχεις μια εταιρεία στη Θεσσαλονίκη και κάνεις μια έρευνα για να μάθεις τί απασχολεί το κοινό και πιθανών να αναδείξεις και τη δουλειά σου (δεν είναι κακό μιας και πολλά μέλη εδώ που έχουν εταιρείες παρουσιάζουν τη δουλειά τους και κάνουν κατά καιρούς και κάποιες προσφορές). Δεν είμαι κατά της έντιμης διαφήμισης μιας και είμαι υπέρμαχος των ελληνικών εταιρειών. Όμως θα μπορούσες να το αναπτύξεις διαφορετικά στο πρώτο σου μήνυμα και πίστεψε με ,δεν θα είχα κανένα πρόβλημα. Με το να γραφτείς σε ένα forum και στο πρώτο μήνυμα να αναφέρεις για μια έρευνα... από ποίον ? πουθενά δεν αναφέρεται ποιος κάνει την έρευνα , ούτε καν στην ίδια την έρευνα... ο Anastasios123d δε βγάζει ούτε εταιρεία ούτε ΜΚΟ.... Απλές παρατηρήσεις... Για την ιστορία και για να μην αποθαρρύνω τα άλλα μέλη θα την κάνω την έρευνα μιας και πιστεύω οτι είναι ένας ενδιαφέρων τομέας για αρκετούς εδώ....

pet
25-02-15, 12:15
Καλά, το hlektronika διεκδικεί το τίτλο του πιο κλικάτου φόρουμ στην ελλάδα. Ελεος, δηλαδή δεν πάει κάποιος να γράψει ένα μύνημα τρώει με την μία επίθεση
για το μακρύ και το κοντό του καθενός. Όσο για το inbox σου, που έχει φτάσει 4238708423 μυνήματα μπορείς να διαχειρίζεσαι τα subscriptions, εγώ λαμβάνω πολλά email απο εταιρίες που έχω κάνει εγώ subscribe και με ενδιαφέρει να βλέπω που κινείται το πράγμα. Οποιος δεν γουστάρω τον διαγράφω. Προτιμώ να σβήνω 10 email την μέρα, παρά να μην μαθαίνω τι κινείται στην αγορά. Οπότε το θέμα spamming είναι υποκειμενικό.

Κατα τα άλλα το βρίσκω μια χαρά το ερωτηματολόγιο του συναδέλφου, και μια χαρά το promotion. Κάνει πολύ καλά και το αναρτά, και όποιος ενδιαφέρεται μπαίνει και το συμπληρώνει. Όποιος δεν θέλει να πάει σε passive σελίδες. Αυτές είναι οι δουλειές των forums, Δεν σε πήρε και στο σπίτι στις 15 το μεσημέρι όπως κάνει η wind.

Χαίρομαι για την προσπάθεια και καλή επιτυχία.

Όσο αφορά τον χρόνο παραμονής σε ένα φορουμ κάποιου ατόμου, τι δηλαδή; Να κλικάρουμε, να τον αποδεχθούμε, να δούμε το συνάφι του και μετά να γράψει ότι θέλει ο άνρθωπος; δεν είμαστε καλά. Αν είναι κάντε το κλειστό το φορουμ και να κάνουμε invite σε θείους και ξαδέρφια.