PDA

Επιστροφή στο Forum : ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΟΠ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΡΟΛΛΟ ????



kostas kard
25-02-15, 21:26
Γειά σας σε όλους.
Έχω το εξής πρόβλημα με το ηλεκτρικό ρολό.Τα ρυθμιστικά που έχει το μοτέρ στο πλάι δείχνουν να μην ακουν καθόλου στις ρυθμίσης που κάνω,με αποτέλεσμα να μην μπορώ να ρυθμίσω το πάνω και κάτω στόπ.Μήπως κάποιος μπορεί να με κατευθύνη τί πρέπει να κάνω.
Το ρολό ειναι παντζούρι σε σπίτι,το μοτέρ δείχνη να δουλεύει,αλλά δεν έχει στοπ στο πάνω και στο κάτω,καθώς επίσης κάποιες φορές ενώ σταματάω το κατέβασμα στο παντζούρι αυτό συνεχίζει να κατεβαίνει για 5 έως 10 πόντους ακόμα.:saad:

caftis
25-02-15, 23:37
Ξέρεις τι μάρκα είναι το μοτερ.Τα τερματικα πως είναι με αλλεν ή με κουμπακι;

kostas kard
26-02-15, 15:34
Γειά σου φίλε τάκη
Σε ευχαριστώ για τον χρόνο που εφιερώνης για το πρόβλημα μου.
Δεν γνωρίζω τι μάρκα είναι το μοτερ......τα τερματικά ειναι είναι με άλλεν

caftis
26-02-15, 15:45
Κοίτα το πάνω αλλεν είναι για το κάτω και το κάτω για το πάνω πρέπει να σου έχει και 2 βελάκια τα οποία αντιπροσώπευουν την κατεύθυνση του ρολου.

caftis
26-02-15, 15:47
Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο να έχει χαλάσει το μοτέρ οπότε δεν θα μπορέσεις να το ρυθμίσεις.

kostas kard
27-02-15, 18:35
Καλησπέρα φίλε.
θα το παλέψω μέσα στο σαββατοκύριακο και θα δούμε.Πάντως εάν είχε χαλάσει το μοτέρ λογικά δεν θα έκανε κάποια απο τις δύο κινήσεις...η και ακόμα καμία κίνηση....λέω και περισυλογίζομαι.
Αυτό που επίσης αναρωτιέμαι και επηρεασμένος και απο αυτά που διάβασα και σε περίπου παρόμοιες περιπτώσεις μήπως έχει πρόβλημα και το φρένο απο το ρολλό.που άντε να το βρώ.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σου,και εάν σκεφτείς κάτι για να το δοκιμάσω δεκτή κάθε ιδέα.

diskjohn
27-02-15, 19:14
καλησπερα μπορει να εχουν ξεβηδωσει τα τερματικα παρα πολυ προσπαθησε να βιδωσεις ενα απο τα δυο καμποσες στροφες αρκετες και μετα δοκιμασε να δεις εαν σταματαει καπου εαν τοτε σταματηση σιγα σιγα γυρνα το μεχρι να φτασει εκει που το θελεις αλιος και οχι εχουνε φαγωθει τα γραναζακια μεσα πιστευω να σε βοηθαει αυτο
55463

caftis
27-02-15, 20:28
Αυτά τα μοτέρ δεν έχουν φρένο και όταν σου είπα ότι μπορεί να έχει χαλάσει το μοτέρ ενοω το σύστημα των τερματικών και όχι η περιελιξη του μοτέρ. Ότι θες μου ξανά λες εδώ ήμαστε.

dalex
28-02-15, 01:38
Μπορείς να ξεκουμπώσεις το ρολό από τον άξονά του να το βάλεις να κατέβει μέχρι να σταματήσει μόνο του.Κουμπώνεις το ρολό ξανά πάνω στον άξονα.Το βάζεις να ανέβει μέχρι ένα σημείο και να ξανακατέβει μέχρι να σταματήσει μόνο του.Αν σταματήσει κανονικά συνέχισε ρυθμίζοντας μόνο το τερματικό για το πάνω.Αν χρειαστεί γύρνα το πολλές φορές όπως λέει και ο diskjohn (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=30926) .Μπορεί να μην παίζει ρόλο αλλά το άλεν που χρησιμοποιούσαμε για τη ρύθμιση ήταν πλαστικό.Καλή επιτυχία

kostas kard
11-03-15, 22:26
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για της συμβουλές σας.
Τελικά τα κατάφερα,μετά απο διάφορες δοκιμές που έκανα διαπίστωσα ότι ειχαν απορυθμιστή το πάνω και κάτω στοπ.χρειάστηκαν πάρα πολλές στροφές να δώσω για να τα φέρω εκεί που έπρεπε.
Και πάλι σας ευχαριστώ όλους και για τις συμβουλές σας και για τον χρόνο που αφιερώσατε για να δώσεται λύση στο πρόβλημα μου