PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή θερμοστάτη



pcvasilis
25-02-15, 23:37
Καλησπέρα σας,

Έχω τον siemens RDE 10.1 ο οποίος είναι συνδεδεμένος με ένα boiler φυσικού αερίου εγκατεστημένο στο μπαλκόνι μου. Στο boiler επίσης καταλήγει και ένα καλώδιο ρεύματος για την λειτουργία του. Το καλώδιο που έρχεται από το boiler στον θερμοστάτη έχει ένα μπλε και ένα καφέ καλώδιο (έχει και την γείωση αλλά δεν είναι συνδεδεμένη στον θερμοστάτη).
Αγόρασα τον siemens 24rev/rf, ο οποίος στον δέκτη του βλέπω ότι έχει τις εξής υποδοχές : L - N - L1 - L2 - Lx.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με την σύνδεση? Δοκίμασα να συνδέσω το μπλε με το N και το καφέ με το L αλλά δεν νομίζω να δουλεύει. Επίσης, δεν θα πρέπει με κάποιο τρόπο ο νέος δέκτης να παίρνει ρεύμα για να δουλέψει ? (ο παλιός έπαιρνε φαντάζομαι από τις μπαταρίες που έχει σε αντίθεση με τον νέο που δεν έχει μπαταρίες)

vasilllis
26-02-15, 08:38
Καλησπέρα σας,

Έχω τον siemens RDE 10.1 ο οποίος είναι συνδεδεμένος με ένα boiler φυσικού αερίου εγκατεστημένο στο μπαλκόνι μου. Στο boiler επίσης καταλήγει και ένα καλώδιο ρεύματος για την λειτουργία του. Το καλώδιο που έρχεται από το boiler στον θερμοστάτη έχει ένα μπλε και ένα καφέ καλώδιο (έχει και την γείωση αλλά δεν είναι συνδεδεμένη στον θερμοστάτη).
Αγόρασα τον siemens 24rev/rf, ο οποίος στον δέκτη του βλέπω ότι έχει τις εξής υποδοχές : L - N - L1 - L2 - Lx.
Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με την σύνδεση? Δοκίμασα να συνδέσω το μπλε με το N και το καφέ με το L αλλά δεν νομίζω να δουλεύει. Επίσης, δεν θα πρέπει με κάποιο τρόπο ο νέος δέκτης να παίρνει ρεύμα για να δουλέψει ? (ο παλιός έπαιρνε φαντάζομαι από τις μπαταρίες που έχει σε αντίθεση με τον νέο που δεν έχει μπαταρίες)

δεν εχω καποιο manual απο τον νεο θερμοστατη.Πιθανων να χρειαζεται παροχη (220 φαση-ουδετερο) και επιστροφη για να αναψει το μποιλερ.Εσυ εχεις την επιστροφη και ή φαση ή ουδετερο.Πρεπει να βγαλεις καμια φωτο πως πανε στο μποιλερ και να μετρησεις με καννενα πολυμετρο.
Θα χρειαστει να χρησιμοποιησεις αναγκασταστικα και το κιτρινοπρασινο(αλλαζοντας του χρωμα με καποια ταινια)

pcvasilis
26-02-15, 09:55
Δοκίμασα με το δοκιμαστικό εαν έχει κάποιο από τα 2 καλώδια ρεύμα αλλά δεν έχουν. έρχονται και οι φωτογραφίες....

ΖΑΧΟΣ
26-02-15, 09:59
αν μπορεις βαλε φωτο τον θερμοστατη και τις επαφες συνδεσης

alpha uk
26-02-15, 11:29
Πολά. boiler έχουν ξεχωριστή παροχή θερμοστάτη απο τον mother board , που λειτουργεί σέ χαμηλή τάση . Κοίταξε το manual του boiler . Εάν είναι όντως έτσι τότε ο θερμοστάτης απλά κάνει διακοπή τού κυκλώματος μεταξύ καφέ κάι μπλέ, και δεν θέλει παροχής 220ν

vasilllis
26-02-15, 12:52
Πολά. boiler έχουν ξεχωριστή παροχή θερμοστάτη απο τον mother board , που λειτουργεί σέ χαμηλή τάση . Κοίταξε το manual του boiler . Εάν είναι όντως έτσι τότε ο θερμοστάτης απλά κάνει διακοπή τού κυκλώματος μεταξύ καφέ κάι μπλέ, και δεν θέλει παροχής 220ν

Μαλλον ετσι δουλευε,αλλα τωρα πρεπει να φερει τροφοδοσια 220 για να δουλεψει οπως λεει ο νεος θερμοστατης.

pcvasilis
26-02-15, 14:06
Με βάση τις φωτογραφίες, νομίζω ότι έχετε δίκιο...

Ο παλιός (συνδεδεμένος) θερμοστάτης και ο νέος:
55434
Η σύνδεση του καλωδίου του χειριστηρίου (2 καλώδια όπως και στην άκρη του χειριστήριου-παραπάνω εικόνα):
55436
Η σύνδεση της τροφοδοσίας στην μονάδα:
55437

και το μεσαίο κομμάτι των συνδέσεων:
55438

Τι μπορώ να κάνω ?

ΥΓ. Συγνώμη για το στραβολέμιασμα αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να τις στρίψω ! :-D

vasilllis
26-02-15, 14:36
Τι στραβολεμιασμα?εδω ξεγοφιαστηκαμε :)
Αν δεν μπορεσουμε να βρουμε καποιο σχεδιο δυστηχως η μονη λυση ειναι να παρεις τροφοδοσια απο αλλου και να χρησιμοποιησεις τα δυο καλωδια για επαφη.

pcvasilis
26-02-15, 14:48
Ποιο σχέδιο θες? Του νέου θερμοστάτη είναι εδώ (http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CDEQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.siemens.com%2Fdownload%3FA6V1 0209489&ei=lBXvVNa5FsT0UPaYg4AB&usg=AFQjCNEuI4vxlMitWB4iLqJwW0URFw800g&sig2=fu-WDZu_d4Ra90eNIHD9xw&bvm=bv.86956481,d.d24) στις τελευταίες 2 σελίδες των οδηγιών του.

georgegr
26-02-15, 16:06
Δεν υπάρχει λόγος να συνδέσεις τον δεκτή στο ίδιο καλώδιο και την ίδια θέση του παλιού θερμοστάτη.
Τοποθέτησε τον π.χ. σε στεγανό κουτί δίπλα στο λέβητα στο μπαλκόνι και τροφοδότησε τον από το λέβητα.

pcvasilis
26-02-15, 18:43
Ο νέος θερμοστάτης δηλαδή πόσα καλώδια χρειάζεται σε σχέση με τα 2 του παλιού ώστε να δούμε τι μπορεί να γίνει?

vasilllis
26-02-15, 23:14
Για σιγουρα 4 καλωδια.Αλλα οπως σωστα ανεφερε ο Γιωργος εφοσον ειναι ασυρματος τοποθετεις τον δεκτη στο λεβητα και τραβας απο εκει τις γραμμες.

pcvasilis
26-02-15, 23:40
Επειδή δεν έχει μεγάλη απόσταση το σημείο που είναι εγκατεστημένος ο δέκτης από το σημείο του boiler δεν έχω πρόβλημα στο να αλλάξω το καλώδιο (πρέπει να είναι περί τα 6-7 μέτρα). Απλά εαν μπορούσαμε να είμασταν σίγουροι πόσα καλώδια χρειάζονται, πως συνδέονται και από που χρειάζεται να συνδεθούν ώστε να είμαι σίγουρος ότι οι αλλαγές θα δουλέψουν.

alpha uk
27-02-15, 02:02
Τοποθέτησε τόν receiver Κάτω από τό boiler. Πάρε παροχή Ρ Ν Ε από τό boiler καί σύνδεσε φάση στό L καί ουδέτερο στό N άν έχει τερματικό γείωσης σύνδεσε και τήν γείωση. αν όχι τερμάτισε με μιά κλεμα .Τα δύο καλώδια του τόυ θερμοστατηκου κυκλώματος απο τον PC board τού boiler συνδέονται μεταξύ Lx και L1

vasilllis
27-02-15, 08:40
Επειδή δεν έχει μεγάλη απόσταση το σημείο που είναι εγκατεστημένος ο δέκτης από το σημείο του boiler δεν έχω πρόβλημα στο να αλλάξω το καλώδιο (πρέπει να είναι περί τα 6-7 μέτρα). Απλά εαν μπορούσαμε να είμασταν σίγουροι πόσα καλώδια χρειάζονται, πως συνδέονται και από που χρειάζεται να συνδεθούν ώστε να είμαι σίγουρος ότι οι αλλαγές θα δουλέψουν.

5χ1,5 θα χρειαστει.

pcvasilis
27-02-15, 09:34
Ωραία, αγοράζω το 5x1.5 και επανέρχομαι με τα αποτελέσματα!

pcvasilis
10-03-15, 16:03
Αγαπητοί όλα καλά! Αγοράστηκε καλώδιο 4x1 τελικά όπου τα Ν & L συνδέθηκαν απο την πλακέτα της τροφοδοςίας του μπόιλερ στις αντίστοιχες θέσεις του θερμοστάτη, και τα άλλα δύο καλώδια συνδέθηκαν από τις θέσεις ελέγχου του μπόιλερ στις θέσεις Lx & L1.

Τωρα προσπαθώ να καταλάβω την λειτουργία του όπως τι PID βάζουμε για μπόιλερ φυσικού αερίου με σώματα!

captain_
10-03-15, 16:35
Και με τα παλιά καλώδια θα έκανες τη δουλειά σου. Θα έβαζες τη φάση που σου έρχεται από το bolier στο L(πρέπει να σου ήταν το καφέ), το μπλέ θα το έβαζες στο L1, θα γεφύρωνες το L με το Lx και τέλος θα συνδέσεις το καλώδιο της γείωσης από τη μεριά του boiler στον ουδέτερο και στη μεριά του δέκτη στο Ν.

vasilllis
10-03-15, 20:18
Και με τα παλιά καλώδια θα έκανες τη δουλειά σου. Θα έβαζες τη φάση που σου έρχεται από το bolier στο L(πρέπει να σου ήταν το καφέ), το μπλέ θα το έβαζες στο L1, θα γεφύρωνες το L με το Lx και τέλος θα συνδέσεις το καλώδιο της γείωσης από τη μεριά του boiler στον ουδέτερο και στη μεριά του δέκτη στο Ν.
καπετανιε
διαβασε καλα το νημα..

captain_
10-03-15, 21:30
καπετανιε
διαβασε καλα το νημα..

Πρώτο θεωρώ οτι ο αρχικός του θερμοστάτης ήταν μέσα στο σπίτι και οτι θα του έρχεται καλώδιο με τουλάχιστον τρία άκρα. Την συνδεσμολογία αυτή την πρότεινα σύμφωνα με το σχέδιο που έχει η SIEMENS για το δέκτη του θερμοστάτη,εξάλλου η μεταγωγη γίνεται κατόπιν εντολής από τον ασύρματο θερμοστάτη. Σύμφωνα με αυτά που γράφω θα έχει μόνιμα τάση για τη λειτουργία του δέκτη και μέσω της επαφής θα στέλνει τάση για την έναυση του boiler. Το transmitter που είναι και θερμοστάτης δεν θελει κάτι άλλο αφου θα έχει μπαταρίες. Aν βλέπεις κάποιο λάθος, διορθωσέ με γιατί πράγματι δεν το είχα διαβάσει όλο και μήπως δεν είχα καταλάβει κάτι σωστά. Μην πάρω και και κανένα στο λαιμό μου.

pcvasilis
11-03-15, 01:02
Παιδιά όλα καλά! Ρύθμισα τον θερμοστάτη στη λειτουργία learning (PID Auto). Τελικά όντως άξιζε η όλη διαδικασία μιας και τώρα που το συγκρίνω, υπήρχε διαφορά ~ 2 βαθμών από το σημείο που ήταν ο προηγούμενος θερμοστάτης (και τώρα είναι ο δέκτης) με το σημείο των κεντρικών χώρων του σπιτιού που τοποθετήθηκε ο ασύρματος πομπός.