PDA

Επιστροφή στο Forum : remote view καμερες



xlife
26-02-15, 13:16
Έχω ένα προβληματάκι. Εγκατέστησα πριν λίγο καιρό σε ένα φίλο ένα καταγραφικό με κάποιες κάμερες. Στο router του ΟΤΕ προώθησα τις πόρτες 80 εσωτερικά και εξωτερικά την 7777 (όπως ακριβώς ήταν ρυθμισμένο στο καταγραφικό) Το πρόβλημα είναι οτι αφού συνδέομαι κανονικά απο απόσταση όταν βάζω username και password στον browser μου λέει συνεχώς timeout και δεν με αφήνει να μπω. Τελικά άνοιξα το DMZ στην ip του καταγραφικού αλλά και πάλι τα ίδια. Τελικά χρησιμοποίησα το p2p που έχει το καταγραφικό και δουλεύει. Η ερώτησή μου είναι γιατί δεν με αφήνει να μπω με dyndns? Το λάθος προφανώς είναι κάπου στις πόρτες(με το DMZ?). Ψάχνοντας στο νετ είδα οτι ο ΟΤΕ έχει κλειστές κάποιες πόρτες και για να τις ανοίξεις πρέπει να συνδεθεί με τα στοιχεία σου στην ιστοσελίδα του.Ισχύει?.

Στο εσωτερικό δίκτυο συνδέετε κανονικά

Αν και έχει λυθεί με το p2p θα ήθελα έστω πληροφοριακά να ξέρω τι μπορεί να φταίει. Όλη η εγκατάσταση και όλες οι παραμετροποιήσεις γίνονται με teamviewer και έτσι είναι δύσκολο να το κοιτάζω συνέχεια, απλά θα συνδεθώ το ΣΚ και αν υπάρχει και κάποια άλλη γνώμη είναι ευπρόσδεκτη ώστε να δοκιμάσω κάποια αλλαγή

cloud_constructor
26-02-15, 15:28
Ακριβως αυτο που ειπες με τα Ports παιζει..

Παραδειγμα, εγω εχω καποιοες ip cameres στο σπιτι και εχω μονιμα ενα pc ανοιχτο που το χρησιμοποιω σαν σερβερ ουτως η αλλως και του εχω βαλει το utility του no-ip.

Οταν ειχα hol ειχα ανοιξει ενα port για τις καμερες ας πουμε το 80080 και μολις εβαλα wind αυτο δεν επαιζε.. ε μετα απο μερικες δοκιμες ανακαλυψα οτι το "ευρος" των πορτς στην wind δεν εφτανε εκει ας πουμε και ετσι αλλαξα ports με αλλο νουμερο

mathios
26-02-15, 16:26
Καλησπέρα,

αν δεν κάνω λάθος οι πόρτες 80 και 8080 είναι κλειδωμένες από τους παρόχους γιατί τις χρησιμοποιούν για δική τους πρόσβαση στο modem των συνδρομητών.

DigiMasTer
28-02-15, 06:38
Καλημέρα, Στον ΟΤΕ η πόρτα 80 είναι κλειστή (ISP Level) και όντως πρέπει να μπεις με τα στοιχεία σου στο site τους και να την ανοίξεις (μου διαφεύγει αυτή τι στιγμή). Το πρόβλημα σου δεν είναι όμως αυτό, μιας και δεν έδωσες για εξωτερική την 80.
Άμα θες πες μας τι μάρκα είναι το καταγραφικό σου, Aν και το πρόβλημα σου πρέπει να είναι το εξής. Αφού σου ανοίγει κάποια σελίδα για username και password αυτό πάει να πει ότι το Port Forward που έκανες είναι σωστό, αλλά πιθανών να χρησιμοποιεί διαφορετική πόρτα για Video Streaming και πιθανότατα UDP.