PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή μετρητή MAF και Lamda



Dbnn
28-02-15, 19:13
Καλησπέρα σας.
Έχω 2 LM3915 και 20 led.
Θέλω να φτιάξω εναν μετρητή να μετράει και τον λάμδα αλλά και τον MAF.
Για τον λάμδα δεν έχω κάποια ερώτηση μιας και έχω ξαναφτιάξει.

Όσο αφορά τον μετρητή μάζας αέρα (MAF) είναι ενα κλαπέτο το οποίο όσο αέρα τραβάει ο κινητήρας τότε στέλνει τα ανάλογα βόλτ στον εγκέφαλο (σαν ποντεσιόμετρο δηλαδή) και ο εγκέφαλος γνωρίζει τι αέρας εισέρχεται στους κυλίνδρους.
Συνδέσεις τώρα, ο εγκέφαλος στέλνει μια τάση αναφοράς 5VDC και ανάλογα την ανάγκη για αέρα τότε η επιστροφή κυμαίνεται απο 0,2v (διακόπτης στο ON), 1v (ρελαντί ζεστός κινητήρας) και 2v (3000rpm).

Γνωρίζοντας οτι το κλαπέτο αυτό δεν λειτουργεί ανάλογα με τις στροφές αλλά με το πόσο αέρα τραβάει η εισαγωγή εδώ μπερδεύομαι.
Πως θα προσαρμόσω το LM3915 να δίνει την ακριβή ένδειξη?
Η ένδειξη του λάμδα θα είναι με dot mode και η ένδειξη του MAF θα είναι κλασική σαν VU meter.

johnnkast
28-02-15, 21:01
Το LM3915 ειναι λογαριθμικης κλιμακας.
Γα την δουλεια που θες θα βαλεις το LM3914

Dbnn
28-02-15, 21:31
Το LM3915 ειναι λογαριθμικης κλιμακας.
Γα την δουλεια που θες θα βαλεις το LM3914

μα όταν είχα ξαναφτιάξει για λάμδα με το 3915 δεν είχα πρόβλημα, μια χαρά ένδειξη είχα.
Το πρόβλημά μου είναι ο μαφ, απο 0,2βολτ έως 5 βολτ θέλω να δω πως θα το ρυθμίσω.

johnnkast
28-02-15, 22:53
μα όταν είχα ξαναφτιάξει για λάμδα με το 3915 δεν είχα πρόβλημα, μια χαρά ένδειξη είχα.
Το πρόβλημά μου είναι ο μαφ, απο 0,2βολτ έως 5 βολτ θέλω να δω πως θα το ρυθμίσω.

Ενδειξη μπορει να εχεις. Δεν ανταποκρινεται ομως στις πραγματικες τιμες του αισθητηρα.
Διαβασε το datasheet και θα καταλαβεις:

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm3915.pdf

firewalker
01-03-15, 11:47
Πρέπει να ξέρεις τον τύπο του αισθητήρα. Δεν γνωρίζω αν όλοι οι μετρητές ροής μάζας έχουν πάνω κάτω την ίδια καμπύλη. Ψάξε με βάση το μοντέλο του αυτοκινήτου της ECU ή και του ίδιου του αισθητήρα μήπως βρεις καμπύλες τάσης με μάζα/ώρα.

http://i.imgur.com/QrWbNnq.png