PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένδειξη στάθμης νερού.



leosedf
02-03-15, 10:16
Έχω μια δεξαμενή η οποία πρέπει να είναι πάντα γεμάτη με νερό.
Το πρόβλημα είναι ότι δε χωράει φλοτέρ από την τρύπα οπότε σκεφτόμουν δυο σύρματα που μόλις πέσει η στάθμη του νερού να μου ανοίξει ένα ρελέ.
Δεν με ενδιαφέρει η ποσότητα απλά όσο έρχεται σε επαφή το νερό με τα ηλεκτρόδια να μην οπλίζει το ρελέ.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Κάποιο απλό κύκλωμα κλπ.


Στώ.

geostrom
02-03-15, 10:34
κάτι σαν αυτο (http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=29867) σου κάνει

GiwrgosTH
02-03-15, 10:44
Αυτό εδώ http://www.dx.com/p/7039-rain-raindrop-sensor-module-black-silver-dc-5v-187199#.VPQiLHysXDk ?
Για βροχή είναι, αλλά λογικά το νερό θα δει και θα δουλέψει.
Οδηγείς ρελέ και κάνεις τη δουλειά σου!

nestoras
02-03-15, 10:55
Έχω μια δεξαμενή η οποία πρέπει να είναι πάντα γεμάτη με νερό.
Το πρόβλημα είναι ότι δε χωράει φλοτέρ από την τρύπα οπότε σκεφτόμουν δυο σύρματα που μόλις πέσει η στάθμη του νερού να μου ανοίξει ένα ρελέ.
Δεν με ενδιαφέρει η ποσότητα απλά όσο έρχεται σε επαφή το νερό με τα ηλεκτρόδια να μην οπλίζει το ρελέ.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Κάποιο απλό κύκλωμα κλπ.


Στώ.

Η δεξαμενή με τι ρυθμό αδειάζει/γεμίζει;
Έχει μεγάλη σημασία για να αποφύγεις τα "κλωτσήματα" στο ρελέ!
Αν αδειάζει/γεμίζει γρήγορα τότε δε θα έχεις πρόβλημα! Αν όμως αδειάζει/γεμίζει σιγά-σιγά τότε στην οριακή κατάσταση που είναι να κλείσει ο διακόπτης θα έχεις "bouncing" και θα σου παίζει το ρελέ.
Το πρόβλημα λύνεται εύκολα αν έχεις μικροελεγκτή (ώστε να το ξεπεράσεις προγραμματιστικά) ή με ένα απλό κύκλωμα με τελεστικό και υστέρηση (νομίζω ότι είχε βάλει πρόσφατα ο manolena κάτι τέτοιο).

thomasdriver
02-03-15, 11:20
Αυτο το εχω φτιαξει πριν ενα μηνα για ενα φιλο,το εχω και ετοιμο αν το θελεις στο χαριζω55536

FILMAN
02-03-15, 11:48
Θωμά, μια δίοδο στο πηνίο του ρελέ;

chip
02-03-15, 12:04
το νερό είναι πόσιμο?
επιτρέπεται να γίνεται ηλεκτρικός έλεγχος αν πρόκειται το νερό να είναι για πόσιμο? (με προβληματίζει η ηλεκτρόλυση που γίνεται ενώ υπάρχουν άλατα στο νερό...)

FILMAN
02-03-15, 12:10
Με εναλλασσόμενο στα ηλεκτρόδια περιορίζεται το πρόβλημα.

elektronio
02-03-15, 12:33
H δεξαμενή είναι τελείως κλειστή; και από πάνω; υπάρχουν πολλοί τύποι φλοτέρ και είναι ο καλύτερος και ευκολότερος τρόπος.

apilot
02-03-15, 13:06
Κωνσταντίνε αυτό δουλεύω σε δεξαμενή νερού στην Χαλκιδική. Δοκιμασμένο επί χρόνια. Οι ακίδες είναι στο πλάι της δεξαμενής με τρύπες. Τις βάζεις όπου θέλεις στο ύψος που θέλεις να ξανά παίρνει η αντλία νερού να φέρνει νερό. Πρώτα είχα βάλει χάλκινες αλλά με τον καιρό οξειδώνονταν και ήθελε κάθε τόσο να καθαρίζονται. Μέχρι που ανακάλυψα αυτές στο πλάι. Πιστεύω να σου κάνει δουλειά.
Δεν μπορώ να στείλω bmp και pdf αρχεία.

leosedf
02-03-15, 13:35
Τα μικρά τα φλοτέρ τα ξέρω αλλά δεν μπορεί να μπει. (κλειστή τελείως)

Τελικά θα μπει φλοτέρ σε δεξαμενή που επικοινωνεί με αυτήν. Για το κύκλωμα ακόμη δεν ξέρω μπορεί να το ακυρώσουμε.

Δεν αδειάζει θεωρητικά αλλά στην περίπτωση που αδειάσει να υπάρχει ένα ενδεικτικό.

cosecon
02-03-15, 15:51
Για δες και κάτι έτοιμο...πχ:
http://ringel.gr/data/products/RT-814.pdf
το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια.

thomasdriver
02-03-15, 16:00
Θωμά, μια δίοδο στο πηνίο του ρελέ;

Φιλιππα στο πλακετακι του εχω βαλει διοδο...απλα το σχεδιο δεν ειναι δικο μου και το ανεβασα οπως ηταν:001_tt2:

FILMAN
03-03-15, 10:12
Εντάξει τότε, ας μη σε κατηγορώ άδικα! :001_smile:

Ελπίζω να έβαλες και κανένα πυκνωτή απόζευξης...

giorgos35
03-03-15, 12:53
Έχω μια δεξαμενή η οποία πρέπει να είναι πάντα γεμάτη με νερό.
Το πρόβλημα είναι ότι δε χωράει φλοτέρ από την τρύπα οπότε σκεφτόμουν δυο σύρματα που μόλις πέσει η στάθμη του νερού να μου ανοίξει ένα ρελέ.
Δεν με ενδιαφέρει η ποσότητα απλά όσο έρχεται σε επαφή το νερό με τα ηλεκτρόδια να μην οπλίζει το ρελέ.

Έχει κανείς καμιά ιδέα? Κάποιο απλό κύκλωμα κλπ.


Στώ.

Γιατί δεν φέρνεις μάστορα να στο φτιάξει;Να δει ακριβώς πώς είναι,να στο ταιριάξει.Ο χρόνος και τα λεφτά που θα σπαταλήσεις με μεσοβέζικες λύσεις θα βγουν πολύ περισσότερα.

leosedf
03-03-15, 13:51
Έλα ντε, να πάω να φωνάξω κανέναν.

cosecon
03-03-15, 14:11
:001_tt2:Επίσης καλό είναι να μην παίζεις με το ρεύμα αν δεν ξέρεις!!!!:lool::lool::lool:

apilot
03-03-15, 14:15
Προπαντός αν δεν ξέρεις. Κατάλαβες Κωνσταντίνε.

giorgos35
03-03-15, 16:48
Πολύ λογοκρισία,φίλε μου ,στο φόρουμ ,μα πολύ λογοκρισία.Ότι μας ζορίζει το σβήνουμε.Παραβαίνουμε τους ίδιους τους κανόνες μας για να φανούμε εμείς πιο ...εξυπνάκηδες.Τα συγχαρίκια μου.

george Mp
03-03-15, 17:34
Κατι τετοιο δεν κανει;http://www.fwmurphy.co.uk/products/fluid_level/fluid_level_switches_maintainers.htm Το εκτο απο πανω το χρησιμοποιουμε στα ψυγεια του νερου στις ντιζελομηχανες.

leosedf
03-03-15, 18:08
Πολύ λογοκρισία,φίλε μου ,στο φόρουμ ,μα πολύ λογοκρισία.Ότι μας ζορίζει το σβήνουμε.Παραβαίνουμε τους ίδιους τους κανόνες μας για να φανούμε εμείς πιο ...εξυπνάκηδες.Τα συγχαρίκια μου.
Η συμμετοχή σου και οι προσβολές είναι απαράδεκτες, μάθε πρώτα να μιλάς σωστά με τους συνανθρώπους σου. Να χαίρεσαι που έγινε διαγραφή του μηνύματος σου αντί να φας κανένα εφταήμερο εκτός.
Οπότε ναι, λογοκρισία, αν δε σου αρέσει τι να κάνω να πάω σε μοναστήρι?

giorgos35
03-03-15, 19:16
Η συμμετοχή σου και οι προσβολές είναι απαράδεκτες, μάθε πρώτα να μιλάς σωστά με τους συνανθρώπους σου. Να χαίρεσαι που έγινε διαγραφή του μηνύματος σου αντί να φας κανένα εφταήμερο εκτός.
Οπότε ναι, λογοκρισία, αν δε σου αρέσει τι να κάνω να πάω σε μοναστήρι?

ρε αντε κάνε μου μια πίπα όπως σου είπε και ο άλλος.
Και τους κανόνες σου τί τους έχεις;Για να τους εφαρμόζεις επιλλεκτικά όποτε σου γουστάρει;Εσύ ο ίδιος τους παραβαίνεις μόλις σε τσιτώνουν λίγο.Ισχύουν μόνο για τους άλλους.Για σένα ,το μούτουλο,το μούτο,το μουτεμένο και τους άλλους δεν ισχύουν.Καλύτερα τους κανόνες σου βάλτους στον κώλο σου.

leosedf
03-03-15, 19:26
Άντε σε καλή μεριά, τα λέμε το 2017 :)

moutoulos
03-03-15, 20:02
Για σένα ,το μούτουλο,το μούτο,το μουτεμένο και τους άλλους δεν ισχύουν.

Πάλι εγώ θα πληρώσω την νύφη ? :biggrin:.
Εγκό μουτουλο ημε ατοω, ντεν εκανα τηποτα ...