PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτόματη ρύθμιση ύψους κεφαλής laser CO2



info@kalarakis.com
03-03-15, 11:02
έχω ένα laser κοπής / εγχάραξης CO2
Το πρόβλημα μου είναι ότι το υλικό που βάζω για κοπή δεν είναι ίσιο αλλά κάνει "κύματα", όχι πάντα αλλά τις περισσότερες φορές
το πάχος του υλικού είναι από 3 ή 4mm το φύλλο
αν ρυθμίσω το ύψος πχ για τα 3mm και κάπου στη μέση κάνει κοιλιά έχω πρόβλημα γιατί μένει άκοπο και η γραμμή κοπής από 0.01 φαίνεται στα 0.3mm
Τη κεφαλή τη ρυθμίζω μηχανικά στην αρχή της κοπής στο ύψος που πρέπει να έχει
Η κεφαλή κινήται με 18-30mm/sec για τη κοπή

Πρέπει λοιπό να φτιάξω ένα αυτόματο σύστημα που να ανιχνεύει το ύψος της κεφαλής από το υλικό και να διορθώνει το ύψος της κεφαλής
Η διαφορά είναι από -2 έως +2 χιλιοστά

Γνωρίζεται κάποιο εξάρτημα που να δίνει μέτρηση απόστασης (χωρίς να ακουμπά στο υλικό)

picdev
03-03-15, 11:25
αυτοί οι αισθητήρες ειναι capacitive, δηλαδή μετράνε χωρητικότητα με μονωτή τον αέρα και οδηγούν το μοτέρ με pid.
Δεν ειναι κάτι απλό καθώς η συχνότητα μεταβάλλεται απο πολλούς εξωτερικούς παράγοντες.
Σε κάποιους dspic είδα μια λειτουργία με 2 capacitive που το ένα είναι σημείο αναφοράς και το άλλο μετράει απόσταση.
Θέλουν αρκετή δουλειά τα ψηφιακά φίλτρα και προσπάθησε να μην χρησιμοποίησες καλώδια ή αν χρησιμοποιήσεις ειδικά rf με θωράκιση.
Μερικά cnc κάνουν το εξής πάνε σε ενα σημείο που μηδενίζουν την απόσταση και απο εκεί και μετά αρχίζουν το κόψιμο.
Πάντως γενικά υπάρχουν τέτοιοι αισθητήρες , τώρα αν τον φτιάξεις είναι ενα θεμα και πως θα το συνδέσεις στο cnc και στο πρόγραμμα κοπής η στη κάρτα κίνηση γιατί μπορεί να μην υποστηρίζει z άξονα

http://www.cnc4pc.com/Store/osc/product_info.php?products_id=330?osCsid=51a4d1ef9e 2902020dfb29fac11598c9