PDA

Επιστροφή στο Forum : Ομοιότητες Κανονισμών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων



makris1
04-03-15, 00:06
Γεια σας,
ψάχνω τους κανονισμούς ηλεκτρικών εγκαταστάσεων της Ελλάδας για να τους συγκρίνω με τους κανονισμούς της 16/17ης Έκδοσης του ΙΕΤ.
Υπάρχουν κάπου online ? Βρήκα αυτό (http://www.eetemher.gr/bio/ELOT384.pdf) όμως είναι του 2004/5

Έχω και πολλές ερωτήσεις, δύο για αρχή ,
1)Βλέπω ότι ένας ηλεκτρολόγος βάζει 2,5μμ σύρμα για τις πρίζες με 16Α ασφάλεια.Ποιο είναι το όριο ? Ο αριθμός των πριζών ή ο χώρος σε τετραγωνικά ?
2)Επίσης στο κεντρικό διακόπτη μετά τον αποζεύκτη υπαρχει το ρελέ διαφυγής (rcd 30ma).Γιατί δεν χρησιμοποιούνται περισσότερα rcd.Παραδείγματος ένα για κάθε κύκλωμα.Ή ένα για τα φώτα και ένα για όλα τα άλλα.Για πρακτικούς λόγους.

gregpro
04-03-15, 00:35
Θα μπορούσαμε να βάζαμε από ένα τέτοιο διακόπτη σε κάθε γραμμή,αλλά ο Διαφορικός Διακόπτης Διαφυγής είναι αρκετά ακριβό όργανο και γιαυτό βάζουμε μόνο έναν στην αρχή της γραμμής. Όσο για το 2,5mm καλώδιο, βάζουμε 16Α ασφάλεια γιατί τόσο μπορεί να αντέξει το καλώδιο.

alpha uk
04-03-15, 01:35
Δέν νομίζω να υπάρχουν πολλοί που να ξέρουν τα 17th edition IET wiring Regulations . Στήν Ελλάδα είναι όλα θέμα κόστους ,έχεις λεφτά ,έχεις καί 17th Editions standars , δεν έχει λεφτά μένεις στά 15 th Editions standard Πάντως υπάρχουν πολλοί καλεί ηλεκτρολόγοι σε αυτό τό forum πού μπορούν νά σέ βοηθήσουν

makris1
04-03-15, 10:35
@gregpro


To 2,5 αντέχει μέχρι 26A.Οταν οι αποστάσεις και το φορτίο(μέχρι 3κw) είναι κατάληλες χρησιμοποιείται 20Α .16Α βάζεις όταν πας σε ρευματοδότες που δεν έχουν ασφάλεια 13Α. ΠΧ οι Σούκο.

Στη 16η/17 αναφέρει ότι μπορείς να χρησιμοποιησης δακτυλίδι 2χ2,5μμ με 32Α ασφάλεια χωρίς περιορισμό στον αριθμό ρευματοδοτών όμως το κύκλωμα δεν πρέπει να ξεπερνά ένα συγκεκριμένο εμβαδόν,συγκεκριμένα 100 τετραγωνικά μέτρα.


Το ερώτημα μου όμως είναι πόσους ρευματοδότες μπορείς να τοποθέτησης πάνω στο κύκλωμα αυτό ? Και άν υπαρχει όριο στο εμβαδόν τοποθέτησης ?

Μια άλλη ερώτηση,
είναι πράγματι αναγκαία η μικρή λυχνία στο γενικό διακόπτη ? Αφού μπορείς να δεις αν υπάρχει ρεύμα και από το test button στο RCD είτε υπάρχει το βολτόμετρο

Prezonautis
04-03-15, 10:55
Μια άλλη ερώτηση,
είναι πράγματι αναγκαία η μικρή λυχνία στο γενικό διακόπτη ? Αφού μπορείς να δεις αν υπάρχει ρεύμα και από το test button στο RCD είτε υπάρχει το βολτόμετρο

Λες για την ενδεικτική λυχνία που τοποθετείται στον πίνακα για να ελέγχουμε αν έχει ρεύμα μετά τον γενικό διακόπτη τις ασφάλεις και τον RCD και πρίν τις ασφάλειες για τις καταναλώσεις? Αν ναι φυσικά και είναι απαραίτητη. θα σου πω το πιο απλό σενάριο, ο πανάσχετος πως θα δει αν έχει ρεύμα ο πίνακας? ("σε πρώτη φάση"). Από την ενδεικτική λυχνία, αν δεν είναι καμένη. :001_smile:

FILMAN
04-03-15, 11:12
To 2,5 αντέχει μέχρι 26A.Οταν οι αποστάσεις και το φορτίο(μέχρι 3κw) είναι κατάληλες χρησιμοποιείται 20Α .16Α βάζεις όταν πας σε ρευματοδότες που δεν έχουν ασφάλεια 13Α. ΠΧ οι Σούκο.
Αν αντέχει μέχρι 26Α τότε ΔΕΝ μπορείς να βάλεις ασφάλειες 20Α διότι αυτές επιτρέπουν συνεχή ροή ρεύματος έως και 29Α που είναι περισσότερα από τα 26Α. Άρα θα βάλεις το πολύ την αμέσως μικρότερη που είναι ονομαστικής τιμής 16Α και επιτρέπει ρεύματα έως και 23.2Α που είναι λιγότερα από τα 26Α. Αν το φορτίο είναι μέχρι 3kW ομιλούμε για ρεύμα 13Α οπότε η ασφάλεια των 16Α είναι παραπάνω από αρκετή.


Στη 16η/17 αναφέρει ότι μπορείς να χρησιμοποιησης δακτυλίδι 2χ2,5μμ με 32Α ασφάλεια χωρίς περιορισμό στον αριθμό ρευματοδοτών όμως το κύκλωμα δεν πρέπει να ξεπερνά ένα συγκεκριμένο εμβαδόν,συγκεκριμένα 100 τετραγωνικά μέτρα.
Εγώ είδα εκεί να λέει για γειώσεις, τί είναι το "δαχτυλίδι" που λες;

dog80
04-03-15, 11:30
Εγώ είδα εκεί να λέει για γειώσεις, τί είναι το "δαχτυλίδι" που λες;

Υποθέτω εννοεί τοπολογία δακτυλίου en.wikipedia.org/wiki/Ring_circuit

alpha uk
04-03-15, 11:34
Φίλλιπε μιλάει γιά τά BS standars όπου η τάση τροφοδοσίας είναι 240ν οποτε και αμπέρ είμαι στά όρια τών 26 Όσο γιά το δαχτυλίδι ,Εδώ στην Αγγλία δέν τούς αρέσουν τά παράλληλα κυκλώματα στης πρίζες, έχουν το δαχτυλίδι , το οπίο τό τέλος τού κυκλώματος επανέρχεται στήν ασφάλεια ,οπότε είναι σάν νά έχεις καλώδια τών 5mm Και το κύκλωμα πέρνει ασφάλεια 32 Α

FILMAN
04-03-15, 12:00
έχουν το δαχτυλίδι , το οπίο τό τέλος τού κυκλώματος επανέρχεται στήν ασφάλεια ,οπότε είναι σάν νά έχεις καλώδια τών 5mm Και το κύκλωμα πέρνει ασφάλεια 32 ΑΑ, κατάλαβα!

vasilllis
04-03-15, 14:50
Φίλλιπε μιλάει γιά τά BS standars όπου η τάση τροφοδοσίας είναι 240ν οποτε και αμπέρ είμαι στά όρια τών 26 Όσο γιά το δαχτυλίδι ,Εδώ στην Αγγλία δέν τούς αρέσουν τά παράλληλα κυκλώματα στης πρίζες, έχουν το δαχτυλίδι , το οπίο τό τέλος τού κυκλώματος επανέρχεται στήν ασφάλεια ,οπότε είναι σάν νά έχεις καλώδια τών 5mm Και το κύκλωμα πέρνει ασφάλεια 32 Α

και αν βαλεις 10 πολυπριζα στην πριζα και τραβας 25Α? εχουν αλλες πριζες?

FILMAN
04-03-15, 14:58
Τότε θα έχεις πρόβλημα από την πρίζα και μετά (στην ίδια την πρίζα, στο φις, στο καλώδιο του πολύπριζου κ.λ.π.), πριν την πρίζα όμως, όχι.

rch
04-03-15, 15:17
Δεν κατάλαβα ρε παιδιά τι είναι αυτή η συνδεσμολογία. Όποιος μπορεί ας βάλει -παρακαλώ- ένα σχέδιο.

dog80
04-03-15, 15:41
και αν βαλεις 10 πολυπριζα στην πριζα και τραβας 25Α? εχουν αλλες πριζες?

Έχει ασφάλεια η κάθε συσκευή μέσα στην πρίζα της:
http://image.made-in-china.com/2f0j00nCFQGpEMCboc/UK-Bs-1363-Plug-Mains-Lead-Cable-Assembly.jpg

FILMAN
04-03-15, 15:54
Δεν κατάλαβα ρε παιδιά τι είναι αυτή η συνδεσμολογία. Όποιος μπορεί ας βάλει -παρακαλώ- ένα σχέδιο.
Από τον πίνακα φεύγει γραμμή και πάει στην πρώτη πρίζα, από εκεί στη δεύτερη, κ.ο.κ. και από την τελευταία πρίζα επιστρέφει πάλι στον πίνακα, έτσι στην ουσία το ρεύμα προς κάθε πρίζα έρχεται από δυο ουσιαστικά παραλληλισμένα καλώδια.

Έχει ασφάλεια η κάθε συσκευή μέσα στην πρίζα της:
http://image.made-in-china.com/2f0j00nCFQGpEMCboc/UK-Bs-1363-Plug-Mains-Lead-Cable-Assembly.jpg
Ουπς, αυτό το είχα ξεχάσει, οπότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα! Αν το παρακάνεις σε μια πρίζα δεν θα πέσει η ασφάλεια στον πίνακα αλλά θα καεί η ασφάλεια μέσα στο φις οπότε πάλι είσαι καλυμμένος!

makris1
04-03-15, 17:27
Ευχαριστώ κατάλαβα.Με το θέμα των πριζών τι γίνεται ? Τραβάς μια γραμμή απ΄τον γενικό από μία 16Α 2,5μμ σε μια πρίζα.Μετά όταν θες να βάλεις περισσότερες ή και σε άλλα δωμάτια τι γινεται ? Υπάρχει όριο στο πόσες μπορείς να φορτώσεις σε ένα κύκλωμα ?

alpha uk
04-03-15, 21:59
Τα κυκλώματα αυτά είναι γιά 32Α και όχι γιά 16 η 20 Α Η τοποθέτηση είναι γιά μέχρι 100 τετραγωνικά καί τοποθετης όσες πρίζες θέλης. Αλλά δέν συνδέονται όπως στήν Ελλάδα, δέν κάνεις διακλάδωση στό κουτί καί κατεβαζεις κάτω ένα ζευγάρι μέ τρία καλώδια , πρέπει νά φέρεις καί τά δύο ζευγάρια στήν πρίζας γιατί το κύκλωμα είναι στά 32Α Γενικά βροχοδιακλαδωση σε κουτιά διακλαδώσεων απαγορεύεται στήν Αγγλία Οι συνδέσεις είναι σε στήλη μαργαρίτας (daisy),Είσοδος Έξοδος μέσα στά κουτιά πριζων η διακοπτών και διακλάδωση πάνω στήν πρίζα η διακόπτη. Ακόμα καί στά βιομηχανικά μέ μεταλλικές σωλήνες τά κουτιά είναι μόνο γιά τήν ευκολία τού περάσματος τών καλωδίων

alpha uk
04-03-15, 22:26
Τα παράλληλα κυκλώματα είναι όπως καί στήν Αγγλία ή στην Κύπρο ότι ισχύει στήν Κύπρο ισχύει καί στήν Ελλάδα .Συνήθως στήν Ελλάδα , κάθε δωμάτιο έχει καί ενα κύκλωμα 16 Α από ότι έχω δεί

alpha uk
05-03-15, 01:47
Όσο γιά τόν πίνακα , αυτό εξαρτάται από τόν πελάτη ,Αν εξηγεισης στόν πελάτη ότι ο κανονισμός 17 th edition αναφέρεται στήν τοποθεσία split load F Board ,καί ό πελάτης δεχθεί ,δέν βλέπω κάποιο πρόβλημα

makris1
08-03-15, 18:23
Ευχαριστώ αλφα,
Κάτι άλλο,στη 17η χρησιμοποιούνται καλώδια πχ για πρίζες δαχτυλίδι 2,5μμ για ρευματοφόρους και 1,5μμ για προσγειωση.Για μία παροχή πχ 10μμ ρευματοφόρα 3φασική είτε μονοφασική χρησιμοποιείται προσγείωση 6μμ.Στην Ελλαδα χρησιμοποιούνται οι ίδιες διατομές για προσγείωση όπως και στα ρευματοφόρα ?

alpha uk
08-03-15, 20:36
Συνήθως Νάι από ότι έχω δεί. Αλλά ο κανονισμός δέν σέ περιορίζει .Έχω δεί καί νεότερες εγκαταστάσεις πού ο CPC είναι μικρότερος του Ρ. Ν Αυτά από οτι έχω δεί σε διάφορες εγκαταστάσεις στή Ελλάδα γιατί καί εγώ στήν Αγγλία μένω καί μέ τά BS standards δουλεύω

makris1
08-03-15, 21:19
Στην Αγγλία όταν τελειώσεις μια δουλειά πχ ένα σπίτι,Χρειάζεται κάποιος (αυστηρός) έλεγχος από την εταιρία που σε τροφοδοτεί με ηλεκτρισμό είτε από κάποιο κυβερνητικό οργανισμό πριν σε συνδέσουν με το δίκτυο ?
Απο ότι κατάλαβα στην Ελλάδα δεν γίνεται κάτι τέτοιο και η ασφάλεια και όλα βασίζονται στον ηλεκτρολόγο(λίγο επικίνδυνο κατά την άποψη μου).Ή μήπως γίνεται κάποιος έλεγχος από τον ηλεκτρολόγο-μηχανικό?
Λέω λίγο επικίνδυνο λόγο του οτι είμαστε όλοι άνθρωποι και όλο και κάτι μπορεί να μας γελάσει.Ένας αυστηρός δεύτερος έλεγχος από ένα ουδέτερο οργανισμό θα κάνει μάλλον τα πράγματα πιο σίγουρα και ασφαλές.

alpha uk
08-03-15, 21:44
Έχω διαβάσει ότι testing and sertification είναι νομικά κατοχυρωμένο Εάν όμως γίνεται η όχι αυτό δέν τό ξέρω

makris1
14-03-15, 01:30
Ακόμη κάποια πράγματα που έχω παρατηρήσει είναι ,
Σε συσκευές όπως air condition,κουζίνες,μοτέρ,θερμοσίφωνες κλπ χρειάζονται διπολικούς διακόπτες αναλόγως φορτίου, 13Α είτε 20A(εικόνα 1) είτε 45Α(εικόνα2) μέσα σε 2 μέτρα απόσταση.Μου κάνει εντύπωση που δεν μπορείς να βρεις καν διπολικούς διακόπτες στο Ελληνικό εμπόριο και περισσότερη εντύπωση που χρειάζεται ο καταναλωτής να τρέχει να ανάβει και να κλείνει το θερμοσίφωνα από το γενικό.
5579855799

Ένα άλλο θέμα ασφάλειας είναι το ρελέ διαφυγής 30μα που συνήθως υπάρχει στον γενικό μετά από την είσοδο της παροχής. Από το καλώδιο της παροχής μέχρι και το ρολόι δεν υπάρχει κάποιο σύστημα προστασίας εκτός της ασφάλειας για υπερένταση και βραχυκυκλώματος. Δεν το βρίσκετε και εσείς αυτό επικίνδυνο ?

lepouras
14-03-15, 02:31
Δεν το βρίσκετε και εσείς αυτό επικίνδυνο ?

Όχι. βλέπεις εδώ πας πιστοποιητικό στην ΔΕΗ και έχεις γράψει <<ΔΕΝ έχει ρελε διαφυγής ούτε γείωση κανονική(ότι απέμεινε στα υδραυλικά) και έχει μαρμάρινο πίνακα >> και η ΔΕΗ λέει <<οκ δώστε ρεύμα>>. και ρωτάς <<μα έχει ελλείψεις δεν το βλέπετε?>>. και σου λέει<< εσύ τα σημείωσες ότι δεν τα έχει? ε είσαι καλυμμένος>>:lool:
βρε παλικάρια που πάτε. εδώ είναι Ελλάδα. οι καινούργιοι κανονισμοί (HD384)γίνανε για να πουλήσουν μερικές χιλιάδες (μπορεί τελικά εκατοντάδες) μηχανήματα μετρήσεων και πιστοποίησης. από έλεγχο άστα να πάνε στο λεξικό (τους) δεν την έχει την λέξη.:hahahha:
εδώ ακόμα τσακωνόμαστε αν στο ένα μέτρο ΝΥΑ 1.5 μπορείς να βάλεις 16 ασφάλεια αλλά δεν έχουμε πρόβλημα σε 100 μέτρα 1.5 να έχει 10Α.:001_tt2:

alpha uk
14-03-15, 19:54
Θά μπορούσε νά γίνει κάτι μέ ιδιωτική πρωτοβουλία ίσως ??? Γιά παράδειγμα μερικοί Ηλεκτρολόγοι μηχανικοί σε συνεργασία μέ τούς ηλεκτρολογικούς συνεταιρισμούς, νά δημιουργήσουν μία Αρχή. Σέ αυτή την Αρχή θά εγγράφονται όλοι οι επαγγελματίες ηλεκτρολόγοι , (με ένα χρηματικό ποσόν, Α) Απαραίτητα όλοι οι επαγγελματίες θά γνωρίζουν τούς κανονισμούς καί βέβαια testing and certificate .Η Αρχή θά προμηθεύει τούς ηλεκτρολόγους μέ κάθε απαραίτητα βιβλία (μέ ένα χρηματικό ποσό. Α ) καί μέ οποιαδήποτε τεχνογνωσία, Όλοι οι επαγγελματίες ηλεκτρολόγοι γιά νά κρατήσουν τήν εγγραφή θά πρέπει νά πληρώνουν ένα χρηματικό ποσό Α κάθε χρόνο. Όλοι οι ηλεκτρολόγοι θά πρέπει νά δίνουν στόν πελάτη certificate τής εγκατάστασης Η Αρχή μία φορά τό χρόνο θά πρέπει νά ελέγχει 5 από ολες τής τεχνικές εργασίες τών εγγεγραμμένων ( επιθεώρηση σωστής κατασκευής καί γνώσεων) Μέ μία σοβαρή διαφήμιση έτσι Όστε ό κόσμος νά γνωρίσει τή σοβαρότητα τής Αρχής θά κατοχυρωθεί. Ο κόσμος θά επιλέγει μόνο εγγεγραμμένους ηλεκτρολόγους γιά τής εγκαταστάσεις , καί η ίδια ή Αρχή θά μπορεί νά προσφέρει στό κράτος όλους τούς ελεγκτικούς μηχανισμούς,( ο έλεγχος νά γίνεται από επαγγελματίες ηλεκτρολόγους) καί όχι από γραφειοκράτες. Έτσι ξεκίνησε καί εδώ μέ ιδιωτική πρωτοβουλία καί τώρα είναι νομικά καί κρατικά κατοχυρωμένη

lepouras
14-03-15, 20:08
καλό αλλά..................................... ρομαντικό.
την επόμενη μέρα θα βγάζανε σκάρτους όποιους δεν γουστάρανε και θα βγάζανε τις δικές τους δουλειές αλφάδια. μα εδώ σαν σωματεία δεν τα βρίσκουν και γιαυτό όποιος δεν γουστάρει τους από εδώ ανοίγει το δικό του σωματείο. και έχουμε γεμίσει σωματεία.
είπαμε Ελλάδα εδώ.
στην Αγγλία όταν το κράτος θέλει να ελέγξει αν κάνουν σωστά την δουλειά τους το κάνει. εδώ θα βάζαν άλλα λαμόγια να ελέγξουν τα άλλα λαμόγια.
δες πχ ΣΔΟΕ(σώμα δίωξη οικονομικού εγκλήματος) ε από τότε που τους φτιάξανε το κράτος εισπράττει λιγότερα και οι <<ράμπο>> παίρνουν χοντρότερες μίζες:lool:

alpha uk
14-03-15, 21:22
Φίλε Γιάννη μού θυμισες κάτι πού έγινε πρίν Πόλα χρόνια ,όταν ήμουν ηλεκτρολόγος συντηρητής σέ ένα μεγάλο ξενοδοχείο στό Λουτράκι Κορινθίας Την εποχή εκείνη κάναν μία μεγάλη ανακατασκευή σέ όλες τής πισίνες ,στό πουλ μπαρ, καί στό θέατρο ,μέ ήλεκτρο μηχανικούς πίνακες, έτσι Όστε τα φώτα καί συντριβάνια νά λειτουργούν σύμφωνα μέ τήν μουσική Η Siemens προμήθευσε τούς πίνακες καθώς καί τεχνογνωσία, μέ έναν Ελληνογερμανο τεχνίτη.Μετά από τρείς εβδομάδες ,έτυχε νά τόν δω σέ ένα μπάρ ένως φίλου, καί ηταν λίγο στεναχωρημένος.Τόν Ρώτησα λοιπόν τί συμβαίνει. ? Καί μού λέει ,θά σού κάνω μία ερώτηση καί θέλω νά μού απαντήσεις άν βέβαια ξέρεις. Μέ ρωτά λοιπόν . Ξέρεις πιά είναι ή διαφορά μεταξύ ΘΕΟΥ. Καί ΕΛΛΗΝΑ ? Τού απαντώ όχι ,πιά είναι? Καί μού είπε ό άνθρωπος κάτι πού μέχρι τώρα δέν τό έχω ξεχάσει. Ο Θεός τά ξέρει όλα έτσι δέν είναι??? Ε λοιπόν ό Έλληνας τά ξέρει Καλλίτερα .Απελπισμένος από όλους τούς παντογνώστες , πού σάν ειδικός δέν ήξερε τίποτα ,ενώ όλοι οι άλλοι τα ήξεραν καλλίτερα

xrhstosmp
14-03-15, 22:00
καλα τα λετε εσεις οι της Αγγλιας αλλα στην Αγγλια μαλλον εχουν μαθει ολοι πως η ασφαλεια προηγηται.ειναι αδιανοητο πιστευω εκει να παει καποιος το σαραβαλο του στο ΚΤΕΟ και να λαδωσει για να περασει ουτως ωστε την αλλη μερα να σκοτωθει με το ρημαδι του.
Εδω δεν μας πειραζει αφου δεν εχουμε κανενα σεβασμο στον εαυτο μας(ποσο μαλλον στους διπλανους μας). Εδω ολα γινονται για να κονομησουν καποιοι.Περνας κοκκινο πληρωνεις 700 ευρω καθαρισες.αμα εχεις δις περνας 800 κοκκινα τη μερα και δε σε νοιαζει.αμα στο δευτερο κοκκινο που περναγες σου περνανε το διπλωμα δια παντως ομως δε θα ειχε σημασια η τσεπη σου.....
εδω σε περνει τηλεφωνο ο αλλος και σε ρωταει "ποσο κανει το χαρτι" για να παρει ρευμα.ειναι δεν ειναι ασφαλες το σπιτι του ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ. τον νοιαζει μονο να" κανει τη δουλεια του".
Λες και το παιδι του αξιζει λιγοτερο απο τα 150 ευρω που θα εκανε ενας φυσιολογικος ελεγχος.
Λες και πουλαμε χαρτια οχι ελεγχο.

lepouras
14-03-15, 22:04
γιαυτό όπως καταλαβαίνεις όταν κάτι προτείνετε εδώ για <<βελτίωση>> πρέπει να πιάνουμε πλάτη τοίχο γιατί δεν ξέρεις τη έχουν κατά νου.
όταν έμαθα ότι και στην Ελλάδα θα ξεκινήσουμε να κάνουμε πιστοποίηση σε εγκαταστάσεις είπα επιτέλους άντε να ησυχάσουμε από τους αρπακόλλες, άσχετος, αλεξιπτωτιστές(παρότι πάντα είμαι καχύποπτος και προσπαθώ να βλέπω πίσω από τις λέξεις, αναγγελίες). αποτέλεσμα?να θεωρείτε μ@λ@κ@ς όποιος αγόρασε μηχάνημα. φυσικά δεν το μετανιώνω και γενικά ποτέ δεν μετάνιωσα για όσα ξοδεύω ακόμα και ξόδεψα σε όργανα και εργαλεία .

alpha uk
14-03-15, 22:20
Φιλέ Χρήστο η Ελλάδα τών 10 εκατομμυρίων έχει πίο πολλούς έξυπνους από τήν Αγγλία τών 60 εκατομμυρίων Αυτό πού λύπη είναι παιδία, συνεργασία, όσο γιά τό φιλότιμο , αυτό έχει εξαλείψει πρό πολλού Καί είναι κρίμα να βλέπω τούς βαρβάρους νά ευδοκιμούν κάι εμάς τούς Ελληνες νά αυτοκαταστρεφωμασται

xrhstosmp
14-03-15, 22:29
ισως να ειμαστε πιο εξυπνοι σε καποια πραγματα....αλλα το παραδειγμα του κτεο -πιστεψε με το κανουν απειροι- δειχνει εντελως ηλιθιοτητα.
Ακομα και οι εξυπναδα λοιπον εχει τις αδυναμιες της αν δεν εχεις την παιδεια οπως ειπες!!!!

alpha uk
14-03-15, 22:55
Καί τή πρέπει νά γίνει?? Πολιτική δικτατορία ?? Αποφασηζουμαι καί διατασσωμαι

vasilllis
14-03-15, 23:17
Φιλέ Χρήστο η Ελλάδα τών 10 εκατομμυρίων έχει πίο πολλούς έξυπνους από τήν Αγγλία τών 60 εκατομμυρίων Αυτό πού λύπη είναι παιδία, συνεργασία, όσο γιά τό φιλότιμο , αυτό έχει εξαλείψει πρό πολλού Καί είναι κρίμα να βλέπω τούς βαρβάρους νά ευδοκιμούν κάι εμάς τούς Ελληνες νά αυτοκαταστρεφωμασται

η πολλη εξυπναδα μας εφαγε εμας ,,


Καί τή πρέπει νά γίνει?? Πολιτική δικτατορία ?? Αποφασηζουμαι καί διατασσωμαι

αυτη την φραση δεν την καταλαβα ποτε.,Δηλαδη σε ενα νομο που πρεπει να εφαρμοζεται τι πρεπει να γινεται?να ρωταμε τους παρατρεχαμενους αν θελουν-συμφερει-βολευει να τον εφαρμοσουν?
ναι αποφασιζομεν και διατασσομεν.δεν εισαι νομιμος?ποινη..μεχρι να γινεις.

alpha uk
14-03-15, 23:29
Οπότε μόνο σωστή παιδία. Καί πρέπει νά αρχίσει τό συντομότερο

makris1
14-03-15, 23:46
@Lepouras
Τι είδους όργανα και εργαλεία πήρες ? Για να μετράς χρόνους σε ρελε διαρροής, αντιστάσεις βρόγχου κλπ?

Για το θέμα ασφάλειας από διαρροή στη παροχή ρολόι-γενικού στην έσχατη μπορεί να τοποθετηθεί ένα ρελέ διαρροής δίπλα απο το ρολόι αντί στο γενικό. Έτσι όλη η εγκατάσταση θα έχει προστασία έναντι διαρροής.
Στη 17η υπάρχει ένα mcb-rcd μετά το ρολόι και από ένα rcd μέσα στο γενικό του σπιτιού για το κάθε κύκλωμα πού χρειάζεται προστασία από άμεση και έμμεση επαφή.
Συνήθως υπάρχει ένα 300μα είτε 500μα στο ρόλοι αναλόγως της αντίστασης και 30μα στα κυκλώματα μέσα στο σπίτι.

lepouras
15-03-15, 00:26
Δυστυχώς Γιάννη είναι δύσκολο γιατί αν το αναλύσουμε θα πέσουμε σε φαύλο κύκλο.
για να αρχίσουν να αλλάζουν τα πράγματα ας ξεκινήσουμε από την παιδεία (?) μα για να υπάρξει παιδεία πρέπει να την ξαναφτιάξει μια κυβέρνηση άρα πρέπει να έχουμε σωστή κυβέρνηση άρα αν είχαμε σωστή κυβέρνηση θα είχαμε και ελέγχους που δεν θα επιτρέπανε φαινόμενα τέτοια.
αλλά για να έχεις μια σωστή κυβέρνηση πρέπει να την εκλέξουμε εμείς μα για να την εκλέξουμε εμείς πρέπει να αποφασίσουμε ότι θέλουμε το γενικό καλό και όχι της πάρτης μας άρα για να φτάσουμε να σκεφτούμε όλοι ότι θέλουμε το γενικό καλό και όχι την πάρτη μας χρειάζεται να έχουμε και την σωστή παιδεία ................................................ και φτου και από την αρχή.
:lool:
οπότε αν κάπως κάπου κάποτε σπάσει από λάθος ή κάποιο τυχαίο γεγονός κάποιος κρίκος αυτής της αλυσίδας ίσως λέω ίσως κάτι γίνει. και πραγματικά πιστεύω ότι αν το καταφέρναμε ποτέ αυτό θα κατακτούσαμε την Γη σε χρόνο μηδέν:biggrin:
παιδιά δεν το γυρνάμε πάλι στους κανονισμούς? γιατί αν θα το γυρίσουμε και αυτό το θέμα στα πολιτικά(εγώ ευθύνομαι σε αυτό) θα καταντήσει σαν τις εκλογές που έκλεισε:lool:.
Γιάννη μου αρέσουν πολύ από τους κανονισμούς που έχετε αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν και τα αντίστοιχα υλικά στην Ελλάδα ώστε και να επιτρέπονταν να μπορούν να εφαρμοστούν. πχ το σύστημα δαχτυλίδι μου αρέσει πολύ γιατί αν σκεφτούμε ότι με μία γραμμή που ξεκινά από τον πίνακα γυρνά όλο το σπίτι και καταλήγει ξανά στον πίνακα μπορούμε να δώσουμε το σύνολο της ισχύς του ρολογιού(πχ μονοφασικό με 35Α στο ρολόι και 32 στον πίνακά μας);
εξοικονομούμε πολλά καλώδια και παροχές που συνήθως τραβάμε εμείς.
αλλά τώρα που το σκέφτομαι ακόμα και σε αυτό μαντάρα θα τα κάναμε:lool:

lepouras
15-03-15, 00:54
@Lepouras
Τι είδους όργανα και εργαλεία πήρες ? Για να μετράς χρόνους σε ρελε διαρροής, αντιστάσεις βρόγχου κλπ?

Για το θέμα ασφάλειας από διαρροή στη παροχή ρολόι-γενικού στην έσχατη μπορεί να τοποθετηθεί ένα ρελέ διαρροής δίπλα απο το ρολόι αντί στο γενικό. Έτσι όλη η εγκατάσταση θα έχει προστασία έναντι διαρροής.
Στη 17η υπάρχει ένα mcb-rcd μετά το ρολόι και από ένα rcd μέσα στο γενικό του σπιτιού για το κάθε κύκλωμα πού χρειάζεται προστασία από άμεση και έμμεση επαφή.
Συνήθως υπάρχει ένα 300μα είτε 500μα στο ρόλοι αναλόγως της αντίστασης και 30μα στα κυκλώματα μέσα στο σπίτι.



στην Ελλάδα ΔΕΝ προβλέπετε αυτό. που ακόμα και να θέλαμε να το κάνουμε θα ερχόταν η ΔΕΗ θα το έβλεπε και θα γκρίνιαζε:lool:
φυσικά όχι ότι δεν υπάρχουν πίνακες κλπ που βόσκουν δίπλα σε ρολόγια . απλά εκεί συνήθως δεν ασχολούνται. όπως μας κάτσει είναι.
στην Κύπρο (που εχω έρθει είναι η πεθερά μου εκεί) μου αρέσουν τα συστήματά σας. μου ζήτησε να της κρεμάσω κάτι Φωτιστικά που είχε και μόλις ξεβίδωσα το ντουί από το ταβάνι και είδα το μεταλλικό κουτί τις σωλήνες κλπ ξετρελάθηκα.
αμέσως κατάλαβα ότι έχετε και κάποιο κόλπο για γάντζο. οπότε πήγα σε μαγαζί με ηλεκτρολογικά και μόλις του ζήτησα το καπάκι με τον γάντζο που χρειάζεται αμέσως μου έδωσε.
ούτε τρυπήματα στα ταβάνια ούτε βάλε γάντζο πριν και μετά ξήλωμα. ούτε χύμα ντουί Κλέμενς καλώδια πλακέ.
εδώ όσες φορές προσπάθησα να το εφαρμόσω (προ εγκατάσταση στα μπετά) έμπλεξα με την Ελληνική νοοτροπία που λέει τα σχέδια των οικοδομών βγαίνουν μόνο για την πολεοδομία. μετά τα βάζουμε κατά βούληση και όπου μας βολέψουν εκείνη την στιγμή.
μόνο σε ένα ξενοδοχείο που επειδή ήταν στην μέση επιδότηση ΕΟΤ κλπ την ευχαριστήθηκα που σε 4 ώρες είχα 2 χιλιόμετρα σωλήνες μέσα στα μπετά(δίκτυα, δορυφορικά, παροχές δωματίων, φωτισμών, πινάκων κλπ) οπότε το 60-70% της εγκατάστασης ήταν έτυμη και με μεγάλη εξοικονόμηση στο μήκος των καλωδίων. κατά τα άλλα άστα να πάνε.
έχετε και διαφορετικό σύστημα αν θυμάμαι καλά στον τρόπο που έχετε τα ρολόγια και τους διακόπτες. καμιά σχέση με εδώ.
εδώ μέχρι πρόσφατα αν σου καιγόταν η ασφάλεια στο ρολόι όσα δεν είχαν αυτόματη έπρεπε να φωνάξεις την ΔΕΗ να στην αλλάξει και χρεωνόσουν 30 ευρώ στον λογαριασμό. τουλάχιστον στα καινούργια καβούκια υπάρχει πρόσβαση στην ασφάλεια χωρίς να χρειαστεί να σπάσουμε σφραγίδες κλπ στον κουτί. φυσικά υπάρχουν και τα παλιά παράλληλα. οπότε σε αυτά είναι ακόμα μην σου κάτσει.
ναι έχω μηχάνημα (metrel MI3125B)
http://www.antoniadis.com.gr/product_info.php?products_id=3315
και γειωσόμετρο
geotest 2016
http://www.electricalsound.com/origiinal/BKP_CLND_II/index_php_Content_17_Data_068013_menu_1.php
ένα meger αντίκα με μανιβέλα(μου το χάρισε ένας συνταξιούχος ηλεκτρολόγος) σε ξύλινο κουτί :lool:
και καμιά 10αριά πολύμετρα διαφόρων τύπων.:001_tt2:

alpha uk
15-03-15, 01:44
Γιάννη εγώ έχω 4 ενα fluke 1651B ενα megger mft1710. ενα Seaward καί ένα Metrel τό παλιοτερο μοντέλο από τό δικό σου καθώς καί ένα σετ αναλογικά τής megger γιά ειδικές περιπτώσεις. Τό κακό είναι οτί κάθε χρόνο μάς αναγκάζουν να τά στέλνουμε γιά calibration οπότε 5x100=£ 500 έτσι γιά πλάκα

makris1
17-03-15, 01:09
@alpha
Ποιο από τα δύο fluke/megger σε βολεύει περισσότερο και γιατί ?

alpha uk
17-03-15, 19:16
@Makris φιλέ μου τη νά σού πώ! .Όλα τά tester's πού έχω είναι καλά .Νομίζω είναι προσκοπική γνώμη τού καθενός, καί εξαρτάται πώς τά λειτουργεί. Το megger γιά παράδειγμα είναι λίγο πιό αργό από τό fluke, τό άλλο πρόβλημα μέ τό megger είναι ότι αν κατά λάθος κάνεις low ohm test χωρίς νά διακοψεις το ρεύμα σού καίει τήν εσωτερική ασφάλεια ,καί πρέπει νά ανοίξεις τό όργανο, από τήν άλλη πλευρά τo megger κάνει loop test μεταξύ δύο φάσεων ,ενώ τό fluke όχι Έχω παρατηρείση ότι τό megger μού πετά τήν ασφάλεια όταν τό Zs τού κεικλωματος είναι κοντά στό Max Zs τής ασφάλειας.Τό fluke κάνει πιό ευαίσθητες μετρήσεις, αλά καί πάλι δέν χρειάζονται πολλή ευαίσθητες μετρήσεις. - + 5% γιά 5 sec καί πολλή περισσότερο γιά. 0.4 sec Μέ αυτό πού είμαι ενθουσιασμένος είναι μέ τό metrel παρά πολλή καλό σέ όλα τά test λίγο πιό Αργώ στό RCD Loop test αλά συγκριτικά μέ τά άλλα τό προτιμώ. Τό μόνο πρόβλημα πού μπορώ να πώ είναι ότι οι μπαταρίες τού ξεφορτηζωνται πολλή γρήγορα.. Το Seaward μέ απογοήτευσε . £ 780 .Τό πήραμε διότι μπορεί να κάνει print , NICEIC certificate direct to the printer. on 16th editions αλλά ή εταιρεία δέν κάνει ανανέωση (software) γιά 17th edition certificate καί όχι μόνο αυτό αλλά σταμάτησε καί τήν πώληση αυτόυ τού μοντέλου. Το όργανο είναι super fast σέ όλα τά test καί παρά πολλή accurate πάρα πολλή εύκολο νά τό δουλέψεις.Τέλος όλα έχουν πρόβλημα όταν ή τάση ξεπεράσει τά 247ν γιαυτό καί έχουμε κάι τά αναλογικά τά οπία λειτουργούν χωρίς πρόβλημα

makris1
18-03-15, 22:04
Δηλαδή το κάθε ένα έχει τα δικά του πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα .Έχω το Megger MIT320 το LRCD220 και μερικά τής kyoritsu.To fluke 1653 το πήρε ο αδερφός μου, δεν πρόλαβα να το δοκιμάσω. Από την εμφάνιση το megger μου έμοιαζε ότι ήταν πιο πρακτικό.Το σκέφτομαι να πάρω ένα. Θα περιμένω μέχρι να δουλέψω λίγο το fluke για περισσοτερες εντυπώσεις.

makris1
18-03-15, 22:33
Πριν λίγο καιρό ήμουν στη Χαλκιδική για περίπατο κοντά στη Νέα Σκιώνη-Λουτρά και από περιέργεια κοίταξα ένα δύο σπίτια στα ρολόγια της ΔΕΗ και παρατήρησα ότι υπήρχαν καλώδια προσγειώσεως από το ρολόι στη γη.Υπέθεσα ότι θα ήταν σύστημα ΤΤ .

Κάπου διάβασα, νομίζω κάπου εδώ μέσα στο φόρουμ το είχα δει,ότι το ΤΤ χρησιμοποιείτε κυρίως μόνο Αθήνα. και ότι Θεσσαλονίκη χρησιμοποιείται το TN-C-S.

Μπορούμε να μάθουμε ποιο σύστημα χρησιμοποιείται σ' εκείνες τις περιοχές ? Και αν είναι πράγματι TN-C-S γιατί να υπάρχουν οι προσγειώσεις?

alpha uk
18-03-15, 23:57
Από ότι θυμάμαι καί από ότι έχω δεί TN-C-S παροχές υπάρχουν μέσα στης πόλεις .Έξω από τής πόλεις υπάρχουν ΤΤ .Γενικά ΤΤ είναι η πίο φτηνή καί αξιόλογη γείωσης ,Αν λειτουργεί σωστά .(πάντα συγκρητικά μέ τό κόστος) .Αν μπορεί κάποιος από τά παιδιά νά μάς δώσει περισσότερες πληροφορίες ???

lepouras
19-03-15, 01:19
http://library.tee.gr/digital/m2098/m2098_katsanos.pdf

σελίδα 2.

makris1
19-03-15, 12:16
Γιαννη το τι ειναι TT και τι TNCS μπορουμε να το διαβασουμε απο το συνδεσμο που εβαλες.
Αυτο που θελουμε να μαθουμε ειναι ποιες περιοχες εχουνε τοΤΤ και ποιες TNCS.
Ειδικα στη περιοχη που εχω αναφερει μιας και οπτικα λογο της γειωσης προφανος ειναι ΤΤ.Διαβαζοντας ομως εδω αναφερεται οτι στη Θεσσαλονικη χρησιμοποιειται το TNCS.Γιαυτο θελω να το ξεκαθαρισω άλλα καλο θα ηταν να γωριζουμε και τις περιοχες σε ολοκληρη την Ελλαδα.

alpha uk
19-03-15, 21:57
Ευχαριστώ Γιάννη αρκετά κατατοπιστικο ,Ενα ερώτημα μόνο, σέ ένα σημείο, λέει ότι ή θεμελιακή είναι συμπληρωματική γείωση , αμέσως μετά λέει ότι είναι απαραίτητη σέ όλες τής καινούργιες οικοδομές ,ασχέτως παροχής TT . TN-C-S . Εάν σέ παροχή TN-C-S ή σύνθετη αντίσταση Ze γιά παράδειγμα είναι τής τάξεως τών 1.4Ω θά πρέπει καί πάλη νά συνδεθεί ή θεμελιακή ? ( 1.4Ω είναι αρκετά καλή αντίσταση βρόχου, καί δέν βλέπω τόν λόγω γιά θεμελιακή) καθότι συμπληρωματική όπως αναφέρει .Ο λόγος πού τό αναφέρω αυτό είναι διότι εάν συνδεθεί ή θεμελιακή, τo Ze θά πέσει πολλή κάτω μέ αποτέλεσμα τό ρεύμα βραχυκυκλώματος νά ανέβει σέ πολλή υψηλά επίπεδα.

lepouras
19-03-15, 23:22
Makris αναλυτικά είναι δύσκολο να το βρεις γιατί και στο σημείο που λέει στο ευρύτερο πεδίο του λεκανοπεδίου σε ποιο απομακρυσμένες περιοχές είναι ΤΝ ενώ ποιο κεντρικά ΤΤ στην Θεσσαλονίκη το ίδιο(υποθέτω). απλά στις δύο αυτές πόλης το ακριβές σημείο κάθε φορά το μαθαίνεις από την ΔΕΗ. και να ξέρεις στην Ελλάδα καλύτερα να τα βάλεις με μια διμοιρία ΜΑΤ παρά με την ΔΕΗ. οπότε ότι και όπου μας πούνε:lool:.

Γιάννη σε αυτό είπα και ποιο πάνω ότι καμιά φορά ερμηνεύονται όπως κάτσει.
δηλαδή σε καινούργιες κατασκευές πρέπει να μπαίνει θεμελιακή.
δεν την ορίζει ανάλογα με το σύστημα(ΤΤ ή ΤΝ) αν το κτήριο προϋπάρχει θα πρέπει να φτιαχτεί κάποια άλλη (που φυσικά δεν θα είναι θεμελιακή).
καμιά φορά έρχονται σε παλιά κτήρια και μας λένε <<θεμελιακή βάλατε?>> και τους λες <<μα είναι παλιό το κτήριο δεν μπορούμε να το γκρεμίσουμε να του βάλουμε θεμελιακή και να το ξαναχτίσουμε μόνο και μόνο για να έχει θεμελιακή>>. <<έχει μπει όμως περιμετρική ή Ε χαλκού ή τάδε κλπ κλπ>> και σου λένε <<όχι πρέπει να μπεί θεμελιακή έτσι λένε οι κανονισμοί>>. άντε να τους κάνεις μάθημα αυτούς.
αλλά κανείς δεν ελέγχει ΑΝ έγινε θεμελιακή ή αν έγινε ΣΩΣΤΑ ή τη νούμερο έβγαλε άρα αν δεν είναι καλά τα νούμερα να γίνει και συμπληρωματική ή αν ο τρόπος που έγινε μπορεί να προκαλέσει ζημιά στην θεμελίωση κλπ κλπ κλπ. άρα δεν πας να έχεις ένα παλούκι ριγμένο? σε ρωτάνε και λες ''ναι πωωωως φυσικά θεμελιακή έχουμε και μάλιστα 0.8Ω '' και σου λένε '' αααααααα πολύ καλά μπράβο'':lool:

τώρα το αν είναι μικρό ή όχι το νούμερο, άποψή μου είναι να είναι το δυνατόν μικρότερο διότι δεν ξέρεις ποτέ από που θα έρθει ή στραβή.
έχω δει από λιωμένα ρολόγια από κακές επαφές κομμένους ουδέτερους σε κολόνες μέσα σε ρολόγια κλπ κλπ. οπότε καλύτερα να υπολογιστούν τα υλικά του πίνακα σε υψηλότερες αντοχές παρά να τρέχουμε και να μην φτάνουμε.
φυσικά όσοι μετράνε.
γιατί αυτοί που δεν ασχολούνται να μετρήσουν να είσαι σίγουρος ότι και την γείωση με το μάτι την φτιάχνουν οπότε μην περιμένεις κάτω από 4-5-12-20 και πάνω Ωμ:hahahha:

alpha uk
19-03-15, 23:48
Ευχαριστώ Γιάννη, μία άλλη ερώτηση, θεμελιακή γίνεται μέ ,χαλκωκαλωδιο ? χαλκωταινια? Μέ άλλο μέταλο ? καί πιά διατομή?

makris1
20-03-15, 00:10
Να απαντησω και γω. Σε μελετες μηχανικων ηλεκτρολογων ζητανε χαλκοταινια.Μιλαω για τη 16η.Εχω χρησημοποιηση ομως σε αρκετες περιπτωσεις και χαλκινα καλωδια 10,16mm .Φτανει στο τελος να εχεις μια καλη γειωση.Παρολο που σε καινουργιες εγκαταστασεις παντα κανω, ποτε δεν ετυχε σε ελεγχους να μου ζητηθη θεμελιακη γειωση.Ισως λογο καλης μετρηση γειωσης.

lepouras
20-03-15, 01:16
μέσα στα μπετά δεν μπαίνει χαλκός. ο λόγος είναι ότι ο χαλκός τρώει τα σίδερα του μπετου όταν κάνει επαφή μαζί τους. μπαίνει γαλβανισμένη ατσάλινη ταινία και πριν βγει από τα μπετά συνδέετε με σύνδεσμο διμεταλλικό και μετά χαλκό και βγαίνει έξω. φυσικά όταν μιλάμε για θεμελιακή μιλάμε για την περίπτωση που με την ταινία συνδέουμε πολλά σίδερα της θεμελίωσης άρα η ταινία τρέχει αρκετά ψηλότερα από το φυσικό έδαφος μέσα στα πλέγματα τον πεδιλοδοκών και όχι χαμηλά σε επαφή με το χώμα. με αυτόν τον τρόπο στην ουσία κάνουμε ένα τεράστιο ηλεκτρόδιο όλο τον οπλισμό και την θεμελίωση του κτηρίου και η ταινία παίζει τον ρόλο να γίνει καλύτερη επαφή με τα σίδερα αυτά με τους συνδέσμους που τοποθετούνται και να μαζέψει και να μας μεταφέρει το συνολικό αποτέλεσμα.(χοντρικά τα λέω όλα αυτά)
σε περίπτωση που στο σκάμμα πριν γίνει οποιαδήποτε εργασία πέσει η ταινία στο έδαφος και μετά γίνουν όλες οι άλλες εργασίες άρα η ταινία είναι αυτή που έρχεται σε άμεση επαφή με το έδαφος και αυτήν είναι που θα παίξει αυτούσια τον ρόλο της γείωσης τότε πρέπει να είναι χαλκός.
φυσικά έχουμε και ποιο πολύπλοκες διαδικασίες όταν η θεμελίωση γίνετε εντός στεγανοποιητικής λεκάνης οπότε πρέπει πριν να γίνουν άλλες εργασίες ακόμα και με την προσθήκη ηλεκτροδίων και συνδυασμό ταινίας και να γίνει και εντός της στεγανοποιητικής λεκάνης θεμελιακή και να ενωθούν κλπ κλπ.

υπάρχουν και άλλα υλικά που χρησιμοποιούνται παράλληλα με της ταινίες τις ίδια κατηγορίας που έχουμε επιλέξει. όπως στρογγυλός αγωγός 50 άρις, σύνδεσμοι από ταινία σε αγωγό, τερματικά μπετού για αναμονές να βιδωθούν μπάρες κλπ κλπ.
όλα αυτά φυσικά ανάλογα και την προβλέπει και ζητά η μελέτη.

κατασκευαστικά σφάλματα που μπορεί να γίνουν στην πρώτη διαδικασία.
τρέχουν την ταινίες και βρίσκουν κάποιο σίδερο που τρέχει οριζόντια και πιάνουν όλη την ταινία σε αυτό άρα όσους συνδέσμους και να βάλουμε είναι άχρηστοι γιατί βασιζόμαστε κατά πόσο αυτό το σίδερο που είναι δεμένο με στοματάκια με τα άλλα κάνει καλή επαφή με τα υπόλοιπα. αποτέλεσμα να έχουμε μια θεμελιακή που έχει και 50 και 100 μέτρα ταινία και να μην έχει πιάσει χαμηλά νούμερα.
στην δεύτερη διαδικασία εμπεριέχεται ο κίνδυνος όταν τα μπετά πέσουν και σταθεροποιηθούν και η ταινία που απλά ακούμπαγε στο έδαφος να έχει κολλήσει σε διάφορα σημεία στα μπετά που έκανε επαφή και επειδή το χώμα από κάτω είναι λίγο μαλακό με τον καιρό να κάτσει λίγο (έστω και 1 πόντο) με αποτέλεσμα να μην κάνει σε μεγάλο μήκος επαφή με αυτό. αποτέλεσμα να έχουμε πληρώσει ακόμα ποιο ακριβό υλικό(χαλκός) και να βγάλουμε άθλια νούμερα.

με βάση τα δύο ποιό πάνω, σκέψου πόσα μπορεί να πάνε στραβά στην τρίτη περίπτωση που έχουμε συνδυασμό και ακόμα περισσότερα στοιχεία να τοποθετηθούν σωστά.

αν όλα γίνονται και υπολογίζονται σωστά και τοποθετούνται σωστά μπορεί και μέσα από τις κολόνες να τρέξουν επεκτάσεις της θεμελιακής και να τοποθετηθούν και αλεξικέραυνα. αλλά εκεί τα λάθη δεν έχουν μόνο κακό αποτέλεσμα στα νούμερα (Ωμ) της γείωσης αλλά σε ενδεχόμενο κεραυνό να δούμε τις κολόνες να ανατινάζονται ή και να σχίζονται σαν καρπούζια.

συμπέρασμα(δικό μου και αυθαίρετο γιατί δεν θέλω να προσβάλω κανέναν) τυφλοσούρτης χωρίς να ξέρουμε ΠΩΣ λειτουργεί κάτι άρα και ΠΩΣ πρέπει να το κάνουμε σωστά δεν μας εξασφαλίζει σωστό αποτέλεσμα.

alpha uk
20-03-15, 01:30
@ makris Θεμελιακή γείωση δέν χρησιμοποιείται στήν Αγγλία ,μόνες περιπτώσεις τέτοιου τύπου είναι αυτές γιά αντικεραυνικα συστήματα, καί σέ αυτές τής περιπτώσεις ,στά θεμέλια δέν χρησιμοποιείται χαλκός λόγω τού μεγάλου P H τού σκυροδέματος ,ο χαλκός αλλοιώνεται .Πολλή παλιά χρησιμοποιούσαν ένα είδος θεμελιακής αλλά μόνο σέ ΤΤ ποτέ σέ TN-C-S ό λόγος είναι ότι τό κομάτι τού comdine γειώνεται σέ Πόλα σημεία έτσι Όστε νά έχουμε πολλή χαμηλή αντίσταση βρόχου

makris1
20-03-15, 07:57
alpha
Χρησιμοποιηται και στην Αγγλια σε πολλες περιπτωσεις πχ ενα blog απο διαμερισματα.
Για το θεμα μεταλων ολα τα μεταλλα αλλιωνονται.Ειτε χαλκος,ειτε αλουμινο,σιδηρο κτλπ ολα.Απλα χρεαζεται και οξυγο.Μεσα στο μπετον δεν υπαρχει κατι τετοιο.Βαση της βιβλιογραφιας υπαρχει λαθανσμενη αντηληψη πανω σαυτο το θεμα και μπορει να χρησιμοποιηθη ο χαλκος χωρις φόβο.Και αν θες να εισαι ησυχος εκει οπου βγαινουν οι χαλκοι απο το τσιμεντο στις ακρες μπορεις να το ντυσεις με καποια πλαστικι ταινια ειτε με shring tubes.

alpha uk
20-03-15, 14:19
Εννοεις Ufer ground ,Ήρθε στήν Αγγλία από τήν Αμερική μετά τόν πόλεμο χρησιμοποιείται μόνο σέ πολλή υψηλά κτίρια σέ ανεμογεννήτριες σέ σταθμούς αναμετάδοση καί κτίρια τέτοιου είδους σέ περιοχές μέ ξερό έδαφος , απομακρυσμένες .Τό άλλο πού γίνεται είναι όλα τά μεταλλικά δοκάρια τών κτιρίων καί ότι άλλο μεταλικό αντικείμενο( εμφανή) πρέπει νά γειωνονται ανά τακτά διαστήματα , ό λόγος νοείται.Ρεαλιστικά άλλωστε ποιος είναι ό λόγος γιά θεμελιακή σέ μία χώρα πού βρέχει κάθε μέρα .Το 90% των παροχών Είναι TN-C-S μέ υπόγεια καλώδια καί μέ Ze τής τάξεως τού 1.50 μέ 0.1 Ω .Στήν περιοχή τού μεγάλου Λονδίνου πού τά φορτία είναι τεράστια έχουμε Ζ τού 0.1Ω μέ ρεύματα PFC τεράστια .Τό αντίθετο μάλιστα ,χρησιμοποιούν fault current limiters ωμικους ή επαγωγικούς AC , DC στης υψηλές , μέ ψύξη αζώτου γιά νά κατεβάσουν τό PFC (42ΚΑ στό 8.4ΚΑ)

makris1
20-03-15, 18:12
Αν αντέχει μέχρι 26Α τότε ΔΕΝ μπορείς να βάλεις ασφάλειες 20Α διότι αυτές επιτρέπουν συνεχή ροή ρεύματος έως και 29Α που είναι περισσότερα από τα 26Α. Άρα θα βάλεις το πολύ την αμέσως μικρότερη που είναι ονομαστικής τιμής 16Α και επιτρέπει ρεύματα έως και 23.2Α που είναι λιγότερα από τα 26Α. Αν το φορτίο είναι μέχρι 3kW ομιλούμε για ρεύμα 13Α οπότε η ασφάλεια των 16Α είναι παραπάνω από αρκετη.

Φιλλιπε συγνωμη τωρα το εχω δει παρολο που ειναι σε bold.
Σαυτο που λες'συνεχη ροη ρευματος' εννόυμε τα 20Α.Τα 29Α που βρηκες δεν ειναι το ιδιο.Τα 29Α εχουν καποιο χρονο,δεν ειναι συνεχες.
Να δωσω ενα παραδειγμα.Στα 100Α το mcb 20Α θα πεσει σε 0.1S. Στα 80Α θα πεσει σε 3s.Στα 40 σε 10Λεπτα, στα 29Α σε μια ωρα.
Αν κοιταξουμε το 2 .5mm στους κανονισμους μπορει να αντεξει για μια ωρα μεχρι και 39Α.Αν μαλιστα παμε σε πολυ πιο μικρους χρονους μπορει να αντεξει εκατονταδες αμπερς.

makris1
20-03-15, 18:21
@alpha
Συμφωνουμε,και ωραιες πληροφοριες που δημιουργουν καινουργιες ερωτησεις.

makris1
22-03-15, 13:58
Θα ήθελα να προσθέσω πάνω στο θέμα χαλκού/γαλβανιζέ . Στη Κύπρο έχει απαγορευτεί να χρησιμοποιείται το γαλβανιζέ σε ηλεκτρόδια γείωσης εδώ και μερικά χρόνια.Δεν ήξερα το λόγο, υπέθεσα θα ήταν λόγο μικρότερης αντίστασης του χαλκού και το ότι δεν αλλοιώνεται εύκολα.Δεν το είχα ψάξει μέχρι τώρα αλλά λόγο της συζήτησης μας το θυμήθηκα.Φαίνεται βάση μελετών ότι το χάλκινο ηλεκτρόδιο μέσα στο έδαφος έχει διάρκεια ζωής γύρω στα 40 χρόνια και ο γαλβανιζέ γύρω στα 15.
Υπάρχουν αρκετές αναφορές πιο κάτω:

1 Jeffrey, R., β€œCorrosion rates of buried galvanised wires”,Corrosion & Prevention 98 Proceedings(1998 : 316*–320.
2 Rabeler, R.C., β€œSoil Corrosion Evaluation of Screw Anchors”,Effects of Soil Characteristics on Corrosion(1989): 54–80.
3 Camitz, G., Vinka, T.G., β€œCorrosion of Steel and Metal-Coated Steel in Swedish Soils – Results of Field Exposures”,Proceedings of 10th Scandinavian Corrosion Congress NKM10(1986): 305–312.
4 CENELEC, β€œEN 50164-2 Lightning protection components (LPC) Part 2: Requirements for conductors and earth electrodes” (2002): Annex B.
5 Romanoff, M., β€œUnderground Corrosion”, US Dept. of Commerce, National Bureau of Standards, Circular 579 US Govt. Print. Off (April 1957). 227 pages, ASIN: 0007DQG9Y.
6 Drisko, R.W., β€œField Testing of Electrical Grounding Rods”, Naval Civil Engineering Laboratory, Port Hueneme, California, US Dept. of Commerce, National Technical Information Service, February 1970

lepouras
22-03-15, 15:10
μα για μέσα στο έδαφος εννοείτε ότι μιλάμε για χαλκό (για ταινίες ή πλάκες) ή επιχαλκομένο ατσάλι(όταν μιλάμε για ηλεκτρόδια). για μέσα στα μπετα είπα για γαλβανιζέ.

makris1
22-03-15, 16:06
μα για μέσα στο έδαφος εννοείτε ότι μιλάμε για χαλκό (για ταινίες ή πλάκες) ή επιχαλκομένο ατσάλι(όταν μιλάμε για ηλεκτρόδια). για μέσα στα μπετα είπα για γαλβανιζέ.

Ναι για το ηλεκτρόδιο γείωσης το ανάφερα που είναι μέσα στο χώμα. Μέσα στα μπετά είτε γαλβανιζέ είτε χαλκός βάση τα πρότυπα IEC και της ξένης βιβλιογραφίας δεν υπάρχει θέμα.Φαίνεται μάλιστα ότι το γαλβανιζέ είναι πιο "επιρρεπές" και χρειάζεται περισσότερη προσοχή για την εγκατάσταση του από ότι ο χαλκός.


εδώ έχει και φωτογραφίες (http://www.texnikosasfaleias.gr/RTE/my_documents/my_files/85giosi.pdf)

FILMAN
23-03-15, 11:50
Φιλλιπε συγνωμη τωρα το εχω δει παρολο που ειναι σε bold.
Σαυτο που λες'συνεχη ροη ρευματος' εννόυμε τα 20Α.Τα 29Α που βρηκες δεν ειναι το ιδιο.Τα 29Α εχουν καποιο χρονο,δεν ειναι συνεχες.
Να δωσω ενα παραδειγμα.Στα 100Α το mcb 20Α θα πεσει σε 0.1S. Στα 80Α θα πεσει σε 3s.Στα 40 σε 10Λεπτα, στα 29Α σε μια ωρα.
Αν κοιταξουμε το 2 .5mm στους κανονισμους μπορει να αντεξει για μια ωρα μεχρι και 39Α.Αν μαλιστα παμε σε πολυ πιο μικρους χρονους μπορει να αντεξει εκατονταδες αμπερς.
Μακρή, τα όρια θερμικής διακοπής για τις καμπύλες B - C - D είναι 1.13 ως 1.45 του ονομαστικού ρεύματος. Δηλαδή αυτά είναι τα άκρα που μπορεί να σου τύχουν ώστε η ασφάλεια να μην πέσει ποτέ. Αν μιλάμε για μια ασφάλεια π.χ. 10Α, αυτή μπορεί στα 13Α να πέσει κάποια στιγμή, ή και όχι. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα πέσει ποτέ αν τραβάς ως 11.3Α, και επίσης θα πέσει σίγουρα (αν και μετά από κάποιο χρόνο) αν τραβάς τουλάχιστον 14.5Α.

Αν πέσει μετά από μια ώρα, η θερμοκρασία των καλωδίων θα έχει σταθεροποιηθεί προ πολλού.

alpha uk
23-03-15, 14:55
Λοιπόν αυτά πού πρέπει νά ξέρει κάθε ηλεκτρολόγος τουλάχιστον εδώ είναι BS 7671 γιά μέση θερμοκρασία 30c καί θερμοκρασία λειτουργείας 70c . 1.5 καλώδιο σέ μονοφασική ,μέσα στό τοίχο 17.5Α μέ πτώση τάσεως 29mV/A/m.τριφασική 15.5Α μέ 25mV/A/m.Εξωτερικό κλιψαριστο .20Α καί τριφασική 18Α .2.5 καλώδιο μονοφασική σε τοίχο 24Α μέ πτώσης τάσεως 18 mV και εξωτερικό 27Α με πτώση 18mV τριφασική, εσωτερικό 21Α, π/τ 15 mV καί εξωτερικό 25Α ,π,/τ 15mV .Καί βέβαια εξαρτάται από τό τί είδος μόνωση έχει τό καλώδιο

nestoras
23-03-15, 18:53
Ναι για το ηλεκτρόδιο γείωσης το ανάφερα που είναι μέσα στο χώμα. Μέσα στα μπετά είτε γαλβανιζέ είτε χαλκός βάση τα πρότυπα IEC και της ξένης βιβλιογραφίας δεν υπάρχει θέμα.Φαίνεται μάλιστα ότι το γαλβανιζέ είναι πιο "επιρρεπές" και χρειάζεται περισσότερη προσοχή για την εγκατάσταση του από ότι ο χαλκός.


εδώ έχει και φωτογραφίες (http://www.texnikosasfaleias.gr/RTE/my_documents/my_files/85giosi.pdf)

Τις ίδιες φωτογραφίες δείχνουν σε όλα τα σεμινάρια αυτοί! :-D
(είτε για φωτοβολταϊκά, είτε για κεραυνούς, είτε για γειώσεις....)
Κι εννοείται πως μόνο με τα δικά τους εξαρτήματα θα πετύχεις την πιο τέλεια γείωση του πλανήτη!

makris1
23-03-15, 20:19
Μακρή, τα όρια θερμικής διακοπής για τις καμπύλες B - C - D είναι 1.13 ως 1.45 του ονομαστικού ρεύματος. Δηλαδή αυτά είναι τα άκρα που μπορεί να σου τύχουν ώστε η ασφάλεια να μην πέσει ποτέ. Αν μιλάμε για μια ασφάλεια π.χ. 10Α, αυτή μπορεί στα 13Α να πέσει κάποια στιγμή, ή και όχι. Το σίγουρο είναι ότι δεν θα πέσει ποτέ αν τραβάς ως 11.3Α, και επίσης θα πέσει σίγουρα (αν και μετά από κάποιο χρόνο) αν τραβάς τουλάχιστον 14.5Α.

Αν πέσει μετά από μια ώρα, η θερμοκρασία των καλωδίων θα έχει σταθεροποιηθεί προ πολλού.


Το *1.45 δεν είναι η συνεχή ροη ρεύματος αλλά το convetional, το οποίο είναι κανόνας να έχει όρια χρόνου.Συνήθως είναι μια ώρα. Έχει περιπτώσεις που το conventional time είναι μέχρι και δυο ώρες.Εξαρτάται τι θα ζητήσεις από τον κατασκευαστή.
Μέχρι *1.13 όπως λες, μπορεί να τραβάς χωρίς να πέσει.Μετά από αυτό κανονισμός ορίου χρόνου μέχρι μια ώρα.

makris1
23-03-15, 20:49
Τις ίδιες φωτογραφίες δείχνουν σε όλα τα σεμινάρια αυτοί! :-D



Οι φωτογραφίες κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα.Δεν λένε μια φωτογραφία 1000 λέξεις ?

56049

Φίλιππε καταλαβαινω αυτό που λες είναι πιο ασφαλές και έχεις περισσότερο χώρο μέχρι να φτάσεις τα όρια του κυκλώματος.Αυτό δείχνει ένα σκεπτόμενο άνθρωπο που θα μπορούσε να δουλέψει με ασφάλεια και χωρίς τόσους όρους και κανόνες. Εδώ όμως αναφερόμαστε στους κανόνες ως έχουν, όχι τι νομίζουμε εμείς τι είναι καλύτερο και τι όχι.

alpha uk
23-03-15, 21:35
Οι φωτογραφίες κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα.Δεν λένε μια φωτογραφία 1000 λέξεις ?

56049

Φίλιππε καταλαβαινω αυτό που λες είναι πιο ασφαλές και έχεις περισσότερο χώρο μέχρι να φτάσεις τα όρια του κυκλώματος.Αυτό δείχνει ένα σκεπτόμενο άνθρωπο που θα μπορούσε να δουλέψει με ασφάλεια και χωρίς τόσους όρους και κανόνες. Εδώ όμως αναφερόμαστε στους κανόνες ως έχουν, όχι τι νομίζουμε εμείς τι είναι καλύτερο και τι όχι.

Καλό θά ήταν νά έβαζες όλο τό article γιατί έχει καί άλλα καλά καί ωραία, μέσα.Πάντως πρέπει νά πώ ο Φίλιππας είναι ,encyclopedia,

FILMAN
24-03-15, 11:23
Οι φωτογραφίες κάνουν τα πράγματα πιο εύκολα.Δεν λένε μια φωτογραφία 1000 λέξεις ?

56049

Φίλιππε καταλαβαινω αυτό που λες είναι πιο ασφαλές και έχεις περισσότερο χώρο μέχρι να φτάσεις τα όρια του κυκλώματος.Αυτό δείχνει ένα σκεπτόμενο άνθρωπο που θα μπορούσε να δουλέψει με ασφάλεια και χωρίς τόσους όρους και κανόνες. Εδώ όμως αναφερόμαστε στους κανόνες ως έχουν, όχι τι νομίζουμε εμείς τι είναι καλύτερο και τι όχι.
Νομίζω ότι ο πίνακας λέει ουσιαστικά αυτά που είπα. Δηλαδή λέει για ρεύμα 1.13 * In: "Must not trip within 1 hour". Δηλαδή αν τραβάς 1.13 φορές το ονομαστικό ρεύμα η ασφάλεια είναι υποχρεωμένη να μην πέσει μέσα σε μια ώρα (ή και λιγότερο). Μπορεί όμως να πέσει σε 1.5, 2, 5, 10 ώρες, ή ποτέ (το πιθανότερο, αφού η πτώση βασίζεται σε θερμικά φαινόμενα, δηλαδή συμβαίνει σε συγκεκριμένη θερμοκρασία του διμεταλλικού της ασφάλειας, και δεδομένου ότι υπό συνθήκες σταθερής φόρτισης η θερμοκρασία της ασφάλειας δεν θα πάρει ούτε 5, ούτε 10 ώρες για να σταθεροποιηθεί).

Επίσης, για ρεύμα 1.45 * In ο πίνακας λέει: "Must trip within 1 hour". Δηλαδή για ρεύμα π.χ. 1.44 * In (τα λέω λίγο ακραία για να γίνει αντιληπτό αυτό που θέλω να πω) η ασφάλεια δεν είναι υποχρεωμένη να πέσει μέσα σε μια ώρα, και δεν μας λέει σε πόση ώρα είναι υποχρεωμένη να πέσει, ούτε αν είναι καν υποχρεωμένη να πέσει. Άρα δικαιούμαστε να θεωρούμε ότι πάλι μπορεί να μην πέσει ποτέ.

Έχω ένα μικρό βιβλίο (κατάλογο) της ΑΒΒ που εκτός από κατάλογος των υλικών της έχει λίγα στοιχεία υπολογισμών, πίνακες, κ.λ.π. Έχει λοιπόν ένα πίνακα που δίνει τα μέγιστα επιτρεπτά (συνεχόμενα) ρεύματα για κάθε διατομή καλωδίου ανάλογα με τις συνθήκες (καλώδια πολλών αγωγών, μεμονωμένα καλώδια μέσα σε σωλήνες, κ.λ.π.), και ταυτόχρονα το μέγιστο ονομαστικό ρεύμα μικροαυτόματου που επιτρέπεται να τους βάλεις για να τα προστατέψεις θερμικά. Ε, οι μικροαυτόματοι που προτείνει δεν είναι υπολογισμένοι με βάση τον συντελεστή 1.13, αλλά τον 1.45. Και να θυμίσω ότι η ABB βγάζει και μικροαυτόματους 8Α και 13Α (νομίζω τους χρησιμοποιείτε εσείς στην Αγγλία, δεν ξέρω αν το κάνουν και στην Κύπρο), και θα μπορούσε π.χ. στο καλώδιο των 1.5mm2 να σου λέει ότι μπορείς να βάλεις μικροαυτόματο 13Α αν θέλεις (για να μην πάει κατευθείαν στον 16Α που είναι μεγάλος).

Όσο για τους κανονισμούς, ναι, τους αντιπαθώ, και θεωρώ ότι αν ο καθένας ήξερε τί πρέπει να κάνει θα ήταν άχρηστοι.

makris1
24-03-15, 19:41
@alpha
IET Wiring Regulations BS 7671 (https://books.google.com.cy/books?id=QSCuCqQSSN8C&lpg=PA108&ots=ZFOwlJNsqe&dq=BS%20EN%2060898%201.45%201hour&pg=PA39#v=onepage&q=BS%20EN%2060898%201.45%201hour&f=false)



Επίσης, για ρεύμα 1.45 * In ο πίνακας λέει: "Must trip within 1 hour". Δηλαδή για ρεύμα π.χ. 1.44 * In (τα λέω λίγο ακραία για να γίνει αντιληπτό αυτό που θέλω να πω) η ασφάλεια δεν είναι υποχρεωμένη να πέσει μέσα σε μια ώρα, και δεν μας λέει σε πόση ώρα είναι υποχρεωμένη να πέσει, ούτε αν είναι καν υποχρεωμένη να πέσει. Άρα δικαιούμαστε να θεωρούμε ότι πάλι μπορεί να μην πέσει ποτέ.

Το 1.13 είναι όπως το λες.Από εκεί και πάνω μέχρι το 1.45 υπάρχει οδηγία,τύπος,κανόνας που λέει To Ι2 πρέπει να είναι = ή < του 1.45*Iz και το trip time να είναι μέσα στη 1 ώρα,όχι περισσότερο.

56058

alpha uk
24-03-15, 21:30
Μακρή νομίζω ότι αυτό πού λέει ό Φίλιππας είναι ότι εάν x 1.13 δέν υποχρεωμένη νά πέσει ,καί x 1.45 πρέπει νά πέσει μέσα σέ μία ώρα τότε ,από x1.13 μέχρι 1.44. Όπως τά λέει ο κανονισμός ή ασφάλεια δέν πρέπει νά πέσει ποτέ , καί τό θέμα είναι ότι δέν μπορείς νά καθορισεις τό I2 .Οπότε ό κατασκευαστής, κατασκευάζει σύμφωνα μέ x 1.45.Βασικά νομίζω ότι καί οι δύο λέτε τά ίδια καί κολλαται στή λεπτομέρεια.. Όσο γιά τούς κανονισμούς .Εδώ στήν Αγγλία Φιλίππα ,όλοι οι ηλεκτρολόγοι έχουν 4-5 βιβλία κανονισμών μαζί τούς ,διότι καί οι πελάτες είναι απαιτητικοι καί πρέπει νά τούς αποδείξεις βάση τών κανονισμών αυτό πού σέ ρωτούν

makris1
24-03-15, 22:31
Μακρή νομίζω ότι αυτό πού λέει ό Φίλιππας είναι ότι εάν x 1.13 δέν υποχρεωμένη νά πέσει ,καί x 1.45 πρέπει νά πέσει μέσα σέ μία ώρα τότε ,από x1.13 μέχρι 1.44. Όπως τά λέει ο κανονισμός ή ασφάλεια δέν πρέπει νά πέσει ποτέ , καί τό θέμα είναι ότι δέν μπορείς νά καθορισεις τό I2 .Οπότε ό κατασκευαστής, κατασκευάζει σύμφωνα μέ x 1.45.Βασικά νομίζω ότι καί οι δύο λέτε τά ίδια καί κολλαται στή λεπτομέρεια.. Όσο γιά τούς κανονισμούς .Εδώ στήν Αγγλία Φιλίππα ,όλοι οι ηλεκτρολόγοι έχουν 4-5 βιβλία κανονισμών μαζί τούς ,διότι καί οι πελάτες είναι απαιτητικοι καί πρέπει νά τούς αποδείξεις βάση τών κανονισμών αυτό πού σέ ρωτούν

alpha
Μα εκεί είναι που διαφωνούμε. Αν ήταν έτσι δεν θα την λέγαμε 20Α ασφάλεια θα την ονομάζαμε 20-29Α.

Απο την ονομαστική τιμή της, δηλαδή το 1 μέχρι το 1.13 (In-Iz) θα πέσει μόνο μετά τη 1 ώρα. Μπορεί να πέσει μετά από ένα μήνα.Το σημαντικό είναι να μην πέσει μέσα στη 1 ώρα. Αυτό λένε τα rules και τα standards.
Από το 1.13 μέχρι και το 1.45 υπάρχει ο κανονισμός της 1 ώρας (conventional overcurrent-zone b) (Iz-1.45Iz) .Και είναι το αντίθετο από το 1.13.Να πέσει μέσα στη μια ώρα. Όχι πιο μετά.

Με ένα απλό διάβασμα στα IEC standards μπορείς να βρεις την απάντηση.

makris1
24-03-15, 22:43
Όπως τά λέει ο κανονισμός

Μπορείς να μου πεις ποιος είναι αυτός ο κανονισμός που τα λέει αυτά?

alpha uk
24-03-15, 23:06
Νάι τό καταλαβαίνω αυτό ,καί έχεις απόλυτο δίκαιο, δέν αντιλεγω, μιλάμε γιά τήν συμβατότητα από 1.13 μέχρι 1.45 καί ό Φίλιππας ,νομίζω , μιλάει γιά τήν μέγιστη τιμή

alpha uk
25-03-15, 21:02
@Μακρης .Τό βιβλίο αυτό είναι καθαρό αντίγραφο τού δικού μας BS7671 ,Τή άλλα βιβλία υπάρχουν στήν Κύπρο ?είναι σάν τά δικά μας ,εμείς εκτός αυτού έχουμε καί τό 3rd Amendment to BS 7671 ,IET On site Guide, Requirements for Electrical installations, Guidance Not 1 , Selection and Erection ,Guidance not 2 Isolation and Switching ,Guidance not 3 Inspection and testing, Earthing and bonding , Inspection Testing and Certication, Emergency Lighting ,Fire detection and fire alarm systems. Τά Certificates είναι γραμμένα στά Αγγλικά?. Πρέπει νά είσαι γραμμένος σε κάποιο government body.

makris1
27-03-15, 14:48
Τα ίδια είναι άπλα μεταφρασμένα στα Ελληνικά.Ακόμα είμαστε στη 16η edition όμως πολύ σύντομα θα υιοθετήσουμε και εμείς τη 17η.

Το βιβλίο ΙΕΤ wiring regulations Amendment No.3 17th Edition το περιμένω από μέρα σε μέρα.
Από ότι άκουσα θα χρησιμοποιούνται μόνο μεταλλικά κουτιά για γενικούς διακόπτες λόγω του ότι είναι non-combustible.Και κάποιες άλλες διαφορές που θα ήθελα να ξεκαθαρίσω.
Μήπως ξέρεις κάποιες άλλες διαφορές που έχουν από τo προηγούμενο amendment ?

alpha uk
27-03-15, 18:19
@Μακρης .Αλλαγές στον 421 (Protection against thermal effects, protection against electric shock, selection and erection of wiring cables) Νέος κανονισμός 557 γιά βοηθητικά κυκλώματα, νεος 559 γιά φωτισμό καί εγκαταστάσεις φωτιστικών ,καί άλλα. Maximum Z. given in tables 41.2 ,41.3 ,41.4 ,and 41.6 will be revised to take into account the C min factor given in CLC/TR50480:2011 Cm in is the minimum voltage factor to take account of variations in voltage, depending on time and place, changing of transformer taps and other considerations. The notes to the tables will be changed to reflect maximum permitted operating temperature. In addition, Regulations 411.5.4 and 41.6.4 will include a Cm in factor. Chapter 42 .Regulation 421.1.200 . Require switchgear assemblies, including consumer units, to have their enclosure manufactured from non- combustible, or not readily combustible, material, or to be enclosed in a cabinet or enclosure that is constructed or non -combustible, or not readily combustible material Chapter 52 Selection and Erection of Wiring Cables Cables concealed in a wall or partition .It will be a requirement that cables that are concealed in a wall or partition (at a depth of less than 50 mm ) are protected by a 30 mA RCD for all installations if other methods of protection, including the use of cables with either an earthed metallic covering or mechanical protection, are not employed. This will apply to a cable, irrespective of the depth of that cable, in a partition where the construction of the partition includes metallic parts other than fixings . The exception for cables that form part a SELV or PELV circuit will be retained . Section 715 Extra- low Voltage Lighting include ,the types of wiring systems permitted; voltage drop in consumer's installations; and requirements of isolation switching and control Καί κάτι άλλο κανονισμοί πού τελειώνουν σέ αριθμό 100 .πχ 421.101 είναι γιά international standards καί ότι τελειώνει σε 200 είναι μόνο γιά BS standards. Υou tube.big yellow book - bs 7671:,2008 amendment 3:2015