PDA

Επιστροφή στο Forum : αλφαδι lazer



george33
04-03-15, 15:10
Μπορεί κάποιος να προτείνει ένα εργαλείο για να μη λερωνω τα ταβανια σημαδευοντας, ένα laser αντι για το κλασικό νήμα με την ώχρα...σε φυσιολογική τιμή.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

lepouras
04-03-15, 15:17
http://www.blessthisstuff.com/stuff/technology/tools/pen-line-laser-level-by-bosch/

info@kalarakis.com
04-03-15, 16:26
Δεν μας είπες γιατί χρήση το θες
αν είναι για επαγγλεματική χρήση πάρε το bosch PL10 Ιδανικό για τοποθέτηση γυψοσανίδα παταριών κτλ
Αν είναι για ερασιτεχνική χρήση δες το ebay

SV1JRT
04-03-15, 17:31
Μπορεί κάποιος να προτείνει ένα εργαλείο για να μη λερωνω τα ταβανια σημαδευοντας, ένα laser αντι για το κλασικό νήμα με την ώχρα...σε φυσιολογική τιμή.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

ΕΞΑΡΤΑΤΕ.....
Αν "Φυσιολογική" τιμή εννοείς τα 15 - 20 ευρώ. μάλλον θα πάρεις μεγάλη πίκρα !!!

.

george33
04-03-15, 18:20
Το θέλω για να βάλω κάτι φωτιστικά φθορίου σε ευθεία γραμμή, και δεν θέλω να λερωσω το ταβάνι.
Να παίρνω την αλφαδια τους απο το λεΐζερ.

lepouras
04-03-15, 19:00
Το θέλω για να βάλω κάτι φωτιστικά φθορίου σε ευθεία γραμμή, και δεν θέλω να λερωσω το ταβάνι.
Να παίρνω την αλφαδια τους απο το λεΐζερ.

αυτό κατάλαβα και για αυτό σου έβαλα το boschάκι. είναι για ακριβός αυτή την δουλειά και επειδή είναι ελαφρύ, την βάση(που σου δίνει αρκετά μεγάλο περιθώριο διόρθωσης) την στηρίζεις με λίγη χαρτοταινία και δεν χρειάζεται να τρυπάς ή να κάνεις γενικά σημάδια. έχω δοκιμάσει και φθηνότερα αλλά δεν με ικανοποιήσανε στην ευκολία.
φυσικά αν το θέλεις για μια φορά μόνο(για να βάλεις σε κάποιον δικό σου χώρο) και δεν θα το ξαναχρειαστείς μπορείς να βρεις και από το ebay πολύ φθηνότερο.

kioan
04-03-15, 21:26
Ωρέ τέλειος συγχρονισμός! Δες αν σου κάνει αυτό: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=80000

agis68
04-03-15, 21:53
όπου ζήτηση και προσφορά!!!

xrhstosmp
04-03-15, 22:09
απο τα καλυτερα λειζερ που κυκλοφορουν ειναι το dewalt dw088/(dw087 πιο παλιο μοντελο).μεγαλο πλεονεκτημα ειναι οχι προσφερει γραμμη ακομα και πιο πισω απο τον ευατο του στο ταβανι και βολευει πολυ. με κανονικο φως η γραμμη ειναι ευκολα διακριτη στα 10-12 μετρα.σε λιγοτερο φως τη βλεπεις πολυ πιο μακρια.εχει περιπου 180-200ευρω.

george33
05-03-15, 06:05
Αυτα που λετε μπορω να τα ακουμπαω στο πατωμα και να μου κανουν μια ευθεια γραμμη στο ταβανι?
η πρεπει να τα στηριξω με καποιο τροπο στο ταβανι? γιατι κατι τετοιο θα ηταν αβολο
φυσιολογικη τιμη θεωρω κατι εως 100 ευρω για τετοια δουλεια

SV1JRT
05-03-15, 08:59
Γιώργο, εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από ΕΔΩ (http://www.skroutz.gr/c/1593/Alfadia-Laser-CHorovates.html?keyphrase=%CE%91%CE%BB%CF%86%CE%AC %CE%B4%CE%B9%CE%B1+Laser&order_dir=asc&page=1).
Εχει αρκετά μοντέλα μέχρι το όριο χρημάτων που διαθέτεις.
Βρες ποιο σου ταιριάζει στις ανάγκες σου και πάρε το.
ΓΝΩΜΗ μου είναι να αγοράσεις κάποιο ΕΠΩΝΥΜΟ.
Bosch, Black&Decker, Stanley.....

.

vasilllis
05-03-15, 09:50
Παντως για ταβανι θα δωσεις ενα 200ρι.Δυστηχως ολα αυτα τα φτηνα ειναι για καθετη και οριζοντια ακτινα προβολης σε ενα τοιχο.
Το χειροτερο αυτων οσα εχουν ενσωματωμενο (αυτοματο αρκετα αλφαδι) ειναι οτι πρεπει να τα στησεις στο ιδιο υψος που θες να σημαδευει η οριζοντια γραμμη ,οπου για την τηλεσκοπικη βασουλα των 20 εκατοστων που διαθεττει ειναι απλα αχρηστο..
Επειδη δεν το θες για επαγγελματικη χρηση θα ελεγα οτι δεν αξιζει,καλυτερα δυο καρφακια και νημα,να σου μεινουν και τα 30€

Δημήτρηςκα
06-03-15, 21:06
Κάτι λίγο άσχετο από το θέμα που ίσως να είναι χρήσιμο για την αγορά λέιζερ.

Στο σπίτι μου ήθελα να βάλω γυψοσανίδα, ο γυψοσανιδάς είχε λέιζερ, το λέιζερ που είχε δυστυχώς δεν το ρύθμιζε με τη κλήση αλλά ρυθμιζίτανε αυτόματα. Το αποτέλεσμα ήταν η γυψοσανίδα να μη βγει παράλληλη με το ταβάνι μου που δυστυχώς έχανε αλλά παράλληλα με το έδαφος ( που δεν με ενδιαφέρει) θα σου πρότεινα λοιπών σε αυτή την αγορά το λέιζερ να έχει κουμπί που να του ορίζεις εσύ πότε είναι ίδια (όπως το αλφάδι στα κινητά)