PDA

Επιστροφή στο Forum : Λεντοταινια και θερμοκρασια-το κανω σωστα?



aekologos
06-03-15, 03:07
Καλησπερα στη παρεα, πρωτο μου ποστ, εχω μια απορια


Εχω μια λεντοταινια 5μετρη rgb αγορασμενη απο ebay. ηθελα εδω και καιρο να τη βαλω να δουλεψει οποτε πριν κανα μηνα την εστησα, αλλα δεν την ειχα δοκιμασει πολυ, σημερα την αφησα να τρεχει 6-7 ωρες .Απλα δεν ξερω αν φταιει το δικο μου στησιμο,ή ειναι λογικο το οτι ζεσταινονται.

Επειδη δεν εχω αλλο τροφοδοτικο, πηρα 2 φορτιστες 12βολτους ο ενας λεει οτι βγαζει 1Α και ο αλλος 1,6. Στη πραγματικοτητα και οι 2 μου βγαζουν παραπανω οταν τους μετραω.
Εγω τους εχω συνδεσει παραλληλα και οταν λειτουργουν ταυτοχρονα μου δινουν 6,3Α , το οποιο ειναι ικανο για να σηκωσει τη λεντοταινια, η οποια απο οσο εχω ψαξει θελει 5Α (την εχω λειτουργησει και με 2Α)

Τα 2 μικρα τροφοδοτικα τα εχω παρει απο παλια μοντεμ.Τα εχω βαλει μεσα σε μια εργαλειοθηκη 13' που εχω βαλει ενα πολυπριζο μεσα. Απλα τωρα που τα ελεγξα ειδα το οτι η εργαλειοθηκη ηταν ζεστη, οπως και οι "φορτιστες" δεν ηταν σε σημειο που καιγοσουν, απλα οταν τα ακουμπαγες δεν τα ελεγες κρυα.

Επισης το πρωτο μισο μετρο της ταινιας ηταν και αυτο λιγο ζεστο


Η ερωτηση μου ειναι αν υπαρχει καποιο θεμα ασφαλειας ετσι οπως το εχω στησει,η αν εχω κανει καποιο λαθος, η ειναι λογικο που ζεσταινονται αφου βγαζουν τοσο μεγαλο ρευμα


Φιλικα

ninolas
06-03-15, 08:07
κάτσε που ξέρεις ότι δίνουν τόσα αμπερ?

aekologos
06-03-15, 10:45
κάτσε που ξέρεις ότι δίνουν τόσα αμπερ?


το μετρησα με αμπερομετρο....λαθος?

michaelcom
06-03-15, 11:04
και πως το συνδεσαμε το αμπερομετρο? ντουκ οπως ειναι παραλληλα?

timoleon1987
06-03-15, 11:13
όπως λές μόνος σου οι μετασχηματιστές σου είναι 1 και 1,5 Α, αυτό που μετράς φαντάζομαι βάζοντας σε σειρά το αμπερόμετρο είναι το ρεύμα που τραβάει η λεντοταινία το οποίο είναι πολύ παραπάνω απο αυτό που θα επρεπε να δίνουν οι μετασχηματιστές σου, όσο ρευμα τους ζητηθεί θα το δώσουν μέχρι να καούν... τα watt είναι σταθερά σε μια συσκευη-κατανάλωση, εφόσον το τύλιγα βγάζει σταθερά 12 βολτ μεταβάλονται τα αμπέρ,ζητάς πολλά και το ξέρεις. τα παραπάνω αμπέρ που περνανε απο το τύλιγμα των μετασχηματιστών αυξάνουν την θερμοκρασία! αλλαξε μετασχηματιστή Η κόψε την λεντοταινία και δούλεψε μικρότερο μήκος,έχουν συνήθως σημάδια κοπής

aekologos
06-03-15, 11:22
το αμπερομετρο και αυτο παραλληλα το βαζω, αλλα τωρα καταλαβα τη βλακεια που εκανα, και παντα μ ερχοταν οτι κανω κατι λαθος, θα το βαλω σε σειρα εννοουσα να δω

timoleon1987
06-03-15, 11:29
το αμπερομετρο και αυτο παραλληλα το βαζω, αλλα τωρα καταλαβα τη βλακεια που εκανα, και παντα μ ερχοταν οτι κανω κατι λαθος, θα το βαλω παραλληλα να δω

σε σειρά μπαίνει το αμπερόμετρο!!!
το βολτόμετρο παράλληλα!!
ζητάς πολλά αμπερ απο μικρούς μετασχηματιστες, θα δουλέψουν αλλά με μεγάλες θερμοκρασιες με επιρροη το χρόνο λειτουργίας τους!

alpha uk
06-03-15, 11:29
Άλαξε driver ,πάρε έναν τών 6Α

aekologos
06-03-15, 11:30
μου βγαζει σε σειρα 1Α και μικραινει μεχρι το 0,8Α και κυμαινεται εκει αναμεσα


Σε ευχαριστω πολυ που με βοηθας

alpha uk
06-03-15, 11:45
Στα Αγγλικά τά ηλεκτρονικά τροφοδοτικα των DC τά λέμε (driver's) Συγνώμη

timoleon1987
06-03-15, 11:46
μου βγασει σε σειρα 1Α και μικραινει μεχρι το 0,8Α και κυμαινεται εκει αναμεσα


Σε ευχαριστω πολυ που με βοηθας

δεν κάνει τίποτα, όπως κατάλαβες οι μετασχηματιστές σου τα δίνουν όλα, εχεις δυο επιλογές
1)να πάρεις μετασχηματιστή >5 αμπερ όσο μεγαλύτερος τόσο ποιο κρύος θα είναι(μην το παρακάνεις υπολογίζουμε και το κόστος σε μία εγκατάσταση) 6,7,8 αμπερ ειναι μια χαρα,δεν κυνδινεύεις να καεί απο μεγαλύτερα αμπερ,πάντα φροντίζουμε ο μετασχηματιστης να είναι ισος η μεγαλύτερος απο τις απαιτήσεις της συσκευής σε αμπέρ,τα βόλτ πρέπει να είναι ίδια αλλίως με παραπάνω την καίς,με λιγότερα βόλτ όπως σου είπα η συσκευέι θα τραβαεί πάντα πχ 40Βαττ, αν εσύ της δώσεις λιγότερα βόλτ θα τραβήξει παραπάνω αμπέρ για να τηρησει την κατανάλωση οπότε θα περάσει περισότερο ρεύμα-αμπερ απο τα στοιχεία,αν είναι ευαισθητη ηλεκτρονική συσκευη εχεις πολλές πιθανότητες να καεί
2)να κόψεις τη λεντοταινια στα σημάδια που έχει συνήθως με ενα συμβολο ψαλιδακι.

οπότε
1)βολτόμετρο παράλληλα
2)αμπερόμετρο σε σειρα
3)τάση (βόλτ) μετασχηματιστή πάντα σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της συσκευής
4)ρέυμα,ένταση(Αμπερ) πάντα ίσο ή μεγαλύτερο απο τις απαιτήσεις τις συσκευής(κατα προτίμηση 20% μεγαλύτερο)

aekologos
06-03-15, 11:47
ευχαριστω, και στα ελληνικα γραφεται , συγγνωμη (τελειως φιλικα)

aekologos
06-03-15, 11:49
δεν κάνει τίποτα, όπως κατάλαβες οι μετασχηματιστές σου τα δίνουν όλα, εχεις δυο επιλογές
1)να πάρεις μετασχηματιστή >5 αμπερ όσο μεγαλύτερος τόσο ποιο κρύος θα είναι(μην το παρακάνεις υπολογίζουμε και το κόστος σε μία εγκατάσταση) 6,7,8 αμπερ ειναι μια χαρα,δεν κυνδινεύεις να καεί απο μεγαλύτερα αμπερ,πάντα φροντίζουμε ο μετασχηματιστης να είναι ισος η μεγαλύτερος απο τις απαιτήσεις της συσκευής σε αμπέρ,τα βόλτ πρέπει να είναι ίδια αλλίως με παραπάνω την καίς,με λιγότερα βόλτ όπως σου είπα η συσκευέι θα τραβαεί πάντα πχ 40Βαττ, αν εσύ της δώσεις λιγότερα βόλτ θα τραβήξει παραπάνω αμπέρ για να τηρησει την κατανάλωση οπότε θα περάσει περισότερο ρεύμα-αμπερ απο τα στοιχεία,αν είναι ευαισθητη ηλεκτρονική συσκευη εχεις πολλές πιθανότητες να καεί
2)να κόψεις τη λεντοταινια στα σημάδια που έχει συνήθως με ενα συμβολο ψαλιδακι.

οπότε
1)βολτόμετρο παράλληλα
2)αμπερόμετρο σε σειρα
3)τάση (βόλτ) μετασχηματιστή πάντα σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της συσκευής
4)ρέυμα,ένταση(Αμπερ) πάντα ίσο ή μεγαλύτερο απο τις απαιτήσεις τις συσκευής(κατα προτίμηση 20% μεγαλύτερο)


το θεμα ειναι οτι ηδη εχει κολληθει στο πλαισιο κρεβατιου οποτε το σημειο που μπορω να κοψω ειναι κανα μετρο (κανα αμπερ) διπλα στη συνδεση, και λεω να μην τη πειραξω,

Ως λυση βρισκω 2 τροπους

1) αγορα αυτου εδωhttp://www.birdphone.gr/gr/prdid/61018bffce19424598f00fd899940927/productinfo.aspx

2) να βγαλω ενα τροφοδοτικο απο εναν παλιο υπολογιστη και να το βαλω κατω απο το κρεβατι μου :P (Αλλα θα κανει φασαρια λιγο)


Ευχαριστω και παλι

alpha uk
06-03-15, 11:51
ΟΚ, ότι γράφει ο Τίμο είναι σωστά( συγνώμη πρέπει νά πάω γιά δουλειά)

timoleon1987
06-03-15, 12:03
1) αγορα αυτου εδωhttp://www.birdphone.gr/gr/prdid/61018bffce19424598f00fd899940927/productinfo.aspx
2) να βγαλω ενα τροφοδοτικο απο εναν παλιο υπολογιστη και να το βαλω κατω απο το κρεβατι μου :P (Αλλα θα κανει φασαρια λιγο)
Ευχαριστω και παλι

αν σου περισευει τροφοδοτικό υπολογιστή , στα 12βολτ ενα μικρο σχετικα βγάζει 14-15 αμπερ οπότε θα είναι πολύ χαλαρό στις απαιτήσεις σου.
με δικό σου ρίσκο μπορείς να αφαιρέσεις το ανεμηστηράκι ή να βάλεις ένα θερμικό να ανάβει όταν ζασταθεί ή εναν διακόπτη να το ελέγχεις χειροκίνητα κλπ κλπ,ενα τροφοδοτικό 300 βαττ (180 βαττ στα 12 βολτ)να δουλευει μόνο για 12βολτ*6αμπερ=72βαττ θα είναι πολύ άνετο.

aekologos
06-03-15, 12:12
θα το κοιταξω, ναι, μου περισευουν 2 αλλα ειναι για ενα προτζεκτ που φτιαχνω, ισως ξεριζωσω ενα απο εναν παλιο.
νομιζω εχουν και διακοτη που κλεινουν για βραχυκυκλωμα,..θα το δω!

timoleon1987
06-03-15, 12:51
θα το κοιταξω, ναι, μου περισευουν 2 αλλα ειναι για ενα προτζεκτ που φτιαχνω, ισως ξεριζωσω ενα απο εναν παλιο.
νομιζω εχουν και διακοτη που κλεινουν για βραχυκυκλωμα,..θα το δω!

δεν είμαι σίγουρος ότι καταλαβαινω τι εννοεις για τον διακόπτη με το βραχυκύκλωμα,αλλά αν θές να ενεργοποιησεις ένα τροφοδοτικό αρκεί να ενώσεις το πράσινο καλλώδιο με ένα οποιοδήποτε μάυρο της κεντρικής φύσας,πχ με ένα διακόπτη jumper η ότι άλλο θές