PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΔΕ



george33
06-03-15, 09:17
Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω το εξής...
Αν σε ένα σπίτι χωρίς ρελε διαρροής κάνουμε έναν υποπινακα στο υπόγειο ας πούμε και βάλουμε και ρελε.
Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει διαρροή στην εγκατάσταση πριν απο το ρελε διαρροής του υπόγειου, το ρελε του υπόγειου θα πέφτει μόλις το σηκώνουμε η Επειδή η διαρροή είναι πριν από αυτό δεν την βλέπει;

nestoras
06-03-15, 09:29
Σε κανονική λειτουργία της εγκατάστασης δε θα έχεις πρόβλημα. Το ρελέ δε θα πέφτει.
Μην ξεχάσεις να βάλεις κατάλληλη ασφάλεια στην αναχώρηση!

lepouras
06-03-15, 09:34
χοντρικά όχι
γενικά ίσως
εξειδικευμένα όχι, ίσως και ναι
:001_rolleyes:

george33
06-03-15, 09:38
Ναι σωστά, απλά η ερώτηση ήταν αν στον κύριο πίνακα δεν υπάρχει ρελε αλλά υπάρχει διαρροή...Αυτή την διαρροή θα την βλέπει το ρελε του υποπινακα η Επειδή είναι πριν από αυτό δεν θα την βλέπει.

lepouras
06-03-15, 09:40
Σε κανονική λειτουργία της εγκατάστασης δε θα έχεις πρόβλημα. Το ρελέ δε θα πέφτει (απλά και σηκωμένο να είναι δε θα έχεις ρεύμα επειδή θα έχει πέσει το προηγούμενο ρελέ).
Αν θέλεις να λειτουργεί ακόμη κι όταν πέσει το ρελέ του κυρίως πίνακα θα πρέπει να πάρεις ρεύμα πριν από αυτό! Μην ξεχάσεις να βάλεις κατάλληλη ασφάλεια στην αναχώρηση!

βρε Παναγιώτη. τη διαβάζεις σε δυό αράδες? αφού λέει ότι ΔΕΝ έχει(υποθετικά μάλλον) ο προηγούμενος πίνακας ΔΔΕ

vasilllis
06-03-15, 09:40
οτι ειναι πριν το ρελε δεν θα το επηρεαζει
.

nestoras
06-03-15, 09:41
βρε Παναγιώτη. τη διαβάζεις σε δυό αράδες? αφού λέει ότι ΔΕΝ έχει(υποθετικά μάλλον) ο προηγούμενος πίνακας ΔΔΕ

αχαχαχαχαχαχαχαχ
Στον πρώτο καφέ είμαι ακόμα! :-D

lepouras
06-03-15, 09:47
αχαχαχαχαχαχαχαχ
Στον πρώτο καφέ είμαι ακόμα! :-D

είμαι στο δεύτερο γιαυτό σε τσάκωσα:001_tt2:

alpha uk
06-03-15, 11:24
Παιδιά καί ρελέ να είχε το σπίτι .Επειδή το κύκλωμα είναι κύκλωμα διανομής δέν θά έπρεπε νά συνδεθεί πρίν τό ρελέ Όστε νά έχουμε μέγιστο χρόνο αποκοπής 5sec. !?!?!?

vasilllis
06-03-15, 11:57
Παιδιά καί ρελέ να είχε το σπίτι .Επειδή το κύκλωμα είναι κύκλωμα διανομής δέν θά έπρεπε νά συνδεθεί πρίν τό ρελέ Όστε νά έχουμε μέγιστο χρόνο αποκοπής 5sec. !?!?!?

ο ελοτ κατα απαιτηση θελει ολη η εσωτερικη εγκατασταση να προστατευτεται απο ΔΔΕ.οποτε βαση ελοτ πρεπει να συνδεθει μετα του ΔΔΕ.
Οποτε αν θες για να διαχωρισεις τις καταναλωσεις μπορει να μπει επιλεκτικος.

lepouras
06-03-15, 13:09
ο ελοτ κατα απαιτηση θελει ολη η εσωτερικη εγκατασταση να προστατευτεται απο ΔΔΕ.οποτε βαση ελοτ πρεπει να συνδεθει μετα του ΔΔΕ.
Οποτε αν θες για να διαχωρισεις τις καταναλωσεις μπορει να μπει επιλεκτικος.

ή να μπει στον κεντρικό δεύτερο ΔΔΕ στην αναχώρηση της παροχής του υποπίνακα.

alpha uk
06-03-15, 14:01
ΕΛΟΤ 413.1.3.5και 6

vasilllis
06-03-15, 15:37
ΕΛΟΤ 413.1.3.5και 6

2. Στο ερώτημα: Εδώ μπαίνει ΔΔΕ;
Απάντηση: Με βάση την ισχύουσα ελληνική ηλεκτρολογική νομοθεσία(1) και ΟΧΙ από το ΕΛΟΤ HD 384, ‘’όλα τα κυκλώματα ισχύος θα πρέπει να καλύπτονται με διατάξεις διαφορικού ρεύματος (ΔΔΡ) με διαφορικό ρεύμα 30mA ή με αντίστοιχη προστασία’’. Άρα, θα πρέπει η ΔΔΡ να τοποθετηθεί εκεί στην αρχή κάθε αναχώρησης για να καλύπτει και την παροχή. Όμως στην πράξη, αν δεν γίνει με προσοχή η επιλογή της (υπάρχουν οι τύπου AC, A & B με και χωρίς χρονική καθυστέρηση) και αν δεν γίνουν και μερικοί έλεγχοι για υπάρχοντα πιθανά ρεύματα διαρροής, μπορεί να προκύψουν προβλήματα με ανεπιθύμητες αποζεύξεις.

απο τον Γ.σαρρη





πληρ... http://www.michanikos.gr/topic/3874-hd384-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%AF%C E%B1%CF%82-%CE%94%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%C E%BF%CF%8D-%CE%A1%CE%B5%CF%8D%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF%CF%82-%CE%94/

nestoras
06-03-15, 15:56
Ο κανονισμός δεν απαγορεύει την ομαδοποίηση κυκλωμάτων και τη χρήση περισσοτέρων του ενός διακόπτη διαφυγής μέσα στην ίδια εγκατάσταση.
Επίσης, προβλέπει σε κρίσιμα φορτία (πχ ψυγεία) να γίνεται παράκαμψη του ρελέ διαφυγής.

alpha uk
06-03-15, 20:50
Γειά σας κύριοι ,έτυχε νά διαβάσω όλον τον 384 το περασμένο βράδυ (απλα καί μόνο γιά νά δω εάν υπάρχουν διαφορές μέ τά BS standards) καί το μυαλό μου έμεινε στήν προαναφερουσα παράγραφο. Γιαυτό καί στό πρώτο μου πόστ ,στό τέλος είχα πολά ερωτηματικά καί θαυμαστικά .Δεν ξέρω πόσω παλιός είναι ό 384 καί αν ισχύ, η αν υπάρχουν ανανεώσεις στούς κανονισμούς η ξεχωριστές τροπολογιες Πάντως τα BS standards 17 edition announcements 2007 καταργούν τό πρώην κανονισμό καί συμπληρώνουν ότι όλα τά κυκλώματα (τελικά η διανομής) πρέπει νά προστατεύονται μέ 30 mA RCD εκτός ,(χωρίς περιορισμό) κυκλώματα εξωτερικά με ενισχυμένα καλώδια ,η εξωτερικά μέ μηχανική προστασία( μέ περιορισμό, κυκλώματα παροχής συναγερμου πυροπροστασιας) Μπορεί κάποιος γνώστης τού θέματος να μέ διαφωτιση ,καί αν ο 384 είναι παλιός πού μπορώ να δω γιά νεότερες τροπολογιες ευχαριστώ

el greco 1
06-03-15, 21:34
Eδω (http://www.sarrisg.gr/n/index.php?Enimerwsi_gia_to_ELOT_HD_384:apantiseis_ se_erwtiseis) τροπολογιεs τελευταια δεν εχουν αναρτιθει.

vasilllis
06-03-15, 23:10
Ο κανονισμός δεν απαγορεύει την ομαδοποίηση κυκλωμάτων και τη χρήση περισσοτέρων του ενός διακόπτη διαφυγής μέσα στην ίδια εγκατάσταση.
Επίσης, προβλέπει σε κρίσιμα φορτία (πχ ψυγεία) να γίνεται παράκαμψη του ρελέ διαφυγής.

Σε ποια παραγραφο?


Γειά σας κύριοι ,έτυχε νά διαβάσω όλον τον 384 το περασμένο βράδυ (απλα καί μόνο γιά νά δω εάν υπάρχουν διαφορές μέ τά BS standards) καί το μυαλό μου έμεινε στήν προαναφερουσα παράγραφο. Γιαυτό καί στό πρώτο μου πόστ ,στό τέλος είχα πολά ερωτηματικά καί θαυμαστικά .Δεν ξέρω πόσω παλιός είναι ό 384 καί αν ισχύ, η αν υπάρχουν ανανεώσεις στούς κανονισμούς η ξεχωριστές τροπολογιες Πάντως τα BS standards 17 edition announcements 2007 καταργούν τό πρώην κανονισμό καί συμπληρώνουν ότι όλα τά κυκλώματα (τελικά η διανομής) πρέπει νά προστατεύονται μέ 30 mA RCD εκτός ,(χωρίς περιορισμό) κυκλώματα εξωτερικά με ενισχυμένα καλώδια ,η εξωτερικά μέ μηχανική προστασία( μέ περιορισμό, κυκλώματα παροχής συναγερμου πυροπροστασιας) Μπορεί κάποιος γνώστης τού θέματος να μέ διαφωτιση ,καί αν ο 384 είναι παλιός πού μπορώ να δω γιά νεότερες τροπολογιες ευχαριστώ

και ομως Γιαννη στο 413.6 που παραθεσες ειναι σαφες οτι δεν σε υποχρεωνει να βαλεις rcd.

alpha uk
06-03-15, 23:33
Επί τί ευκαιρία νά σάς πώ ότι ,τροπολογία 3 -2015 ανακοινώθηκε ,τήν 2 /1 /2015 στον ΙΕΤ μέ πολά καί διάφορα , μέ αλλαγές στόν 421 (Protection against thermal effects, protection against electric shock , selection and erection of wiring cables) νέος κανονισμός 557 γιά βοηθητικά κυκλώματα, κανονισμός 559 γιά φωτισμό και εγκαταστάσεις φωτιστικών καί άλλα πολά. Σέ ένα σημείο αναφέρει ότι απαγορεύεται πλέον ή τοποθέτηση πλαστικών με διπλή μόνωση πινάκων, γιά λόγους προστασίας κατά τής φωτιάς .Δέν ξέρω άν αυτό είναι μόνο γιά τήν Αγγλία,?? αν καί δέν τό νομίζων

alpha uk
06-03-15, 23:51
Βασίλη ό 413.1.3.6 μιλάει γιά κυκλώματα διανομής , καί χρόνο αποκοπής στά 5 δευτ. Χρόνος αποκοπής στά 5 δευτ γίνεται από MCB καί .2 - .4 απόRCD έτσι δέν είναι???

vasilllis
07-03-15, 15:08
Βασίλη ό 413.1.3.6 μιλάει γιά κυκλώματα διανομής , καί χρόνο αποκοπής στά 5 δευτ. Χρόνος αποκοπής στά 5 δευτ γίνεται από MCB καί .2 - .4 απόRCD έτσι δέν είναι???

ο 413.1.3.4 μιλαει μονο για σφαλμα αμελητεας αντιστασης οποτε στα 0.4sec σε καλυπτει και to μαγνητικο (χ10) της ασφαλειας.
αν βεβαια Zs x Ia<=U0
οποτε μαλλον το μαγνητικο το ξεχναμε...
και βεβαια αυτο ισχυει για το 413.1.3.5 . αλλιως ο 413.1.3.9 (υποχρεωτικα ΔΔΕ)

alpha uk
07-03-15, 18:47
Νάι αυτό θέλω νά πώ καί εγώ. Η μόνη διαφορά είναι ότι μετά τό 2007 ό 413.1.3.4 ισχύει μόνο στης περιπτώσεις πού ανέφερα παραπάνω καθώς καί όταν τά καλώδια ειναι πάνω από 55 mm μέσα στόν τοίχο. Συγνώμη άν δεν γίνομαι κατανοητός Έχω νά γράψω στά Ελληνικά περίπου τά 20 χρόνια

gregpro
16-04-15, 18:43
Λοιπόν,για να μην ανοίγω νέο θέμα.Στο σπίτι της γιαγιάς μου, ο πίνακας,33 ετών,πριν από καμιά 8 χρόνια χάλασε το ρελέ του νυχτερινού.Ήρθε ηλεκτρολόγος,το άλλαξε και πρόσθεσε και διαφορικό διακόπτη HAGER γιατί δεν υπήρχε.Τόσα χρόνια πατούσα το ΤΕΣΤ μια στις τόσες και πάντα λειτουργούσε.Σήμερα που το κοίταξα καλύτερα είδα ότι έχει ρεύμα διέγερσης 0,3 Α.Δηλαδή 300 μΑ και όχι 30,άρα δεν προστατεύει από ηλεκτροπληξία,μόνο από διαρροές σωστά;Άρα κινδυνεύει όποιος ζει εκεί;

george33
16-04-15, 18:58
Ναι αυτό δεν προστατεύει από ηλεκτροπληξία σε καμιά περίπτωση, είναι για προστασία χώρων και εγκαταστάσεων από περιπτώσεις πχ πυρκαγιάς....θα πρέπει να το αντικαταστησεις με ένα δδρ με ρευμα διεγερσης 30mA δηλαδη 0,03 Α

gregpro
16-04-15, 19:04
Εντάξει,ευχαριστώ.

FILMAN
17-04-15, 10:49
Μια διόρθωση, τα 0.3Α ισοδυναμούν με 300mA και όχι με 300μΑ.

Ναι, αυτό είναι για προστασία από φωτιά, όχι για προστασία από ηλεκτροπληξία με άμεση επαφή.

Πρέπει να το αλλάξεις.