PDA

Επιστροφή στο Forum : Ενδοεποικοινωνία μέσω πριζών τηλεφώνου



XALOULIS90
06-03-15, 13:38
Έχω το εξής πρόβλημα θέλω ο πρώτος όροφος να επικοινωνήσει με τον δευτέρο όροφο. Υπάρχουν πρίζες τηλεφώνου σε κάθε όροφο και αντοιστιχά οι καλωδιώσεις απλά δεν υπάρχει σύνδεση ΟΤΕ.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδέσω καποιο σταθερό τηλεφωνω και να μπορώ να κάνω απλή επικοινωνία του 1 ορόφου με τον 2 όροφο?
Προϋπόθεση το ελάχιστο κόστος
Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή...

timoleon1987
06-03-15, 13:46
προσωπικά στο σπίτι μου στην αθήνα 2-3 οροφο στον τριτο δεν εχω καθόλου γραμμη,έχω ενα σετ ασυρματων τηλεφώνων gigaset 30 ευρω τα δυο ,με μια κυρια βάση και μία βάση μονο φορτιστή. έχω ενδοεπικοινωνία έτσι ακομα και αν δεν είναι συνδεδεμένα στο δίκτυο του οτε,ασυρματα τα έχω σε όλο το σπίτι,φυσικά τα λειτουργώ και σαν τηλέφωνα.

ενναλακτικά είχες ποτέ συνδεδεμένο τις γραμμές σου με πάροχο? αν ναι τσέκαρε να δείς αν έχεις ακόμα ρεύμα, έχει περίπου 40 βολτ DC ,ακόμα και να κόψεις το σταθερό απο τη στιγμή που κάποτε σε συνδεσαν στο καφάο θα έχεις ακόμα λογικά ρευμα.
2 οι γραμμες των δυο ορόφων είναι κοινη η δυο διαφορετικές? αν είναι διαφορετικές καπου θα πρεπει να τις ενώσεις,να αποσυνδεσεις την μια απο τον οτε (το καλώδιο που πάει προς το καφάο της μίας γραμμης να το ενώσεις με την άλλη σου γραμμη) σηκώνοντας τα ακουστικά απο δύο σησκευές ταυτόχρονα αν έχεις ρευμα λογικά θα μπορείς να ακούσεις απο τη μια την αλλη αλλά για να τις κάνεις να χτυπάνε είναι ποιο πολύπλοκο, πρέπει να στείλεις παλμό,,τι ακριβώς σε ενδιαφέρει??

XALOULIS90
06-03-15, 13:49
Απλά επειδή τυγχάνει να έχω πολλές συσκευές τηλεφώνου ασύρματες και μή, έλεγα πρώτα να εξετάσουμε όλα τα ενδεχόμενα και σε περίπτωση που δεν γίνεται κάποια σύνδεση τότε να πάω για κάποια αγορά.

timoleon1987
06-03-15, 13:58
επεξεργαστικα το προηγουενο μήνυμα μου, επίσης
οι ασύρματες έχουν τη δυνατότητα να καλούν ενδοεπικοινωνία δηλαδή να πατάς ένα κουμπι και να κουδουνίζει η αλλα συσκευη. να αντικαταστήσεις τις υπάρχουσες ασυρματες? επίσης μπορείς να ρυθμίσεις όταν ενα απο τα δύο ασυρματα τηλεφωνα μιλαει στο δικτυο του οτε το άλλο να μην μπορεί να ακούσει,παρα μονο όταν στείλεις τη γραμμή στο άλλο

agis68
06-03-15, 15:40
με δύο παλιά (περισσεούμενα) τηλέφωνα γίνεται αλλά εφόσον είναι στην ίδια γραμμή

δες εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=8bwLjU90puA)παράδειγμα

nestoras
06-03-15, 16:02
με δύο παλιά (περισσεούμενα) τηλέφωνα γίνεται αλλά εφόσον είναι στην ίδια γραμμή

δες εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=8bwLjU90puA)παράδειγμα

Αντί για αντίσταση είναι καλύτερα να βάλει ένα ballast από λάμπα φθορίου!
Το πηνίο πρέπει να μπει για να μην "πνίγεται" το σήμα φωνής (AC) μέσα στην μπαταρία. Το πηνίο θα παρουσιάζει σαφώς μικρότερη αντίσταση στο DC (μόνο την ωμική του) ενώ δε θα αφήνει σχεδόν καθόλου το AC να περνάει προς τη μπαταρία (ή το τροφοδοτικό)!

XALOULIS90
07-03-15, 19:54
προσωπικά στο σπίτι μου στην αθήνα 2-3 οροφο στον τριτο δεν εχω καθόλου γραμμη,έχω ενα σετ ασυρματων τηλεφώνων gigaset 30 ευρω τα δυο ,με μια κυρια βάση και μία βάση μονο φορτιστή. έχω ενδοεπικοινωνία έτσι ακομα και αν δεν είναι συνδεδεμένα στο δίκτυο του οτε,ασυρματα τα έχω σε όλο το σπίτι,φυσικά τα λειτουργώ και σαν τηλέφωνα.

ενναλακτικά είχες ποτέ συνδεδεμένο τις γραμμές σου με πάροχο? αν ναι τσέκαρε να δείς αν έχεις ακόμα ρεύμα, έχει περίπου 40 βολτ DC ,ακόμα και να κόψεις το σταθερό απο τη στιγμή που κάποτε σε συνδεσαν στο καφάο θα έχεις ακόμα λογικά ρευμα.
2 οι γραμμες των δυο ορόφων είναι κοινη η δυο διαφορετικές? αν είναι διαφορετικές καπου θα πρεπει να τις ενώσεις,να αποσυνδεσεις την μια απο τον οτε (το καλώδιο που πάει προς το καφάο της μίας γραμμης να το ενώσεις με την άλλη σου γραμμη) σηκώνοντας τα ακουστικά απο δύο σησκευές ταυτόχρονα αν έχεις ρευμα λογικά θα μπορείς να ακούσεις απο τη μια την αλλη αλλά για να τις κάνεις να χτυπάνε είναι ποιο πολύπλοκο, πρέπει να στείλεις παλμό,,τι ακριβώς σε ενδιαφέρει??


Ετσι θα ήταν πολύ εύκολο και το γνωρίζω, αλλά είναι στην κυριολεξία αποκομμένες και ναι είναι ίδιες γραμμες οπότε απο κάπου θα πρέπει να δώσω τάση.

XALOULIS90
07-03-15, 19:57
με δύο παλιά (περισσεούμενα) τηλέφωνα γίνεται αλλά εφόσον είναι στην ίδια γραμμή

δες εδώ (https://www.youtube.com/watch?v=8bwLjU90puA)παράδειγμα


Παρα πολύ καλό αυτό λέω να δοκιμάσω και πιστεύω οτι θα δουλέψει μια ερώτηση την αντίσταση είναι πάντα 300 ωμ η ανάλογα τις συσκευές αν γνωρίζεται?
Και για να χτυπάει - καλεί τι νούμερο θα πρέπει να καλέσω ?

XALOULIS90
07-03-15, 19:58
Αντί για αντίσταση είναι καλύτερα να βάλει ένα ballast από λάμπα φθορίου!
Το πηνίο πρέπει να μπει για να μην "πνίγεται" το σήμα φωνής (AC) μέσα στην μπαταρία. Το πηνίο θα παρουσιάζει σαφώς μικρότερη αντίσταση στο DC (μόνο την ωμική του) ενώ δε θα αφήνει σχεδόν καθόλου το AC να περνάει προς τη μπαταρία (ή το τροφοδοτικό)!

Ερώτηση το AC που θα βρεθεί ?

nestoras
07-03-15, 20:41
Ερώτηση το AC που θα βρεθεί ?

Το σήμα ομιλίας είναι AC!!

XALOULIS90
07-03-15, 21:01
Το σήμα ομιλίας είναι AC!!

Μάλιστα πολύ ωραία έχω είδη δύο ballast οπότε θα το δοκιμάσω και αυτό και θα γράψω αποτελέσματα
ευχαριστώ πολύ παναγιώτη

FILMAN
09-03-15, 09:55
Εννοείται βέβαια ότι δεν θα κουδουνίζει καλώντας κάποιο νούμερο!

Για να κουδουνίσει το τηλέφωνο που θέλεις, θα πρέπει να του δώσεις 40 ... 100VAC!

XALOULIS90
09-03-15, 13:49
Εννοείται βέβαια ότι δεν θα κουδουνίζει καλώντας κάποιο νούμερο!

Για να κουδουνίσει το τηλέφωνο που θέλεις, θα πρέπει να του δώσεις 40 ... 100VAC!

Φαντάζομαι η μείωσα απο τα 230 γίνεται με το ποτενσιόμετρο ή αλλιώς dimmer ?

ezizu
09-03-15, 14:08
Φαντάζομαι η μείωσα απο τα 230 γίνεται με το ποτενσιόμετρο ή αλλιώς dimmer ?

Με κατάλληλο μετασχηματιστή.

FILMAN
09-03-15, 14:44
Φαντάζομαι η μείωσα απο τα 230 γίνεται με το ποτενσιόμετρο ή αλλιώς dimmer ?Το ποτενσιόμετρο και το dimmer είναι δυο διαφορετικά πράγματα, όπως το τιμόνι και το αυτοκίνητο είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Όπως το αυτοκίνητο έχει τιμόνι, έτσι και το dimmer έχει ποτενσιόμετρο, αλλά το dimmer δεν είναι ποτενσιόμετρο, ούτε το ποτενσιόμετρο είναι dimmer, όπως ακριβώς το αυτοκίνητο δεν είναι τιμόνι αλλά ούτε και το τιμόνι είναι αυτοκίνητο.

Με ποτενσιόμετρο για να κάνεις αυτό που λες, θα χρειαστείς ένα ποτενσιόμετρο ισχύος αλλά το σημαντικότερο δεν θα έχεις απομόνωση από το δίκτυο των 230V (κίνδυνος ηλεκτροπληξίας). Ο ίδιος κίνδυνος υπάρχει αν χρησιμοποιήσεις dimmer ενώ επιπρόσθετα λόγω των παλμών που δίνει στην έξοδό του θα κάψεις το κύκλωμα κουδουνισμού των τηλεφώνων. Δεν συζητάω για το τί θα γίνει αν εκείνη την ώρα σηκώσει κιόλας κανείς το ακουστικό...

Άρα το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να χρησιμοποιήσεις έναν μετασχηματιστή που να σου δίνει π.χ. 48V. Προσοχή, πρέπει να αποφύγεις να σηκώσεις το τηλέφωνο την ώρα που δέχεται αυτή την τάση. Αυτό δεν είναι και τόσο βολικό αλλά δυστυχώς οι λύσεις με τα λιγότερα υλικά είναι από μόνες τους προβλήματα.

darthtony
09-03-15, 21:00
Μπορείς βέβαια να αγοράσεις ένα ενσύρματο σύστημα εποικοινωνίας για να μπορείς να έχεις και κουδούνισμα εύκολα..

FILMAN
11-03-15, 10:11
Ενδιαφέρον δεν θα είχε να σχεδιάζαμε ένα κύκλωμα που να παίρνει 2 τηλέφωνα και να κάνει αυτή τη δουλειά;

rama
11-03-15, 11:14
Είναι πάνω από 20 χρόνια από τότε που δούλευα σε μία χρηματιστηριακή εταιρία όπου χρειαζόταν πέρα από τα κλασσικά τηλέφωνα, να υπάρχει άμεση ενδοεπικοινωνία μεταξύ των κεντρικών γραφείων και του μικρού γραφείου των "αντικρυστών" μέσα στην αίθουσα του χρηματιστηρίου. Η σύνδεση έγινε μέσω της τηλεφωνικής γραμμής με τρόπο ώστε όταν σηκωνόταν απλώς το ένα από τα δύο ακουστικά στη μία άκρη της γραμμής να χτυπάει το κουδούνι στην άλλη άκρη της γραμμής. Όταν σηκωνόταν και το δεύτερο ακουστικό, τότε σταματούσε το κουδούνι και άνοιγε η επικοινωνία.

street
11-03-15, 15:13
Για να κουδουνίσει το τηλέφωνο που θέλεις, θα πρέπει να του δώσεις 40 ... 100VAC!

Προσοχή, πρέπει να αποφύγεις να σηκώσεις το τηλέφωνο την ώρα που δέχεται αυτή την τάση
χμμμμμ ... για πες λιγα παραπανω φιλιπε , για πιο λογο να μην σηκωσει το τηλεφωνο την ωρα που δεχετε την ταση κωδνισμου ? λογικα αν ηταν ετσι οταν το εχουμε συνδεμενο στην τηλεφωνικη γραμμη δεν θα επρεπε να το σηκωνουμε καθ χτυπαει ....? :001_unsure:

Ενδιαφέρον δεν θα είχε να σχεδιάζαμε ένα κύκλωμα που να παίρνει 2 τηλέφωνα και να κάνει αυτή τη δουλειά;
πολυ καλη ιδεα :001_smile:

FILMAN
11-03-15, 15:30
για πιο λογο να μην σηκωσει το τηλεφωνο την ωρα που δεχετε την ταση κωδνισμου ? λογικα αν ηταν ετσι οταν το εχουμε συνδεμενο στην τηλεφωνικη γραμμη δεν θα επρεπε να το σηκωνουμε καθ χτυπαει ...
Το κέντρο διακόπτει αμέσως την τάση κουδουνισμού όταν σηκώσεις το ακουστικό. Αν ο φίλος απλά χρησιμοποιούσε ένα διακόπτη για να δίνει τάση κουδουνισμού δεν θα μπορούσε να ξέρει αν ο άλλος σήκωσε το ακουστικό ώστε να διακόψει την υψηλή τάση κουδουνισμού...

street
11-03-15, 15:42
χμμμμ ... παλι ... :001_rolleyes:
Το κέντρο διακόπτει αμέσως την τάση κουδουνισμού όταν σηκώσεις το ακουστικό περιμενα τετοια απαντηση ... και κακος δεν το ειπα πιο πριν ... αρα πως γινετε αυτο ? δλδ αν γινει κανα σφαλμα στο κεντρο θα μας καουν τα σταθερα τηλεφωνα ? και που καταλαβαινει το κεντρο οτι εγω σηκωσα ακουστικο ...

FILMAN
11-03-15, 15:55
Από το ρεύμα που περνάει από τη γραμμή σου

street
11-03-15, 16:25
Από το ρεύμα που περνάει από τη γραμμή σου οκ ως εδω ... αρα δυο απλες τηλεφωνικες συσκευες πως θα εχουν προβλημα ...
Προσοχή, πρέπει να αποφύγεις να σηκώσεις το τηλέφωνο την ώρα που δέχεται αυτή την τάση εφ οσον μιλαμε για ρευμα και οχι ταση .. ?

FILMAN
11-03-15, 16:39
Μα μεγάλη τάση συνεπάγεται και μεγάλο ρεύμα...

street
11-03-15, 16:57
Μα μεγάλη τάση συνεπάγεται και μεγάλο ρεύμα...
να βρε οκ ... αλλα τα τηλεφωνικα κεντρα εχουν μεγαλη ταση αλλα με μικρη ενταση , 60 vac ταση κωδνισμου ? :001_smile:θα με κανεις να δοκιμασω τωρα μια συσκευη πεταμενη που εχω να τς δωσω 60 ac kai να την σηκωσω να δω τ θα παθει ... :biggrin:

street
11-03-15, 18:00
ενταξη το δοκιμασα ... δοκιμασα τρια τιλεφωνα ... το ενα ουτε ξερω τ ειναι το αλλο ειναι ασυρματο panasonic ... το αλλο γραφει vico ( γνωστ αλυσιδας ) τερμα κινεζικο ... το μπαρουτιασα :lool: δοκιμες εγιναν ( στο vico ) στα 40-50-60- 100 - 120 ... και για φωτοβολιδα 160 , με ρευμα στα 400ma εως τα 100 αντιστοχα , σε ολα αυτα τα πειραματα σηκωνα το τηλεφνο και λειτουργουσε αψογα ες τα 120 !! με ρευμα 500ma , μπαρουτιασε στα 160 ταση με 1,5 ρευμα :001_rolleyes:

FILMAN
12-03-15, 09:29
Βρε, το κέντρο περιορίζει το ρεύμα, ο μετασχηματιστής που θα έβαζε ο φίλος ή που έβαλες εσύ το περιορίζει; Δεν το πιστεύω ότι έκανες αυτό που έκανες!

street
20-03-15, 16:47
Δεν το πιστεύω ότι έκανες αυτό που έκανες!
οοο yesss :lool: εμ αν δεν εχεις δουλεια με τετοιες μακακιες ασχολεισ .. :001_tt2:
να διευκρινισω λιγο γιατι μαλλον το παραπανω μηνυμα μου ηταν ασαφες ... δεν μιλουσαν μεταξυ τους τα τηλεφωνα ... εφαρμοσα τ παραπανω τασεις μονο για ντριιιιιιννννν....:001_tt2: και καθως δεχονταν μια απο τ παραπανω τασεις εγω σηκωνα το ακουστικο καθως χτυπαγε και μετα τα εβαζα στε τηλεφωνικη γραμμη να δω αν καηκαν ... χεχ ...

gxry
20-03-15, 17:51
Η τηλεφωνική γραμμή για την λειτουργία ομιλίας των τηλεφωνικών συσκευών είναι πηγή ρεύματος και όχι τάσης.

Μια απλοϊκή προσέγγισή της είναι να συνδεθούν μεταξύ τους οι δυο συσκευές και να τροφοδοτηθούν από πηγή τάσης της τάξης των 24VDC μέσω μιας εν σειρά σχετικά μεγάλης αντίστασης της τάξης του kΩ (1kΩ).
Το σήμα κωδωνισμού είναι της τάξης των 90VAC/25Hz το οποίο αναστέλλεται όταν σηκωθεί το ακουστικό (off-hook) και υπάρξει ρεύμα βρόγχου (loop current)

Μόνο για ομιλία είναι εξαιρετικά απλό, γίνεται πιο περίπλοκο αν θες και σήμα κωδωνισμού και αρκετά σύνθετο αν θες και τα ηχοσήματα (dialtone κτλ.)

Ψάξε για telephone line simulator.

FILMAN
23-03-15, 10:24
Επειδή το βρήκα δελεαστικό, αυτές τις μέρες πειραματίζομαι λίγο, σε μερικές μέρες λογικά θα ανεβάσω το σχηματικό του τελειωμένου κυκλώματος.

nestoras
23-03-15, 18:48
Επειδή το βρήκα δελεαστικό, αυτές τις μέρες πειραματίζομαι λίγο, σε μερικές μέρες λογικά θα ανεβάσω το σχηματικό του τελειωμένου κυκλώματος.

Φίλιππε, φτιάχνεις και το σύστημα κωδωνισμού ή απλά το κύκλωμα ομιλίας;
Για το κύκλωμα ομιλίας νομίζω πως μπορώ να σε βοηθήσω αν χρειαστείς κάτι. Σε αντίστοιχη εργαστηριακή άσκηση που διδάσκεται στο Πανεπιστήμιο την αρνητική τάση για τους τελεστικούς ενισχυτές την παίρνουμε από κύκλωμα με 555 και την DC τάση την "καθαρίζουμε" μέσω gyrator (http://www.epanorama.net/documents/telecom/gyrator.html). Επίσης, όπως είχα αναφέρει και σε προηγούμενο post, την DC τάση του κέντρου την περνάμε μέσα από ballast εν σειρά πριν τη στειλουμε στις συσκευές για να μην πνίγεται το σήμα ομιλίας μέσα σε αυτή.

FILMAN
24-03-15, 10:43
Με σύστημα κωδωνισμού βέβαια! Τί νόημα θα είχε όλο αυτό αν δεν μπορούσες να ειδοποιήσεις τον άλλο πότε να σηκώσει το ακουστικό; Το κύκλωμα δεν έχει πουθενά αρνητική τάση ούτε τελεστικούς, η DC τάση τροφοδοσίας (περίπου +50V) σταθεροποιείται με LM317HV και οδηγείται σε κάθε τηλέφωνο μέσω δυο αντιστάσεων 390Ω 2W εν σειρά - προσπαθώ να μιμηθώ το δίκτυο του ΟΤΕ όσο γίνεται, ακόμα και στη συχνότητα του τόνου που ακούγεται στο ακουστικό (ημίτονο 440Hz) αλλά και στον κωδωνισμό (1sec κουδούνισμα, 4sec παύση, διακοπή κωδωνισμών μετά από δύο λεπτά αν δεν απαντηθεί η κλήση). Το κύκλωμα δεν έχει πουθενά ρελέ (έχει όμως αρκετούς οπτοζεύκτες), χρειάζεται ένα μετασχηματιστή με μια απλή έξοδο 60V~ για την τροφοδότησή του, και από ημιαγωγούς έχει μερικά MOSFET μικρής ισχύος, ένα μικρό BJT και 5 ολοκληρωμένα για τη διαχείριση του συστήματος, και συγκεκριμένα: ένα 4013 (διπλό D flip - flop), ένα 4070 (4 πύλες XOR), ένα 4081 (4 πύλες AND), ένα 4093 (4 πύλες NAND με schmitt trigger) και ένα HEF4538 (διπλός μονοσταθής).

Ουσιαστικά είναι έτοιμο, έχω μόνο ένα ψιλοπροβληματάκι με την ανίχνευση σηκωμένου ακουστικού αλλά θα το πατάξω εντός ολίγου.

Εσείς δεν καταλαβαίνω γιατί βάζετε και πηνίο και gyrator, αρκεί να βάλετε το ένα από τα δύο.

street
24-03-15, 14:50
μπραβο φιλππε :001_smile: αντε να δουμε .... σαν πολλα υλικα ομως δεν βαζεις απ την αποψη του να ειναι οσο ποιο απλο γινετε ... εχω και εγω μια ιδεα με πολυ απλα υλικα του εμπορου με μερικες μετατροπες χωρις ομ τετοια πολυπλοκα κυκλωματα ωστε να μπορει να το κατασκευασει ο καθ ενας ...

gf
24-03-15, 15:25
Έχω το εξής πρόβλημα θέλω ο πρώτος όροφος να επικοινωνήσει με τον δευτέρο όροφο. Υπάρχουν πρίζες τηλεφώνου σε κάθε όροφο και αντοιστιχά οι καλωδιώσεις απλά δεν υπάρχει σύνδεση ΟΤΕ.
Υπάρχει κάποιος τρόπος να συνδέσω καποιο σταθερό τηλεφωνω και να μπορώ να κάνω απλή επικοινωνία του 1 ορόφου με τον 2 όροφο?
Προϋπόθεση το ελάχιστο κόστος
Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή...

Πιο απλα δεν γινεται.
http://www.epanorama.net/documents/telecom/telephone_intercom.html
https://www.youtube.com/watch?v=zwUS1_Hs6p4
Read more at: http://www.epanorama.net/documents/telecom/telephone_intercom.html

FILMAN
24-03-15, 15:40
Μα ο στόχος δεν είναι να βγει όσο πιο απλό γίνεται, αλλά να δουλεύει σωστά! Όχι σαν αυτούς στο λινκ που βάζουν εξωτερικά buzzer για την κλήση! Ωραία θα ήταν να γινόταν μόνο με μια μπαταρία, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται! Ύστερα θα έχει κλασσικά υλικά, δεν θα έχει επεξεργαστή.

gf
24-03-15, 15:43
Μα ο στόχος δεν είναι να βγει όσο πιο απλό γίνεται, αλλά να δουλεύει σωστά! Όχι σαν αυτούς στο λινκ που βάζουν εξωτερικά buzzer για την κλήση! Ωραία θα ήταν να γινόταν μόνο με μια μπαταρία, αλλά δυστυχώς δεν γίνεται! Ύστερα θα έχει κλασσικά υλικά, δεν θα έχει επεξεργαστή.

Το εχω φτιαξει και δουλευει σωστα.
Πιο απλα, φτηνα και σωστα, δεν γινεται.

nestoras
24-03-15, 16:20
Με σύστημα κωδωνισμού βέβαια! Τί νόημα θα είχε όλο αυτό αν δεν μπορούσες να ειδοποιήσεις τον άλλο πότε να σηκώσει το ακουστικό; Το κύκλωμα δεν έχει πουθενά αρνητική τάση ούτε τελεστικούς, η DC τάση τροφοδοσίας (περίπου +50V) σταθεροποιείται με LM317HV και οδηγείται σε κάθε τηλέφωνο μέσω δυο αντιστάσεων 390Ω 2W εν σειρά - προσπαθώ να μιμηθώ το δίκτυο του ΟΤΕ όσο γίνεται, ακόμα και στη συχνότητα του τόνου που ακούγεται στο ακουστικό (ημίτονο 440Hz) αλλά και στον κωδωνισμό (1sec κουδούνισμα, 4sec παύση, διακοπή κωδωνισμών μετά από δύο λεπτά αν δεν απαντηθεί η κλήση). Το κύκλωμα δεν έχει πουθενά ρελέ (έχει όμως αρκετούς οπτοζεύκτες), χρειάζεται ένα μετασχηματιστή με μια απλή έξοδο 60V~ για την τροφοδότησή του, και από ημιαγωγούς έχει μερικά MOSFET μικρής ισχύος, ένα μικρό BJT και 5 ολοκληρωμένα για τη διαχείριση του συστήματος, και συγκεκριμένα: ένα 4013 (διπλό D flip - flop), ένα 4070 (4 πύλες XOR), ένα 4081 (4 πύλες AND), ένα 4093 (4 πύλες NAND με schmitt trigger) και ένα HEF4538 (διπλός μονοσταθής).

Ουσιαστικά είναι έτοιμο, έχω μόνο ένα ψιλοπροβληματάκι με την ανίχνευση σηκωμένου ακουστικού αλλά θα το πατάξω εντός ολίγου.

Εσείς δεν καταλαβαίνω γιατί βάζετε και πηνίο και gyrator, αρκεί να βάλετε το ένα από τα δύο.

Ώπα! Σε έχασα! Νόμιζα θα σχεδιάζαμε και τις συσκευές των τηλεφώνων!!

:-D

To gyrator το χρησιμοποιούμε μέσα στη συσκευή κι όχι στο κέντρο! Για να διαχωρίσουμε το "DC+Σήμα" ομιλίας αλλά όλα αυτά μέσα στη συσκευή (υβριδικός Μ/Σ, έλεγχος αυτακουστηκότητας κτλ).
Και την αρνητική τροφοδοσία τη θέλουμε για την τροφοδοσία των τελεστικών ενισχυτών (μικροφώνου, ακουστικού, προσθαφαίρεσης σημάτων κτλ).

FILMAN
24-03-15, 16:33
Το εχω φτιαξει και δουλευει σωστα.
Πιο απλα, φτηνα και σωστα, δεν γινεται.
Δηλαδή εσύ το βρίσκεις απόλυτα λογικό να μην χρησιμοποιήσεις το κουδούνι του τηλεφώνου αλλά να βάλεις έξτρα buzzer;

FILMAN
24-03-15, 16:35
To gyrator το χρησιμοποιούμε μέσα στη συσκευή κι όχι στο κέντρο! Για να διαχωρίσουμε το "DC+Σήμα" ομιλίας αλλά όλα αυτά μέσα στη συσκευή (υβριδικός Μ/Σ, έλεγχος αυτακουστηκότητας κτλ).
Και την αρνητική τροφοδοσία τη θέλουμε για την τροφοδοσία των τελεστικών ενισχυτών (μικροφώνου, ακουστικού, προσθαφαίρεσης σημάτων κτλ).Και γιατί δεν κάνετε τον διαχωρισμό με πυκνωτή; Ούτε βλέπω το λόγο για αρνητική τροφοδoσία, αντί να δουλεύετε με αναφορά τη γη θα μπορούσατε να δουλεύετε με αναφορά V/2...

nestoras
24-03-15, 16:40
Και γιατί δεν κάνετε τον διαχωρισμό με πυκνωτή; Ούτε βλέπω το λόγο για αρνητική τροφοδoσία, αντί να δουλεύετε με αναφορά τη γη θα μπορούσατε να δουλεύετε με αναφορά V/2...

Με πυκνωτή DC blocking κόβουμε το DC προς το κύκλωμα ομιλίας.
Με το το gyrator κόβουμε το AC προς τα κυκλώματα που χρειάζονται DC γιατί έφευγε και προς τα εκεί το σήμα ομιλίας και "πνιγόταν" προς το υπόλοιπο κύκλωμα με αποτέλεσμα να φτάνει πολύ λίγο ac σήμα στο κύκλωμα ομιλίας.
Το μισό κύκλωμα δουλεύει όπως ακριβώς το είπες με τεχνητό ground στα V/2 για διδακτικούς λόγους χρησιμοποιήσαμε και αρνητική τροφοδοσία. :-)
(ο σχεδιασμός είναι σχετικά παλιός πάντως και η άσκηση έχει σκοπό να δείξει την αρχή λειτουργίας των τηλεφώνων).

street
24-03-15, 17:58
Δηλαδή εσύ το βρίσκεις απόλυτα λογικό να μην χρησιμοποιήσεις το κουδούνι του τηλεφώνου αλλά να βάλεις έξτρα buzzer;
κατι τετοιο ετοιμαζω και εγω με ενα απλο τηλεφωνικο καλωδιο , η φθηνια τρωει τον παρα που λεμε ... :biggrin:
καλα παρουσιασε μια την δικια σου κατασκευη και μετα βλεπουμε , η οποια να υποθεσω θα δουλευει με οποιοδηποτε τηλεφωνο πεταμενο που εχουμε στην διαθεση μας .....
θα βγαλεις και pcb ?

gf
24-03-15, 22:34
Δηλαδή εσύ το βρίσκεις απόλυτα λογικό να μην χρησιμοποιήσεις το κουδούνι του τηλεφώνου αλλά να βάλεις έξτρα buzzer;

Ναι, απολυτα λογικο.
Εσυ βρισκεις απολυτα λογικο ενα LM317HV, αρκετούς οπτοζεύκτες, ένα μετασχηματιστή με έξοδο 60V~ , μερικά MOSFET μικρής ισχύος, ένα μικρό BJT και 5 ολοκληρωμένα : ένα 4013 (διπλό D flip - flop), ένα 4070 (4 πύλες XOR), ένα 4081 (4 πύλες AND), ένα 4093 (4 πύλες NAND με schmitt trigger) και ένα HEF4538 (διπλός μονοσταθής), για να χρησιμοποιησεις το κουδούνι του τηλεφώνου αντι για 2 φτηνα buzzer?
Εγω παντως..... οχι.

FILMAN
26-03-15, 14:18
Ναι, απολυτα λογικο.
Εσυ βρισκεις απολυτα λογικο ενα LM317HV, αρκετούς οπτοζεύκτες, ένα μετασχηματιστή με έξοδο 60V~ , μερικά MOSFET μικρής ισχύος, ένα μικρό BJT και 5 ολοκληρωμένα : ένα 4013 (διπλό D flip - flop), ένα 4070 (4 πύλες XOR), ένα 4081 (4 πύλες AND), ένα 4093 (4 πύλες NAND με schmitt trigger) και ένα HEF4538 (διπλός μονοσταθής), για να χρησιμοποιησεις το κουδούνι του τηλεφώνου αντι για 2 φτηνα buzzer?
Εννοείται πως ΚΑΙ ΝΑΙ, εφόσον το τηλέφωνο τα έχει όλα πάνω του και εγώ απλώς πρέπει να τα κάνω να δουλέψουν... Δυστυχώς έχω την τάση να σχεδιάζω κυκλώματα με πολλά εξαρτήματα ώστε να έχουν και καμιά αξιόλογη επίδοση αντί να βάζω 10 εξαρτήματα για να βγει ένα κύκλωμα που δεν θα κάνει καμία λειτουργία εκτός από το να δημιουργεί προβλήματα.

Αν υπάρξει ενδιαφέρον, ναι, θα μπορούσα να φτιάξω και PCB.

Το κύκλωμα το τελείωσα, τώρα πρέπει να το σχεδιάσω στο PC γιατί είναι σε δυο - τρία φύλλα Α4 γεμάτο μουτζούρες.

gf
26-03-15, 14:35
Εννοείται πως ΚΑΙ ΝΑΙ, εφόσον το τηλέφωνο τα έχει όλα πάνω του και εγώ απλώς πρέπει να τα κάνω να δουλέψουν... Δυστυχώς έχω την τάση να σχεδιάζω κυκλώματα με πολλά εξαρτήματα ώστε να έχουν και καμιά αξιόλογη επίδοση αντί να βάζω 10 εξαρτήματα για να βγει ένα κύκλωμα που δεν θα κάνει καμία λειτουργία εκτός από το να δημιουργεί προβλήματα.

Αν υπάρξει ενδιαφέρον, ναι, θα μπορούσα να φτιάξω και PCB.

Το κύκλωμα το τελείωσα, τώρα πρέπει να το σχεδιάσω στο PC γιατί είναι σε δυο - τρία φύλλα Α4 γεμάτο μουτζούρες.

OK, οποτε σταματαω εδω καθως το μονο σιγουρο ειναι οτι συμφωνουμε οτι διαφωνουμε. :)

FILMAN
26-03-15, 14:50
OK, οποτε σταματαω εδω καθως το μονο σιγουρο ειναι οτι συμφωνουμε οτι διαφωνουμε. :)
Έτσι φαίνεται! :001_smile:

FILMAN
01-04-15, 14:48
Εδώ είναι. Όπου έχει χρωματιστά εξαρτήματα μπαίνουν ή τα πράσινα ή τα μπλε (πάντως η δοκιμή έγινε με τα πράσινα). Αν οι μπλε αντιστάσεις πρόσδεσης στα +50V δεν μπουν και μπουν οι κόκκινες πρόσδεσης στα +12V, ισχύουν οι κόκκινες τιμές εξαρτημάτων (όπου έχει).

Οι αντιστάσεις που δεν γράφουν ισχύ μπορούν να είναι 1/8W.

FILMAN
20-04-15, 11:55
Αν και δεν βλέπω ιδιαίτερο ενδιαφέρον, ανεβάζω την τελική αναθεωρημένη έκδοση του σχηματικού.

lynx
20-04-15, 14:22
Τι ρευμα ο μετασχηματιστης;

FILMAN
20-04-15, 14:59
Τι ρευμα ο μετασχηματιστης;
Όπως λέει και στο σχήμα, έχει ένα απλό δευτερεύον που δίνει 60V~ στα 200mA.

street
20-04-15, 19:48
Αν και δεν βλέπω ιδιαίτερο ενδιαφέρον
οχι γιατι ? ναι εναξ ... εχει πολλα υλικα ... εγω τουλαχιστον δεν εχω χρονο να το κανω ουτε στο ραστερ η στην διατρητη ... ειναι δοκιμασμενο πρακτικα περαν του θεωρητικου ? μετα βγαλε με ποιο ευκρινης αναλυση το σχηματικο ... εχουμε που εχουμε ενα ποσοστο γκαβομαρας και την ζαλαδα τ ημερας ... να το μελετησουμε βρε αδερφε το βραδυ στο σπιτι :biggrin: αλλο .. κανε mia πλακετα ... φτιαχτο και βαλτο στην παρουσιαση κατασκευων .... λεω εγω τωρα ...

FILMAN
21-04-15, 11:10
εχει πολλα υλικα ...
Υπενθυμίζω ότι δεν τοποθετούνται όλα - όπου έχει χρωματιστά υλικά μπαίνουν ή τα πράσινα ή τα μπλε.

ειναι δοκιμασμενο πρακτικα περαν του θεωρητικου ?
Ασφαλώς, αν και με τα πράσινα υλικά (εντούτοις δεν βλέπω και κάποιο λάθος στα μπλε)

μετα βγαλε με ποιο ευκρινης αναλυση το σχηματικο ...
Ορίστε, εδώ με μεγαλύτερη ανάλυση... Πατώντας δύο φορές πάνω στο σχηματικό ανοίγει σε μεγέθυνση...

αλλο .. κανε mia πλακετα ... φτιαχτο και βαλτο στην παρουσιαση κατασκευων ..Παρουσίαση χωρίς φωτογραφίες; :001_tt2: