PDA

Επιστροφή στο Forum : συναγερμος και κληση τηλεφωνου



kaktos70
06-03-15, 23:28
Καλησπέρα,
έβαλα εχθες μονος μου έναν συναγερμο Σιγμα και λειτουργει άψογα εκτος από την τηλεφωνική κλήση που πρέπει να κανει σε περίπτωσης που χτυπήσει η σειρήνα.

εχω ρυθμίσει το νούμερο του τηλεφώνου μου στο Κανάλι και όταν κανω Δοκιμή Τηλεφωνητή από το μενου του πληκτρολογίου δουλεύει άψογα.
αν ομως επιχειρήσω να ενεργοποιήσω (να χτυπήσει η σειρήνα) τον συναγερμο για να δω αν θα με παρει τηλεφωνο, δεν εχω αποτέλεσμα...δεν λαμβανω κλήση ... τι μπορεί να φταίει και ενώ στη επιλογή "Δοκιμή Τηλεφωνητή" δουλεύει, στο real thing δεν δουλεύει...

καμια βοηθεια?
ευχαριστώ

vasilllis
07-03-15, 15:11
εχεις ρυθμισει να σε καλει σε περιπτωση συναγερμου?

ggr
07-03-15, 18:15
Καλησπέρα,
έβαλα εχθες μονος μου έναν συναγερμο Σιγμα και λειτουργει άψογα εκτος από την τηλεφωνική κλήση που πρέπει να κανει σε περίπτωσης που χτυπήσει η σειρήνα.

εχω ρυθμίσει το νούμερο του τηλεφώνου μου στο Κανάλι και όταν κανω Δοκιμή Τηλεφωνητή από το μενου του πληκτρολογίου δουλεύει άψογα.
αν ομως επιχειρήσω να ενεργοποιήσω (να χτυπήσει η σειρήνα) τον συναγερμο για να δω αν θα με παρει τηλεφωνο, δεν εχω αποτέλεσμα...δεν λαμβανω κλήση ... τι μπορεί να φταίει και ενώ στη επιλογή "Δοκιμή Τηλεφωνητή" δουλεύει, στο real thing δεν δουλεύει...

καμια βοηθεια?
ευχαριστώ










Πες μου ποιο μοντελο εχεις βαλει, για να σε βοηθησω.

kaktos70
07-03-15, 21:08
Ειναι ενα apollo me s-pro πινακα....

kaktos70
07-03-15, 21:09
Ναι, νομιζω πως το εχω ρυθμισει....εκτος και αν εχει καποια αλλη ρυθμιση....αφου στη δοκιμη μεα περνει κανονικα...μετα ομως οχι!

xristheo
07-03-15, 21:52
Κάπου έχει μια ρύθμιση, "Τύπος συναγερμού" εκεί πρέπει να επιλέξεις ( Σειρήνα + Τ/Φ) για να σου κάνει κλήση όταν χτυπάει.

ggr
08-03-15, 00:19
Επισης στον προγραμματισμο καθε ζωνης θα πρεπει να καθορισεις και καναλι τηλεφωνητη

coverelectronics
08-03-15, 09:41
Επίσης δες αν έχεις βάλει τα τηλέφωνα στη θέση του τηλεφωνητή και όχι του κωδικοποίητη.

kaktos70
08-03-15, 16:11
Επισης στον προγραμματισμο καθε ζωνης θα πρεπει να καθορισεις και καναλι τηλεφωνητη

Αυτο πως το κανω? που παω? σε πιο μενου?
ευχαριστω παρα πολυ

kaktos70
08-03-15, 16:11
Κάπου έχει μια ρύθμιση, "Τύπος συναγερμού" εκεί πρέπει να επιλέξεις ( Σειρήνα + Τ/Φ) για να σου κάνει κλήση όταν χτυπάει.

Θα το δω αμεσως αλλα νομιζω αυτο ειναι οκ! Ευχαριστω πολυ

kaktos70
08-03-15, 22:32
εχεις ρυθμισει να σε καλει σε περιπτωση συναγερμου?

Ναι, εχω ρυθμισει και στις ιδιοτητες ζωνων το καναλι και τα κινητα τηλεφωνα στις ρυθμισεις του τηλεφωνητη. Οπως ειπα στη δοκιμη απο το πληκτρολογιο λειτουργει ! Οταν ομως προκαλω εγω συναγερμο, δε περνει :(

σημερα ειδα οτι στις ρυθμισεις χρηστη εχει ενα τηλεφωνο που το ονομαζει follow me... Εκει τι βαζω? το σταθερο ή το κινητο? εχει σχεση? υπαρχει καποια αλλη κρυφη ρυθμιση για να ενεργοποιηθει η κληση? σας παρακαλω βοηθηστε με....

ggr
08-03-15, 22:44
Ειναι ενα apollo me s-pro πινακα....

Ωπ... κατι δεν λες σωστα εδω. Η apollo θα ειναι η S-pro.
Εαν εχεις βαλει πληκτρολογιο apollo σε πινακα s- pro δεν θα λειτουργησει σωστα.

kaktos70
08-03-15, 22:59
Επίσης δες αν έχεις βάλει τα τηλέφωνα στη θέση του τηλεφωνητή και όχι του κωδικοποίητη.

Ειναι στη θεση του τηλεφωνητη αλλα δεν με περνει τηλεφωνο οταν προκαλω στιγμιαια συναγερμο :(

ggr
09-03-15, 22:21
Ειναι στη θεση του τηλεφωνητη αλλα δεν με περνει τηλεφωνο οταν προκαλω στιγμιαια συναγερμο :(

Oταν λες στιγμιαια εννοεις οτι μολις δωσει συναγερμο τον αφοπλιζεις αμεσως?
Αν ναι τοτε λογικο ειναι να μην σου κανει κληση γιατι αφοπλιζοντας τον ακυρωνεις και την διαδικασια της κλησης, και δεν προλαβαινει να σε καλεσει.

kaktos70
09-03-15, 22:23
Oταν λες στιγμιαια εννοεις οτι μολις δωσει συναγερμο τον αφοπλιζεις αμεσως?
Αν ναι τοτε λογικο ειναι να μην σου κανει κληση γιατι αφοπλιζοντας τον ακυρωνεις και την διαδικασια της κλησης, και δεν προλαβαινει να σε καλεσει.

Το φανταστηκα! Ναι το ακυρωνω αμεσως να μη ξεσηκωσει τη γειτονια.... Ευχαριστω πολυ!