PDA

Επιστροφή στο Forum : ποντασιομετρο volume fader ενος παλιου μικτη που θα βρω



kwnstantinos pattas
08-03-15, 17:24
Καλησπερα ψαχνω να βρω ενα ποντασιομετρο παλιου μικτη

kwnstantinos pattas
08-03-15, 17:32
Auτο ειναι το fader του tuner1 :5569255693 Aυτο εδω ειναι που ψαχνω το fader στο tuner2 :55694 Και αυτος ειναι ο μικτης ειναι πολυ παλιος και δεν βρισκω τιποτα με το μοντελο επισης δεν γραφει πουθενα στοιχεια για το fader ωμ και λοιπα5569555696

radiotimes
08-03-15, 19:18
Μετρησε ποσα κιλοωμ ειναι το ποτενσιομετρο.Νομιζω εχω την πλακετα απο τον ιδιο Μικτη.Αν δεν βρεις το ιδιο πουθενα να ξεκολησω ενα να σου στειλω.

xsterg
08-03-15, 19:42
παλιοτερα υπηρχαν. δεν νομιζω οτι δεν υπαρχουν ακομη. με λιγο ψαξιμο θα βρεις. ο μικτης ειναι της better. στην δεκαετια του 90 γινονταν χαμος με αυτους.

kostas_dh
08-03-15, 20:09
Η θέση του επάνω στον μίκτη ευνοεί την είσοδο σκόνης. Μπορείς με λίγο καθάρισμα να το κάνεις να δουλέψει και πάλι σωστά.

kwnstantinos pattas
08-03-15, 22:20
Η θέση του επάνω στον μίκτη ευνοεί την είσοδο σκόνης. Μπορείς με λίγο καθάρισμα να το κάνεις να δουλέψει και πάλι σωστά.

φιλε το εχω δοκιμασει μεχρι που τον διελισα μεχρι μεσα και εχει φαει τις επαφες στην πλακετα απο την χρηση ....:saad:

kwnstantinos pattas
08-03-15, 22:22
Σας ευχαριστω πολυ Radiotimes (Δημητρη)... μια ερωτιση.. που να βαλω στα το πολιμετρο ποσα κιλοωμ και πως να μετρισω τις επαφες στο ποντεσιομετρο , το ποντασιομετρο σε τι κατασταση να ειναι κατω χαμηλα η πανω λογικα κατω γτ τερμα πανω θα εχει μιδενικη αντισταση για να περναει ολο το σημα εισοδου..το λεω σωστα ? δεν το εχω ξανακανει..? στην περιοχη μου εδω στην ευβοια στα μαγαζια με ηλεκτρονικα δεν εχουν fader για αυτην την κονσολα ... :/

55701

kwnstantinos pattas
09-03-15, 22:01
.........

kwnstantinos pattas
09-03-15, 22:02
Η θέση του επάνω στον μίκτη ευνοεί την είσοδο σκόνης. Μπορείς με λίγο καθάρισμα να το κάνεις να δουλέψει και πάλι σωστά.

Συγνωμη δεν ηθελα να δημιουργιθει παρεξιγηση..κυριε κωστα το thumbs down το εκανα επιδη το ειχα ηδη δωκιμασει κα καθαρισω το ποντεσιομετρο δεν σκευτηκα πως θα παρεξιγηθειτε ....Η συμβουλη σας ηταν οντος χρισημη !

radiotimes
14-03-15, 08:43
55800

Καλημερα Κωνσταντινε.Στη φωτο που βλεπεις στα κιτρινα η στα πρασινα βελακια θα βαλεις το πολυμετρο στην κλιμακα των κιλοωμ.Συνηθως ειναι απο 22κω εως 100κω συνηθως 50κω ειναι.

xsterg
14-03-15, 12:57
οτι και να βαλεις απο 22ΚΩ εως 100ΚΩ δεν θα σου δημιουργησει προβλημα. μικτης ειναι. δεν ειναι hi end μηχανημα.

kwnstantinos pattas
14-03-15, 15:29
Καλησπερα σας !! μετρησα το ποντεσιομετρο και μου εβγαλε περιπου 135 με 140 ελπιζω να το μετρισα καλα τα αποτελεσματα ειναι παρακατω στις φωτογραφιες ! Σας Ευχαριστω για την βοηθεια !!!!!



55808558095581055811

betacord85
14-03-15, 19:20
τα συρρομενα τα χτυπανε πολυ ακριβα...στην ελληνικη αγορα δυσκολο απο ebay και εκει ακριβα παλι...

xsterg
14-03-15, 21:33
για να βγαλεις αξιοπιστο συμπερασμα μετρα ενα απο αυτα που θεωρεις καλα.

kwnstantinos pattas
14-03-15, 21:49
για να βγαλεις αξιοπιστο συμπερασμα μετρα ενα απο αυτα που θεωρεις καλα.

Ο κυριος δημητρης (Radiotimes) μου ειπε να μετρισω αυτο αν καταλαβα καλα ... το μετρισα σωστα ?? αυτο το ποντεσιομετρο δουλευε δεν παταγε καλα το ενα καναλι.. το ανοιξα και στραβοσα λιγο τα σιρομενα ποδαρακια που παταει πανω στην πλακετα δουλεψε καμια ευδομαδα... αλλα τα ποδαρακια εσερναν λιγο σφυχτα πανω στην πλακετα με αποτελεσμα να φαει τις επαφες .. :/

Ελπιζω να ταιριαζει το ποντεσιομετρο του κυριου δημητρη :)

Λετε να την ανοιξω και να το μετρισω απο κατω το διπλα που δουλεβει σωστα ?
μιπος θελει αποκολληση απο την πλακετα ?

radiotimes
14-03-15, 21:51
Για να εχουμε σωστο αποτελεσμα πρεπει να ξεκολησεις το ποτενσιομετρο και να το μετρησεις εκτος πλακετας.

kwnstantinos pattas
14-03-15, 21:57
Αυτο που ειναι ενταξει η το χαλασμενο να μετρισω ??

Λογικα πρεπει να ξεκολλησω το σωστο ετσι ?

kwnstantinos pattas
14-03-15, 22:02
Η σωστη μετριση ποια ειναι απο τις 2 ?5581355814

ή μιπος θελει εναλαξ το ενα απο πανω και το αλλο απο κατω ?

xsterg
14-03-15, 22:27
φιλε μου απο οτι καταλαβαινω εισαι αρχαριος. ξεκολα ενα καλο και μετρησε το.

kwnstantinos pattas
14-03-15, 22:29
φιλε μου απο οτι καταλαβαινω εισαι αρχαριος. ξεκολα ενα καλο και μετρησε το.

βασικα ειμαι 15 χρονων ... απλα αγαπαω τα ηλεκτρονικα, τους υπολογιστες και την μουσικη :) ο πατερας μου ειναι ηλεκτρολογος και ξερω τα βασικα πραγμματα ηλεκτρολογειας...ελπιζω να μην σας κουραζω πολυ ..

radiotimes
15-03-15, 12:29
Ευχαριστα νεα Κωνσταντινε.Ο μικτης που εχω ειναι ο ιδιος με τον δικο σου BM-8060.Οποτε στειλε μου με pm την διευθυνση σου να σου στειλω ενα να κλεισουμε την υποθεση.

kwnstantinos pattas
15-03-15, 15:17
εγω ξεκολλησα το παλιο και απο κατω εγραφε 100 χ2 κΩ
558225582355824558255582655827

Σας ευχαριστω πολυ κυριε Δημητρη ! :)

*Κατι αλλο εγκυκλοπαιδικα γινετε την μια εισοδο phono να την μετατρεψω σε line in ωστε να το χρησημοποιω ? σκεφτηκα με την βοηθεια καποιας αντιστασης , αλλα αυτο θα ηταν εφικτο ? η γινετε να παρακαμψω την προενυσχιση ?

xsterg
15-03-15, 16:45
δεν γινεται με απλο τροπο να την μετατρεψεις σε εισοδο γραμμης. πρεπει να κανεις και την αντιστροφη διαδικασια της αντισταθμισης riaa που ειναι απαραιτητη στα βινυλια. για να υλοποιηθει πρακτικα δεν σε συμφερει. αγορασε εναν μικτη με περισσοτερες εισοδους.

radiotimes
15-03-15, 17:24
Θα πρεπει να παρακαμψεις το κυκλωμα προενισχυσης και να βγαλεις τον πυκνωτη που βγαινει στην εισοδο του ποτενσιομετρου και να βαλεις μια αντισταση 4,7κω στον αερα προς το ποτενσιομετρο.

kwnstantinos pattas
15-03-15, 17:50
δεν γινεται με απλο τροπο να την μετατρεψεις σε εισοδο γραμμης. πρεπει να κανεις και την αντιστροφη διαδικασια της αντισταθμισης riaa που ειναι απαραιτητη στα βινυλια. για να υλοποιηθει πρακτικα δεν σε συμφερει. αγορασε εναν μικτη με περισσοτερες εισοδους.

Ερωτηση εκανα μιας και δεν μου ειναι απαραιτητο .. απλα ειχα απορεια αν γινετε... ευχαριστω πολυ παντος

radiotimes
15-03-15, 17:54
5583755838

Στην πρωτη φωτο σου δειχνω ποιους πυκνωτες να αφαιρεσεις και στην δευτερη που και πως θα βαλεις τις αντιστασεις.Ελπιζω να σε κατατοπησα.

kwnstantinos pattas
15-03-15, 17:59
Καλησπερα λαβατε το ΠΜ ? για το ποντεσιομετρο ?

kwnstantinos pattas
15-03-15, 18:06
χμμ δηλαδη μολης αφαιρεσω τουσ πυκνοτες και μπουν οι αντιστασεις θα δουλεψει ? χμμ μιπος θα μπορουσα να χαλασω μονο το ενα phono in ουτος ωστε αν χρειαστει να μπει πικαπ να εχω μια εισοδο ?

radiotimes
15-03-15, 19:32
Ενοειτε οτι θελεις κανεις μπορεις να βαλεις και διακοπτη και να επιλεγεις καθε φορα τι θα ειναι η εισοδος.

kwnstantinos pattas
15-03-15, 19:43
διακοπτη ενωεις στις αντιστασεις ? με τους πυκνοτες που θα αφαιρεσω ομος τι γινετε ?


Ενταξει με την διευθυνση ?

radiotimes
15-03-15, 20:27
Ο πυκνωτης θα αφαιρεθει μονο στη μια πλευρα εκει που θα κοληθει η αντισταση οποτε ο πυκνωτης θα ειναι στο αερα αυτο θα ειναι το ενα ακρο του διακοπτη και το αλλο ακρο θα παει στην αντισταση και η μεσαια ληψη του διακοπτη θα παει εκει που ηταν να κοληθει η αντισταση.Η αλλη ακρη της αντιστασης θα παει στην πηγη το LINE IN.

Η διευθυνση πιστευω να ειναι ενταξει.

kwnstantinos pattas
15-03-15, 20:58
Καταλαβα στην ουσια μια ο διακοπτης θα δινει την αντισταση και μια τον πυκνοτη ;)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΛΑ !

kwnstantinos pattas
26-04-15, 22:00
Καλησπεραα μετα απο τοσο καιρο εφτιαξα επιτελους τον μικτη.. ! ακολουθησα τις οδηγιες ομος εχω μερικα προβληματακια. . . το phono 1 παιζει κανονικοτατα. Το phono 2 νε μεν δουλεψε σαν line aλλa με μια παραμορφοση στο δεξι (νομιζω) καναλι. Το line 1 παιζει σωστα ομος το line 2 το ενα καναλι παιζει τερμα μονιμα... ολες αυτες τις δοκιμες τι εχω ανεβασει σε βιντεακι στο youtube...ελπιζω να καταλαβεις τι γινετε... αα μου κανει και ενα περιεργο τακ τακ οταν δεν εχω συσκευη στο phono 2...ακουγετε στο βιντεο.

kwnstantinos pattas
26-04-15, 22:15
http://youtu.be/r1yb1dAgpAM

chipakos-original
27-04-15, 01:37
Συγνωμη δεν ηθελα να δημιουργιθει παρεξιγηση..κυριε κωστα το thumbs down το εκανα επιδη το ειχα ηδη δωκιμασει κα καθαρισω το ποντεσιομετρο δεν σκευτηκα πως θα παρεξιγηθειτε ....Η συμβουλη σας ηταν οντος χρισημη !
Ποτέ ένα ποτενσιόμετρο από μίκτη 20 χρονών και βάλε δεν προσπαθούμε να το καθαρίσουμε . Το αντικαθιστούμε με καινούριο πάντα.Είδα το video που ανέβασες κι έχω μία ερώτηση. Στο Line 2 που παίζει το ένα κανάλι χωρίς ρύθμιση αυξομείωσης τι έχεις αλλάξει εκεί ??

kwnstantinos pattas
27-04-15, 18:44
Ποτέ ένα ποτενσιόμετρο από μίκτη 20 χρονών και βάλε δεν προσπαθούμε να το καθαρίσουμε . Το αντικαθιστούμε με καινούριο πάντα.Είδα το video που ανέβασες κι έχω μία ερώτηση. Στο Line 2 που παίζει το ένα κανάλι χωρίς ρύθμιση αυξομείωσης τι έχεις αλλάξει εκεί ??
Nai το ποντεσιομετρο :)