PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατασκευή Πολύφωτου...



techiteasy
09-03-15, 12:48
Καλησπέρα σε όλους.

Νέο μέλος και χρειάζομαι την βοήθεια σας για μια κατασκευή που θέλω να φτιάξω.
Η κατασκευή αφορά ένα 5-φωτο σαν αυτό της φωτογραφίας. 55706

Δηλαδή θα πάρω λάμπες, ντουί, καλώδιο ρεύματος και λίγο σχοινί και λέω να προσπαθήσω να το φτιάξω. Αρχικά ακούγετε εύκολο αλλά είναι? Ποια είναι η άποψη σας?

Εγώ έχω 2 βασικές απορίες για αρχή:
– Τι διάσταση θα πρέπει να έχει το καλώδιο ρεύματος? (2x1, 5x2.5, 5x6, 3x0.75)???
– Πως θα ενωθούν και τα 5 καλώδια μαζί ώστε να μπουν στην ένωση (κλέμα) που έχει στο ταβάνι??? Μπορώ να ενώσω τον χαλκό από τα 5 καλώδια μαζί (όλα τα μαύρα μαζί και όλα τα μπλε μαζί) να κάνω δυο ματσάκια και να τα βάλω στην ένωση (κλέμα)???

Ευχαριστώ πολύ...

Πατέντες
09-03-15, 13:08
Αυτό που μοιάζει με σχοινί είναι το καλώδιο.
Τα ντουί έτσι όπως φαίνονται έχουν μια πλαστική βίδα για στόπερ του καλωδίου.
Βάλε 2χ1 έκτός αν τα ντουί έχουν γείωση και βέβαια έχεις και στο καλώδιο στο ταβάνι για γείωση τότε 3χ1.
Λόγικά στο ταβάνι έχεις 3χ1,5.
Αν βάλεις 40w λάμπες τότε το 1,00mm² ειναι αρκετό.

FILMAN
09-03-15, 13:13
Τι διάσταση θα πρέπει να έχει το καλώδιο ρεύματος? (2x1, 5x2.5, 5x6, 3x0.75)?
Το καλώδιο που θα βάλεις θα είναι 2 Χ 0.5 ή 2 Χ 0.75. Πιο χοντρό δεν χρειάζεται (το 5 Χ 2.5 και το 5 Χ 6 δεν ξέρω πώς τα σκέφτηκες, έχεις ιδέα τί πάχος έχουν; Επίσης το κάθε ντουί δέχεται δύο καλώδια, γιατί να βάλεις καλώδιο 3 ή 5 αγωγών; )

Πως θα ενωθούν και τα 5 καλώδια μαζί ώστε να μπουν στην ένωση (κλέμα) που έχει στο ταβάνι??? Μπορώ να ενώσω τον χαλκό από τα 5 καλώδια μαζί (όλα τα μαύρα μαζί και όλα τα μπλε μαζί) να κάνω δυο ματσάκια και να τα βάλω στην ένωση (κλέμα)?
Έτσι ακριβώς αν και τα χρώματα θα είναι πιθανότατα καφέ και μπλε και όχι μαύρο και μπλε.

Τώρα αν θες οι λάμπες να ανάβουν μισές μισές, γίνεται αλλιώς (αλλά θα πρέπει να έχεις την ανάλογη παροχή και από το ταβάνι)

stam1982
09-03-15, 13:13
Γειά σου Ανδρέα και καλώς ήλθες στην παρέα μας.Εάν υπάρχουν μεταλλικά μέρη θα πρέπει να αυτά να γειωθούν.Μπορείς να χρησιμοποιήσεις καλώδιο πλακέ κοντά στο χρώμα του σκοινιού.Τη διατομή θα την υπολογίσεις βάσει των μέγιστων βατ λαμπτήρων που θα χρησιμοποιήσεις.
Ναι παράλληλα θα τα βάλεις τα καλώδια στις κλέμες.Αν έχεις διπλό διακόπτη μπορείς να χωρίσεις τις λάμπες να ανάβουν 2+3.
Μεγάλη προσοχή και καλό σφίξιμο των καλωδίων.
Πριν το συνδέσεις ζήτα από κάποιον που γνωρίζει να το ελέγξει.

lepouras
09-03-15, 13:19
καταρχήν όπως λέει και το θέμα επάνω ψηλά.

Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

Α) θα πάρεις 2Χ0.75
Β) θα τα βάλεις όπως είπες αλλά σε δικιά σου κλέμα μεγάλη(πχ 6 καρέ τρύπα) και θα βγάλεις 2Χ1.5 και θα συνδέσεις στην κλέμα στο ταβάνι.
Γ)την σύνδεση θα την κρύψεις σε μία ροζέτα ή ένα κουτάκι που θα μπουν όλα μέσα και θα κουμπώσει στο ταβάνι.
Δ) όλα όσα σου είπαν τα παιδιά
έχε υπόψιν ότι εμπεριέχεται ο κίνδυνος

Α) οι λάμπες έτσι όπως ακουμπάνε σε ένα σεισμό ή καταλάθος χτύπημα να χτυπήσουν μεταξύ τους και να σπάσουν και να εκτεθούν τα νήματα που θα έχουν ρεύμα.
Β) αν τα ντουί που βάλεις δεν σταθεροποιούν και το καλώδιο(σαν αυτά της φωτογραφίας) να σου φύγουν τα ντουί και να μείνουν εκτεθειμένα τα καλώδια.
Γ) αν δεν σταθεροποιήσεις καλά και τα καλώδια που πάνε για την ένωση στις κλέμες να σου φύγουν από το (έστω και ελάχιστο βάρος) από τις κλέμες και να έχεις πάλι επικίνδυνες καταστάσεις.
Δ) παρότι φαίνεται εύκολο μπορεί να πάνε τόσα πράγματα στραβά που ο Μέρφυ θα γράψει και δεύτερο βιβλίο.

και τέλος να ξαναπώ

Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

techiteasy
09-03-15, 15:36
Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση στο θέμα μου... Να κάνω κάποιες διευκρινίσεις και να εκφράσω και κάποιες απορίες ακόμα...



Αυτό που μοιάζει με σχοινί είναι το καλώδιο.
Τα ντουί έτσι όπως φαίνονται έχουν μια πλαστική βίδα για στόπερ του καλωδίου.
Βάλε 2χ1 έκτός αν τα ντουί έχουν γείωση και βέβαια έχεις και στο καλώδιο στο ταβάνι για γείωση τότε 3χ1.
Λόγικά στο ταβάνι έχεις 3χ1,5.
Αν βάλεις 40w λάμπες τότε το 1,00mm² ειναι αρκετό.

Ντουι δεν έχω αγοράσει ακόμα... Θέλω να βρω κάποια που να μου αρέσουν και να είναι αρκετά ποιοτικά.
Δεν ξέρω αν θα έχουν τρύπα για γείωση αλλά και να έχουν δεν νομίζω να μου χρειάζεται γιατί στο ταβάνι ναι μεν υπάρχουν 3 καλώδια αλλά νομίζω ότι είναι για να κάνουν split το πολύφωτο γιατί ο διακόπτης που το ανάβει είναι διπλός.
Προς το παρόν έχω συνδέσει ένα τριπλό φωτιστικό στον ένα διακόπτη μόνο γιατί δεν ξέρω πως να το συνδέσω σε διάταξη 2+1 και δεν ξέρω και αν το συγκεκριμένο φωτιστικό έχει αυτή την δυνατότητα καθώς έχει μόνο 2 καλώδια. Όπως και να έχει, το έχω συνδέσει στον ένα διακόπτη και δεν με χαλάει. Και το νέο φωτιστικό παλι δεν θα με χαλούσε να ανάβει ολόκληρο και όχι 2+3.
Δεν γνωρίζω πως να τα κάνω split και να χρησιμοποιώ το τρίτο καλώδιο που υπαρχει στο ταβάνι και για την ώρα λέω να μην μπλεχτώ με πράγματα που δεν γνωρίζω.




Το καλώδιο που θα βάλεις θα είναι 2 Χ 0.5 ή 2 Χ 0.75. Πιο χοντρό δεν χρειάζεται (το 5 Χ 2.5 και το 5 Χ 6 δεν ξέρω πώς τα σκέφτηκες, έχεις ιδέα τί πάχος έχουν; Επίσης το κάθε ντουί δέχεται δύο καλώδια, γιατί να βάλεις καλώδιο 3 ή 5 αγωγών; )

Πατάτα μεγάλη, το ξέρω... Εκ παραδρομής ανάφερα τα παραπάνω καλώδια. Στο πάχος ήθελα να αναφερθώ αν θα είναι 0.5 , 0.75, 1 ή κάτι άλλο. Το ότι θα ήταν διπλό νομίζω ότι είναι κάπως αυτονόητο...


καταρχήν όπως λέει και το θέμα επάνω ψηλά.

Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

Α) θα πάρεις 2Χ0.75
Β) θα τα βάλεις όπως είπες αλλά σε δικιά σου κλέμα μεγάλη(πχ 6 καρέ τρύπα) και θα βγάλεις 2Χ1.5 και θα συνδέσεις στην κλέμα στο ταβάνι.
Γ)την σύνδεση θα την κρύψεις σε μία ροζέτα ή ένα κουτάκι που θα μπουν όλα μέσα και θα κουμπώσει στο ταβάνι.
Δ) όλα όσα σου είπαν τα παιδιά
έχε υπόψιν ότι εμπεριέχεται ο κίνδυνος

Α) οι λάμπες έτσι όπως ακουμπάνε σε ένα σεισμό ή καταλάθος χτύπημα να χτυπήσουν μεταξύ τους και να σπάσουν και να εκτεθούν τα νήματα που θα έχουν ρεύμα.
Β) αν τα ντουί που βάλεις δεν σταθεροποιούν και το καλώδιο(σαν αυτά της φωτογραφίας) να σου φύγουν τα ντουί και να μείνουν εκτεθειμένα τα καλώδια.
Γ) αν δεν σταθεροποιήσεις καλά και τα καλώδια που πάνε για την ένωση στις κλέμες να σου φύγουν από το (έστω και ελάχιστο βάρος) από τις κλέμες και να έχεις πάλι επικίνδυνες καταστάσεις.
Δ) παρότι φαίνεται εύκολο μπορεί να πάνε τόσα πράγματα στραβά που ο Μέρφυ θα γράψει και δεύτερο βιβλίο.

και τέλος να ξαναπώ

Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

Οκ, θα πάρω καλώδιο 0.75, αλλά στο βήμα Β με μπερδεύεις!!! Θα τα στρίψω για να ενωθούν (όλα τα μπλε μαζί και όλα τα καφέ μαζί) και θα τα βάλω σε μια μεγάλη κλεμα "6 καρέ", μέχρι εδώ καλά.

Τι εννοείς θα βγάλω 2x1.5 και θα συνδέσω στο ταβάνι??? Να συνδέσω στην 6αρα κλεμα ένα καλώδιο παχους 1.5 που να την ενώνει με την κλεμα στο ταβάνι??? Δεν μπορώ να συνδέσω απευθείας την 6αρα κλεμα στα καλώδια που βγαίνουν από το ταβάνι???

Όλα τα άλλα που αναφέρεις τα έχω σκεφτεί και εγώ και θα προσπαθήσω να είναι όσο το δυνατόν πιο ασφαλές αν τελικά το φτιάξω...

Ευχαριστώ...

FILMAN
09-03-15, 15:50
Δεν μπορώ να συνδέσω απευθείας την 6αρα κλεμα στα καλώδια που βγαίνουν από το ταβάνι?
Φυσικά και μπορείς. Απλώς είναι πιο βολικό την ώρα που θα είσαι πάνω στη σκάλα να έχεις να συνδέσεις 2 καλώδια και όχι 10.

Για να το κάνεις split θα ενώσεις όλα τα μπλε καλώδια από τα ντουί στο μπλε ή γκρι καλώδιο του ταβανιού. Τα καφέ καλώδια των ντουί θα τα χωρίσεις σε δυο ομάδες έτσι όπως θες να ανάβουν τα φώτα, και θα συνδέσεις από μια ομάδα στο καθένα από τα δυο καλώδια που έμειναν στο ταβάνι.

techiteasy
09-03-15, 16:01
Φυσικά και μπορείς. Απλώς είναι πιο βολικό την ώρα που θα είσαι πάνω στη σκάλα να έχεις να συνδέσεις 2 καλώδια και όχι 10.

Για να το κάνεις split θα ενώσεις όλα τα μπλε καλώδια από τα ντουί στο μπλε ή γκρι καλώδιο του ταβανιού. Τα καφέ καλώδια των ντουί θα τα χωρίσεις σε δυο ομάδες έτσι όπως θες να ανάβουν τα φώτα, και θα συνδέσεις από μια ομάδα στο καθένα από τα δυο καλώδια που έμειναν στο ταβάνι.

Γιατί 10??? 2 καλώδια(ματσάκια) από το φωτιστικό και 2 καλώδια από το ταβάνι, σωστά δεν τα λέω??? Την κλεμα την συνδέω πρώτα στο φωτιστικό όσο είμαι κάτω και μετά ανεβαίνω στην σκάλα και συνδέω και τα 2 του ταβανιού πάνω της!!!

FILMAN
09-03-15, 16:19
Αφού έχει δυο καλώδια το κάθε ντουί και τα ντουί είναι 5, δεν θα σου μαζευτούν 10 καλώδια πάνω;

techiteasy
09-03-15, 16:23
Αφού έχει δυο καλώδια το κάθε ντουί και τα ντουί είναι 5, δεν θα σου μαζευτούν 10 καλώδια πάνω;

Αφού θα τα έχω στρίψει μεταξύ τους για να τα ενόσω και θα έχουν γίνει ένα!!!

FILMAN
09-03-15, 16:36
Ναι. Αυτό το στρίψιμο και τη σύνδεση τη γλυτώνεις από το να την κάνεις επάνω με αυτό που σου είπε ο Γιάννης - την κάνεις κάτω. Από ηλεκτρική άποψη είναι το ίδιο πράγμα.

Πατέντες
09-03-15, 16:37
O Φίλιππος εννοεί να ετοιμάσεις από κάτω την κλέμα με τις ενώσεις και όχι επάνω στο φωτιστικό, για να μην παιδεύεσαι πάνω στη σκάλα.
Πάντως, νομίζω ότι πρώτη φορά πιάνεις ηλεκτρολογικά και όπως είπε και ο Γιάννης, πρόσεχε.

Κυριακίδης
09-03-15, 19:48
Λέτε για την περίπτωση που υπάρχουν 3 καλώδια , και το 3ο να γίνει γείωση , και να γειωθεί που?
Λέτε αν αντέχει το καλώδιο και σε τι κατάλληλη διάμετρο για 5 Χ 40W = 200W , άντε και σωστά αντέχει το καλώδιο ως προς το ρεύμα , αντέχει ως προς την θερμοκρασία που θα αναπτύξουν 200W λάμπες? 200W λάμπες χρησιμοποιούν και στα σουβλατζίδικα για να διατηρούν ζεστές τις πατάτες και η λάμπα είναι κιόλας από πάνω . Τώρα λάμπα από κάτω και σχοινιά από πάνω , δεν βλέπω τον λόγο να μην γίνουν και αυτά "ζεστές πατάτες". Πρέπει να απομακρυνθούν όσο γίνεται μεταξύ τους οι λάμπες και αν είναι δυνατόν να εξεταστεί η περίπτωση μετασχηματιστού και συνεχές ρεύμα.

Ντουί? από εκείνα τα "φθηνά"? (τα πλαστικά?) ή μήπως πιο ενισχυμένα? καλώδια ποια ? από αυτά που βρίσκουμε στον δρόμο? ή σαν αυτά που βάζουν στις λάμπες αλογόνου και στις ηλεκτρικές κουζίνες ? Κόμπους στο καλώδιο για στοπ κάνουμε πολλές φορές μέσα στο ντουί . αλλά θα έχει και τέτοιον κόμπο στην γενική παροχή όπως φαίνεται στην φωτογραφία?

FILMAN
11-03-15, 10:07
Πέτρο, στο ταβάνι είπε δεν έχει γείωση, άρα και μεταλλικά να είναι τα ντουί δεν μπορούν να γειωθούν

Με 40W την κάθε λάμπα μπορεί να βάλει και το απλό συνηθισμένο καλώδιο με μόνωση PVC το οποίο αντέχει ως 105oC, δεν χρειάζεται να πάει σε κάτι ανθεκτικότερο

Μετασχηματιστής - και ακόμα περισσότερο συνεχές ρεύμα (!) - γιατί;

techiteasy
13-03-15, 16:50
Πραγματικά έχω αρχίσει να το μετανιώνω... Δεν φανταζόμουν ότι θα γινόταν τόσο πολύπλοκο!!!

Ο φίλος Πέτρος προφανώς έχει παραπάνω γνώσεις επί του θέματος αλλά η αλήθεια είναι ότι έχω συνδέσει πολλά φώτα οροφής αλλά κανένα δεν χρειαζόταν γείωση... Καλά δεν μιλάω για το εναλλασσόμενο ρεύμα και τον μετασχηματιστή, αυτό ούτε που φανταζόμουν ότι μπορεί να χρειαστεί υπό προϋποθέσεις σε ένα φωτιστικό!!!

Όσο για την θερμότητα και τα καλώδια, ναι έχετε δίκιο, 5 λάμπες από 40watt η μια, μαζεύεται μπόλικη θερμότητα. Βέβαια εγώ σκέφτομαι να βάλω διακοσμητικές λάμπες EDISON με νήμα που δεν ξέρω πόση θερμότητα παράγουν. Αλλά ρε παιδιά, τόσα χρόνια είχαμε πολύφωτα με 5 λάμπες πυρακτώσεως 120 watt η μια και πλαφονιέρες οροφής με 2-3 λάμπες 120 watt και ποτέ δεν έλιωσε τίποτα...

Κάποια πράγματα μου ακούγονται υπερβολικά αλλά και πάλι ήδη έχω αρχίσει να ξενερώνω με την ιδέα...