PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΙΣΤΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ



BASILIS971
09-03-15, 14:35
Καλημέρα σας..Θα ήθελα να σας αναφέρω ένα πρόβλημα που συνάντησα με την feedex..Έφτασε και κρατήσανε στο τελωνείο ένα μικρό δέμα που περιέχει 2 τρανζιστορ δείγματα απο την frescale.. και οι <<κύριοι>> ζητάνε 173,41 !!!


ΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΙ



76,00









Δ.Ε.Τ.Ε.



0,00




Δ.Ε.Χ.Ε.



0,00








ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ



15,00









ΑΜΟΙΒΗ



82,41





ΣΥΝΟΛΟ



173,41



ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ !!!!!!!

GiwrgosTH
09-03-15, 14:47
Δυστυχώς όλες οι courier τα δέματα εκτός ΕΕ τα πηγαίνουν τελωνείο και άσχετα με την αξία τους θα πληρώσεις τουλάχιστον τα 70-100 ευρώ έξοδα.
Τώρα οι δασμοί για 2 τρανζίστορ 76 ευρώ είναι υπερβολικά, αλλά αυτό είναι το λιγότερο!

lynx
09-03-15, 14:50
δεν μπορουν, πεστους να παρουν τα @@ σου... αποσο ξερω υπαρχει
οδηγια να το πω? (κωδικος TARIC 8542) και εισαγονται ατελως.

πληρωνεις μονο ΦΠΑ.

BASILIS971
09-03-15, 14:55
Υπάρχει κάποια οδηγία για ατέλεια;

GiwrgosTH
09-03-15, 14:56
δεν μπορουν, πεστους να παρουν τα @@ σου... αποσο ξερω υπαρχει
οδηγια να το πω? (κωδικος TARIC 8542) και εισαγονται ατελως.
Ακόμη και σε αυτή την περίπτωση δε θα πληρώσει τους δασμούς.
Τα χρήματα στη μεταφορική θα τα πληρώσει!

lynx
09-03-15, 15:07
ποια μεταφορικη;; τα samples στελνονται τζαμπα! εκτος και αν εχει συμφωνησει διαφορετικα.

GiwrgosTH
09-03-15, 15:17
ποια μεταφορικη;; τα samples στελνονται τζαμπα! εκτος και αν εχει συμφωνησει διαφορετικα.
Τα στέλνει πως? Με περιστέρι όχι, με κάποια courier.
Η courier λοιπόν εκτελωνίζει τα ΠΑΝΤΑ!
Αν ψάξεις στο νετ θα βρεις αμέτρητες παρόμοιες περιπτώσεις, πχ πιτσιρικάς κέρδισε παιχνίδι σε CD από ΗΠΑ (αξία παιχνιδιού 30$) και τον χρέωσαν 75 ευρώ εκτελωνισμό.
Είναι αλήτες με λίγα λόγια και ακόμη και αν ξέρουν ότι είναι δώρο κλπ το εκτελωνίζουν για να κερδίσουν.

SeAfasia
09-03-15, 15:21
την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα 2 φακέλους απο την analog devices με samples χωρίς δασμούς μέσω της TNT....
το ίδιο και απο την texas instraments μέσω της speddex...
:-({|=:-({|=

SV1JRT
09-03-15, 15:22
Βασίλη, την πάτησα και εγώ με την DHL.
Για ένα programmer που το αγόρασα 20 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά, ζητάγανε 180 ευρώ εκτελωνιστικά !!!
Αρνήθηκα την παραλαβή (έχασα 5 ευρώ) και ζήτησα να μου το ξαναστείλουν με ΕΛΤΑ και δεν πλήρωσα ΤΙΠΟΤΑ.
Είναι κλέφτες οι εταιρείες courrier.....
Ψάχνουν να βγάλουν λεφτά από ΠΑΝΤΟΥ, και τελικά τους βγαίνει ανάποδα, γιατί ΟΛΟΙ τα επιστρέφουν πίσω τα δέματα.

.

GiwrgosTH
09-03-15, 15:25
την προηγούμενη εβδομάδα παρέλαβα 2 φακέλους απο την analog devices με samples χωρίς δασμούς μέσω της TNT....
το ίδιο και απο την texas instraments μέσω της speddex...
:-({|=:-({|=
Από ΗΠΑ? Ίσως αυτές οι μεταφορικές να έχουν άλλη πολιτική, ή να τους υποχρεώνουν οι εταιρείες να μην τα εκτελωνίζουν, αναφέροντας στην αποστολή ότι είναι δείγματα.

SeAfasia
09-03-15, 15:29
holland ήρθαν της AD τα TI απο Ταυλάνδη νομίζω...
και ξανά::-({|=:-({|=

lynx
09-03-15, 15:30
οπως ειπα..η εταιρια κουριερ ειναι πληρωμενη, εκτος και αν εχει συμφωνηθει
αλλιως, τα ηλεκτρονικα εξαρτηματα, (chip, μνημες, κλ) ανοικουν σε ειδικη κατηγορια εισαγομενων αγαθων taric 8542 και εισαγονται χωρις δασμους.

ακομα και το φπα ειναι αμφιλεγομενο μιας και δεν γινεται καποια
αγορα, (free samples).

τι αλλο να πω;

ενα τηλεφωνο σε μια αρμοδια υπηρεσια (και οχι στην κουριερ) το ξεκαθαριζει

GiwrgosTH
09-03-15, 15:36
holland ήρθαν της AD τα TI απο Ταυλάνδη νομίζω...
και ξανά::-({|=:-({|=
Η Ολλανδία είναι στην ΕΕ, δεν υπάρχει τελωνείο και φυσικά δασμοί και έξοδα εκτελωνισμού.
Τώρα για την Ταϊλάνδη υπάρχουν έξοδα, αλλά μήπως ήρθαν από αποθήκες εντός ΕΕ?

lynx
09-03-15, 15:41
ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ !!!!!!!

Ελλας το τελωνειο σου! να λες... :001_smile:

εισαι φοιτητης; αν το ειχες δηλωσει, θα ηξεραν οτι δεν θα εχεις να πληρωσεις
και δεν θα στο περνουσαν τελωνειο γιατι θα ηταν επομενο οτι θα το
γυριζες πισω.

BASILIS971
09-03-15, 15:48
Δεν είμαι φοιτητής αλλά αυτά που γίνονται γενικώς μας ρεζιλεύουν ως χώρα.

picdev
09-03-15, 15:49
εγώ τη πρώτη φορά και τελευταία φορά που τη πάτησα , το κόστος του φακέλου ήταν 5$=3ε περίπου.
Με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν πόσο κοστίζει και άρχισα τα γα@#$ σταυρίδια , κλέφτες , απατεώνες κτλ
με πήραν 2-3 φορές να πάω να το παραλάβω και άκουγαν τα ίδια.... κάποια στιγμή μου είπαν ότι δεν ειναι κλέφτες και ότι οι χρεωσεις είναι νόμιμες.
Τους λέω και εγώ , επειδή σας αφήνουν να κλέβετε στην Ελλάδα και εσάς και τους τελωνειακούς δεν σημαίνει ότι δεν είστε κλέφτες

GiwrgosTH
09-03-15, 15:49
οπως ειπα..η εταιρια κουριερ ειναι πληρωμενη, εκτος και αν εχει συμφωνηθει
αλλιως, τα ηλεκτρονικα εξαρτηματα, (chip, μνημες, κλ) ανοικουν σε ειδικη κατηγορια εισαγομενων αγαθων taric 8542 και εισαγονται χωρις δασμους.

ακομα και το φπα ειναι αμφιλεγομενο μιας και δεν γινεται καποια
αγορα, (free samples).

τι αλλο να πω;

ενα τηλεφωνο σε μια αρμοδια υπηρεσια (και οχι στην κουριερ) το ξεκαθαριζει
Δε διαφωνούμε, αλλά το θέμα είναι πως για να πάει τελωνείο σημαίνει πως ο αποστολέας δεν είχε δηλώσει πως είναι δείγμα και δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει αυτό για κάποιον ιδιώτη, γιατί μετά καταλαβαίνεις τι μπορεί να γίνει έτσι?
Όλοι θα δηλώνουν πως είναι δείγματα :wiink:
Ίσως αυτό ισχύει για εταιρείες που λαμβάνουν δείγματα ή να έχει τον τρόπο της η εταιρεία να το δηλώσει σαν δείγμα και αυτό να το γνωρίζουν και στο τελωνείο.

BASILIS971
09-03-15, 15:52
Τους λέω και εγώ , επειδή σας αφήνουν να κλέβετε στην Ελλάδα και εσάς και τους τελωνειακούς δεν σημαίνει ότι δεν είστε κλέφτες .

Σωστός!!!!

Γιώργο..είναι δείγματα και το λένε τα παραστατικά.. απλά αυτοι κανανε το λαθος και γραψανε πανω την αξία στην μαλαισια περιπου 50 ευρώ...

lynx
09-03-15, 15:59
Δε διαφωνούμε, αλλά το θέμα είναι πως για να πάει τελωνείο σημαίνει πως ο αποστολέας δεν είχε δηλώσει πως είναι δείγμα και δεν ξέρω αν μπορεί να το κάνει αυτό για κάποιον ιδιώτη, γιατί μετά καταλαβαίνεις τι μπορεί να γίνει έτσι?
Όλοι θα δηλώνουν πως είναι δείγματα :wiink:
Ίσως αυτό ισχύει για εταιρείες που λαμβάνουν δείγματα ή να έχει τον τρόπο της η εταιρεία να το δηλώσει σαν δείγμα και αυτό να το γνωρίζουν και στο τελωνείο.

οταν στα στελνει εταιρια γραφεται ξεκαθαρα ο σκοπος διακινησης και τυπικα
η αξια τους που κυριως γινεται για δικους τους λογιστικους λογους...

εσενα δεν σε αφορα...εχει ολα τα χαρακτηριστικα ενως χαμηλης αξιας δεματος που ετσι και αλλιως δεν θα πληρωνες οποιος και αν στο εστελνε και επιπλεον καλυπτεται και απο την ευρωπαικη οδηγια.

λες να μιλαω θεωρητικα; :001_smile:

lynx
09-03-15, 16:06
Γιώργο..είναι δείγματα και το λένε τα παραστατικά.. απλά αυτοι κανανε το λαθος και γραψανε πανω την αξία στην μαλαισια περιπου 50 ευρώ...

ειδα το ποστ σου αφου ειχα απαντησει...

οτιδηποτε εισαγεται εκτος Ε.Ε και υπερβαινει ενα ποσο δηλωμενης αξιας πολυ πιθανο να σταματησει στο τελωνειο, ομως το δικο σου πακετο ανοικει σε ειδικη κατηγορια.

επικοινωνησε με τον αποστολεα σου και με την αρμοδια υπηρεσια εδω στην Ελλαδα για να βρεις ακρη.

sigmacom
09-03-15, 16:11
Η Ελληνική νομοθεσία, υπαγορεύει ότι οποιοδήποτε δέμα αξίας >20 Ευρώ, πρέπει να εκτελωνίζεται.
Ακόμα κι αν ο κωδικός διασάφησης προβλέπει μηδενικούς δασμούς, τον ΦΠΑ τον πληρώνεις, όπως και την αμοιβή του εκτελωνιστή που είναι περί τα 70 ευρώ, συν παράβολα (κάνα 50άρι?)

Υ.Γ.
Ο κωδικοί TARIC είναι 10-14 ψηφία. Τα υπόλοιπα ψηφία του 8542 τα έχεις Λευτέρη?

radiofonias
09-03-15, 16:28
Βασίλη μπες στο site της ΕΕΤΤ και ψάξε , παλιοτερα είχα μπλέξει με παρόμοια κατάσταση και νομίζω οτι μεχρι 150Ευρώ υπάρχει κάποια ρύθμιση.

mathios
09-03-15, 16:34
Βασίλη μπες στο site της ΕΕΤΤ και ψάξε , παλιοτερα είχα μπλέξει με παρόμοια κατάσταση και νομίζω οτι μεχρι 150Ευρώ υπάρχει κάποια ρύθμιση.

Καλησπερα αυτο που λες οντως ισχυε μεχρι και το 2010 ή 2012. Μετα αλλαξε και εγινε πανω απο 20 ευρω. Σπαω το κεφαλι μου που το ειχα δει πριν κανα 4μηνο που εψαχνα τους νομους σχετικα. Αν το βρω θα το ποσταρω και εδω.

KOKAR
09-03-15, 16:35
Καλημέρα σας..Θα ήθελα να σας αναφέρω ένα πρόβλημα που συνάντησα με την feedex..Έφτασε και κρατήσανε στο τελωνείο ένα μικρό δέμα που περιέχει 2 τρανζιστορ δείγματα απο την frescale.. και οι <<κύριοι>> ζητάνε 173,41 !!!


ΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΙ


76,00











Δ.Ε.Τ.Ε.


0,00






Δ.Ε.Χ.Ε.


0,00










ΕΞΟΔΑ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ


15,00











ΑΜΟΙΒΗ


82,41





ΣΥΝΟΛΟ


173,41





ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ !!!!!!!

Βασίλη μην αγχώνεσαι, πάρε βαθιά ανάσα και γινε δωρητής σώματος και δώσε τους τα @@ σου ! :)

radiofonias
09-03-15, 16:35
Με τον Κανονισμό 918/83 (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:1983R0918:20040501:EL:PD F) της ΕΕ, άρθρο 27 "Αποστολές Ασήμαντης Αξίας", καθορίστηκε ατέλεια 22 ευρώ για εμπορεύματα αμελητέας αξίας που εισάγονται από τρίτες χώρες και αυτός τροποποιήθηκε με τον κανονισμό 274/2008,
http://eur-lex.europ...08R0274:EL:HTML (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32008R0274:EL:HTML)
ο οποίος έγινε αποδεκτός από την Ελλάδα στις 15.1.2009
Η τροποποίηση που ενδιαφέρει αναφέρεται στην τροποποίηση του άρθρου 27 του προηγούμενου Κανονισμού και η ατέλεια των 22 ECU αντικαταστάθηκε από το ποσόν των 150 ευρώ.

Με την ευκαιρία, τα άρθρα 28-31 είναι σχετικά με αποστολές και εμπορεύματα και καλό είναι να τα έχουμε υπόψη ως καταναλωτές.

Στις 21.7.2011 εκδόθηκε διευκρινιστική εγκύκλιος της ΕΕΤΤ (http://www.insomnia.gr/topic/414809-eett-t%CE%B9-%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%8D%CE%B5%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%C F%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%C E%B9%CE%BA%CF%8E/?hl=%CE%B4%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%BF) σχετικά με τα τέλη εκτελωνισμού ταχυδρομικών αντικειμένων, η οποία ερμηνεύτηκε εσφαλμένα από ορισμένους. Συγκεκριμένα, στην παρ. 1 αναφέρεται ότι:
"Η διαδικασία που εφαρμόζεται κατά τον εκτελωνισμό βασίζεται στην ευρωπαϊκή και ελληνική τελωνειακή νομοθεσία περί τριτοχωρικών εμπορευμάτων εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 22€, ή μη εμπορικού χαρακτήρα, με αξία μεγαλύτερη των 45€"
και στην παρ. 2 ότι:
"Για αξίες από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ. Αν η αξία του αντικειμένου είναι πάνω από 150€ τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί".

Από το συνδυασμό αυτών προκύπτει ότι α) για αντικείμενα εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 22€ και για αντικείμενα μη εμπορικού χαρακτήρα, αξίας μέχρι 45€, ισχύει ατέλεια και β) γενικά, για αντικείμενα αξίας από 22€ μέχρι 150€ επιβάλλεται μόνο ο ΦΠΑ, ενώ, αν η αξία του αντικειμένου υπερβαίνει τα 150€, τότε επιβάλλονται ΦΠΑ και δασμοί.

chipakos-original
09-03-15, 17:10
Για να μην ταλαιπωρείστε επειδή είχα παρόμοιο πρόβλημα όπου τελικά πλήρωσα όλο το θέμα ξεκινάει στο courier . Προκειμένου να εισπράξουν ποσά που δεν τους ανήκουν σε δίνουν στο τελωνείο. Αν βρω την δική μου περίπτωση θα την ανεβάσω να την διαβάσετε.

lynx
09-03-15, 17:12
Ο κωδικοί TARIC είναι 10-14 ψηφία. Τα υπόλοιπα ψηφία του 8542 τα έχεις Λευτέρη?

ηθελα να του πω οτι το δεμα του αντιμετοπιζεται με διαφορετικο τροπο... τον ακριβη κωδικο για τα τρανζιστορς του δεν τον ξερω...ενας κοντινος κωδικος ειναι ο 8541300000 που αφορα triacs.

μπορει να το ψαξει να το βρει...ομως δεν νομιζω να χρειαζεται αρκει να γνωριζει οτι το δεμα του ανοικει σε ειδικη κατηγορια και να επικοινωνησει
με τους αρμοδιους που θα του πουν τι πρεπει να κανει.

chipakos-original
09-03-15, 17:16
Διαβάστε εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71434&p=610057#post610057

CLOCKMAN
09-03-15, 19:01
Παιδιά επειδή δουλεύω στο τελωνείο, ένα έχω να σας πω.
ΜΗΝ παραγγέλνετε με courier και ειδικά από Αμερική. Για να βάλουν δασμούς και να περάσει τελωνείο το πακέτο του φίλου σημαίνει ότι δεν έγραφε free sample, ή είχε τιμολόγιο, οι δασμοί πάνε στην αξία του αντικειμένου συν των μεταφορικών, η αμοιβή κάποιου εκτελωνιστή είναι στάνταρ, και πάει από 80 και πάνω ανάλογα με την αξία του αντικειμένου, Κοινώς δεν συμφέρει για μικροαντικείμενα. Τα περισσότερα πακέτα που έχω πάρει από ΚΙνα γράφανε επάνω αξία 10$ είτε είχε παραπάνω είτε λιγότερα.
Αν το πακέτο δεν έχει παραστατικά, τότε έχει μεγάλη πιθανότητα να πάει για έλεγχο και τότε αρχίζουν οι χρεώσεις, δεν περνάνε όλα τα μικρά αχρεωστήτως πακέτα τελωνείο, απλά κάθεται στραβή, καλύτερα λοιπόν κομμένοι οι courier εκτός Ευρώπης.

picdev
09-03-15, 20:28
εγώ νομίζω ότι περνάνε όλα, εμένα είχε κόστος 20ε η αποστολή και 3ε τα module.
Μιλάμε για τόσο μεγάλα καθίκια που μου χρέωναν για ένα φακελάκι , έξοδα αποθήκης ανά ημέρα και αν τελικά πλήρωνα 150ε σύνολο για να πάρω το πακέτο,
θα πλήρωνα έξτρα για να μου το στείλουν στο σπίτι , ενώ είχα πληρώσει 20ε στην ίδια μεταφορική στη ταιβαν.
Εκτός απο τον εκτελωνιστή μέσα στη σούμα ήταν και ένα τέλος που το έλεγαν Δικαιώματα πρακτόρων ! τώρα τι ειναι αυτό και ποιος το παίρνει ... μάλλον ο ΘΒ

sigmacom
09-03-15, 23:42
ηθελα να του πω οτι το δεμα του αντιμετοπιζεται με διαφορετικο τροπο... τον ακριβη κωδικο για τα τρανζιστορς του δεν τον ξερω...ενας κοντινος κωδικος ειναι ο 8541300000 που αφορα triacs.

μπορει να το ψαξει να το βρει...ομως δεν νομιζω να χρειαζεται αρκει να γνωριζει οτι το δεμα του ανοικει σε ειδικη κατηγορια και να επικοινωνησει
με τους αρμοδιους που θα του πουν τι πρεπει να κανει.

Ναί, μην μπερδεύεστε όμως: άλλο πράγμα οι δασμοί, άλλο ο ΦΠΑ, άλλο η αμοιβή του εκτελωνιστή, άλλο τα παράβολα και τα φύλακτρα.
Μόνο τους δασμούς γλυτώνεις αν το προϊόν είναι με αδασμολόγητο κωδικό TARIC, ή αν η ονομαστική αξία είναι μέχρι 150 ευρώ που είπε και ο radiofonias πριν.

Δηλαδή ένα προϊόν με ονομαστική αξία από 23 έως 150 ευρώ, θα εκτελωνιστεί κανονικά, και θα πληρώσετε όλα τα παραπάνω - πλην των δασμών.
Από τα 150 και πάνω, αν το προϊόν έχει δασμολογητέο TARIC, πληρώνεις ΚΑΙ τους δασμούς που προβλέπονται από τον εν λόγω TARIC.

Εκτελωνισμό σε λογικά πλαίσια αμοιβών εκτελωνιστή κλπ, έχω δει μόνο από τα ΕΛΤΑ. Όλοι οι υπόλοιποι γδέρνουν.


Η πονηριά (όσοι αγοραστές το ζητάνε και όσοι πωλητές υποκύπτουν) να δηλωθεί ονομαστική αξία ευτελέστερη της πραγματικής, παίζετε κορώνα-γράμματα να γίνει αντιληπτό από τον τελωνειακό και να αποφασίσει αυτός την ονομαστική αξία του εμπορεύματος. Δεν μπορείς π.χ. να εμφανίζεις ένα tablet με ονομαστική αξία 15 ευρώ...

Οπότε ή ψωνίζετε από Mouser και άλλες εταιρείες που δεν έχουν εκτελωνισμούς (έχουν φορολογικό αντιπρόσωπο εντός ΕΕ, Γαλλικό, Ιταλικό ΑΦΜ κι έτσι), ή αποστολή μόνο μέσω ΕΛΤΑ, ή αγορές μόνο σε μεγάλες ποσότητες (να αξίζουν τα έξοδα εκτελωνισμού), ή δεν ψωνίζετε εκτός ΕΕ.

Τα λέω καλά CLOCKMAN? :-)

lynx
10-03-15, 00:19
Ναί, μην μπερδεύεστε όμως: άλλο πράγμα οι δασμοί, άλλο ο ΦΠΑ, άλλο η αμοιβή του εκτελωνιστή, άλλο τα παράβολα και τα φύλακτρα.

ναι οκ...όμως ο Βασίλης πήρε free samples 2 τρανζιστοράκια απο freescale και έχει δασμούς 76ε και
σύνολο 173,41 όπως λές και εσύ δεν θα έπρεπε να έχει να πληρώσει κάτι τέτοιο... :001_unsure:

θυμάσαι που τα λέγαμε χρόνια πριν... νομίζω το 2006;; στο τοπικ που είχατε κάνει οι παλιότεροι του techteam;
αν ήταν το κάθε φοιτητόνι και οι υπόλοιποι που δήλωναν φοιτητές και έπερναν samples να πληρώνουν και απο
ενα 150αρι κανείς δεν θα έπερνε. "για την ανάπτυξη της τεχνολογίας" :001_cool:


btw o κωδικός πρέπει να είναι αυτός... 8541210000 (Κρυσταλλολυχνίες) δεν ξέρω γιατί ρώτησες νωρίτερα
δεν είχα την δυνατότητα να κάτσω να ψάξω όμως αυτοί άραγε πώς του το έχουν κατηγοροποιήσει;;

eleCtroAsxetos
10-03-15, 01:11
ο χρήστης makfil του insomnia, ειδήμων του θέματος των τελωνειακων δασμων τα γράφει σταρατα σε θέμα του ινσομνια.
Δεν παραθέτω εδω λεγόμενα αλλων. Αν κάποιος θελει να ενημερωθεί για το θέμα ας διαβαζει εδω (http://www.insomnia.gr/topic/471924-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B5%CF%82-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8C%CF%82-%CE%B5%CE%B5-%CF%8C%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CF%83/). Απαντηση Νο3. Παρατιθενται και οι ισχυουσες ευρωπαικες νομοθεσιες σχετικά με το θεμα καθως και η εναρμονιση τους στην εγχωρια νομοθεσία απο την ΕΕΤΤ.
Το που και ποιες χρεωσεις μπαινουν νομιμα (ηθικα??) ειναι στανταρ. Εκει ο νομος ειναι απολυτος.
Απο δικου μου θα σας πω οτι εκει που τους εχει δοθει ο χωρος να κανουν οτι γουσταρουν ειναι οι κοστολογησεις που κανουν αυτοι απο μερους τους και εχουν το δικαιωμα να τον κανουν. Πχ αν αμφισβητησουν την ονομαστικη αξια ενος δεματος το ανοιγουν και βασει μιας λιστας κοστολογουν αυθαιρετα με δικη τους τιμη με δικη τους κριση. Και τοτε αρχιζουν τα κλαμματα.

sigmacom
10-03-15, 01:28
Λευτέρη, δεν έχει 76 ευρώ δασμούς. Πρόσεξε τι λέει ακριβώς: 76 ευρώ "ΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΙ", όχι μόνο δασμοί. Περιλαμβάνεται και ΦΠΑ στα 76 ευρώ.
Προφανώς το δέμα συνοδευόταν από κάποιο παραστατικό που ανέγραφε την ονομαστική αξία, και έτσι την πάτησε.

Παιδιά, έχω μιλήσει με την ΕΕΤΤ και μου λένε "το ξέρουμε, παραπονιούνται πολλοί, αλλά τους δίνει το δικαίωμα ο νόμος".
Από την άλλη, οι courier σου λένε "το επιβάλλει ο νόμος, άμα δεν το κάνω τρώω πρόστιμο και κυρώσεις".
Οπότε η μόνη λύση είναι να αλλάξει ο νόμος.

Για 100 ευρώ αδασμολόγητο εμπόρευμα, θα πληρώσεις: +23 ευρώ ΦΠΑ, +80 εκτελωνιστής (ταρίφα), +15 εξ. αεροδρομίου = 118 ευρώ επιπλέον.
Το ξαναλέω: +118 ευρώ χωρίς δασμούς για ένα εμπόρευμα 100 ευρώ. Ξαναψωνίζεις?

vikiath
10-03-15, 07:19
κατω απο 30 € αξια υλικού δεν πληρωνεις τιποτα!!! εχω φερει αρκατα υλικα και δεν πληρωσα ποτε, το προβλημα το έχει μονο η fedex

chipakos-original
10-03-15, 11:11
κατω απο 30 € αξια υλικού δεν πληρωνεις τιποτα!!! εχω φερει αρκατα υλικα και δεν πληρωσα ποτε, το προβλημα το έχει μονο η fedex
Δεν το έχει μόνο η Feddex αλλά ΟΛΕΣ ΟΙ COURIER .

kioan
10-03-15, 11:21
Μου έχει τύχει και εμένα στη δουλειά να μας στέλνει κατασκευαστής δικτυακού εξοπλισμού από το εξωτερικό ένα διαφημιστικό DVD με παρουσίαση προϊόντων κλπ και να μας παίρνουν από το τελωνείο ζητώντας 100+ euro για εκτελωνισμό (δε θυμάμαι ακριβώς το ποσό, έχουν περάσει χρόνια). Φυσικά δεν πληρώσαμε για να παραλάβουμε ένα μελλοντικό σουβέρ και τους είπαμε να το εισαγάγουν στο ορθό τους για μια πρωτόγνωρη εμπειρία power point :biggrin:


Πρόσφατα χρειάστηκε να εκτελωνίσω κάτι που μου στείλανε μέσω UPS. Με πήρε λοιπόν τηλέφωνο μία υπάλληλος και μου είπε να της στείλω υπογεγραμμένη την σχετική φόρμα "Δήλωση - Εντολή εκτελωνισμού" η οποία απευθύνεται προς τον Προϊστάμενο του Τελωνείου Αερολιμένος Αθηνών "Ε. Βενιζέλος" και εξουσιοδοτεί τους εκτελωνιστές της UPS να κάνουν τον εκτελωνισμό για εμένα.

Η φόρμα που σου δίνουν να υπογράψεις έρχεται προσυμπληρωμένη με την εξής δήλωση:

"Ο υπογράφων... ... ... δηλώνω ότι αναθέτω στους εκτελωνιστές της εταιρείας Ups ofGreece Inc. ... ... ... Την διενέργεια των εκτελωνιστικών εργασιών καθώς και την υπογραφή κάθε σχετικού,με τις εργασίες αυτές εντύπου, για λογαριασμό μου/της ως άνω εταιρείας στο Τελωνείο Αερολιμένα Αθηνών «Ε. Βενιζέλος»της Τελωνειακής Περιφέρειας Αττικής σχετικά με όλες τις απαραίτητες τελωνειακές εργασίες. Η παρούσα εντολή ισχύει για πέντε (5) έτη από σήμερα, ήτοι μέχρι την________ ή μέχρι την ανάκλησή της".

Σε βάζουν δηλαδή να υπογράψεις πως για τα επόμενα 5 έτη ότι φθάνει στο Ελ. Βενιζέλος θα το εκτελωνίζουν αυτοί, εκτός και αν ζητήσεις να ανακληθεί η δήλωση αυτή. Δεν θα έχεις δηλαδή το δικαίωμα αν κάποια στιγμή θελήσεις να πας στο αεροδρόμιο και να συμπληρώσεις τα σχετικά έντυπα μόνος σου ώστε να γλιτώσεις την αμοιβή εκτελωνιστή. Εννοείται πως δε δέχτηκα να την υποβάλλω έτσι (άλλαξα τη δηλωμένη διάρκεια σε 3 μέρες :001_rolleyes:).

chip
10-03-15, 12:21
Πιστεύω πρέπει να πληρώσει αεροδρόμιο, εκτελωνιστή και ΦΠΑ και όχι Δασμούς... δηλαδή κάπου στα 100 ευρώ....

Λογικότατα όλα αυτά με Courier...
Το να τα περνάνε όλα οι courier από τελωνείο το λέει ο νόμος και καλά κάνουν και θα έπρεπε να το κάνουν και τα Ταχυδρομεία... και δεν καταλαβαίνω πότε θα ξυπνήσει ο κάθε Βαρουφάκης να μαζέψει αυτά που δικαιούται το κράτος (τουλάχιστον το ΦΠΑ) αλλά το να σφάζουν τον κόσμο δεν το λέει ο νόμος....
και θα το πω απλά... πως γίνεται και στα ΕΛΤΑ οταν γίνεται εκτελωνισμός δεν γίνεται χαράτσωμα? και αν εκεί λέει κάτι ιδιαίτερο ο νόμος γιατί δεν έχουν πάει οι Courier στην comision για αθέμιτο ανταγωνισμό?
και γιατί αν πας να βάλεις δικό σου εκτελωνιστή σου λέει η courier... ναι φυσικά... όπως θέλεις... πάγια χρέωση για να σας δώσω τα χαρτιά για τον εκτελωνισμό πχ... 30 ευρώ....
άρα δεν το λέει ο νόμος το λέει η τσέπη τους...

CLOCKMAN
10-03-15, 12:31
Δεν απαγορεύεται ως ιδιώτης να εκτελωνίσεις το πακέτο σου και να μην κάνεις εξουσιοδότηση σε κανέναν. Αλλά το γαμωσταυρίδι και τα πηγαινε έλα από υπάληλο σε υπάληλο πιστέψτε με δεν το θέλει κανένας, γι'αυτό πλερώνεις τον εκτελωνιστή να σου κάνει τη δουλειά και φυσικά μπορείς να τον επιλέξεις εσύ και στη τιμή που θα σου κάνει περιλαμβάνεται και το πρήξιμο αρχιδιών, και λες στη courier ότι έχω τον δικό μου ή θα το εκτελωνίσω εγώ.

chip
10-03-15, 12:35
Γιώργο ναι μπορείς να τον επιλέξεις εσύ τον εκτελωνιστή αλλά θα πληρώσεις κερατιάτικο ένα 30 ευρω για να σου δώσει η Courier τα χαρτιά.... άρα θα σου βγει στο τέλος το ίδιο... εκτός και την κάνεις μόνος σου... όποιος ξέρει να συμπληρώνει τα χαρτιά.... που αν βάλεις και το κόστος να πας στο Βενιζέλος τελικά περισσότερα θα πληρώσεις...

τα ποσά για απαλλαγή είναι συγκεκριμένα και όχι ακούω από εδώ και από εκεί για 30 για 100 για 150 ευρώ κλπ....
τα ποσά είναι 22 ευρώ εμπορικού χαρακτήρα και 45 ευρώ για μη εμπορικού χαρακτήρα

κι εδώ είναι ο τιμοκατάλογος μέσω ελτα.... άλλο λοιπόν αν σας επιβάλλονται δασμοί 4+8 ευρώ =12.... και άλλο 70-80 για τον εκτελωνισμό....

http://www.ekpizo.gr/usefull/%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BB%CF%89%CE%BD%CE%B9%C F%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CF%84%CE%B1%CF%87%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%BF%CE%BC%C E%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%BC%C E%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD

πως λοιπόν το κόστος εκτελωνιστή στα ΕΛΤΑ είναι 12 και στις courier 50-80.... ή οι Courier μας κοροϊδεύουν ή η κάθε κυβέρνηση πρέπει να αρχίσει με τέτοιες μεταρρυθμίσεις... (γιατί αποτελεί αθέμιτο ανταγωνισμό αν κάποιος νόμος δίνει την δυνατότητα στα ΕΛΤΑ να κάνουν εκτελωνισμούς με πολύ χαμηλό κόστος αλλά όχι και στις courier)

GiwrgosTH
10-03-15, 12:40
και θα το πω απλά... πως γίνεται και στα ΕΛΤΑ οταν γίνεται εκτελωνισμός δεν γίνεται χαράτσωμα? και αν εκεί λέει κάτι ιδιαίτερο ο νόμος γιατί δεν έχουν πάει οι Courier στην comision για αθέμιτο ανταγωνισμό?
Όσες φορές μου έχει τύχει να πάει δέμα από ΕΛΤΑ τελωνείο έχω πληρώσει 3-5 ευρώ εκτελωνισμό.
Και σωστά το λες, αφού τα ΕΛΤΑ χρεώνουν λίγα (?) γιατί δεν τους τρέχουν οι ιδιώτες στην ΕΕ?

chip
10-03-15, 12:56
ναι οκ...όμως ο Βασίλης πήρε free samples 2 τρανζιστοράκια απο freescale και έχει δασμούς 76ε και
σύνολο 173,41 όπως λές και εσύ δεν θα έπρεπε να έχει να πληρώσει κάτι τέτοιο... :001_unsure:


ο νόμος λέει οτι δεν θα πληρώσει αν είναι μή εμπορικού τύπου συναλλαγή και δεν ξεπερνά το ποσό των 45 ευρώ....
και ποια ορίζεται μη εμπορικού τύπου συναλλαγή σύμφωνα με το νόμο?

Ως εμπορεύματα μη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη, χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους, (μικρή) προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

και στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι εμπορικού τύπου αφού είναι μεταξύ εταιρίας και ιδιώτη ενώ η αξία είναι η πραγματική και εφόσον ξεπερνάει τα 22 πληρώνει!!!

άλλες εταιρίες όταν χαρίζουν λένε αξία μηδέν (παλαιότερα δεν ξέρω τώρα... το έκανε νομίζω η Analog Deviceς και η MAXIM) ενώ άλλες γράφουν την πραγματική αξία την οποία υποτίθεται οτι πλήρωσε η εταιρεία για σένα (το έκανε η Texas Instruments και περνούσαν από εκτελωνισμό και τα δείγματα).
Όταν το τελωνείο βλέπει αξία χρεώνει βάση αξίας δεν το ενδιαφέρει ποιος τα πλήρωσε... όπως επίσης αν πάει κανένας κινέζος να κλέψει και πει έχει 10 έχει δικαίωμα το τελωνείο να πει... δεν έχει 10... αξίζει 1000 και πληρώνεις βάση αξίας.... θυμηθείτε και την διαφήμιση αυτοκινήτου στην τηλεόραση που το κοιτούσαν δύο τελώνες και ο ένας έβαζε μικρή αξία γιατί αυτή χρέωνε το εργοστάσιο και ο άλλος του έβαζε μεγάλη αξία γιατί θεωρούσε οτι αυτό το αυτοκίνητο έχει μεγάλη αξία... ](*,)

chip
10-03-15, 12:58
Όσες φορές μου έχει τύχει να πάει δέμα από ΕΛΤΑ τελωνείο έχω πληρώσει 3-5 ευρώ εκτελωνισμό.
Και σωστά το λες, αφού τα ΕΛΤΑ χρεώνουν λίγα (?) γιατί δεν τους τρέχουν οι ιδιώτες στην ΕΕ?

γιατί τα ΕΛΤΑ το πέρασαν απλοποιημένη διαδικασία που έχει αυτό το πάγιο ποσό πληρωμής... δεν ήταν αυτός κανονικός εκτελωνισμός όπως θα ήταν σωστό να γίνεται (είπαμε ώσπου να καταλάβει τα ποσά που χάνει η κυβέρνηση από ΦΠΑ)

lynx
10-03-15, 12:58
Λευτέρη, δεν έχει 76 ευρώ δασμούς. Πρόσεξε τι λέει ακριβώς: 76 ευρώ "ΦΟΡΟΙ ΚΑΙ ΔΑΣΜΟΙ", όχι μόνο δασμοί. Περιλαμβάνεται και ΦΠΑ στα 76 ευρώ.
Προφανώς το δέμα συνοδευόταν από κάποιο παραστατικό που ανέγραφε την ονομαστική αξία, και έτσι την πάτησε.

Καλημέρα, δεν με κατάλαβες ή δεν είδες όλα μου τα μηνύματα...

μίλησε για samples... και για ένα εξοφρενικό ποσό που έχει να πληρώσει, αρχικά δεν μας
είχε πει τιμή των samples που του έστειλαν και απο την στιγμή που είναι μόνο 2 τρανζίστορς δεν
θεώρησα οτι θα είναι κάτι το τόσο ακριβό.

οι αρχικές μου απαντήσεις βασίστηκαν στα στοιχεία που μας έδωσε ο θεματοθέτης και γι'αυτο του είχα πει οτι
δεν μπορούν να του ζητήσουν χρήματα, ενώ οταν μας διευκρινίζει το κόστος τους, του γράφω τα παρακάτω...



ειδα το ποστ σου αφου ειχα απαντησει...

οτιδηποτε εισαγεται εκτος Ε.Ε και υπερβαινει ενα ποσο δηλωμενης αξιας πολυ πιθανο να σταματησει στο τελωνειο, ομως το δικο σου πακετο ανοικει σε ειδικη κατηγορια.


λέγοντας αυτό.. συμφωνώ μαζί σου για τις επιπλέον επιβάρυνσεις, (ΦΠΑ, κλπ) ασχέτος αν ορισμένοι το θεωρούν
αμφιλεγόμενο ζήτημα το ΦΠΑ για κάτι που παίρνεις χωρίς χρηματικό αντίκρισμα. Αλλωστε μίλησα και εγώ για
ΦΠΑ στο #3 πόστ.

σίγουρα έχεις δίκιο που λές οτι τα 76ε είναι δασμοί και φόρος, γιατί το γράφει άλλωστε, όμως στα 50ε αντιστοιχεί
11.5ε φόρος σωστά? οκ παλεύεται..ο δασμός όμως πόσο είναι 64.50ε? αυτό πέφτει λιγάκι βαρύ, για τα αδασμολόγητα
free samples... αυτό εννοoούσα παραπάνω, εκτός και αν δεν είναι αδασμολόγητα όπως ξέρω!!

οπότε λοιπόν

τώρα που ήρθε και το έτερο μέλος του techteam να πώ οτι όλα αυτά τα έχω μάθει κυρίως απο εσάς; μπορεί να
έχουν περάσει 9 χρόνια απο τότε.. (χθες δηλαδή έγιναν όλα αυτά... :biggrin:) όμως αν δεν ήταν το τοπικ που
είχε φτιάξει ο kioan?..και ένα ανάλογο που κάπου υπάρχει εδώ, δεν θα είχα αυτή την εμπειρία.

έκανα αυτό το διευκρινiστικό ποστ γιατί δεν θα ήθελα να παραξηγηθώ απο τους συνομιλούντες οτι μπήκα
να γράψω 2 βλακείες και να θεωρήθω οτι παριστάνω τον έξυπνο, χωρίς να έχω την παραμικρή εμπειρία ή
γνώση πάνω σε αυτά που λέω. :001_smile:

chip
10-03-15, 13:19
Lynx δεν υπάρχει κανένα θέμα παρεξήγησης...
κανονικά απ όσο γνωρίζω (που δεν έχω βέβαια επαγγελματική σχέση με το αντικείμενο) δασμούς δεν πρέπει να πληρώσει και λόγω είδους προϊόντος αλλά νομίζω και επειδή είναι samples
το ποσό των φόρων είναι μεγάλο (76 ευρώ) πράγματι... αλλά δεν μας είπε (στην αρχή μετά ίσως να το είπε και να μην το πρόσεξα) τι τρανζίστορ του έστειλαν και τι αξία έχουν και επειδή τα φθηνά τρανζίστορ (BC547) τα έχει δώσει η motorola (freescale) στην Onsemi και έχει κρατήσει τα ακριβά/εξειδικευμένα ... δεν θα μου έκανε εντύπωση αν άκουγα οτι είναι τίποτα RF power transistor που κοστίζουν 150 ευρώ το καθένα.... οπότε βγαίνει και ο ΦΠΑ των 76 ευρώ...

Θα συμφωνήσω μαζί σου οτι ακούγεται κάπως να πληρώνεις ΦΠΑ για Free samples αλλά έχω πληρώσει κι εγώ 30αρια ευρώ για Samples για την πτυχιακή μου (οπότε έχω εξοικιωθεί στην ιδέα) και αν σκεφτείς οτι πληρώνουμε ΦΠΑ για Φάρμακα σταματάει να ακούγεται παράλογο το να πληρώνεις για free sample απο τρανζίστορ ή ο καθηγητής στο Πανεπιστήμιο να πληρώνει από την τσέπη του τον ΦΠΑ από τα αναπτυξιακά εργαλεία που δωρίζει κάποια εταιρεία στο Πανεπιστήμιο

BASILIS971
10-03-15, 14:13
Καλησπέρα σας..έρχομαι ξανά να σας ενημερώσω...έκαναν το λάθος και έστειλαν απο το εργοστάσιο 2 ξεχωριστά μικρά δέματα που περιεχουν απο 2 τρανζιστορ..άρα το κόστος επι 2 ..( 350 ευρώ) και παραστατικό που αναφέρουν ..είναι Δείγματα αλλά για λογιστικούς ίσως δικούς τους λόγους γραφουν στο παραστατικό (αξία 50 περιπου ευρώ το ένα)..εξ ου και ο λόγος που τα χρεώνουν στο τελωνείο..Aλλα στην τελική..οπως ανέφερε και ο συνάδελφος θα πάρουν @@ παπάκια από την ποταμιά!! και το σκεπτικό μου ξεκίνησε απο επίσκεψη στην σελιδα τους, freescale, να δω που θα βρώ ένα rf tranzistor ισχυος και μου απαντησαν με live chat..θα σου στείλουμε εμεις ένα δείγμα...και βλέπω να μου έρχονται 2 δεματα απο 2 δειγματα μεσα= 4 τεμάχια.. Βλέπω το σκεπτικό του εργοστασίου...Βασίλη SV6.. τρελαινεσαι να φτιάχνεις κατασκευές.. πάρε όχι 1 αλλά 4 και μετά πες μας τις εντυπωσεις σου-παρατηρήσεις σου. Και έρχετε ο <<ληστής;;;>> που λέγετε Τελωνειο και SPEEDEX και σου λένε.. αν αυτοί εκει στην Μαλαισία είναι <<τρελοί>> και στέλνουν Δωρεάν!! εμεις .. θα σου κόψουμε τα φτερά..συγνώμη..τον Κ@λο στο τελωνείο!! Αυξήσαμε την φορολογία στα καύσιμα και απο τον τόπο μου και μόνο χάθηκαν εκατομμύρια έσοδα..τώρα όλοι βαζουν καύσιμα στην γειτονική Αλβανία-Σκόπια- Βουλγαρία...Με 45 % που είχμε φορολογία μετακόμισαν οι μισές επιχειρήσεις στα ανωτέρω κράτη ..και το 26 % πολύ είναι, όταν οι γείτονες φορολογούν με 10%.. Αναφέρομαι πολιτικά γιατι όλοι γνωρίζουν οτι αυτές οι τακτικές -πολιτικές, μας εξαφανίζουν σαν κράτος και ΟΜΩΣ ΚΑΝΕΙΣ δεν κανει κατι γιαυτό!!! Ο ΣΩΣΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΩΘΗΤΩ λοιπόν ΟΛΟΙ μαζι στον Γκρεμό !! και στο τελος να δω ποιος θα γλιτώσει!! αυτός που ζει και περπατάει στον γκρεμό ή αυτοί που τον έχουν δει μονο σε ταινίες ντοκυμαντέρ. Συγνώμη αν σας κούρασα .

chip
10-03-15, 19:21
σεβαστά αυτά που λές αλλά είναι γενικά γνωστή η διαδικασία και το κόστος όταν περνάει κάτι μέσω courier....
καταλαβαίνω οτι δεν μπορείς να δώσεις αυτό το ποσό και να το παραλάβεις όμως την επόμενη φορά είτε εσύ είτε οποιοσδήποτε άλλος από εμάς πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεχτικός σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί όταν μαζεύονται πολλές οι εταιρίες βάζουν σε black list την Ελλάδα και δεν στέλνουν καθόλου.
(έχει συμβεί στο παρελθόν να αφαιρούν επιλεκτικά την Ελλάδα από τα δωρεάν δείγματα και μάλιστα συνέβη στην αδερφική εταιρεία της freescale την Onsemi όπου για χρόνια σταμάτησε να στέλνει δωρεάν δείγματα και η καλύτερη χάρη που μπορούσε να μας κάνει είναι να μας στέλνει να αγοράζουμε μικρές ποσότητες (που κανονικά δεν πουλάει μικρές ποσότητες) από την EBV. Αργότερα αναθεώρησε και μας έδωσε τη δυνατότητα να μας στέλνει δείγματα αλλά με την προϋπόθεση ότι θα πληρώνουμε την Courier πράγμα το οποίο νομίζω συνεχίζεται μέχρι σήμερα )

lynx
10-03-15, 19:48
Ως εμπορεύματα μη εμπορικού χαρακτήρα θεωρούνται εκείνα που περιλαμβάνονται αποκλειστικά στις αποστολές που πραγματοποιούνται από ιδιώτη σε ιδιώτη, χωρίς οποιασδήποτε μορφής πληρωμή και τα οποία, λόγω της φύσης τους και της ποσότητάς τους, (μικρή) προορίζονται, χωρίς καμία αμφιβολία, για προσωπική, ιδιωτική ή οικογενειακή χρήση εκ μέρους των παραληπτών.

και στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι εμπορικού τύπου αφού είναι μεταξύ εταιρίας και ιδιώτη ενώ η αξία είναι η πραγματική και εφόσον ξεπερνάει τα 22 πληρώνει!!!


δασμούς δεν πρέπει να πληρώσει και λόγω είδους προϊόντος αλλά νομίζω και επειδή είναι samples


μας χαρίζει κάτι μια εταιρία και επειδή η γενικότερες δραστηριότητες της έχουν κερδοσκοπικό χαρακτήρα, αν τύχει
και χαρίσουν κάτι σε ένα ιδιώτη θα πρέπει και αυτό να χαρακτηριστεί εμπόριο;;

να πώ οτι τα έχουν κάνει σαλάτα; ή να πώ οτι υπάρχουν νομικά κενά;


δεν ακούγονται για πρώτη φορά, όμως μιας και τα ανάφερες έπρεπε να πώ πως νιώθω.. :001_cool: