PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για κόλλημα πληκτρολογίου



yianni99
11-03-15, 01:26
καλησπέρα .υπάρχει πρόβλημα κατα την πληκτρολογηση όταν γράφω σε καποια site στο ιντερνετ....κολλουσε και είχε διαφορα πληκτρολόγησης αυτα που φαινόταν μ εαυτά που πληκτρολογουσα.χρισημοποιω maxthon και συμβαινει μόνο σ αυτόν ....με chrome κτλ δεν υπάρχει αυτό το προβλημα.τελικά μετά από πολλές δοκιμές που έκανα να δω τι μπορεί να φταίει...βρέθηκε το πρόβλημα στον ορθογραφικό έλεγχο που έκανε.δηλ το κόλλημα γινόταν μετα το space όπου αν έβρισκε λέξη χωρίς τονισμό την υπογράμιζε ανεβαινε η cpu και καθυστερούσε....ουσιαστικά του φαινοταν αγνωστη λέξη και προσπαθωντας να την βρει μάλλον κολλουσε.....όταν η πληκτρολόγηση γίνόταν χωρίς κανένα λάθος όλα πηγαίνουνε ρόλοι.(τελικά απενεργοποιησα τον ορθογραφικό έλεγχο και ησύχασα)η ερώτηση είναι αν γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο γίνεται αυτό και κολλάει στον ορθογραφικό έλεγχο.είναι θέμα μνήμης ; κάτι άλλο; ρωτάω γιατι με ενδιαφερει ο ορθογραφικός έλεγχος να είναι ενεργοποιημενος.
σε άλλον υπολογισή που δοκίμασα με maxthon δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα.το λαπτοπ που έχω θεωρείται καλων δυνατήτων και δεν μπορω να κατλάβω αν φταει ο υπολογιστής η browser.....

Prezonautis
11-03-15, 08:42
Τι Laptop έχεις και τι Windows?

yianni99
11-03-15, 11:40
Τι Laptop έχεις και τι Windows?

σωστα.'ολα τα είπα το βασικότερο ξέχασα. τα 7 έχω .ενα samsung είναι rf 510. 4gb ram

DGeorge
11-03-15, 15:15
Βασικά δείχνει να υπάρχει θέμα μνήμης (RAM). Τώρα αυτό μπορεί να προέρχεται είτε από μικρή RAM, είτε από κακή διαχείριση της (ακόμα και πολύ μεγάλης) RAM.
Έχεις σε Laptop την -ονομαστικά- διπλάσια RAM (4GB) απ' όσην έχω εγώ στον PC-πύργο (2GB) απ' όπου σου γράφω.... Και το PC μου, πάει σφεντόνα!!!!!.... Άρα προσανατολιζόμαστε προς "κακή διαχείριση της RAM".
Το πρόβλημα, που αναφέρεις, (κόλλημα πληκτρολογίου) σου εμφανίζεται μόνον όταν δουλεύεις με Internet, ή ακόμα γενικότερα και όταν γράφεις κάτι σε Word, Wordpad, κλπ.
Αν σου εμφανίζεται γενικότερα, ίσως έχεις θέμα δίσκου.... α) Ίσως χρειάζεται επειγόντως ανασυγκρότηση (defragmentation), ή/και β) Ίσως έχει γεμίσει πολύ!
.....................
Τα Windows χρησιμοποιούν μέρος του δίσκου σου ως 'Εικονική Μνήμη (RAM)' για πολύ δευτερεύουσες-τριτεύουσες εργασίες.
Μπορεί να μην φαίνεται η χρήση αυτή...
Ωστόσο αν ο δίσκος γεμίσει, από ένα ποσοστό και πάνω, τα Windows -αναγκαστικά- απευθύνονται στην κανονική RAM, γι' αυτές τις 'δευτερεύουσες-τριτεύουσες' εργασίες. Έτσι φτάνουμε σε μία πολύ-πολυάσχολη RAM, η οποία αρχίζει και επιβραδύνει την συνολική απόδοση/ταχύτητα του συστήματος, προκειμένου να ανταπεξέλθει σε όλα όσα της ζητούνται.
Σε πολύ γεμάτο δίσκο υπάρχει και περίπτωση να 'κολλήσει' όλο το σύστημα, επειδή η RAM δεν θα μπορεί να εξυπηρετήσει ούτε τα ίδια τα Windows.... Πόσω μάλλον την όποια εφαρμογή τους.:wiink:

yianni99
11-03-15, 16:27
το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο στον ορθογραφικό έλεγχο που κάνει o maxthon.σε κανένα αλλο browser δεν μου δημιουργει πρόβλημα αλλά ούτε και σε έγγραφο word.γι αυτό και με προβληματίζει.αν το έκανε σε όλα θα μου ήταν πιο ευκολο έχω την εντύπωση να διορθώσω το προβλημα αλλά υπάρχει μόνο στον συγκεκριμένο browser.πάντως τώρα που μιλησες για ανασυγκροτηση θα το ρίξω μια ματιά γιατί δεν θυμαμαι αν τον έχω ρυθμισμενο να κάνει μόνς του

DGeorge
11-03-15, 19:58
Χρησιμοποιώ (μετά από σύσταση/πρόταση φίλου επαγγελματία Τεχνικού Η/Υ) το -δωρεάν- Auslogics Disk Defrag (http://download.cnet.com/Auslogics-Disk-Defrag/3000-2094_4-10567503.html). Το χρησιμοποιώ κατά κόρον, κι έχω δει αρκετή απόδοση...
Κοίταξε, επίσης, αυτό που σου έγραψα, για το ποσοστό πλήρωσης του δίσκου σου. Όσο πιο άδειος, τόσο πιο χαρούμενος.

το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο στον ορθογραφικό έλεγχο που κάνει o maxthon.σε κανένα αλλο browser δεν μου δημιουργει πρόβλημα αλλά ούτε και σε έγγραφο word...........Έτσι όπως το γράφεις τώρα, ο ένοχος-ύποπτος είναι οφθαλμοφανώς ο maxthon (και πιο συγκεκριμένα ο ορθογράφος του).
Λάβε υπ'όψιν, ότι με τον maxthon (και κάθε browser) βρίσκεσαι on-line στο δια-Δίκτυο (Internet). H διαχείριση στη ροή δεδομένων μέσω της τηλ. γραμμής του παρόχου σου, γίνεται από την εφαρμογή 'browser". Η ίδια η ροή δεδομένων, αφ'εαυτής, είναι προβληματική... Λόγω κακής γραμμής, λόγω υπερφορτωμένων Servers, λόγω προβληματικών routers, λόγω.....Χίλιων δύο λόγων. Άρα η εφαρμογή browser θα πρέπει να είναι, η ίδια, πολύ ελαφριά (σε απαιτήσεις μνήμης), πολύ ευέλικτη σχετικά με υποεφαρμογές (οι οποίες θα πρέπει να 'τρέξουν' on-line).
Προσωπικά, κι αυτήν τη στιγμή, χρησιμοποιώ τον Firefox. Δεν του έχω βάλει ελεγκτή ορθογραφίας! Γνωρίζω, ότι κάτι τέτοιο θα τον 'βαρύνει' πολύ.....μάλλον!
Αν και όποτε χρειάζομαι ορθογραφικό έλεγχο, βάζω τη λέξη στο Google, και βλέπω αν την γράφω σωστά, ή όχι.

Ψέμματα! Μόλις τώρα είδα/(συνειδητοποίησα) ορθογράφο με αγγλικό λεξικό στον Firefox μου. Λειτουργεί άψογα, ταχύτατα, και χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν έχω διανοηθεί να του βάλω Ελληνικό λεξικό.... Φοβάμαι, ότι θα τον κάνω βουβάλι. Θα μείνω όπως είμαι, με το σύστημα-ελέγχου Ελληνικής Ορθογραφίας μέσω Google.:wiink:

Οι δημιουργοί του Maxthon θα πρέπει να δουλέψουν -μάλλον- κάμποσο παραπάνω, καθώς το 'καμάρι' τους 'μπάζει' από πλευράς Ορθογραφίας.
Κι ο ανταγωνισμός, τι καλά για 'μάς, είναι πολύ σκληρός ανάμεσα στους browsers!!!!!!!

yianni99
11-03-15, 20:18
Βασικά δείχνει να υπάρχει θέμα μνήμης (RAM). Τώρα αυτό μπορεί να προέρχεται είτε από μικρή RAM, είτε από κακή διαχείριση της (ακόμα και πολύ μεγάλης) RAM.
Έχεις σε Laptop την -ονομαστικά- διπλάσια RAM (4GB) απ' όσην έχω εγώ στον PC-πύργο (2GB) απ' όπου σου γράφω.... Και το PC μου, πάει σφεντόνα!!!!!.... Άρα προσανατολιζόμαστε προς "κακή διαχείριση της RAM".
Το πρόβλημα, που αναφέρεις, (κόλλημα πληκτρολογίου) σου εμφανίζεται μόνον όταν δουλεύεις με Internet, ή ακόμα γενικότερα και όταν γράφεις κάτι σε Word, Wordpad, κλπ.
Αν σου εμφανίζεται γενικότερα, ίσως έχεις θέμα δίσκου.... α) Ίσως χρειάζεται επειγόντως ανασυγκρότηση (defragmentation), ή/και β) Ίσως έχει γεμίσει πολύ!
.....................
Τα Windows χρησιμοποιούν μέρος του δίσκου σου ως 'Εικονική Μνήμη (RAM)' για πολύ δευτερεύουσες-τριτεύουσες εργασίες.
Μπορεί να μην φαίνεται η χρήση αυτή...
Ωστόσο αν ο δίσκος γεμίσει, από ένα ποσοστό και πάνω, τα Windows -αναγκαστικά- απευθύνονται στην κανονική RAM, γι' αυτές τις 'δευτερεύουσες-τριτεύουσες' εργασίες. Έτσι φτάνουμε σε μία πολύ-πολυάσχολη RAM, η οποία αρχίζει και επιβραδύνει την συνολική απόδοση/ταχύτητα του συστήματος, προκειμένου να ανταπεξέλθει σε όλα όσα της ζητούνται.
Σε πολύ γεμάτο δίσκο υπάρχει και περίπτωση να 'κολλήσει' όλο το σύστημα, επειδή η RAM δεν θα μπορεί να εξυπηρετήσει ούτε τα ίδια τα Windows.... Πόσω μάλλον την όποια εφαρμογή τους.:wiink:
τον έχω βάλει για ανασυγκρότηση έχει περάσει 1 ώρα και ακόμα συννενωση κάνει

DGeorge
12-03-15, 14:01
τον έχω βάλει για ανασυγκρότηση έχει περάσει 1 ώρα και ακόμα συννενωση κάνει(συννενωση? ) Τι εννοείς;
Κανένα νεότερο;
Ποιά ανασυγκρότηση χρησιμοποιείς;

yianni99
12-03-15, 14:37
(συννενωση? ) Τι εννοείς;
Κανένα νεότερο;
Ποιά ανασυγκρότηση χρησιμοποιείς;
στο τέλος της ανασυγκρότησης έγραφε συννένοση....είναι λογικά η ένωση των σπασμένων κομματιών που βρισκόταν αριστερά και δεξιά. χρησιμοποιω τηνανασυγκροτηση που έχουν τa windows δεν έχω βάλει κάποια εφαρμογή.
το επόμενο που διαπιστώθηκε είναι πως το πρόβλημα επισης δεν υπάρχει στον maxthon όταν δεν βρίσκομαι στο passport του maxthon...cloud όπως θέλεις πες το...δηλ όταν δεν μπω στο pasport ο ορθογράφος λιτουργει σφαιρα χωρίς κανένα κόλλημα .......αυτό με κάνει να υποψιαζομαι μήπως έχω παραφορτόσει το passport με σελίδες ή κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω....όποτε συνεχίζω το ψάξιμο εντός του maxthon passport... περισσοτερο απο περιέργεια πλεον

yianni99
12-03-15, 14:47
τελικά είχες δίκιο.έκανα τις δοκιμές και στο passport και εκτός passport.....ενω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον αγγλικό ορθογράφο στον ελληνικό πάει σαν βουβάλι όπως είπες και συ.....όποτε ξεχνάω ελληνικό ορθογράφο σε maxthon

DGeorge
12-03-15, 21:40
Τι Laptop έχεις και τι Windows?
σωστα.'ολα τα είπα το βασικότερο ξέχασα. τα 7 έχω .ενα samsung είναι rf 510. 4gb ram


τελικά είχες δίκιο.έκανα τις δοκιμές και στο passport και εκτός passport.....ενω δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον αγγλικό ορθογράφο στον ελληνικό πάει σαν βουβάλι όπως είπες και συ.....όποτε ξεχνάω ελληνικό ορθογράφο σε maxthonΜε 'στέλνεις αδιάβαστο'.... Μαζί μας γράφεις, ή μόνος σου;
Πού ανέφερα εγώ, ή κάποιος άλλος, τον όρο passport; Τι είναι πάλι τούτο;

Δεδομένου ότι o ASCII (http://el.wikipedia.org/wiki/ASCII) κώδικας (πανάρχαιος αλφαβητικός κώδικας) ξεκίνησε με λατινικό αλφάβητο για Αγγλικό λεξιλόγιο (ακόμα και σύνταξης εντολών σε γλώσσες προγραμματισμού) γι'αυτό και η διαχείριση του Αγγλικού λεξικού, από τους Η/Υ κάθε κατηγορίας, είχε την μεγαλύτερη εξέλιξη.
Άρα είναι λογικά αναμενόμενο το πλεονέκτημα εξέλιξης του Αγγλικού λεξικού (έναντι των άλλων) και από εφαρμογές όπως οι browsers, οι οποίες δεν έχουν -μεταξύ μας- και την 'τριβή' λειτουργίας (στο θέμα 'on-line έλεγχος ορθογραφίας').... ...Τριβή λειτουργίας, που έχει -σε πολύ μεγάλο βαθμό- μια εφαρμογή-κειμενογράφος, όπως ο Word.