PDA

Επιστροφή στο Forum : autostart γεννητριας



digelia
11-03-15, 17:49
Καλησπέρα ,
ψάχνω ένα τρόπο να "πειράξω" γεννήτρια με μίζα (ισχύος περίπου 6kva) κ να την κάνω να εκκινεί πχ με το πάτημα ενός κουμπιού ή ενός ρελέ ,αντί του συστήματος με το κλειδί που έχει . αυτό ξέρω ότι γίνεται κάπως ,το πρόβλημα μου είναι το πως θα την σταματήσω μετά .κάποια ιδέα ??

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
11-03-15, 18:17
καλησπερα και εγω θελω να την κανω αυτωματη , αλλα εσενα δεν σταματαει μετα με το κλειδι? εμενα ειναι η kraft kdg 6500 e-t πετρελαιου ανοιχτου τυπου εσενα ποι μοντελο?

digelia
11-03-15, 18:30
δεν την έχω αγοράσει ακόμα . είμαι στο ψάξιμο . απλά δεν θέλω να δώσω περίπου 1000 ευρώ κ να μην μπορώ να κάνω αυτο που έχω γράψει παραπάνω... εν ολιγης θέλω να παρακάμψω το "κλειδι" .δεν έχω ποτέ ασχοληθεί με το πως δουλεύει το σύστημα μίζα-μπαταρία, γι αυτό είπα να ρωτήσω .

leosedf
11-03-15, 18:35
https://www.deepseaplc.com/genset/manual-auto-start-control-modules/dse701mkii
https://www.deepseaplc.com/genset/manual-auto-start-control-modules/dse3110

sinos13
11-03-15, 21:26
Βάζεις ενα ρελέ στο μπουτον της μιζας και ενα στο διακόπτη με το κλειδί

george Mp
11-03-15, 21:57
Το πιο σωστο ειναι με μια μοναδα που να εχει remote control σαν αυτες που δειχνει ο Κωνσταντινος, ή με δυο χρονικα και ενα ρελε με πηνιο 230 ac, το (delay on) το πρωτο χρονικο ρυθμιζουμε για το μεγιστο χρονο που θα γινεται προσπαθεια εκινησης και το δευτερο με προγραμματιζομενο επαναλαμβαινομενο, ο ρελες αφου παρει μπροστα η γεννητρια και βγαλει ταση οπλιζει και κοβει την εντολη της μιζας χρησιμοποιωντας την επαφη nc.To επαναλαμβαινο ρυθμιζεται να δινει εντολη στο ρελε της μιζας για καποια δευτερολεπτα (αναλογα ποσο ευκολα παιρνει μπροστα περιπου 8- 10 ), το delay on ελεγχει το προγραμματιζομενο για το ποσες φορες θα κανει προσπαθεια εκινησης εαν το μηχανημα δεν παρει μπρος με την πρωτη.Πανω στην μοναδα που εχει η γεννητρια κοβουμε το ρευμα απο διακοπτη και ενωνουμε δυο καλωδια και αφηνουμε το κλειδι στη θεση λειτουργειας(on) και παραλληλα τα χρονικα δινουν εντολη στη μιζα.Ελπιζω να γινομαι εστω καπως κατανοητος, αλλιως μια μοναδα με δυνατοτητα remote control.

digelia
12-03-15, 14:17
ευχαριστώ για τις απαντήσεις .θα επεξεργαστώ λίγο αυτά κ θα επανέλθω ,επίσης θα βοηθούσε ένα μικρό σχεδιάγραμμα. δύο πράγματα όμως :
1)πως θα κλείνει η γεννήτρια(αυτόματα πάντα ),γιατί απο το παραπάνω δεν το είδα πουθενά να αναφέρεται
2) κ αν έχω μόνιμα τον διακόπτη στο ON δεν θα επηρρεάζεται η μπαταρία πχ ξεφόρτηση ?

leosedf
12-03-15, 16:56
1) Τι τύπος γεννήτριας είναι.
2) Οι γεννήτριες αυτές συνήθως έχουν και φορτιστή πάνω τους μόνιμα που κλείνει μόλις πάρει μπρος η γεννήτρια αφού αναλαμβάνει το δυναμό μετά.

george Mp
12-03-15, 17:12
Κοβουμε το καλωδιο του διακοπτη που δινει ρευμα οταν αυτος ειναι ανοικτος και τα δυο αυτα ακρα τα ενωνουμε σε δυο καλωδια που θα πανε στον απομακρυσμενο διακοπτη, οταν αυτος ο διακοπτης ειναι στη θεση off δεν δουλευει η γεννητρια, οταν το παμε στη θεση on τοτε ταυτοχρονα παιρνουν ρευμα και τα χρονικα που δινουν εντολη στη μιζα.

digelia
12-03-15, 21:39
δεν την εχω αγορασει ακομα ,αλλα λογικα κατι σε αυτον τον τυπο σκεφτομαι :
http://eshop.karagianni.com/product.aspx?id=10888
ή http://www.emboridis.gr/kumatsugengp6000m-p-1387.html#.VQHgakC7yvM
ουσιαστικά αυτό που θέλω να κάνω είναι , μέσω ενός Inverter (sunny island 2224) να στείλω σημα στην γεννήτρια κ αυτή να ξεκινήσει (προσοχή δεν με ενδιαφέρει μανδαλώσεις κ τέτοιες ιστορίες καθώς δεν συνδέεται με την ΔΕΗ). ο inverter έχει ένα ρελέ για αυτό τον σκοπό (να στείλει σήμα) ,οπότε ψάχνω πως να κάνω το σύστημα να δουλέψει .

george Mp
12-03-15, 22:20
Αν δεν χρειαζεσαι τριφασικο 400volt δες για μονοφασικη 230 volt και επισης να εχει AVR και να ειναι 1500 στροφες.

nestoras
12-03-15, 22:33
Αν η γεννήτρια είναι πετρελαίου θα πρέπει να κοπούν τα πετρέλαια της με βαλβίδα ή με κάτι άλλο που δεν ξέρω κι εγώ τι για να σβήσει...
Αν δεν το υποστηρίζει η ίδια η γεννήτρια από τη "μάνα" της θα πρέπει να γίνουν και μηχανολογικές πατέντες.
Νομίζω αν δει το μήνυμα ο vasilimertzani (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=52734) θα τα πει καλύτερα! :-)

leosedf
12-03-15, 22:41
Αν έχει κοφτήρι ΝΑΙ γι' αυτό ρώτησα τι τύπος είναι.

george Mp
12-03-15, 23:18
Η πρωτη που εβαλε εφοσον δεχεται εχτρα πλακετα αυτοματισμου εχει βαλβιδα για σβησιμο.Θα πρεπει να το εχει και αυτο υποψιν.

digelia
13-03-15, 11:00
το 3φασικό το θέλω . το avr αν δεν κάνω λάθος όλες το έχουν ,αλλά εμένα δεν με ενδιαφέρει τόσο ,καθώς ο inverter έχει έλεγχο συχνότητας κ τάσης ,οπότε νομίζω κάνει την ίδια δουλειά . όσο για τι στροφές φιξ δεν είναι αυτό ? όλες στις 3000 δεν δουλεύουν ? οι 1500 είναι οι αργόστροφες,που κάνουν τα διπλά λεφτά κ δεν με ενδιαφέρει να δουλεύει πολλές ώρες .


ένα πρόχειρο σχέδιο που σκέφτηκα
55780

σίγουρα του λείπουν πράγματα . όπου G είναι το κύκλωμα για το μιζάρισμα κ στην θέση του P2 θα μπει το ρελέ για το μέτρημα το προσπαθειών εκκίνησης . ίσως επίσης καποιο ή κάποια από αυτά να είναι delay on-off για να βοηθάνε στην προθέρμανση κ στο σβήσιμο...

vasilllis
13-03-15, 16:49
Φωτη η πρωτη που εβαλες πρεπει να κοβει πετρελαια ηλεκτρικα(αναφερει οτι κοβει απο ΧΠΛ ) .Για να σιγουρευτεις κανε μια ερωτηση των πωλητη πως κλεινει το ΗΖ.με το κλειδι ή τραβας κανα μοχλο?
Μιζα με ενα flasher χρονικο το κανεις.υπαρχουν και καποια ετοιμα (νεροπουλος cronos κλπ) ,Θες χρονικο για το σβησιμο,για το κουμπωμα του ρελε ισχυος ,Βαλε προστασιες Υψηλη θερμοκρασια και χαμ.πιεση λαδιου το ελαχιστο,

digelia
13-03-15, 18:04
"Φωτη η πρωτη που εβαλες πρεπει να κοβει πετρελαια ηλεκτρικα(αναφερει οτι κοβει απο ΧΠΛ )" Ποιο εννοείς ΧΠΛ ?? Για μοχλό δεν τις κόβω ,αλλα ναι σίγουρα αν είναι με μοχλό δεν θα μπορώ να κάνω εύκολα αυτό που θέλω . Επίσης από ότι είδα όλα τα μοντέλα αναέφρουν ότι έχουν δικής του προστασία από θερμοκρασία ,χαμηλά λάδια κτλ . εμένα θα με επηρεάσει αν παρακάμψω τον κλειδοδιακόπτη ??

george Mp
13-03-15, 19:17
"Φωτη η πρωτη που εβαλες πρεπει να κοβει πετρελαια ηλεκτρικα(αναφερει οτι κοβει απο ΧΠΛ )" Ποιο εννοείς ΧΠΛ ?? Για μοχλό δεν τις κόβω ,αλλα ναι σίγουρα αν είναι με μοχλό δεν θα μπορώ να κάνω εύκολα αυτό που θέλω . Επίσης από ότι είδα όλα τα μοντέλα αναέφρουν ότι έχουν δικής του προστασία από θερμοκρασία ,χαμηλά λάδια κτλ . εμένα θα με επηρεάσει αν παρακάμψω τον κλειδοδιακόπτη ??Αν εχει μοναδα με κλειδι που παιρνει και σβηνει με το κλειδι αν κανεις τη συνδεσμολογια σωστα οπως εγραψα πιο πανω δουλευουν κανονικα τα ασφαλιστικα που εχει ηδη αν και το πιο σωστο ειναι η μοναδα ελεγχου να εχει remote control.

digelia
13-03-15, 23:06
το "σχέδιο" που έκανα πως σου φαίνεται ?γενικά δεν είμαι σιγουρος για τα ηλεκτρικά που αφορούν το κομμάτι που περιλαμβάνει την μίζα ,κάθως έχω απλά μια γενική ιδέα στο πως δουλεύει .

george Mp
14-03-15, 00:14
Πρεπει να μπει ενα ρελε με πηνιο 230ac να κοβει την εντολη της μιζας.

vasilllis
14-03-15, 09:40
"Φωτη η πρωτη που εβαλες πρεπει να κοβει πετρελαια ηλεκτρικα(αναφερει οτι κοβει απο ΧΠΛ )" Ποιο εννοείς ΧΠΛ ?? Για μοχλό δεν τις κόβω ,αλλα ναι σίγουρα αν είναι με μοχλό δεν θα μπορώ να κάνω εύκολα αυτό που θέλω . Επίσης από ότι είδα όλα τα μοντέλα αναέφρουν ότι έχουν δικής του προστασία από θερμοκρασία ,χαμηλά λάδια κτλ . εμένα θα με επηρεάσει αν παρακάμψω τον κλειδοδιακόπτη ??

Oχι δεν θα σε εππηρεασει.Για αυτο λεω ,αν εχει δυνατοτητα να κοβει με βλαβες(Χαμηλη Πιεση Λαδιου ,Υψηλη Θερμοκρασια) το κανει με ηλεκτρικο τροπο.
Το ενα κομματι ειναι να παρακαμψεις τον διακοπτη και να το κανεις με δυο ρελε(και το χρονικο μιζας που λεγαμε) ,το αλλο ειναι να παρεις τις εντολες απο τους αισθητηρες και να τους επιβλεπεις σε περιπτωση καποιας βλαβης,και τριτο αν ο σταθεροποιητης του θελει καμια εντολη διεγερσης για να φορτιζει την μπαταρια (απο τον κινητηρα).
Αν θες ομως να ακουσεις την συμβουλη μου ,καλυτερα να στραφεις σε ενα κοντρολερ,σαν αυτο που εδειξε ο leosedf.Ειναι οτι καλυτερο πιστευω.

digelia
14-03-15, 16:22
ναι το είδα ,αλλά ξεφευγει μπάτζετ ,χρόνος αποστολής κτλ ίσως για μελλοντική αγορά . Γιώργο το 230 θα τροφοδοτείται απο την εξοδο για να δει ότι άναψε ?

george Mp
14-03-15, 17:04
ναι το είδα ,αλλά ξεφευγει μπάτζετ ,χρόνος αποστολής κτλ ίσως για μελλοντική αγορά . Γιώργο το 230 θα τροφοδοτείται απο την εξοδο για να δει ότι άναψε ?Ναι και κοβει την εντολη της μιζας απο τα χρονικα για να μην παρεις τη μιζα στο χερι, και θα ρυθμιστει το επαναλαμβανομενο με οσο το δυνατο λιγοτερο χρονο μιζαρισματος κανοντας και δοκιμες με το κλειδι ποσο χρονο (δλτ) χρειαζεται συν μια μικρη ανοχη.Αν δεν γινεται να βρεις το καλωδιο απο ανοιγμα διακοπτη κοψε το (+) της τροφοδοσιας της μοναδας και βαλε ενα διακοπτη δυο θεσεων, στη μια θεση θα δινει κατέυθειαν στη μοναδα για χειροκινητη εκινηση και στην δευτερη θεση θα δινει στην επαφη για αυτοματη εκινηση που αφου κλεισει η απομακρισμενη επαφη θα παιρνει τροφοσια η μοναδα με τα χρονικα.Αν η μιζα δεν εχει ρελε και παιρνει κατ'ευθειαν απο το διακοπτη πρεπει να μπει ρελε.

digelia
14-03-15, 17:57
ωραια ,ευχαριστω . πιστευω οτι το εχω !!!