PDA

Επιστροφή στο Forum : λάμπες led στο σπίτι



tao
12-03-15, 20:04
Θέλω να αλλάξω τις λάμπες στο σπίτι μου και να τις αντικαταστήσωμε λάμπες led τι θα μου προτείνατε μάρκα?? Με ενδιαφέρει πάρα μα πάρα πολύνα έχουν καλή φωτεινότητα να φανταστείτε σε 2 δωμάτια έχω λάμπες ιοδινης 150w καιτι επιλογή χρώματος λευκό η κίτρινο και που θα βρούμε καλές τιμές????

xsterg
12-03-15, 21:52
εγω θα σου ελεγα να βαλεις οικονομιας. αυτες που ειναι σαν αναδιπλβμενες φθορισμου. ασε τις λεντ για καπου που δεν θες κυριο φωτισμο. πχ διακοσμητικος φωτισμος.

katmadas
12-03-15, 22:27
Η αληθεια ειναι οτι ακουγεσαι πολυ απαιτιτικος σε φωτηνοτητα.
Η γνωμη μου ειναι οτι οι λαμπες δεν πρεπει να ειναι πανω απο τα 12 βατ για να λιτουργουν απρονληματιστα.
Οποτε σιγουρα η μεγαλυτερη που προτεινω ειναι 12 βατ και εκει που θες περισοτερο φως βαζεις 2 12αρες.

Τωρα να συγκρινω led με φθωριου δεν θα το κανω....

Το λευκο φως ειναι καλο για κουζινα και τουαλετα και το κιτρινο για κρεβατοκαμαρα και σαλονι.

Αμα μου κανεις μια σουμα με τις λαμπες που εχεις τωρα και σε τι δωματια ,ισως να μπορεσω να βοηθησω περισσοτερο.

επισης σημαντικο ρολο παιζουν και οι μοιρες στις λαμπες...

tao
12-03-15, 22:59
Για να καταλάβω η φωτεινότητα που μπορεί και βγάζει μια λάμπαιωδινης 150w πόση είναι? Υπάρχει κάποια αντίστοιχη σε led???? Και να μπορεί να ντιμαρετε????

nestoras
12-03-15, 23:02
Για να καταλάβω η φωτεινότητα που μπορεί και βγάζει μια λάμπαιωδινης 150w πόση είναι? Υπάρχει κάποια αντίστοιχη σε led???? Και να μπορεί να ντιμαρετε????


Ένα είναι σίγουρο: Ότι δε θα είναι και πολύ φθηνή η λύση που ψάχνεις!! :-)

tao
12-03-15, 23:12
π.χ. ???

http://www.ebay.com/itm/20W-E27-Lampada-Lampadina-96-LED-2835-SMD-Bianco-Caldo-360-2000LM-AC85-265V-/390954501100?pt=IT_Stanza&var=&hash=item5b06b443ec

katmadas
12-03-15, 23:18
οχι φιλε με τιποτα...
λαθος το σκεφτεσαι.
αυτες με τιποτα...

γενικα μονο εμπειρικα μπορεις να το καταλαβεις.αυτα που δινουν με πινακες και τεοια δεν βγαζεις ακρη.
Ας πουμε τα 150 βατ αυτης της λαμπας που θες μπορεις να την αντικαταστησεις με 2 12αρες λεντ ετσι οπως σου ειπα σηλαδη πριν.

mathios
13-03-15, 01:00
Για να καταλάβω η φωτεινότητα που μπορεί και βγάζει μια λάμπαιωδινης 150w πόση είναι? Υπάρχει κάποια αντίστοιχη σε led???? Και να μπορεί να ντιμαρετε????


Καλησπερα φιλε μου,

μπορεις να συγκρινεις τις λαμπες απο την μοναδα μετρησης φωτεινοτητας Lumen(Lm). Υπαρχουν και αλλοι παραγοντες οπως τα watt αλλα αυτα ειναι πανω κατω τυποποιημενα οπως θα δεις στο παρακατω link.

http://ext.homedepot.com/shopping-tools/light-bulbs/bulbcomparison.html

Τωρα αν θες να αλλαξεις ολο τον φωτισμο του σπιτιου εκει σε βλεπω να βαζεις το χερι στην τσεπη τοσο βαθια που θα φτασει αστραγαλο. Οι σοβαρες λαμπες τυπου LED κοστιζουν αρκετα αν και εχουν 5 χρονια εγγυηση. Οσες λαμπες ειχα παρει στο παρελθον απο ΙΚΕΑ, Praktiker,Ebay κλπ εκαναν μονο για διακοσμητικο φωτισμο και με τα μισα στοιχεια της λαμπας να λενε οτι να ναι. Εχω καιρο βεβεια να παρω οποτε αυτο μπορει να εχει αλλαξει. Γνωμη μου για να μην κλαις τα λεφτα σου στην πορεια βρες ποια θες και παρε μια για δοκιμη. Αν σου κανει προχωρα.


Τελος να πω οτι θεωρω την κινηση ασκοπη απο οικονομικης πλευρας μιας και ειναι ακομα πολυ ακριβες και αποσβεση θα εχεις στην 10ετια τουλαχιστον. Ποιο πολυ θα κερδισεις αν κανεις καλυτερη διαχειρηση στο θερμοσιφωνα για 1 μηνα παρα απο την αλλαγη των λαμπτηρων.

tao
13-03-15, 01:28
Καλησπερα φιλε μου,

μπορεις να συγκρινεις τις λαμπες απο την μοναδα μετρησης φωτεινοτητας Lumen(Lm). Υπαρχουν και αλλοι παραγοντες οπως τα watt αλλα αυτα ειναι πανω κατω τυποποιημενα οπως θα δεις στο παρακατω link.

http://ext.homedepot.com/shopping-tools/light-bulbs/bulbcomparison.html

Τωρα αν θες να αλλαξεις ολο τον φωτισμο του σπιτιου εκει σε βλεπω να βαζεις το χερι στην τσεπη τοσο βαθια που θα φτασει αστραγαλο. Οι σοβαρες λαμπες τυπου LED κοστιζουν αρκετα αν και εχουν 5 χρονια εγγυηση. Οσες λαμπες ειχα παρει στο παρελθον απο ΙΚΕΑ, Praktiker,Ebay κλπ εκαναν μονο για διακοσμητικο φωτισμο και με τα μισα στοιχεια της λαμπας να λενε οτι να ναι. Εχω καιρο βεβεια να παρω οποτε αυτο μπορει να εχει αλλαξει. Γνωμη μου για να μην κλαις τα λεφτα σου στην πορεια βρες ποια θες και παρε μια για δοκιμη. Αν σου κανει προχωρα.


Τελος να πω οτι θεωρω την κινηση ασκοπη απο οικονομικης πλευρας μιας και ειναι ακομα πολυ ακριβες και αποσβεση θα εχεις στην 10ετια τουλαχιστον. Ποιο πολυ θα κερδισεις αν κανεις καλυτερη διαχειρηση στο θερμοσιφωνα για 1 μηνα παρα απο την αλλαγη των λαμπτηρων.

Ok το κατάλαβα δεν θα αλλάξω της λάμπες στο σπίτι μου ευχαριστώ!!!!! :lool:

diony
13-03-15, 01:46
τελευταία πριν 4 μήνες πήρα από το Leroy Merlin
μία led E27 σφαιρική λευκού φωτός ,10 βατ και είμαι ενθουσιασμένος
προχθές που πήγα είδα έχει φέρει ίδια μάρκα σε 12 βατ καθώς και σε 23 βατ
δεν ξέρω πόσο θα μου κρατήσει
όλες οι υπόλοιπες στο σπίτι είναι οικονομίας , που είναι και φτηνότερες φυσικά

DLS 33
13-03-15, 05:01
εγω παιδια πηρα απο εδω 2 λαμπες 30 W Cool White
τις εχω 3-4 μηνες και την αναβω στο σαλονι περιπου 8 ωρες και την αλλη στο διαδρομο
Μεχρι τωρα ειναι μια χαρα!

πρεπει να παρω Warm White για το σαλονι ? τι καλυτερο εχουν ?



http://www.ebay.com/itm/E27-9W-12W-16W-20W-25W-30W-LED-5050-SMD-Spot-Light-Warm-Day-White-Corn-Lamp-Bulb-/131143780962?pt=FR_YO_MaisonJardin_EclairageLumier e_Ampoules&var=&hash=item1e88c74a62

katmadas
13-03-15, 09:29
Για το σπιτι η οικονομια οντως ειναι πολυ μικροτερη που καταφερνουμε με τις λαμπες led.
Αλλα το ορθοτερο ειναι να μας πεις τι καις τωρα ακριβως.
Ας πουμε μονο απο τις 150αρες που εχεις αν αυτες αναβουν για 5 ωρες την ημερα τοτε αυτοματα εχεις μονο απο αυτες 1,5κιλοβατ .
Σαν να καις καθε μερα μια σομπα αλογονου για μια ωρα δηλαδη.

katmadas
13-03-15, 09:31
εγω παιδια πηρα απο εδω 2 λαμπες 30 W Cool White
τις εχω 3-4 μηνες και την αναβω στο σαλονι περιπου 8 ωρες και την αλλη στο διαδρομο
Μεχρι τωρα ειναι μια χαρα!

πρεπει να παρω Warm White για το σαλονι ? τι καλυτερο εχουν ?



http://www.ebay.com/itm/E27-9W-12W-16W-20W-25W-30W-LED-5050-SMD-Spot-Light-Warm-Day-White-Corn-Lamp-Bulb-/131143780962?pt=FR_YO_MaisonJardin_EclairageLumier e_Ampoules&var=&hash=item1e88c74a62

μα αυτες ειναι και κακασχημες εκτος απο τεραστια ματσουκια.σε τι φωτιστικο να ταιριαζουν αραγε?

Το warm το ειπα για το σαλονι παλι εμπειρικα καθως το συνεχομενο ψυχρο φως ειναι πιο κουραστικο στο ματι.
αλλα γενικα γουστα ειναι αυτα.

xlife
13-03-15, 11:03
Άλλαξα πρόσφατα τις λάμπες με led. Δεν κοίταξα τα watt αλλά τα lm. Οι προηγούμενες που είχα ήταν 1100lm. Οι led που πήρα είναι 1250lm. Η φωτεινότητα είναι λίγο μεγαλύτερη από πριν. Με λίγο ψάξιμο στο net είδα ότι οι παλιές που έχεις είναι 2400lm. Άρα ότι άλλο πάρεις πρέπει να είναι πάνω από αυτό το νούμερο ώστε να έχεις ίδια ή περισσότερη φωτεινότητα
πχ http://www.ebay.co.uk/itm/Ampoule-Basse-Consommation-25W-102-Led-E27-220V-240V-2500LM-Blanc-Chaud-/381143516919?pt=FR_MaisonJardin_Luminaires&hash=item58bdec86f7

αλπινιστης
13-03-15, 11:10
Το προβλημα ειναι οτι εχει παιξει πολυ σαβουρα στην αγορα.....
Εδω και λιγους μηνες (απο τον Σεπτεμβρη) εβαλα δοκιμαστικα λαμπες led στο σπιτι. Ε27 και σε σχημα φυσιολογικου γαλακτερου λαμπτηρα πυράκτωσης.
Εβαλα αρχικα μια 8W στο δωματιο, την οποια τελικα αλλαξα με 5W γιατι ποναγαν τα ματια μου απο το φως. Με την 5αρα, διαβαζω κανονικα το βιβλιο μου το βραδυ χωρις φωτιστικο κομοδινου..!
Την 8αρα την εβαλα στην κουζινα αγοραζοντας αλλη μια (το φωτιστικο παιρνει 2) και το φως ειναι ικανοποιητικοτατο.
Αξιζει να σημειωθει οτι στους διπλανους μου εβαλα στην κουζινα 2 12αρες γιατι η γειτονισσα ραβει στο τραπεζι και ηθελε πολυ φως.
Στο σαλονι τους 5 λαμπες των 5W (φωτιστικο τυπου πολυελαιου) και το φως ειναι ΥΠΕΡ αρκετο!
Ολες αυτες κοστισαν απο 5,50 εως 8€, οποτε καταληγω στο οτι: υπαρχουν καλες και οικονομικες λαμπες στην αγορα που αξιζει κανεις να παρει.

Οι λαμπες ειναι τετοιου σχηματος (αλλα πιο φθηνες!):
http://www.ecoinn.gr/14-led-samsung-7watt.html

giannisaek
12-11-15, 01:00
Εγώ πριν 13 μήνες είχα αγοράσει μία led μάρκας V-TAC 20Wat E27 15 ευρώ και χθες χάλασε (έχασα καιτην εγγύηση του ενός χρόνου), επίσης όσες led πήρα για τον καθρέφτη του μπάνιουΚινέζικες noname δεν την έβγαλαν ούτε 2 μήνες, παρόλο που γράφουν ότι έχουν πολλέςχιλιάδες ώρες ζωής. Το καλό είναι ότι στις αλλάζουν με την εγγύηση του ενός χρόνουπου έχουν.
Οι led από τις γνωστές εταιρίες (OSRAM- PHILIPS) που πήρα μέχρι τώρα δενκαίγονται εύκολα όπως οι άλλες αλλά είναι πιο ακριβές.

katmadas
12-11-15, 09:37
Εγώ πριν 13 μήνες είχα αγοράσει μία led μάρκας V-TAC 20Wat E27 15 ευρώ και χθες χάλασε (έχασα καιτην εγγύηση του ενός χρόνου), επίσης όσες led πήρα για τον καθρέφτη του μπάνιουΚινέζικες noname δεν την έβγαλαν ούτε 2 μήνες, παρόλο που γράφουν ότι έχουν πολλέςχιλιάδες ώρες ζωής. Το καλό είναι ότι στις αλλάζουν με την εγγύηση του ενός χρόνουπου έχουν.
Οι led από τις γνωστές εταιρίες (OSRAM- PHILIPS) που πήρα μέχρι τώρα δενκαίγονται εύκολα όπως οι άλλες αλλά είναι πιο ακριβές.

οι v-tac εχουν εγγυηση 2 χρονια.
γενικα πιστευω πως οσο περισσοτερα τα watt τοσο πιο ευκολα μπορει να καουν.
να προτιματε αμηλοτερα watt και να πολαπλασιαζετε τις λαμπες.

giannisaek
12-11-15, 16:46
Και όμως γράφει το κουτί 2 χρόνια, αλλά το κατάστημα που πήρα δίνει 1 χρόνο, μου είπε ότι δεν ισχύει αυτό που γράφει το κουτί. Δεν ξέρω γιατί.

Στάλθηκε από το ME173X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

katmadas
12-11-15, 17:43
Και όμως γράφει το κουτί 2 χρόνια, αλλά το κατάστημα που πήρα δίνει 1 χρόνο, μου είπε ότι δεν ισχύει αυτό που γράφει το κουτί. Δεν ξέρω γιατί.

Στάλθηκε από το ME173X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μπορει να τις ειχε 1 χρονο αποθηκη....