PDA

Επιστροφή στο Forum : ATS και έλεγχος λειτουργίας κινητήρα βενζινογεννήτριας



alefgr
14-03-15, 00:09
Δουλεύω από το καλοκαίρι ένα ATS που ελέγχει μια βενζινογεννήτρια 3500W, που σχεδιάστηκε μετά από πολλούς πειραματισμούς, πάνω στον επεξεργαστή του arduino 328P. Σ’όλο αυτό το διάστημα όποτε υπήρξε διακοπή τάσης και μια φορά το μήνα που γίνεται ένα αυτόματο τέστ, το ATS ήταν πάντα αξιόπιστο. Παρόλα αυτά υπάρχει μια μικρή ατέλεια στην σχεδίαση. Παίρνω την ένδειξη του αν δουλεύει ο κινητήρας της γεννήτριας, από το αν φτάνουν στον πίνακα τα 230V που στέλνει. Μια πρώτη περίπτωση λάθους είναι να πέσει ο αυτόματος της γεννήτριας και όχι του πίνακα. Αυτό το πρόβλημα παρακάμπτεται με το να πάρω την ένδειξη των 230V πριν από τον αυτόματο της γεννήτριας. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που παρουσιάσει πρόβλημα το AVR της γεννήτριας και σταματήσει να βγάζει 230V ενώ το μοτέρ συνεχίζει να δουλεύει;

Κάπου έχω διαβάσει (ίσως και σ’αυτό το forum) ότι είναι προτιμότερο να παίρνουμε την ένδειξη λειτουργίας του μοτέρ από την ηλεκτρονική ανάφλεξη. Το μόνο καλώδιο που βγάζει η ηλεκτρογεννήτριά μου από την ηλεκτρονική, είναι αυτό που όταν το γειώνω σταματάω την λειτουργία του κινητήρα. Ελέγχοντας σήμερα την κυματομορφή επάνω σ’αυτό το καλώδιο με ένα παλμογράφο και με τον κινητήρα σε λειτουργία, βλέπω να υπάρχει μια συχνότητα που υποθέτω ότι είναι στα 50Hz (δεν έκανα μέτρηση συχνότητας), με παλμούς μικρής διάρκειας τόσο θετικούς όσο και αρνητικούς, με τους δεύτερους να είναι σαφώς αρκετά μεγαλύτερους από τους πρώτους που φτάνουν σε peak κάπου στα 12 με 13V.

Και το ερώτημα. Υπάρχει κανένα αξιόπιστο και δοκιμασμένο σχέδιο στο να μπορέσω να μετατρέψω τους παλμούς αυτούς σε λογικές καταστάσεις 0 ή 1; Για παράδειγμα όταν υπάρχουν παλμοί να βγάζει τάση από την έξοδο του κυκλώματος 0 Volts και όταν δεν υπάρχουν να βγάζει 5 ή 12 Volts ή το αντίστροφο.

vasilllis
14-03-15, 09:47
δεν εχω καποια αποψη για την ερωτηση σου,μια προταση θελω να κανω μονο.
Εχεις ακομα δυο πηγες ενδειξης οτι το η/ζ δουλευει.
1.Απο την εξοδο του σταθεροποιητη,οταν παραγει ρευμα το μανιατο.
2.απο τον αισθητηρα πιεσης λαδιου.

alefgr
14-03-15, 23:26
Σχετικά με την πρώτη περίπτωση, θα πρέπει πάλι να βασιστώ ότι δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να γίνει διακοπή στο τύλιγμα της γεννήτριας πράγμα φυσικά δεν ισχύει. Τώρα σχετικά με το δεύτερο, θα πρέπει να βάλω χέρι στο κινητήρα για να προσαρμόσω δικό μου αισθητήριο και να ανιχνεύω την πίεση του λαδιού, πράγμα που μου είναι δύσκολο μιας και είμαι ηλεκτρονικός και όχι μηχανικός. Επίσης δεν ξέρω αν αυτή η φθηνή ηλεκτρογεννήτρια που έχω διαθέτει τέτοια ένδειξη. Επίσης αν έχει κάποιο λαμπάκι γι’αυτό, θα πρέπει λογικά να ανάβει μόνο όταν υπάρχει πρόβλημα στην πίεση του λαδιού.

Μια άλλη ιδέα μου πέταξε ένας φίλος σήμερα, είναι με HAL αισθητήρα να βλέπω αν γυρίζει ο ρότορας της γεννήτριας αλλά απ’ότι έχω δει δεν υπάρχει πρόσβαση απ’έξω στον στρόφαλο που φτάνει από τον κινητήρα στην γεννήτρια.

Νομίζω ότι η πιο σίγουρη λύση είναι ένδειξη να έρχεται κατ’ ευθείας από την ηλεκτρονική ανάφλεξη. Από εκεί δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχεις λάθος ένδειξη μιας και η ηλεκτρονική αν δεν δουλεύει αυτόματα σημαίνει πως δεν υπάρχει και υψηλή τάση στο μπουζί, άρα ο κινητήρας είναι σταματημένος.

vasilllis
15-03-15, 14:53
για το 1. αναφερομουν στην ταση που παραγει για φορτιση της μπαταριας.
για το 2. σχεδον ολα τα κινητηρακια διαθετουν βαλβιδα λαδιου που γειωνει τον πολλαπλασιαστη για να σβηνει απο χαμηλη πιεση λαδιου..

ναι σιγουρη λυση ειναι η ενδειξη απο την ηλεκτρονικη ή καποιο επαγωγικο ανιχνευτη για ελεγχο των στροφων.