PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηλεκτρικό σχέδιο πίνακα αυτονομίας



makis.civ
15-03-15, 21:37
Καλησπέρα σε όλους. Μου παρουσιάστικε η ανάγκη να κατασκευάσω ένα πίνακα αυτονομίας για ένα φίλο, που όμως να κρατάει την τελευταία ηλεκτροβάνα ανοικτή. (για κυκλοφορία του νερού μέχρι να κόψει ο υδροστάτης του κυκλοφορητή) Είναι για 3 διαμερίσματα. Το πρόβλημα είναι οτι δεν βρίσκω πουθενά το ηλεκτρικό σχέδιο, ούτε στα βιβλία που έχω ούτε στο ίντερνετ. Εάν έχετε υπόψη κάποιο άρθρο ή σελίδα ή βιβλίο ή οτιδήποτε βοηθήστε... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

xrhstosmp
15-03-15, 21:41
για να κραταει την τελευταια βανα ανοικτη πρεπει να υπαρχει τετοια καλωδιωση που οι ηλεκτροβανες με τους θερμοστατες να εχουν ξεχωριστο καλωδιο τροφοδοσιας. υπαρχει τετοια υποδομη?

makis.civ
15-03-15, 21:44
ναι υπάρχει

xrhstosmp
15-03-15, 21:55
σχεδιο δεν μπορεσα να βρω καπου στα αρχεια μου αλλα βασικα δεν ειναι τπτ αλλο απο εναν κανονικο πινακα αυτονομιας μονο που εχει ενα επιπλεον ρελε που διεγειρεται απο τα επιμερους ρελε των θερμοστατων και οταν αφοπλισει (οταν κλεισουν δλδ ολοι οι θερμοστατες) κοβει την τροφοδοσια των ηλεκτροβανων και ετσι η τελευταια δεν μπορει να κλεισει,

makis.civ
15-03-15, 22:01
λογικά και ο ωρομετρητής του συγκεκριμένου συνεχίζει να γράφει μέχρι να κρυώσει το νερό, ετσί?

xrhstosmp
15-03-15, 22:19
μαλλον οχι .γιατι να γραψει για την θερμοτητα που μου προσφερεται αναγκαστικα?η διαδικασια αυτη ειναι για να κανει εκτονωση το καζανι.δεν πρεπει να συνεχιζεται μεχρι να κρυωσει τελειως το νερο..

makis.civ
15-03-15, 22:37
σωστά. έχεις δίκιο. αφού ο ωρομετρητής παίρνει εντολή απο το θερμοστάτη χώρου. βέβαια δεν είναι δίκαιο αφού ο τελευταίος θα καρπωθεί την θερμότητα του νερού μέχρι να κρυώσει τελείως, χωρίς να γράφει ο μετρητής του. αλλά τεσπα αυτό είναι άλλο θέμα.

stinger
16-03-15, 20:35
http://www.ydravlikos.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=1325:------------&catid=7:-&Itemid=65
δες εδω να παρεις μια ιδεα..
επειδη εχω φτιαξει τετοιο πινακα αυτονομιας για 2 διαμερισματα θα ψαξω να βρω τα σχεδια να σε βοηθησω..η βασικη φιλοσοφια ειναι οτι κοβεις το ρευμα της τελευταιας ωστε το νερο να αποθερμανθει
για 3 διαμερισματα που θελεις εσυ χρειαζεσαι 4 ρελε λυχνιας με πυνιο 230v 2 επαφων (8 ποδαρακια)

picdev
29-09-18, 08:48
και εγω ψαχνω σχεδιο με 3 κυκλοφοριτες , 3 ηλεκτροβάνες.
Ο ωρομετρητης που συνδεεται ? στο κυκλοφοριτη? ο υδραυλικος μου ειπε στην ηλεκτροβανα

picdev
29-09-18, 10:30
Οταν έχεις 3 κυκλοφορητές με 3 αυτόνομα διαμερίσματα , απο που παιρνει εντολή ο κυκλοφορητής ? πως θα ανοιγεί ενας απο τους 3 αναλογα το διαμέρισμα ?
Σε μια κλασσική εγκατάσταση νομίζω ο κυκλοφορητής ανοιγει απο τον θερμοστάτη του.
Ενώ ο θερμοστάτης διαμερίσματος δινει εντολή απο τον καυστήρα.

pstratos
29-09-18, 12:17
Σε κλάσσικό αυτοματισμό δεν έχω σχέδιο,αλλά όπως είπανε ενα επιπλέον ρελέ διαγείρεται όταν οποιοδήποτε βάνα ενεργοποιείται. Εχεις όμως και ένα χρονικό όπου δεν θα αφήσει να απενεργοποιηθεί για Χ λεπτά αφού κλείσει η τελευταία βάνα.
Σε αρκετές μας μελέτες αφήνουμε να κάνει αποθέρμανση στα κλιμακοστάσια και (αν ειναι εκτος ηλεκτροβανών) στα boiler του ΖΝΧ. Γενικά η ωρομέτρηση είναι μια μέθοδος επιρρεπής σε πολλές "πονηράδες", ποτε δε συμπάθησα τους "εξυπνους" αυτοματισμούς σε ωρομετρήσεις

picdev
29-09-18, 12:42
οπότε ο θερμοστάτης ανοίγει --> την ηλεκτροβάνα --> η λεκτροβάνα ένα ρελέ ---> το ρελέ ενεργοποιεί τον καυστήρα , και το κύκλωμα του κυκλοφορητή με το θερμοστάτη του.
Τα λέω καλά ως εδώ ?

στο κύκλωμα πρέπει να προτεθεί ενα delay off στην ηλεκτροβαλβίδα + κυκλοφορητή ?> ενώ ο καυστήρας ειναι κλειστός


αλλού διάβασα οτι βάζουν ενα ξεχωριστό αισθητήριο στο λέβητα και αφήνει μια ηλεκτροβαλβίδα ανοιχτή, μαζί και τον αντίστοιχο κυκλοφοροτή.

Είδα οτι με 140ε αγοράζεις θερμηδομετρητή που μπαίνει σε σειρά με το κάθε κύκλωμα, βέβαια δεν ξέρω τι παίζει με τις παροχές και αν φτάνει

picdev
29-09-18, 13:02
ειπα να ξεκινήσω το σχέδιο , δεν εχω μπροστά μου την ηλεκτροβάνα, αλλά θυμάμαι οτι ειχε 3-4 καλώδια με ενα να λέει εντολή θερμοστάτη ? και ενα που ηταν έξοδος ?
υπάρχει κάπιο σχηματικό για το πως ειναι η λεκτροβάνα?

picdev
29-09-18, 13:49
75501

εκανα ενα σχεδιάκι , πείτε μου γνώμες , να δω τι θα κάνω με το dellay off , λογικά θα το βάλω παράλληλα με το θερμοστάτη διαμερίσματος

vasilllis
29-09-18, 14:54
Ακη η Η/Β εχει τροφοδοσια μονιμη,μια εντολη για ανοιξε-κλεισε(εχει ταση ανοιγει,δεν εχει ταση κλεινει) και η εξοδος οταν γινει ΟΝ.
Ο κυκλοφορητης εχει μονιμα ταση που ελεγχεται απο τον θερμοστατη του(αποφευγεις τα χρονικα ετσι).Αυτος δινει εντολη σε ενα ρελε το οποιο ειναι για να γραφουν οι ωρομετρητες.
Οποτε ο θερμοστατης χωρου δινει εντολη στον καυστηρα και η Η/Β στο ωρομετρο.
Αν θες για αποθερμανση ,ελεγχεις την 'τροφοδοσια' των Η/Β (με ρελε και παροχη απο το υπογειο)οποτε κλεινοντας τον θερμοστατη χωρου,η Η/Β θα χασει και την τροφοδοσια και θα μεινει ανοιχτη.

picdev
29-09-18, 17:36
, δεν γινεται ο κάθε κυκλοφορητής να δουλεύει μονος του,
δεν θα πρέπει να ξεκινάει μαξι με το θερμοστάτη και την ηλεκτροβάνα ανάλογα το διαμέρισμα?

vasilllis
29-09-18, 18:52
O Καθε?ενας κυκλοφορητης ειναι.
Ξεκιναει απο τους 40° και επειτα και κλεινει αφου κανει αποθερμανση,οχι αφου κλεισει ο θερμοστατης χωρου .

picdev
29-09-18, 19:31
Υπάρχουν 2 κυκλοφορητές και ίσως βαλω και 3 , δεν ξέρω αν χρειάζεται. Το σχέδιο ειναι ενδικτικό

Πχ το ενα ειναι ισόγειο με 3 σώματα το άλλο ιμιοροφος με 4-5 σώματα + μποιλερ στον ηλιακο και στο δεύτερο αλλά 4-5 + σώματα μποιλερ ηλιακου .
Μέχρι στιγμής εχει 2 κυκλοφορητές , μπορεί να βάλω και 3ο.
Θα μου το φτιάξει καυστηρατζής αλλά θελω να κάνω εγώ τον αυτοματισμό αν γινεται ή τουλαχιστον να ειμαι διαβασμένος

vasilllis
29-09-18, 23:38
α,οποτε δεν θελεις Η/Β.ο θερμοστατης χωρου ενεργοποιει ρελε 3 επαφων(καυστηρας-κυκλοφορητη-με εντολη απο υδροστατη-και ωρομετρητη).Αναγκη για αποθερμανση δεν εχεις αφου δεν υπαρχει Η/Β.Αν ομως θες να εκμεταλευτεις την ενεργεια που εχει απομεινει τοτε 2ρελε (ωστε το 1 να το κραταει οπλισμενο ο υδροστατης για αποθερμανση(και επιλεγεις αν θες να λειτουργει ο ωρομετρητης μεχρι να ζεστανει το νερο)

picdev
29-09-18, 23:46
Γιατί να μην θέλω ηλεκτροβανα , ώστε να έχω πραγματική αυτονομία ? Πάλι θα υπάρχουν απώλειες . Επίσης οι βαλβίδες ανεπιστροφης έχω ακούσει ότι χαλάνε και δεν ξέρεις αν έχεις απομόνωση τελικά .

Ο υδροστατης τι είναι το διάβασα και αλλού

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

vasilllis
30-09-18, 15:23
υδροστατης ειναι ο θερμοστατης του κυκλοφορητη.
Ανεπιστροφη δεν χρειαζεται.Εχεις δικιο .νομιζα καθε αυτονομια θα εχει τον δικο του κυκλοφορητη.Οποτε ναι θες Η/Β σε καθε διαμερισμα

picdev
30-09-18, 16:19
Υπάρχουν 2 ανεπιστροφες και 2 κυκλοφορητες, ο υδραυλικός με έβαλε και πήρα 3 ηλεκτροβανες επειδή οι ανεπιστροφες δεν είναι τόσο σίγουρες και χαλάνε με το Κάιρο και δεν το καταλαβαίνεις .
Βέβαια θα φωνάξω καυστήρατζη γιατί ο υδραυλικός δεν το έχει και τόσο με τον αυτοματισμό .

Δηλαδή είναι άλλος ένας θερμοστάτης που αν η θερμοκρασία ξεπεράσει πχ τους 90 θα ανοιγει τους κυκλοφορητες ?

Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

antonisc
30-09-18, 19:16
Έχω δημοσίευση σχέδιο για αυτονομία με μπαι πας για 2 διαμερίσματα μπορεις αν βάλουμε και αλά ρελε να κάνουμε 2 3 4 η όσες αυτονομίες θέλουμε





http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72616

vasilllis
30-09-18, 23:20
Oχι Ακη .Ενας ειναι.Ανοιγει στους 45° και ενεργοποιει τους κυκλοφορητες..Αντεπιστροφη (χωρις να βλεπω καποιο υδραυλικο σχεδιο) δεν θα απομονωσει το κυκλωμα σου,ειτε δουλευει ειτε οχι.Ασε που με δυο κυκλοφορητες για 3 αυτονομιες δεν γινεται χωρις Η/Β.
Αν δεν φτιαξεις εσυ τον αυτοματισμο υπαρχουν ετοιμα πινακακια .Αν θες να ασχοληθεις ειναι κατι απλο για σενα δεν προκειται να παιδευτεις.

ΠΕΤΡΟΣ Κ.
02-10-18, 14:06
Καλησπέρα.
Εγώ αντίστοιχη εγκατάσταση την έκανα με ένα PLC και η δουλειά έγινε άψογα.
Είχα τρείς ηλεκτροβάνες με έναν κυκλοφορητή και επειδή η καυστήρας ήταν pellet, και επειδή όταν έκλεινε η τελευταία ηλεκτροβάνα μέχρι να σβήσει η καυστήρας pellet υπήρχε πιθανότητα υπερθέρμανσης του λέβητα (αφού στην παρούσα στιγμή καμία ηλεκτροβάνα δεν είναι ανοιχτή), τότε ένας έξτρα υδροστατης (ρυθμισμένος πχ στους 90°C) έδινε εντολή στο PLC να ανοίξει την τελευταία κάθε φορά ηλεκτροβάνα (μαζί με εκκίνηση του κυκλοφορητή) μέχρι να πέσει η θερμοκρασία του λέβητα (εν προκειμένω κάτω από τους 90°C).
Μάλιστα η οθόνη του PLC απεικονίζει και τις ώρες λειτουργίας της κάθε ηλεκτροβάνας.

Ουσιαστικά στις εισόδους του plc συνδέονται οι εντολές των θερμοστατών των χώρων και ο υδροστάτης υπερθέρμασνης και οι έξοδοι του plc δίνουν εντολή στις ηλεκτροβάνες, κυκλοφορητή, καυστήρα.