PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρώμα καλωδίου και AC Aadpter ?



AccountSaver
16-03-15, 22:59
Πήρα που λέτε έναν μετασχηματιστή για την οθόνη του υπολογιστή μου , ο επίσημος είχε 40€.Εγώ αγόρασα έναν με 10€ στα ίδια ακριβώς ρεύματα 3.0Α και 12V.

Απλά στην άκρη το βύσμα ήταν άλλο.

Έκοψα το παλιό βύσμα και το πήρα ώστε να το βάλω στο καινούργιο.

Το παλιό είχε :

1 καλώδιο άσπρο και γύρω γύρω μόνωση ασημένια.

Το καινούργιο βύσμα να το πώ , που χρειάζεται να μπεί το παλιό βύσμα έχει ,μέσα 1 μπλέ και 1 κόκκινο.

Εγώ ένωσα το άσπρο με το κόκκινο,και την μόνωση με το μπλέ.

Σωστά έκανα;

AccountSaver
16-03-15, 23:02
και να ρωτήσω,

όπως είναι το βύσμα εδώ το γκρί πιο πίσω που έχει έναν μικρό κύλινδρο τι κάνει αυτό; γιατί το αφαίρεσα καταλάθως.

55860

lepouras
16-03-15, 23:03
πολυμετρο έχεις?

AccountSaver
16-03-15, 23:07
πολυμετρο έχεις?

Όχι ,δεν έχω.

lepouras
16-03-15, 23:09
και να ρωτήσω,

όπως είναι το βύσμα εδώ το γκρί πιο πίσω που έχει έναν μικρό κύλινδρο τι κάνει αυτό; γιατί το αφαίρεσα καταλάθως.

55860

καλά πως τον αφαίρεσες καταλάθος? έκοψες το παλιό καλώδιο ανάμεσα από τον κύλινδρο και το βύσμα? δεν άφησες καμιά 20-30 εκατοστά τουλάχιστον περιθώριο? για φίλτρο λειτουργεί δεν είναι τραγικό αλλά καλό είναι να υπάρχει.

AccountSaver
16-03-15, 23:13
καλά πως τον αφαίρεσες καταλάθος? έκοψες το παλιό καλώδιο ανάμεσα από τον κύλινδρο και το βύσμα? δεν άφησες καμιά 20-30 εκατοστά τουλάχιστον περιθώριο? για φίλτρο λειτουργεί δεν είναι τραγικό αλλά καλό είναι να υπάρχει.

έκανα το λάθος εγώ φταίω γιατί δεν κοίταξα αφαίρεθηκα εκείνη την στιγμή και το έκοψα καταλάθος πολύ κοντά.

Το έβαλα στην οθόνη μια χαρά δουλεύει, τις ενώσεις άσπρο-κοκκινο και μόνωση με μπλέ τα έκανα με κλιπς, δεν ξέρω πως τα λένε εκείνα τα άσπρα που τα βιδώνεις με μικρές βιδούλες ,σαν "μεσολαβητή".Για να δουλεύει είμαι σε καλό δρόμο ε;

lepouras
16-03-15, 23:15
Όχι ,δεν έχω.

λογικά η πλακέτα μέσα της οθόνης πρέπει να έχει προστασία με δίοδο για ανάποδη πολικότητα. στο παλιό το άσπρο είναι το( +) το μπλενταζ ή ασημή που είδες το (-) στο καινούργιο το κόκκινο το + και το μπλε το - αλλά όπως είπα θα πρέπει η πλακέτα να έχει προστασία οπότε αν το συνδέσεις και είναι ανάποδα απλά δεν θα ανάβει.

lepouras
16-03-15, 23:18
κλεμα λέγετε και εντάξει και έτσι δουλεύει. τουλάχιστον τύλιξε το και με λίγη ταινία μονωτική μην βόσκουν έτσι τα καλώδια.

AccountSaver
16-03-15, 23:19
λογικά η πλακέτα μέσα της οθόνης πρέπει να έχει προστασία με δίοδο για ανάποδη πολικότητα. στο παλιό το άσπρο είναι το( +) το μπλενταζ ή ασημή που είδες το (-) στο καινούργιο το κόκκινο το + και το μπλε το - αλλά όπως είπα θα πρέπει η πλακέτα να έχει προστασία οπότε αν το συνδέσεις και είναι ανάποδα απλά δεν θα ανάβει.

η οθόνη δουλεύει από αυτή σου μιλάω τώρα.

Με μπέρδεψες απλά.

Το παλιό βύσμα έβγαζε 2 καλώδια . Το ένα ήταν άσπρο ,και είχε ένα ακόμα "πλέγμα" γύρω του ασημένιο ,γύρω γύρω.
Το νέο βύσμα έβγαζε 2 καλώδια . Το ένα κόκκινο και το άλλο μπλέ ηλεκτρίκ.

Εγώ έδεσα άσπρο με κόκκινο,και την μόνωση την γύρω γύρω με το μπλέ ηλεκτρίκ.

AccountSaver
16-03-15, 23:19
κλεμα λέγετε και εντάξει και έτσι δουλεύει. τουλάχιστον τύλιξε το και με λίγη ταινία μονωτική μην βόσκουν έτσι τα καλώδια.

Άνα μπράβο,ναι μονοτική έβαλα το έντυσα χωριστά τα καλώδια της κλέμας και μετά ενιαίο.

lepouras
16-03-15, 23:41
οκ είσαι.

AccountSaver
16-03-15, 23:48
οκ είσαι.

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση και γενικότερα που ασχολήθηκες.

Θέλω να αγοράσω που λες όμως ένα πολύμετρο, έχεις να μου πρότείνεις κάποιο να το παραγγείλω;

lepouras
16-03-15, 23:57
είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί πολλές φορές εδώ μέσα και εξαρτάτε και απ΄τα πόσα διαθέτης. ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=80062
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=76868
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71879
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=59097


και γενικά εδώ
http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=324


και θα βρεις τις απαντήσεις που θες αλλιώς μπες σε κάποιο από αυτά τα θέματα και συνέχισε την συζήτηση.
το κάνουμε για να μην είναι σκόρπιες πληροφορίες ώστε να βρίσκετε εύκολα και από άλλους που τις αναζητούν.

dog80
17-03-15, 01:26
λογικά η πλακέτα μέσα της οθόνης πρέπει να έχει προστασία με δίοδο για ανάποδη πολικότητα. στο παλιό το άσπρο είναι το( +) το μπλενταζ ή ασημή που είδες το (-) στο καινούργιο το κόκκινο το + και το μπλε το - αλλά όπως είπα θα πρέπει η πλακέτα να έχει προστασία οπότε αν το συνδέσεις και είναι ανάποδα απλά δεν θα ανάβει.

Γενικά όπου χρησιμοποιούνται αυτά τα ομοαξονικά βύσματα (DC jack) δέν υπάρχει καμία προστασία αντίστροφης πολικότητας, καθώς η πολικότητα αυτών των βυσμάτων είναι κατα 99,9% αρνητικό έξω, θετικό μέσα.

Οπότε ο φίλος είναι πολύ τυχερός που του έκατσε η σωστή πολικότητα και δεν πήρε το μόνιτορ στο χέρι!

AccountSaver
18-03-15, 23:31
Γενικά όπου χρησιμοποιούνται αυτά τα ομοαξονικά βύσματα (DC jack) δέν υπάρχει καμία προστασία αντίστροφης πολικότητας, καθώς η πολικότητα αυτών των βυσμάτων είναι κατα 99,9% αρνητικό έξω, θετικό μέσα.

Οπότε ο φίλος είναι πολύ τυχερός που του έκατσε η σωστή πολικότητα και δεν πήρε το μόνιτορ στο χέρι!

να πα να παίξω κανά τζόκερ;

κοίτα το κόκκινο πάντα είναι το + ,και έτσι με βάση όπως ήταν προηγούμενα συνδεδεμένα λογικό να έβαζα το άσπρο με το κόκκινο,γιατί δεν υπήρχε δεύτερο καλώδιο.