PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΑΣΚΑ ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΛΗΣΗΣ



marder
20-03-15, 17:38
Σε συζήτηση για το αν παρέχει η ηλεκτρονική μάσκα ηλεκτροκόλλησης (όπως αυτή πχ http://www.a-store.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=13&Itemid= ), την απαραίτητη προστασία για παρακολούθηση της έκλειψης ηλίου, υπήρξαν αντίθετες γνώμες. Γνωρίζει κάποιος αν όντως μπορεί να χρησιμοποιηθεί για παρακολούθηση τέτοιου φαινομένου ασχέτως αν αυτό ξανγίνει σε 10 20 30 .. χρόνια?

thomasdriver
20-03-15, 18:05
Νομίζω οτι η υπεριώδης ακτινοβολία είναι αυτη που κάνει ζημιά στο μάτι και πρέπει να υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα φίλτρα ωστε να απορροφούν αυτη την ακτινοβολία.
Η συγκεκριμένη μάσκα ,ναι μεν έχει κάποια νούμερα για UV,IR αλλα κατα πόσο προστατεύουν απο τον ήλιο δεν το γνωρίζω.

sakisr
20-03-15, 18:40
Το καλυτερο κολπο ειναι ενα κομματι τζαμι καπνισμενο καλα απο κερι!Δοκιμασμενο ακομα και σε ηλεκτροκολληση οταν δεν υπηρχε μασκα!

picdev
20-03-15, 18:50
O ήλιος έχει όλα τα μήκη κύματος, απο uvc που είναι υπεριώδης μέχρι και IR, γενικά δεν πρέπει να κοιτάς τον ήλιο, τα τζάμια δεν κάνουν τίποτα.
Εχω κάτι ειδικά γυαλιά με όλα τα φίλτρα ειδικά για τον ήλιο , αλλά είναι πολύ σκούρα πιο πολύ και απο τα τζάμια της ηλεκτροσυγκόλλησης , μονο έτσι μπορείς να κοιτάξεις,
όποιος θέλει να πάθει ζημιά ας τον κοιτάει κάθε μέρα.

marder
20-03-15, 19:37
O ήλιος έχει όλα τα μήκη κύματος, απο uvc που είναι υπεριώδης μέχρι και IR, γενικά δεν πρέπει να κοιτάς τον ήλιο, τα τζάμια δεν κάνουν τίποτα.
Εχω κάτι ειδικά γυαλιά με όλα τα φίλτρα ειδικά για τον ήλιο , αλλά είναι πολύ σκούρα πιο πολύ και απο τα τζάμια της ηλεκτροσυγκόλλησης , μονο έτσι μπορείς να κοιτάξεις,
όποιος θέλει να πάθει ζημιά ας τον κοιτάει κάθε μέρα.

Η λάμψη της ηλεκτροκόλλησης δεν περιέχει όλες τις ακτινοβολίες? Αν ναι τότε λογικά και αυτή η μάσκα λογικά κάνει.
Φίλτρα κατά πάσα πιθανότητα θα έχουν όλες οι μάσκες. Την ποιότητα και ικανότητα ανάκλασης των ακτινοβολιών δεν ξέρω.
Τώρα για τα ειδικά γυαλιά που λες, θυμάσαι περίπου κόστος αγοράς?.

picdev
20-03-15, 19:47
τα είχα πάρει πριν πολλά χρόνια για άλλη έκλειψη, κάπου θα βρεις στο ιντερνετ, είναι τόσο σκούρα που αν κοιτάξεις με ηλιόλουστη μέρα δε βλέπεις τίποτα, βλέπεις κάτι μονο αν δεις κατάματα τον ήλιο

marder
20-03-15, 20:04
τα είχα πάρει πριν πολλά χρόνια για άλλη έκλειψη, κάπου θα βρεις στο ιντερνετ, είναι τόσο σκούρα που αν κοιτάξεις με ηλιόλουστη μέρα δε βλέπεις τίποτα, βλέπεις κάτι μονο αν δεις κατάματα τον ήλιο
Ρώτησα την τιμή Άκη για να βγάλω ένα συμπέρασμα (αν βγαίνει απ το κόστος ), πόσο καλά είναι τα φίλτρα της μάσκας που η τιμή της κυμαίνεται στα 40-60 €

leosedf
20-03-15, 22:09
Ιδίως αυτό με το κερί είναι για γέλια. Ιδανικός τρόπος για να τον πιεις.

sakisr
20-03-15, 23:18
Ιδίως αυτό με το κερί είναι για γέλια. Ιδανικός τρόπος για να τον πιεις. \

Οταν ειδα πρωτη φορα εκλειψη ηλιου ηταν καπου το 196...κατι αντε βρες γυαλι για να κοβει την ακτινοβολια του ηλιου.Και τι να πει και ο Γαλιλαιος που εμεινε τυφλος απο την παρατηρηση του ηλιου....
Ασε που σημερα υπαρχουν και τα κολλυρια!

leosedf
20-03-15, 23:24
Ναι αν κάψεις τον αμφιβληστροειδή η μέρος του βάλε κολλύριο να περάσει.

Δεν κάνει ούτε το καπνισμένο ούτε της ηλεκτροκόλλησης. Έχει ειδικά φίλτρα γι αυτή τη δουλειά.

jskalitexnis
21-03-15, 00:14
αν βαλεις καπνισμενο γιαλι τα επιασες τα λευτα!!!!!!!!!!

jskalitexnis
21-03-15, 00:17
ξερει κανενας την θεωρεια για της αυτοματες μασκες?δλδ πως μπορουνε και αντιδρανε γρηγοροτερα απο την ταχυτητα του φωτος ωστε να προστατεψουνε το ματι?

lepouras
21-03-15, 02:13
από όσο ξέρω και καταλαβαίνω. δεν αντιδρούν γρηγορότερα από την ταχύτητα του φωτός. μπροστά έχουν ένα μικρό φωτοβολταϊκό πάνελ που παράγει το ελάχιστο ρεύμα που χρειάζεται ο υγρός κρύσταλλος( σαν τις LCD οθόνες) που έχει το τζάμι για να σκουρύνει. οπότε την στιγμή που γίνετε το πρώτο σκάσιμο του ηλεκτροδίου το οποίο δεν είναι τόσο ισχυρό όσο αμέσως μετά που ξεκίνα το τόξο είναι αρκετό όμως ώστε να προκαλέσει την αντίδραση του τζαμιού. φυσικά έχει και ρυθμιστικά εσωτερικά που βοηθά στην ευαισθησία πχ αν είσαι σε εξωτερικό χώρο με λιακάδα μην επηρεάζετε. το ελάχιστο που μπορεί να προλάβει να πάει στα μάτια είναι τόσο που δεν τα επηρεάζει. τις UV ακτινοβολίες που παράγονται(αν παράγονται δεν το γνωρίζω) φιλτράρονται από το ίδιο το γυαλί.
όλα αυτά τα υποθέτω μετά από παρατηρήσεις σε κάποιες που πέσαν στα χέρια μου. δέν έχω ασχοληθεί με τεχνικές αναλύσεις τον κατασκευαστών.

chipakos-original
21-03-15, 08:13
ξερει κανενας την θεωρεια για της αυτοματες μασκες?δλδ πως μπορουνε και αντιδρανε γρηγοροτερα απο την ταχυτητα του φωτος ωστε να προστατεψουνε το ματι?
Exω δοκιμάσει καμιά εικοσαριά διαφορετικές μάσκες αλλά κατέληξα τελικά σε ένα μοντέλο το οποίο αγόρασα και μπορώ να σου περιγράψω πως λειτουργεί. Εσωτερικά η μάσκα έχει ένα διακόπτη που ρυθμίζει το σόσο θα σκοτεινιάσει στο ηλεκτρόδιο και διαφορετική θέση για συγκόλληση TIG. Η ρύθμιση είναι κατά DIN με διαβάθμιση 9 , 11 ,15 . Δίπλα από αυτό το ρυθμιστικό υπάρχει ποτενσιόμετρο που ρυθμίζει την ταχύτητα σκοτεινιάσματος στο TIG αναλόγως της φωτεινότητας του χώρου . Αυτό χρησιμοποιείται όταν κάνουμε συγκολλήσεις TIG με παλμική μέθοδο έτσι ώστε η μάσκα να ακολουθεί τον παλμό του TIG και να μην ξεσκοτεινιάζει όταν δεν πρέπει. Η μάσκα μου έχει δύο μπαταρίες CR2036 δύο φωτοτρανζίστορ δεξιά και αριστερά του μπροστινού μέρους του γυαλιού και δύο UV τζάμια ένα από έξω και ένα μέσα στη μάσκα.Με την λειτουργία Auto Power off αλλάζω μπαταρίες κάθε χρόνο περίπου. Επειδή πολλοί θα θέλουν να μάθουν την αγόρασα 280 ευρώ και είναι Σουηδική . Πάρε και ένα LINK https://www.google.gr/search?q=speedglass&client=opera&hs=vGZ&tbm=isch&imgil=H2_k3QQYvNhCcM%253A%253BTj2zHuHW-yzm2M%253Bhttp%25253A%25252F%25252F3mcollision.com %25252F3m-speedglas-helmet-9100-with-auto-darkening-filter-9100x-06-0100-20sw-shades-5-8-13-1-case.html&source=iu&pf=m&fir=H2_k3QQYvNhCcM%253A%252CTj2zHuHW-yzm2M%252C_&usg=__zxvmbgW-jQWm9lk1UwfRmJDj2es%3D&biw=1366&bih=659&ved=0CEEQyjc&ei=1QsNVdfDJo_jasjJgaAL#imgrc=H2_k3QQYvNhCcM%253A% 3BTj2zHuHW-yzm2M%3Bhttp%253A%252F%252F3mcollision.com%252Fmed ia%252Fcatalog%252Fproduct%252Fcache%252F1%252Fima ge%252F9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95%252Fs%252F p%252Fspeedglas-helmet-9100-with-auto-darkening-filter-9100x.jpg%3Bhttp%253A%252F%252F3mcollision.com%252 F3m-speedglas-helmet-9100-with-auto-darkening-filter-9100x-06-0100-20sw-shades-5-8-13-1-case.html%3B1500%3B1500 Τώρα απ ότι ξέρω για την λειτουργία της η ταχύτητά της είναι ανάλογη της ταχύτητας του ματιού μας δεδομένου ότι αν φοράς την μάσκα ποτέ μα ποτέ δεν παρουσιάζεται πρόβλημα στα μάτια μας.Φυσικά όταν δοκίμαζα μάσκες διάφορες και πριν πάρω την δική μου το κολύριο το είχα στο τσεπάκι μου πάντα. Εκεί βρίσκεται η διαφορά στις μάσκες. Και φυσικά όπως προείπα έχει μεγάλη σημασία αν πάρεις μάσκα μόνο για ηλεκτρόδιο ή για Tig ή για tig παλμικό.

leosedf
21-03-15, 10:58
A της 3Μ, πολύ καλή η μάσκα αυτή την έχω ξαναδεί.

Ο θείος μου κολλούσε από το πρωί μέχρι το βράδυ με μια αυτόματη των 40 ευρώ και δεν είχε ποτέ πρόβλημα. Σίγουρα ότι πληρώνεις παίρνεις όμως.

marder
21-03-15, 22:05
Τελικά η ηλεκτροσυγκόλληση εκπέμπει ακτινοβολία UV ?

chip
21-03-15, 22:13
O ήλιος έχει όλα τα μήκη κύματος, απο uvc που είναι υπεριώδης μέχρι και IR, γενικά δεν πρέπει να κοιτάς τον ήλιο, τα τζάμια δεν κάνουν τίποτα.

στην Γη δεν φτάνει uvc... από uvb και μετά φτάνει.....

nikknikk4
21-03-15, 22:44
Ιδίως αυτό με το κερί είναι για γέλια. Ιδανικός τρόπος για να τον πιεις.



Ναι αν κάψεις τον αμφιβληστροειδή η μέρος του βάλε κολλύριο να περάσει.

Δεν κάνει ούτε το καπνισμένο ούτε της ηλεκτροκόλλησης. Έχει ειδικά φίλτρα γι αυτή τη δουλειά.

. :ok:

matthew
23-03-15, 02:29
Τελικά η ηλεκτροσυγκόλληση εκπέμπει ακτινοβολία UV ? Ναι. & υπέρυθρη (IR) αλλά & υπεριώδη (UV) ακτινοβολία, με τη δεύτερη φυσικά να είναι η πιο επικίνδυνη.

SV1JRT
23-03-15, 08:44
Τελικά η ηλεκτροσυγκόλληση εκπέμπει ακτινοβολία UV ?


Ναι. & υπέρυθρη (IR) αλλά & υπεριώδη (UV) ακτινοβολία, με τη δεύτερη φυσικά να είναι η πιο επικίνδυνη.

Μάριε, άμα κάνεις ηλεκτροσυγκόλληση για κάνα τεταρτάκι ΧΩΡΙΣ μπλούζα, θα δεις πρώτο χέρι αν βγάζει UV και IR η ηλεκτροσυγκόλληση !!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχα........

.

sakisr
23-03-15, 10:59
τελικα αυτο με το αυτοματο τζαμι εχει εφαρμογη σε πολλα πραγματα.Απο γυαλια που μαυριζουν στον ηλιο μεχρι και σε καθρεφτες αυτοκινητου για να μη σε τυφλωνουν οι γαβαναδες που σε ακολουθουν με μεγαλη σκαλα!

lepouras
23-03-15, 11:01
Μάριε, άμα κάνεις ηλεκτροσυγκόλληση για κάνα τεταρτάκι ΧΩΡΙΣ μπλούζα, θα δεις πρώτο χέρι αν βγάζει UV και IR η ηλεκτροσυγκόλληση !!!
χαχαχαχαχαχαχαχαχα........

.




αχαααααααα έτσι φτιάχνεις χρωματάκι εεεεε? και μετά μας λες για παραλίες και τέτοια όμορφα:001_tt2::lool:

SV1JRT
23-03-15, 14:26
αχαααααααα έτσι φτιάχνεις χρωματάκι εεεεε? και μετά μας λες για παραλίες και τέτοια όμορφα:001_tt2::lool:


Κρύβε λόγια - κρύβε λόγια.......
Γαμώτο καρφώθηκα ο μαμακας !!!

αχαχαχαχαχαχαχα

.