PDA

Επιστροφή στο Forum : διακοπτης θερμοσιφωνα κουζινας



cococrops
22-03-15, 00:58
καλησπέρα συνάδελφοι πηγα για μια βλαβη σε ένα σπιτι για ένα θερμοσιφωνα κουζινας ξερετε εκεινους τους μικρους που βαζουν κατω από το νεροχυτι και ενώ αλλαξα την ασφαλεια διαπιστωσα ότι στο καλωδιο της φασης που φευγει από την ασφαλεια για τον θερμοσιφωνα χωρις να είναι συνδεμενο στην ασφαλεια υπηρχε μερικη ταση!!τι γινεται ρε παιδες?

aristidis540
22-03-15, 01:22
ταχυθερμοσίφωνα εννοείς?
λες ότι έχεις επιστροφές? μήπως είναι επαγωγικό? έβαλες πολυμετρο-λαμπα?

cococrops
22-03-15, 03:15
ταχυθερμοσίφωνα εννοείς?
λες ότι έχεις επιστροφές? μήπως είναι επαγωγικό? έβαλες πολυμετρο-λαμπα?

ναι το κοιταξα και εδειχνε μερικη ταση δεν θυμαμαι ποσο ακριβως βολτ και το θεμα είναι ότι το ξεσυνδεσα επίτηδες από το θερμοσιφωνα και παλι το ιδιο που ουσιαστικα και στις δυο περιπτώσεις δεν θα επρεπε να εχει ταση η φαση!!τι γινεται αραγε?

el greco 1
22-03-15, 08:10
ισωs κατι αλλο ειναι συνδεμενο πανω στην υπαρχουσα γραμμη .ξανατσεκαρησετο.

aristidis540
22-03-15, 08:55
εαν είσαι ηλεκτρολόγος κανε τις ανάλογες μετρήσεις,και δες τις γειώσεις σου.

cococrops
22-03-15, 21:02
εαν είσαι ηλεκτρολόγος κανε τις ανάλογες μετρήσεις,και δες τις γειώσεις σου.


ηλεκτρολόγος είμαι

vasilllis
22-03-15, 23:42
καλησπέρα συνάδελφοι πηγα για μια βλαβη σε ένα σπιτι για ένα θερμοσιφωνα κουζινας ξερετε εκεινους τους μικρους που βαζουν κατω από το νεροχυτι και ενώ αλλαξα την ασφαλεια διαπιστωσα ότι στο καλωδιο της φασης που φευγει από την ασφαλεια για τον θερμοσιφωνα χωρις να είναι συνδεμενο στην ασφαλεια υπηρχε μερικη ταση!!τι γινεται ρε παιδες?

επαγωγικα μαλλον.

aristidis540
23-03-15, 07:27
ηλεκτρολόγος είμαι

είσαι ηλεκτρολόγος και δεν μπορείς να δεις εάν είναι επαγωγικό το ρεύμα που βλέπεις?
μάλιστα.
δες τουλάχιστον την γείωση σου.

FILMAN
23-03-15, 12:04
Αυτό το "επαγωγικά" πια...
Χωρητικό είναι.

cococrops
24-03-15, 01:48
το ελυσα!!και ναι αριστειδη ηλεκτρολόγος είμαι και δεν ηταν επαγωγικο ηταν χωρητικο και εχω φτιαξει αρκετα διαμερίσματα και οικοδομες και στην εταιρια που είμαι και δουλειες που παιρνω μονος!

vasilllis
24-03-15, 10:16
Αυτό το "επαγωγικά" πια...
Χωρητικό είναι.

:confused1:

δεν δημιουργειται ταση εξ επαγωγης?

alpha uk
24-03-15, 11:22
Εσωτερικά στης σωληνώσεις είναι χωρητική αλά, κάποτε επισκεύασα τό εξείς παράλογο. Κάποιος επαγγελματίας αρχή ηλεκτρολόγος τού κέρατα ,είχε περάσει τής τρείς φάσεις καί ουδέτερο σέ τριφασικό πίνακα σέ τέσσερις διαφορετικές τρύπες. Εκεί υπάρχει καί επαγωγή

FILMAN
24-03-15, 12:05
Χωρητικό είναι, διότι δυο καλώδια που τρέχουν δίπλα δίπλα και που το ένα είναι η φάση και το άλλο είναι ασύνδετο σχηματίζουν πυκνωτή και όχι μετασχηματιστή. Ακόμα και αν το πρώτο διαρρέεται από ρεύμα και το δεύτερο είναι στο ένα άκρο γειωμένο (ή ενωμένο με τον ουδέτερο) τότε παρόλο που σχηματίζεται μετασχηματιστής η τάση εξόδου είναι μερικά V (για να μην πω mV) και φυσικά δεν θα ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι.

nikknikk4
29-08-15, 22:26
το ελυσα!!και ναι αριστειδη ηλεκτρολόγος είμαι και δεν ηταν επαγωγικο ηταν χωρητικο και εχω φτιαξει αρκετα διαμερίσματα και οικοδομες και στην εταιρια που είμαι και δουλειες που παιρνω μονος!

τι εκανες ?

cococrops
29-08-15, 23:23
απομονωσα τα δυο καλωδια ωστε να μην δημιουργουν πυκνωτη!

nikknikk4
29-08-15, 23:31
πες κάτι παραπάνω