PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρακτική άσκηση



vagos89
23-03-15, 16:42
Καλησπέρα σε όλους!

Σπουδάζω στο τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών Θεσσαλονίκης και ενδιαφέρομαι για πρακτική άσκηση στη Θεσσαλονίκη σε ιδιώτες. Έχει καποιος να μου προτείνει κάτι; καμια ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Brown Fox
23-03-15, 17:25
Μπορείς να δεις τις διαθέσιμες θέσεις Πρακτικής Άσκησης στη διεύθυνση
http://atlas.grnet.gr/
αφού κάνεις registrarion, με βάση τα φοιτητικά σου στοιχεία.
Στη συνέχεια, για τις θέσεις που σε ενδιαφέρουν, πρέπει να αποτανθείς στο Γραφείο Πρακτικής
Άσκησης της Σχολής σου, μέσω του οποίου θα γίνουν ΟΛΕΣ οι ενέργειες.

dalai
23-03-15, 17:33
Αν την κανεις σε δημοσιο οργανισμο ή καποια πολυεθνικη εταιρια, τοτε να ξερεις οτι θα περασεις σχετικα ευχαριστα ,αλλα μετα το περας της ΠΑ μην περιμενεις κατι
Αν πας σε ατομικη ή μικρομεσαια εταιρια τοτες θα σου βγαλουν το λαδι με την υποσχεση του "ισως σε κρατησουμε". Διαλεγεις και περνεις
Οτι και να επιλεξεις κοιτα να ειναι τουλαχιστον ενδιαφερον

vagos89
23-03-15, 17:47
Το θέμα δεν ειναι αν θα περάσω ευχάριστα δεν με απασχολεί αυτο. Θέλω να κάνω κάπου οπως λες και να ειναι ενδιαφέρον και επίσης να μάθω 5 πράγματα. Εχω τη δυνατότητα να κανω πχ στη δεη που με δέχτηκαν απλα οι πληροφορίες λενε οτι δν μαθαινεις τιποτα απολύτως, ο χρόνος σου περνάει σχεδον αδιάφορα.

Οσο για τον ατλας που λετε πιο πανω το εψαξα απ την αρχη και εχει κυρίως ιδιώτες με ιατρικά μηχανήματα τα οποία δεν με ενδιαφέρουν και πολυ.. οι υπόλοιπες "ενδιαφέρουσες" θέσεις( οπως το βλεπω εγω φυσικά) εχουν καλυφθεί.

geob
23-03-15, 18:52
Το τίποτα που λες δεν ειναι απόλυτο.. Κάτι που παίζει πάλι είναι ο μισθός, όταν έκανα εγώ στο δημόσιο έπαιρνες 170€ που δε πιστεύω οτι έχει αλλάξει ενώ ο ιδιώτης έδινε πολύ περισσότερα.

Fixxxer
23-03-15, 20:04
Καλησπέρα σε όλους!

Σπουδάζω στο τμήμα ηλεκτρονικών μηχανικών Θεσσαλονίκης και ενδιαφέρομαι για πρακτική άσκηση στη Θεσσαλονίκη σε ιδιώτες. Έχει καποιος να μου προτείνει κάτι; καμια ιδέα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Πηγαινε η βρες εταιρειες/εργοστασια για να δεις αν παιρνουν πρακτικαριους, αν σε ενδιαφερει βεβαια ο βιομηχανικος αυτοματισμος, PLC κλπ...
Προσωπικα οταν εκανα την πρακτικη μου (σαν ηλεκτρολογος) σε μεγαλη βιομηχανια, ημουν σαν μισθωτος υπαλληλος, με τις υπερωριες, τα Σαββατα και τα νυχτερινα και τα λεφτα ηταν πολυ καλα για πρακτικη...

dalai
23-03-15, 20:19
Το θέμα δεν ειναι αν θα περάσω ευχάριστα δεν με απασχολεί αυτο. Θέλω να κάνω κάπου οπως λες και να ειναι ενδιαφέρον και επίσης να μάθω 5 πράγματα. Εχω τη δυνατότητα να κανω πχ στη δεη που με δέχτηκαν απλα οι πληροφορίες λενε οτι δν μαθαινεις τιποτα απολύτως, ο χρόνος σου περνάει σχεδον αδιάφορα.

Οσο για τον ατλας που λετε πιο πανω το εψαξα απ την αρχη και εχει κυρίως ιδιώτες με ιατρικά μηχανήματα τα οποία δεν με ενδιαφέρουν και πολυ.. οι υπόλοιπες "ενδιαφέρουσες" θέσεις( οπως το βλεπω εγω φυσικά) εχουν καλυφθεί.

Ναι σε δημοσιους οργανισμους απλα κανεις πρακτικη....
Σχετικα με τα ιατρικα μηχανιματα κατσε να σου πω να σου πεσουν τα αυτια... Με το χαρτι που θα παρεις απο την σχολη θα αποκτησεις επαγκελματικα δικαιωματα και ειδικα την ικανοτητα να υπογραφεις μελετες για συναγερμους , συστηματα πυροσβεσης και συντηριση/εγκατασταση ιατρικων μηχανιματων. Απο αυτα τα τρια πραγματα τα δυο μπορουν να τα υπογραφουν και οι ηλεκτρολογοι . Το μονο που θα υπογραφεις μονο εσυ (μαζι με τους αυτοματιστες φυσικα) ειναι τα ιατρικα μηχανιματα. Με λιγα λογια στο μονο που εισαι απαραιτητος στις μεγαλες εταιριες ειναι τα......ιατρικα μηχανιματα ....που δεν σε ενθουσιαζουν... για τα αλλα δυο ολοι προτιμουν τους ηλεκτρολογους γιατι εχουν και την δυνατοτητα να υπογραφουν ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις και ως συνηθως συναγερμο και πυροσβεση βαζουμε σε νεα κτιρια που χρειαζεται και ηλεκτρολογικη εγκατασταση.
αν υποθεσουμε οτι ολες οι ιδικοτητες μας πεθαινουν (οπως και η ορθογραφια μου :P ) τοτε μαλον πρεπει να σκεφτεις λιγο την αποκατασταση σου και να εξιδικευτεις. Φυσικα αμα μιλαμε για λεφτα...αστο. Ο βασικος και βλεπουμε
σκεψουτο να παρεις και μια δευτερη ειδικοτητα (ηλεκτρολογος , ψυκτικος )

dalai
23-03-15, 20:21
Πηγαινε η βρες εταιρειες/εργοστασια για να δεις αν παιρνουν πρακτικαριους, αν σε ενδιαφερει βεβαια ο βιομηχανικος αυτοματισμος, PLC κλπ...
.
Ναι τα plc και οι αυτοματισμοι γενικα ειναι πολυ καλη περιπτωση εξιδικευσης